Praha, 3. března 2015– Vlastislav Bříza, majitel holdingu KOH-I-NOOR, a. s., se stal držitelem prestižního ocenění EY Podnikatel roku 2014. Trofej pro vítěze si převzal v úterý 3. března večer v pražském paláci Žofín z rukou 1. místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí České republiky Andreje Babiše, EY Podnikatele roku 2013 České republiky, Jiřího Hlavatého ze společnosti JUTA, a. s., a Magdaleny Souček, vedoucí partnerky společnosti EY, která soutěž v České republice letos pořádala již popatnácté. Titul EY Technologického podnikatele roku si odnesl Vladimír Velebný, majitel holdingu Contipro. Titul EY Začínajícího podnikatele roku 2014 byl udělen Petru Mahdalíčkovi ze společnosti Simplity, s. r. o. V letošním roce byl mimo jiné udělen titul EY Společensky prospěšného podnikatele roku, který převzala Tereza Jurečková ze společnosti Pragulic – Poznej Prahu jinak!, o. s.

Mé pocity jsou úžasné. Je to pocta nejen mně, ale i KOH-I-NOORU a všem mým spolupracovníkům,“ sdělil své bezprostřední dojmy vítěz Vlastislav Bříza.

 

„Věřím, že Vlastislav Bříza bude skvěle reprezentovat podnikatele z České republiky na celosvětovém finále v Monte Carlu a že jeho příběh osloví mezinárodní porotu stejně jako nás,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice, a dodává: „Těší mě, že i letos se potvrdilo, že v Česku je spousta vynikajících podnikatelů, kteří mají smělé plány, umí je uvést v život, prosadit se v silné konkurenci, motivovat lidi kolem sebe a dát jim práci. Soutěž EY Podnikatel roku opět přinesla jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play.“

 

Andrej Babiš, ministr financí a místopředseda vlády České republiky, Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR holding a. s., držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 České republiky.

 

 

Profil vítěze:

Vlastislav Bříza – generální ředitel společnosti KOH-I-NOOR holding, a. s.

Do KOOH-I-NOORu Vlastislav Bříza nastoupil původně jako konstruktér, jenže záhy po diskrepancích odešel.. Když se mu po letech podařilo vypracovat na ředitele podniku Gama a přišla nabídka vrátit se do ztrátového výrobce tužek, neváhal. V roce 1999 se začal rýsovat prodej KOOH-I-NOORu. Vlastislav Bříza, který se řídí heslem „bez rizika není cesty vpřed“, se ale rozhodl vzít si úvěr od banky a firmu od PPF odkoupit sám. Během sedmi let se mu podařilo postavit na nohy obchod a vrátit lesk tradiční značce. V Česku dnes podnik, jehož název vznikl už před 225 lety, provozuje 80 prodejen. Součástí holdingu je nejenom celosvětově známý výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb KOOH-I-NOOR Hardtmuth, ale také společnosti a fabriky v Rusku a Bulharsku a obchodní firmy v Itálii nebo Polsku. Holding dále zahrnuje skupinu Gama, KOOH-I-NOOR Energy a KOOH-I-NOOR Machinery nebo Polikliniku Sever v Českých Budějovicích a hotel Vltava. V podnikání se Vlastislav Bříza drží především pravidla, že peníze jsou krev, a kdo nemá krev, umírá. Mimo byznys ho baví auta a rád si vyrazí na kolo nebo na lyže.

Finalisty soutěže EY Podnikatel roku se kromě vítěze stali:

Vladimír Velebný, holding Contipro

Jaroslav Horák, Albatros Media, a. s.

Martin Vohánka, W.A.G. payment solutions, a. s.

Stanislav Bernard, Rodinný pivovar BERNARD, a. s.

Titul EY Začínajícího podnikatele roku 2014 získal Petr Mahdalíček ze společnosti Simplity, s. r. o. Jeho firma nabízí klientům služby v oblasti tzv. „data intensive“ aplikací, pomocí nichž dokáže nastavit fungující komunikaci i mezi zdánlivě nesourodými odděleními.Petr Mahdalíček se nebojí se svými spolupracovníky pouštět i do složitých zakázek mimo Česko či EU, díky čemuž v současnosti už téměř 100 procent tržeb Simplity pochází ze zahraničí. Pokud vše půjde podle plánu, pak firma letos po čtyřech letech existence překoná hranici 100milionového obratu.

Držitelem titulu EY Technologický podnikatel roku 2014 je Vladimír Velebný z holdingu Contipro. Holding Contipro, které sídlí v Dolní Dobrouči u Ústí nad Orlicí, je jedním ze světových lídrů v oblasti výzkumu a výroby kyseliny hyaluronové, vlastní kolem 70 světových patentů. Holding má konsolidované tržby 425 milionů korun. Vladimír Velebný zaměstnává 250 lidí, z toho více než třetinu představují výzkumníci. Vladimír Velebný se také aktivně angažuje v regionu a aktivně podporuje vzdělávání dětí a mládeže.

Společnost EY ve spolupráci se společností RSBC také udělily titul EY Společensky prospěšný podnikatel roku2014, který obdržela Tereza Jurečková ze společnosti Pragulic– Poznej Prahu jinak!, o. s., za projekt zaměřující se na pomoc lidem bez domova a v obtížné životní situaci. Pragulic je sociální podnik, který bezdomovce vnímá jako experty s unikátní zkušeností a specifickými znalostmi. Základní službou Pragulicu jsou speciální placené prohlídky Prahy a další zážitkové a teambuildingové aktivity, při nichž bezdomovci fungují jako průvodci po (ne)známých místech a prostředích metropole. Na Pragulicu je pozoruhodné nejen jeho zaměření, které v Česku představuje ojedinělý koncept, ale i to, že si na sebe z 99 procent dokáže vydělat. V současnosti zaměstnává devět průvodců a do projektu se postupně zapojilo již více než 60 dobrovolníků.

Cenu čtenářů MF DNES a iDNES.cz o Nejlepší podnikatelský příběh obdržel Vladimír Olmr ze společnosti SOPO, s. r. o. Vladimír Olmr se do podnikání v oblasti oprav elektromotorů vrhl bez jakékoliv strategie a v byznysu si neklade malé podnikatelské cíle. Chce, aby jeho firma byla jedničkou v oblasti vinutí elektromotorů na světě. Společnost SOPO se dnes specializuje na zakázkovou výrobu rotorů a statorů, které dodává mimo jiné pro přední německé elektro producenty.

 

Regionální ocenění:

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 hlavního města Prahy

Jaroslav Horák, Albatros Media, a.s.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 Jihomoravského kraje

Jindřich Životský, OKAY Holding a.s.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 Jihočeského kraje

Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR holding a.s.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 Kraje Vysočina

Stanislav Bernard, Rodinný pivovar BERNARD a.s.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 Moravskoslezského kraje

Gevorg Avetisjan, MARLENKA international s.r.o.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 Olomouckého kraje

David Dostál, PAPCEL, a.s.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 Pardubického kraje

Vladimír Velebný, holding Contipro

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 Středočeského kraje

Martin Vohánka, W.A.G. payment solutions, a.s.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 Zlínského kraje

Pavel Stodůlka, GEMINI oční klinika a.s.

 

 

Zpět na seznam