Společnost EY pod záštitou primátora statutárního města České Budějovice Jiřího Svobody vyhlásila další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Jihočeského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

 

Loňským a vůbec prvním vítězem se na Českobudějovicku stal Vlastislav Bříza ze společnosti KOH-I-NOOR holding, která je celosvětově známá především jako výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb. Porota, které předsedal Jiří Hlavatý ze společnosti JUTA, držitel titulu EY Podnikatel roku 2013, považovala Vlastislava Břízu za mimořádnou podnikatelskou osobnost. Na co sáhne, to se mu daří. Za historii svého podnikání prokázal, že dokáže v podstatě jakýkoliv business převést z červených čísel do černých. V Jihočeském kraji byl v loňském roce udělen krajský titul EY Podnikatel roku vůbec poprvé v patnáctileté historii soutěže a Vlastimilovi Břízovi se díky jeho unikátnímu podnikatelskému příběhu podařilo rovnou uspět i v celostátním kole soutěže a získat tak titul EY Podnikatel roku 2014 České republiky.

„Vážíme si slušných podnikatelů, za jejichž úspěchem stojí poctivá práce. Jsou tahouny české ekonomiky, dávají práci desítkám či stovkám lidí, významně pomáhají rozvoji regionů, ve kterých působí, a zároveň zajišťují České republice respekt v zahraničí. Věřím, že jich je mnoho, jen o nich často ještě nevíme. Chtěla bych proto vyzvat veřejnost, aby nám pomohla je objevit. Nominujte podnikatele ze svého města či kraje, kterého si vážíte, ať se o něm mohou dozvědět i ostatní a inspirovat se jeho podnikatelským příběhem,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

Jiří Svoboda, primátor statutárního města České Budějovice, a Vlastislav Bříza, generální ředitel společnosti KOH-I-NOOR holding, držitel krajského titulu EY Podnikatel roku 2015 Jihočeského kraje a celonárodní vítěz soutěže EY Podnikatel roku 2015 České republiky.

„V loňském roce si České Budějovice vůbec poprvé mohly přivlastnit celostátní úspěch, protože se místní majitel holdingu KOH-I-NOOR Vlastislav Bříza, jak známo, stal podnikatelem roku. Otevřel tak pomyslné brány i ostatním kolegům z jihu Čech. Věřím, že u nás žije a pracuje mnoho výjimečných, šikovných a poctivých podnikatelských osobností, které se o své zaměstnance dobře starají a svým chováním jsou vzorem i inspirací pro celou společnost. A pokud v této prestižní soutěži zabodují, bude to nejen jejich osobní úspěch, ale také výborná vizitka a pocta pro naše město i kraj,“ říká Jiří Svoboda, primátor Českých Budějovic.

„Titul EY Podnikatel roku vnímám nejen jako ocenění své celoživotní práce, ale i práce našich zaměstnanců, managementu a mých synů. Šlo mi o holding a jméno KOH-I-NOOR, které je ve světě známější než v Česku. A to jsem chtěl změnit. Samotnou účast na světovém finále potom považuji za vrchol kariéry. Reprezentovat svou zemi na tak prestižní soutěži byla pro mě velká pocta,“ říká EY Podnikatel roku 2014 Jihočeského kraje a zároveň EY Podnikatel roku 2014 Vlastislav Bříza ze společnosti KOH-I-NOOR holding, který zasedne v čele odborné poroty letošního ročníku soutěže.

Z Jihočeského kraje pochází také vůbec nejstarší účastník soutěže, kterému bylo při jeho poslední účasti 83 let. Z dosavadních dvaceti účastníků v kraji se do klání podnikatelů pustily jen dvě ženy. Nejvíce firem zúčastněných podnikatelů z regionu má sídlo překvapivě ne v Českých Budějovicích, ale v Táboře, konkrétně každá čtvrtá. Zajímavostí je, že jediný regionální titul udělený v jižních Čechách v celé historii soutěže dokázal Vlastislav Bříza proměnit rovnou i v triumf v celostátním kole.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz . Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 31. října 2015.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Na tuto kategorii se nevztahuje podmínka osmi zaměstnanců. Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podesáté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2014) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již šestý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2016.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 Jihočeského kraje bude známo v únoru 2016. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 České republiky budou vyhlášeny 1. března 2016. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2016 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky

__________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihočeského kraje

2014: Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR holding a.s.

______________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

_____________________________________________________

Záštita primátora Českých Budějovic

 

Archiv ročníku EY Podnikatel roku Jihočeského kraje 2014.

 

Zpět na seznam