Cenu čtenářů MF DNES a iDNES.cz o Nejlepší podnikatelský příběh roku 2014 obdržel Vladimír Olmr ze společnosti SOPO, s.r.o. Vladimír Olmr se do podnikání v oblasti oprav elektromotorů vrhl bez jakékoliv strategie a v byznysu si neklade malé podnikatelské cíle. Chce, aby jeho firma byla jedničkou v oblasti vinutí elektromotorů na světě. Společnost SOPO se dnes specializuje na zakázkovou výrobu rotorů a statorů, které dodává mimo jiné pro přední německé elektro producenty.

 

Vítěz čtenářské ankety iDNES byl odtajněn na slavnostním galavečeru soutěže EY Podnikatel roku 2014 České republiky, který se uskutečnil 3. března 2015 na pražském Žofíně. Zařadil se tak po bok Karla Nikla, výrobce nástrah na kapry, Heleny Bednářové z firmy Centrin CZ provozující domy pro seniory, Jaroslava Zemana z hračkářské firmy Detoa a majitele čokoládovny Jindřicha Fikara.

Finalisté soutěže o nejlepší podnikatelský příběh:

     

Radomír Brynda / Topgal - Bývalý učitel fyziky zkoušel prorazit v podnikání již před revolucí. Nejprve si otevřel obchod s obuví, poté začal navrhovat a vyrábět koženou galanterii. Nakonec ale vsadil na znalost školního prostředí a začal se soustředit na výrobu školních batohů. V současnosti je firma Topgal největším výrobcem školních batohů v Česku a expanduje na zahraniční trhy.

 

 

Jan Ficek / Jan Ficek Dřevovýroba - V roce 1946 založil otec Jana Ficka v Chrudimi truhlářskou firmu, o kterou o dva roky později přišel. V restituci byla firma, která se za komunismu soustředila na zpracování dýhy, vrácena Janu Fickovi, ten se rozhodl v tomto druhu podnikání pokračovat. Podnik se zaměřuje na dýhovou sesazenku, která se používá jako horní vrstva nábytku či dveří. Dílčím projektem společnosti je „Fíha Dýha“, kdy jsou nezpracované odřezky dýhy dodávány do škol pro využití ve výtvarné výchově, či přírodopisu.

 

 

Vladimír Olmr / Sopo - Bývalý učitel a vyučený elektromechanik se začal zabývat opravou elektromotorů. Za několik let se firma Sopo vyšvihla na světovou špičku zabývající se touto oblastí podnikání. Jejich rotory a statory se používají ve větrných elektrárnách nebo elektrickém nářadí po celém světě.

 

 

Tomáš Pokorný / Alerion – Záliba vymýšlet obcím znaky a prapory se stala pro Tomáše Pokorného životním posláním. Do heraldiky se pustil o prázdninách po maturitě. V zápětí zjistil, že návrhy znaků a praporů nemá kdo vyrábět, a založil proto vlastní firmu Alerion. Tomáš Pokorný hledá vyšívačky, co ovládají tradiční řemeslo a dílny jim zřizuje poblíž bydliště. Vlajky a prapory vyrábí kromě obcí i pro hasiče, ministerstva nebo třeba Hradní stráž.

 

 

Jan Prášil / Semo - Už na vysoké škole se Jan Prášil věnoval šlechtění orchidejí a masožravých rostlin.Šlechtitelská stanice Semo vzešla z privatizace, v níž uspěl se svým projektem a dnes se firma zaměřuje na teplomilnou zeleninu a šlechtění rajčat, paprik a ­okurek nebo na zahradní hrách. Množí a vyrábí semena nejen v Česku, ale třeba i v Chile nebo na Novém Zélandu.

 

 

Martina Vaněrková / Výtahy Vaněrka - Rodinnou firmu v severočeském Duchcově založil otec Martiny, Miloslav Vaněrka. Jako bývalý zaměstnanec Krušnohorských strojíren se začal v pronajatých prostorách věnovat výrobě výtahů. Dnes Výtahy Vaněrka vyrábí všechny typy výtahů a zaměstnávají stovku lidí. Rodinnému podniku se věnuje také manželka zakladatele a dvě děti.

 

 

Leonard Varga / Deva F-M – Leonard Varga začínal v textilce Slezan, kde byl loajálním zaměstnancem, a proto podniku nabídl vizi o výrobě ochranných oděvů pro extrémní situace. Setkal se s nepochopením, osamostatnil se tedy a založil si vlastní firmu Deva F-M. Dnes podle svých slov patří k největším výrobcům hasičských obleků v Evropě a má obchodní zastoupení ve 20 zemích světa.

 

 

Jan Zeman / Biopekárna Zemanka – Jan Zeman se věnuje podnikání od osmnácti let. A protože vyrostl v rodině cukrářky, táhlo ho to vždy k voňavým potravinám. Spolu s dalšími investory založili firmu Albio, která provozovala restauraci, obchody, pekárnu. Život ve velké firmě se Janu Zemanovi nezamlouval, opustil ji a s maminkou založil pekárnu Zemanka.

 

Držitelé ceny čtenářů MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“

2014: Vladimír Olmr, SOPO
2013: Karel Nikl, Karel NIKL
2012: Helena Bednářová, Centrin CZ
2011: Jaroslav Zeman, DETOA Albrechtice
2010: Jindřich Fikar, Čokoládovny Fikar

 

 

Zpět na seznam