Jihomoravský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže – na kontě má několik nejcennějších trofejí i ocenění pro nejlepší podnikatele v oblasti technologií

 

Brno, 2. února 2016 – Společnost EY pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, JUDr. Michala Haška a ve spolupráci se zájmovým sdružením JIC vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 Jihomoravského kraje. Stal se jím Viktor Růžička, předseda představenstva a majitel společnosti BioVendor - Laboratorní medicína a.s. V Jihomoravském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již pojedenácté, loni zvítězil Jindřich Životský ze společnosti OKAY Holding.

O vítězství Viktora Růžičky rozhodla nezávislá porota, které předsedal Vlastislav Bříza, generální ředitel KOH-I-NOOR holding, držitel titulu EY Podnikatel roku 2014.

„Z hloubi srdce děkujeme za ocenění, kterého si pan Růžička a celá firma BioVendor – Laboratorní medicína a.s. velmi váží. Je zajímavé, že většina zde přítomných firem v určité fázi svého „života“ prošla zájmových sdružením JIC, které bych rád zmínil a ocenil jeho činnost,“ říká Michal Kostka, zástupce generálního ředitele společnosti BioVendor – Laboratorní medicína, a.s., který převzal za vítěze cenu.

 

Michal Kostka, zástupce generálního ředitele společnosti BioVendor – Laboratorní medicína, a.s., který převzal za vítěze cenu.

V Jihomoravském kraji se nám do tohoto ročníku soutěže EY Podnikatel roku přihlásilo nejvíce podnikatelů z celé ČR. Soutěž zde vyhlašujeme pojedenácté a už se téměř stává pravidlem, že vždy objevíme nějaký velký talent v oblasti technologií. Jejich hnacím motorem jsou inovace a úspěch pro ně není limitován hranicemi, obstojí i v zahraniční konkurenci. Těší nás, že i letos můžeme veřejnosti představit podnikatele, kteří šíří dobré jméno značky Czech Republic po světě a kteří nás svým inovativním přístupem inspirují a posouvají dopředu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Každý podnikatel, který posouvá laťku svého oboru výš, pomáhá celému regionu a nejen jemu. Vítězové předcházejících ročníků této soutěže to svou prací dokázali a jsem přesvědčen, že i jejich nástupci budou v této tradici pokračovat. Pro mne je soutěž o EY Podnikatele roku šancí, že stále existují úspěšní podnikatelé, kteří představují pro náš region naději na další, nejen hospodářskou prosperitu,“ říká JUDr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje.

 

Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY, Jaroslav Klíma, zástupce poroty a majitel společnosti Tescan, Michal Kostka, zástupce GŘ společnosti BioVendor – Laboratorní medicína, JUDr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje a Jiří Hudeček, ředitel JIC


„Jsem opravdu rád, že o Brně a celé jižní Moravě je ve světě stále více slyšet ve spojitosti s technologickými inovacemi, podporou podnikání nebo znalostní ekonomikou.  Potvrzuje to i prohlášení profesora Kevina Morgana z univerzity v Cardiffu, odborníka na problematiku správy a rozvoje regionů, který minulý týden na konferenci European Innovation Ecosystems vyzdvihl za přítomnosti komisaře Moedase Jihomoravský kraj za skvělou práci a výsledky v oblasti inovačních systémů. Podle aktuálních čísel víme, že počet malých výzkumných firem roste na jižní Moravě několikrát rychleji než kdekoliv jinde v ČR, za posledních deset let se jejich počet u nás téměř ztrojnásobil. V JIC pomáháme na svět skvělým nápadům a tím, že podnikatelům nabízíme špičkové zázemí a know-how, můžeme pak spolu s nimi být hrdí na jejich podnikatelské úspěchy. Věřím, že i díky vítězi letošního ročníku soutěže zase nějaké další přibydou,“ uvádí Jiří Hudeček, ředitel JIC, které je partnerem krajského kola soutěže v Jihomoravském kraji.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 1. března 2016 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Jihomoravský kraj, následují Praha a Moravskoslezský kraj. 

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 7. – 12. června 2016 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky a Jihomoravského kraje. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2015 Jihomoravského kraje je zájmové sdružení JIC.

___________________________________________________________________

Profil vítěze: 

Viktor Růžička, BioVendor – Laboratorní medicína a.s.

„Klíčové je držet se zavedených pravidel,“ myslí si Viktor Růžička, držitel titulu EY Podnikatel roku 2015 Jihomoravského kraje.


Když začal Viktor Růžička na přelomu let 1992/1993 podnikat, byl ještě jednou nohou ve fakultní nemocnici v Německu a druhou na univerzitě ve Spojených státech. Kořeny svého podnikání založil už v emigraci v Německu a v USA, kde na univerzitě i v praxi získal cenné zkušenosti a kontakty na přední kapacity ve svém oboru. Jedním z hlavních milníků bylo, že se v roce 1998 jeho firma stala jedničkou na českém trhu v imunoanalýze a překonala tak i mezinárodní gigantické konkurenty. Brzy měli obrat 200 mil. Kč i slušnou ziskovost. Dalšími milníky byly kromě organického růstu i akvizice firem TestLine, Imunolab a Oxford Biosystems, čímž si BioVendor významně rozšířil pole působnosti. I díky tomu, že se Viktor Růžička nebojí akvizic, se roční obrat firmy posunul během několika posledních let z 584 mil. Kč na téměř miliardu Kč.

Jeho firma BioVendor je dnes významným distributorem širokého spektra produktů in vitro diagnostiky a specializovaného sortimentu klinických produktů a zároveň mezinárodně působící biotechnologickou společností s vlastním výzkumem, vývojem, výrobou a obchodní sítí. Nabízí kompletní sortiment pro oblast in vitro diagnostiky, od imunochemie přes klinickou biochemii, hematologii, mikrobiologii, molekulární biologii až po patologii. Kromě vlastní distribuční činnosti společnost BioVendor v roli výhradního zástupce těsně spolupracuje se společností Siemens (Divize H DX).

Viktor Růžička má nyní v plánu budovat český BioVendor v dalších zemích – začíná v Německu, Rakousku a Velké Británii, ale v plánu je i USA a Čína. Jeho podnikatelským mottem je: „Nejde o to dělat věci správně, ale dělat správné věci.“ Cesta k úspěchu vede podle něj přes lidi a inovace. Kvalitní zaměstnanci jsou pro něj zároveň nejkritičtějším faktorem. Snaží se do nich maximálně investovat a podporovat je. Je hrdý, že je u nich malá fluktuace. Míra autoritativnosti je prý v jeho firmě nižší než jinde. Ale vše má své meze – za každého zaměstnance mluví jeho výsledky. A zdá se, že se to vyplácí. Ve volném čase se Viktor Růžička nejraději věnuje svým pěti psům, rybaření a stavění domu ve Vanuatu v Oceánii.

__________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje

2015: Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína, a.s.

2014: Jindřich Životský, OKAY Holding a.s.

2013: Libor Bittner, Bioveta, a.s.

2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

2011: Jaroslav Klíma, TESCAN

2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation

2009: Jaroslav Klíma, TESCAN

2008: Karel Sázavský, TENZA

2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora

2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma

2005: Radim Jančura, Student Agency

___________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes  

___________________________________________________________________

Záštita hejtmana Jihomoravského kraje  

Archiv ročníku EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje 2014.

 

 

Zpět na seznam