Společnost EY s podporou hejtmana Kraje Vysočina, MUDr.  Jiřího Běhounka, vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 Kraje Vysočina. Stal se jím Rudolf Penn, ředitel a místopředseda představenstva společnosti Moravské kovárny, a.s.  Loňský titul v kraji získal pan Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru BERNARD a.s.

O vítězství Rudolfa Penna rozhodla nezávislá porota, které předsedal Vlastislav Bříza, generální ředitel KOH-I-NOOR holding, držitel titulu EY Podnikatel roku 2014.

„Tohoto ocenění si velmi vážím a mám z něj obrovskou radost. Není to ocenění jen pro mě, ale pro celou skupinu našich firem a naše zaměstnance. Já jsem kormidelník a ukazuji cestu, ale oni odvádějí opravdu dobrou práci,“ sdělil své první dojmy vítěz Rudolf Penn.

 

 

Vítěz Rudolf Penn, EY Podnikatel roku 2015 Kraje Vysočina a ředitel a místopředseda představenstva Moravských kováren, a.s. a MUDr. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina

 

„Soutěž EY Podnikatel roku není jen o číslech, ale především o zajímavých příbězích. Těší nás, že i v tomto ročníku jsme objevili řadu výjimečných osobností, které mohou být inspirací pro ostatní. Vítěz Rudolf Penn v podnikatelské rodině vyrostl a je to na něm znát. Cení si férovosti a pracovitosti, sází na šikovnost a loajalitu svých lidí a zároveň se nebojí inovací a investic do nových technologií. I díky tomu se mu daří držet náskok před konkurencí,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

 

„Cesta za úspěchem – ať už osobním nebo podnikatelským je dána pravidly, která podléhají častým změnám.  U úspěšných podnikatelů oceňuji jejich vůli, energii, sílu i odvahu k dosahování dlouhodobých výkonů. Pokud navíc dělají, co je baví, pak je úspěch dvojnásobným zadostiučiněním. Přál bych Vysočině i celé České republice více odvážných lidí, odhodlaných jít za svým cílem a dosáhnout úspěchů, i když to není vůbec snadné,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

 

 

 

Vítěz Rudolf Penn a EY Podnikatel roku 2014 Kraje Vysočina Stanislav Bernard ze společnosti Rodinný pivovar BERNARD

 

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 1. března 2016 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Jihomoravský kraj, následují Praha a Moravskoslezský kraj. 

 

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 7. – 12. června 2016 v Monte Carlu.

 

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

 

____________________________________________________

 

Profil vítěze:  

 

Rudolf Penn, Moravské kovárny, a.s.

 

„Klíčové je být férový, upřímný a pracovitý.“

 

Podnikání má v rodině Rudolfa Penna tradici. Vlastní v Rakousku kovárnu a hned po sametové revoluci se začali v ČR rozhlížet po investici. Od roku 1992 je jejich rodinný podnik PENN Ges.m.b.H. se sídlem v Krems an der Donau v Rakousku, vlastníkem 97 % akcií Moravských kováren. Výrobky Moravských kováren jsou určeny z 95 % na export, především do zemí EU, ale i do Brazílie. Orientují se na výrobu zápustkových výkovků z oceli tvářených za tepla pro automobilový a stavební průmysl, drážní techniku či zemědělské a stavební stroje.

 

Rudolf Penn sází na šikovné lidi, inovace a investice do nových technologií. Díky tomu se firmě daří držet náskok před konkurencí. Velmi si cení loajality svých lidí a za výhodu považuje i historii firmy, která funguje již 50 let. Činnost Moravských kováren je poměrně dost závislá na velkých zakázkách z automobilového průmyslu, a tak Rudolf Penn nerad vzpomíná na období krize, které bylo pro ně zatím nejtěžším obdobím. Krize jim ale paradoxně i pomohla, investovali do automatizace a nyní se jim daří vytvářet stejné a vyšší zisky s menším počtem lidí. Plánem pro nejbližší období je získat zákazníky, kteří se vrací z nejistých trhů Indie a Číny, a pokračovat především ve velkých zakázkách na klíč. Váží si důvěry velkých automobilek, které vědí, že od Moravských kováren mají stoprocentní servis a kvalitu.

 

Kromě firmy se Rudolf Penn věnuje řadě dalších podnikatelských aktivit, které považuje za své koníčky. V Jihlavě vlastní klub i cateringovou společnost  XANADU, restauraci, hotel, taxi službu i spediční firmu SGM Vysočina. Podporuje také oblíbený festival Sázava Fest. Zároveň obchoduje s rakouskými víny z oblasti, z které pochází jeho rodina. Za své nejsilnější podnikatelské stránky považuje to, že je férový člověk, tvrdě pracuje a umí rychle řešit problémové situace.

 

__________________________________________________________________

 

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Kraje Vysočina

 

2015: Rudolf Penn, Moravské kovárny, a.s.

 

2014: Stanislav Bernard, Rodinný pivovar BERNARD a.s.

 

2007: Josef Jeleček, TEDOM a.s.

 

______________________________________________________

 

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

 

 

Zpět na seznam