Společnost EY s podporou hejtmana Libereckého kraje, Martina Půty, vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 Libereckého kraje. Stal se jím Luboš Novák, předseda představenstva, generální ředitel a majitel společnosti MEGA a.s. V Libereckém kraji byl regionální vítěz vyhlášen podruhé, první krajský titul v historii Libereckého kraje si odnesl za rok 2011 Jaroslav Zeman ze společnosti DETOA Albrechtice, která je známá nejstarší výrobou dřevěných hraček v České republice.

 

„Velice si tohoto ocenění vážím, neberu ho jen jako mé osobní, ale celého týmu mých spolupracovníků. Každého potěší, když je oceněn za svou celoživotní práci. V podnikání je důležitá odvaha, trochu zdravého riskování a víra v sebe sama, která vás žene dopředu. Schopnost vzchopit se a jít dál i v těžkých chvílích je základní vlastností úspěšného podnikatele. Osobně si ale myslím, že největším bohatstvím firmy jsou její lidé,“ sdělil své bezprostřední dojmy Luboš Novák, vítěz soutěže EY Podnikatel roku 2015 Libereckého kraje.

  

vítěz Luboš Novák, generální ředitel a majitel společnosti MEGA a.s. a EY Podnikatel roku 2015 Libereckého kraje

O vítězství Luboše Nováka rozhodla nezávislá porota, které předsedal Vlastislav Bříza, generální ředitel KOH-I-NOOR holding, držitel titulu EY Podnikatel roku 2014.

„Těší nás, že i letos můžeme veřejnosti představit podnikatele, kteří jdou příkladem a jsou inspirací pro ostatní. Letošní vítěz soutěže EY Podnikatel roku 2015 Libereckého kraje Luboš Novák je uznávaná kapacita ve svém oboru. Je považován za zakladatele elektromembránových procesů v ČR a je autorem nebo spoluautorem více než dvaceti patentů. Porota ocenila nejen výsledky jeho firmy, která dokazuje, že i u nás v ČR jsme schopni konkurovat světovým špičkám, ale i jeho celoživotní podporu spolupráce mezi vědou a byznysem, inovativní přístupy a snahu o urychlení transformace výsledků výzkumu do praxe,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

 

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, vítěz Luboš Novák, majitel společnosti MEGA a a EY Podnikatel roku 2015 Libereckého kraje, zástupce poroty Josef Suska ze společnosti HOKAMI CZ a EY Technologický podnikatel roku 2007, Milan Polák, advokát a partner Weinhold Legal a Helena Sladkovská, ředitelka Business Development pořadatelské společnosti EY

 „Těší mě, že u nás existuje takové množství životaschopných a perspektivních firem. V poslední době ale od mnohých z nich slýchám, že se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a absolventů škol, a tak i když nabízí volná pracovní místa, nemají je kým obsadit. To je věc, ve které se snaží kraj firmám pomoci,“ uvedl u příležitosti ocenění úspěšných podnikatelů hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 1. března 2016 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Jihomoravský kraj, následují Praha a Moravskoslezský kraj. 

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 7. – 12. června 2016 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

_______________________________________________________

Profil vítěze:

Luboš Novák, MEGA a.s.

„Klíčové je mít odvahu, umět zdravě riskovat a věřit sám v sebe.“
 

Před sametovou revolucí Luboš Novák pracoval ve Výzkumném ústavu uranového průmyslu, kde začal poprvé pro vodohospodářství vyvíjet membránové procesy. Hned na začátku 90. let si uvědomil, že na vedoucí pozici bude moci více ovlivňovat vývoj v této oblasti. Inovace a urychlení transformace výsledků výzkumu do praxe se staly jeho celoživotním cílem. Pak už měly události rychlý spád. Nejprve vyhrál konkurz na ředitele ve státním podniku a následně byl v roce 1993 jmenován do funkce generálního ředitele MEGA a.s.

Luboš Novák je dnes považován za zakladatele elektromembránových procesů v ČR a je také prezidentem České membránové společnosti a autorem nebo spoluautorem více než dvaceti patentů a více než stovky výzkumných zpráv.

Začátky byly ale krušné. V kupónové privatizaci jeho firma patřila mezi prvních šestnáct podniků, které byly zprivatizovány. Museli čelit snaze o likvidaci společnosti ze strany zahraniční konkurence. Byli ale také jedni z mála na světě, kteří v té době dokázali vyrobit iontovýměnné membrány – jako základ elektromembránových procesů. To Luboše Nováka povzbudilo do další činnosti. Druhým milníkem pro firmu bylo, že si postavili vlastní technologickou linku, která byla schopná soutěžit s tehdejšími japonskými a americkými špičkami v oboru. Svou důležitou roli sehrálo vybudování Membránového a inovačního centra (MIC).

MEGA dnes poskytuje kvalitní technologie a komplexní služby v oblastech čištění vod, povrchových úprav materiálů a ekologie. Jejich spektrum zákazníků je opravdu široké, od vodních elektráren, firem využívajících jejich potravinářské aplikace, výrobců barev pro automobilový průmysl, farmacie až po školky nebo parky. Veškerá činnost je realizována s maximálním ohledem na životní prostředí. Společnost věnuje velkou pozornost vývojové a inovační činnosti. Snahou Luboše Nováka je dokázat, že u nás v ČR jsme schopni konkurovat světovým špičkám. Je hrdý, že jsou dnes jediná firma na světě, která dokáže vyrábět všechny druhy membrán pro proces elektroforézy, které se používají. Největší bohatství však pro něj představují schopní a loajální spolupracovníci.

Za svůj podnikatelský vzor považuje Baťu. Důležité pro podnikání je podle něj mít charakter a zdravý selský rozum. Rodina je pro něj základ života, rád tráví volný čas se svými dětmi a pěti vnoučaty.

__________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Libereckého kraje

2015: Luboš Novák, MEGA a.s.

2011: Jaroslav Zeman, DETOA Albrechtice s.r.o.

______________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

 

 

Zpět na seznam