České Budějovice, 16. února 2015 – Vlastislav Bříza, majitel společnosti KOH-I-NOOR holding a. s., zvítězil v soutěži EY Podnikatel roku 2014 Jihočeského kraje, kterou organizuje společnost EY za podpory Jiřího Svobody, primátora statutárního města České Budějovice. Přestože měl Vlastislav Bříza na vítězství v kraji silného soupeře v manželích Flosmanových, majitelích společnosti Flosman a.s., nakonec se na jeho vítězství odborná porota shodla jednohlasně.

Přestože se soutěž EY Podnikatel roku České republiky koná v tuzemsku letos již po patnácté, doposud nikdy nebyl udělen titul EY Podnikatel roku Jihočeského kraje. Odborná porota složená z předchozích vítězů soutěže, které předsedal Jiří Hlavatý, EY Podnikatel roku 2013 České republiky, v letošním roce ocenila kvalitu soutěžících z Jihočeského kraje, a tak mohl Vlastislav Bříza jako první v historii soutěže převzít trofej pro regionálního vítěze. Porota považuje Vlastislava Břízu za mimořádnou podnikatelskou osobnost. Na co sáhne, to se mu daří. Za historii svého podnikání prokázal, že dokáže v podstatě jakýkoliv business převést z červených čísel do černých.

„Mé pocity jsou úžasné. Je to pocta nejen mně, ale i KOH-I-NOORU a všem mým spolupracovníkům,“ sdělil své bezprostřední dojmy vítěz Vlastislav Bříza.

 „Už patnáct let pomáhá soutěž EY Podnikatel roku nacházet podnikatele, kteří jsou vzorem a inspirací pro ostatní. Letošní jubilejní ročník není výjimkou. Opět se potvrdilo, že v Česku je spousta vynikajících podnikatelů, kteří mají smělé plány, umí je uvést v život, prosadit se v silné konkurenci, motivovat lidi kolem sebe a dát jim práci. Většina z nich uvádí, že klíčem k jejich úspěchu byla vždy především odvaha, skvělí lidé a pokora“, říká Magdalena Souček a dodává: „Představovat veřejnosti ty, kteří podnikají slušně a poctivě, je nesmírně důležité. Těší mě, že i letos soutěž EY Podnikatel roku přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

 

 “V Jihočeském kraji zatím nikdy nebyl regionální titul udělen, o to potěšitelnější je, že se naplnily dříve avizované indicie, a tato nepříznivá bilance se změnila, což nás, i vzhledem k tomu, že si letos připomínáme významné výročí 750 let od založení města, rozhodně potěšilo,“ říká Jiří Svoboda, primátor Českých Budějovic.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2014 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 3. března 2015 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Praha, následují Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. 

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční na začátku června 2015 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Soutěž spoluorganizuje deník MF DNES a iDNES.cz. Spoluorganizátorem soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku je společnost RSBC. Soutěž podporují agentura CzechInvest a sdružení TUESDAY Business Network. Mediálními partnery jsou magazín Forbes, týdeník Euro a Český rozhlas Radiožurnál. Partnerem regionálních vyhlášení je společnost Galard. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky a za podpory Jiřího Svobody, primátora statutárního města České Budějovice.

__________________________________________________________________________________
Profil vítěze:  Vlastislav Bříza, generální ředitel společnosti KOH-I-NOOR holding a.s.
„Klíčové je odvahou vytvořit většinu.“

Na začátku se rozhodl, že nepůjde cestou privatizace po česku, ale cestou manažerskou. To se pochopitelně neobešlo bez komplikací. Do KOOH-I-NOORU totiž Vlastislav Bříza nastoupil původně jako konstruktér, jenže záhy po diskrepancích odešel. Ale jak říká, kdo chce poroučet, musí umět poslouchat. A tak když se mu po letech podařilo vypracovat na ředitele podniku Gama a přišla nabídka vrátit se do ztrátového výrobce tužek, neváhal. To už bylo po revoluci, takže dlouho nepřemýšlel, sbalil kufřík a kravatu a odjel do PPF, kde vyjednal odkup obou společností. Kellner s Bartoníčkem ho prý tehdy přezkoušeli u tabule jako kluka, nakonec ale koupili ve firmě většinu a jeho jmenovali ředitelem. On měl do té doby pouze drobné podnikatelské aktivity, především hotel a půjčovnu lodiček na Lipně.

To se mělo změnit v roce 1999, protože v té době se začal rýsovat prodej KOOH-I-NOORU. Vlastislav Bříza, který se řídí heslem „bez rizika není cesty vpřed“, se ale rozhodl vzít si úvěr od banky a firmu od PPF odkoupit sám. Trvalo mu pak dlouhých sedm let, než půjčené peníze splatil. Během té doby se mu podařilo postavit na nohy obchod a vrátit lesk tradiční značce. V Česku dnes podnik, jehož název vznikl už před 225 lety, provozuje 80 prodejen. Součástí holdingu je nejenom celosvětově známý výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb KOOH-I-NOOR Hardtmuth, ale také společnosti a fabriky v Rusku a Bulharsku a obchodní firmy v Itálii nebo Polsku. Holding dále zahrnuje skupinu Gama, KOOH-I-NOOR Energy a KOOH-I-NOOR Machinery nebo Polikliniku Sever v Českých Budějovicích a hotel Vltava.

V podnikání se Vlastislav Bříza drží především pravidla, že peníze jsou krev, a kdo nemá krev, umírá. Mimo byznys ho baví auta a rád si vyrazí na kolo nebo na lyže. Přitom si teď často láme hlavu s tím, jakou budoucnost svým firmám připraví. Už teď mu s podnikáním pomáhají jeho dva synové a synovec, za svou největší výzvu tedy považuje předání byznysu další generaci.

___________________________________________________________________________________
Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2014

•  Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
•  František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
•  Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
•  Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
•  Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
•  Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
•  Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
•  Petr Šmída, investor, ENERN
•  Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
•  Michal Půr, šéfredaktor Euro
•  Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

O soutěži EY Podnikatel roku
EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.
Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

 

 

Zpět na seznam