Stanislav Bernard, spolumajitel rodinného pivovaru BERNARD a.s. získal titul EY Podnikatel roku 2014 Kraje Vysočina, kterou organizuje společnost EY pod záštitou Jiřího Běhounka, hejtmana Kraje Vysočina.

„Peníze nebo ekonomický růst nejsou v podnikání až tak důležité. Nejdůležitější je, aby člověk mohl dělat to, co ho baví, protože jedině potom může další lidi vést a inspirovat,odpovídá Stanislav Bernard na otázku, co on považuje za klíčové pro úspěch v podnikání. A dodává: „Snažím se nechovat jako striktní šéf, protože podle mého názoru to schopné jedince odrazuje. Místo toho radši dávám lidem volnost a podporuji firemní kulturu založenou na otevřenosti, důvěře, spolupráci, odpovědnosti a pozitivitě.

Stanislav Bernard - EY Podnikatel roku 2014 Kraje Vysočina

 

 „ Chci především poděkovat. Ocenění si velice vážím. Patří nejen mně, ale také všem lidem, kteří se na rozvoji pivovaru Bernard podílejí,“ sdělil své bezprostřední dojmy Stanislav Bernard.

 

Už patnáct let pomáhá soutěž EY Podnikatel roku nacházet podnikatele, kteří jsou vzorema inspirací pro ostatní. Letošní jubilejní ročník není výjimkou. Opět se potvrdilo, že v Česku je spousta vynikajících podnikatelů, kteří mají smělé plány, umí je uvést v život, prosadit se v silné konkurenci, motivovat lidi kolem sebe a dát jim práci. Většina z nich uvádí, že klíčem k jejich úspěchu byla vždy především odvaha, skvělí lidé a pokora“, říká Magdalena Souček a dodává: „Představovat veřejnosti ty, kteří podnikají slušně a poctivě, je nesmírně důležité. Těší mě, že i letos soutěž EY Podnikatel roku přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

 

 

 

„Podnikání a byznys je nejen o produktech a službách. Je především o lidech, kteří jdou za svým SNEM naplno, věří mu a stále hledají novou motivaci. Úspěšní lidé nikdy nepřestávají investovat do sebe, uvědomují si, že jde dělat věci ještě lépe, než je umíte. Ve většině případů prostě mají to štěstí, že dělají, to co je baví a na jejich práci a výsledcích se to projevuje,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

 

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2014 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 3. března 2015 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Praha, následují Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

 

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční na začátku června 2015 v Monte Carlu.

 

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Soutěž spoluorganizuje deník MF DNES a iDNES.cz. Spoluorganizátorem soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku je společnost RSBC. Soutěž podporují agentura CzechInvest a sdružení TUESDAY Business Network. Mediálními partnery jsou magazín Forbes, týdeník Euro a Český rozhlas Radiožurnál. Partnerem regionálních vyhlášení je společnost Galard. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky
a za podpory hejtmana Kraje Vysočina.

 

__________________________________________________________________________________

 

Profil vítěze:  Stanislav Bernard, spolumajitel rodinného pivovaru BERNARD a.s.

 

Jeho podnikání nejlépe charakterizuje slogan vlastní cestou. V roce 1991 pracoval jako ředitel v oblastním vydavatelství, zároveň ale věděl, že by si rád zkusil něco svého. Jenže nevěděl co. Když se pak seznámil se svým společníkem Josefem Vávrou, ostravským podsládkem, a naskytla se příležitost zprivatizovat pivovar v Humpolci, bylo rozhodnuto. Podnik získali za 52 milionů korun ve stavu téměř nefunkčním, či jak vzpomíná, ve stavu po smrti. Trvalo to pak víc než deset let, ale nakonec se jim povedlo dát jej dohromady a postupně vybudovat značku kvalitního piva, které nese Bernardovo jméno. 

 

Jeho podnikatelská strategie se přitom od začátku nemění – alfou a omegou jsou ve firmě poctivá kvalita, založená na tradičních výrobních postupech, budování kultovní značky a dobrý vztah se zákazníky. Teprve to jim dodatečně přináší zisk. Že strategie dlouhodobě funguje, dokládá fakt, že se jim daří i přes stagnující či mírně klesající pivní trh. V roce 2001 se spojili se strategickým partnerem, s pivovarem DuvelMoortgat z Belgie, který získal 50 procent firmy. V posledních sedmi letech je rodinný pivovar, v němž kromě Stanislava Bernarda působí také jeho syn Filip, manželka Helena a příbuzní Pepy Vávry, v zisku. Předloni vyrostl o 9 a vloni o 14 procent.

 

Kromě vytváření vizí pro další rozvoj pivovaru se zapojuje do Nadačního fondu proti korupci, jehož je spoluzakladatelem, a působí jako člen zastupitelstva. Pokud nepracuje, rád se sejde
s přáteli, baví ho sport, dobrá muzika a cestování. V poslední době se také intenzivně zabývá jógou.

 

__________________________________________________________________________
Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2014

 

•  Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
•  František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
•  Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
•  Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
•  Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
• Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
•  Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
•  Petr Šmída, investor, ENERN
•  Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
•  Michal Půr, šéfredaktor Euro
•  Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

 

O soutěži EY Podnikatel roku
EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

 

 

Zpět na seznam