Společnost EY pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje, Miroslava Nováka a ve spolupráci s Agenturou pro regionální rozvoj v Ostravě vyhlásila jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 Moravskoslezského kraje. Stal se jím Rudolf Gregořica, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti LANEX a.s., přední výrobce technického textilu v České republice a ve střední Evropě. Loňským a dvojnásobným krajským vítězem byl výrobce dortů, Gevorg Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international s.r.o.

 

„Kdysi jsem se rozhodoval, zda se nestanu muzikantem. V březnu 1990 mě ale Jiří Hlavatý jmenoval ředitelem JUTA Bolatice a od té doby začala moje kariéra manažera a podnikatele. V průběhu dalších 26 let jsem musel řešit i hodně složitých situací, ale jsem rád, že pokračujeme dále a věřím, že LANEX čeká mnoho dalších úspěchů doma i ve světě. Tohoto ocenění si velice vážím a děkuji porotě, že mě vybrala. Je to pro mě čest, velká výzva, ale hlavně odpovědnost do budoucna,“ sdělil své bezprostřední dojmy vítěz Rudolf Gregořica.

 

 

vítěz Rudolf Gregořica, EY Podnikatel roku 2015 Moravskoslezského kraje, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti LANEX a.s.

O vítězství Rudolfa Gregořici rozhodla nezávislá porota, které předsedal Vlastislav Bříza, generální ředitel KOH-I-NOOR holding, držitel titulu EY Podnikatel roku 2014.

„Z Moravskoslezského kraje vzešlo již několik celostátních vítězů soutěže EY Podnikatel roku
a i v jedenáctém ročníku máme několik výjimečných podnikatelských příběhů. Jsou to osobnosti, kterým se podařilo najít klíč k úspěchu a navzdory překážkám vybudovaly stabilní a fungující firmy, které dávají práci stovkám lidí a jejichž úspěch není limitován hranicemi. Važme si těch, kteří šíří dobré jméno značky Czech Republic po světě. Lana z firmy letošního vítěze Rudolfa Gregořici, která se vyrábějí v Bolaticích v Moravskoslezském kraji, patří ke špičce v oboru, obstojí i ve velké zahraniční konkurenci. Firma exportuje do více než osmdesáti zemí světa, jejich lana používají horolezci po celém světě, ale třeba i němečtí vojáci nebo hasiči na Novém Zélandu,“
říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Soutěž EY Podnikatel roku je výbornou příležitostí pro firmy – bez ohledu na jejich velikost a zaměření – prezentovat výsledky své práce. Dát tak veřejnosti vědět, že je v našem regionu dost kreativních podnikatelů se zajímavými a neotřelými vizemi, kteří umějí dát lidem práci,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. Dodal, že vedení Moravskoslezského kraje dlouhodobě podporuje podnikatelské subjekty. Například loni rozšířilo tradiční dotační program na podporu vědy a výzkumu v regionu o příjemce z řad malých, středních a velkých podniků. „Na tento dotační program jsme vyčlenili 15 milionů korun. Zájem nás mile překvapil, žádostí o podporu přišlo jednašedesát. Krajští zastupitelé nakonec podpořili 18 projektů. Abychom vyhověli všem, potřebovali bychom více než trojnásobně vyšší sumu. Počítáme ale s tím, že podobný dotační program vyhlásíme letos na jaře znovu,“ upřesnil hejtman Miroslav Novák.

 


Zleva zástupce poroty Pavel Juříček ze společnosti BRANO GROUP a EY Podnikatel roku 2006, Helena Sladkovská, ředitelka Business Development pořadatelské společnosti EY, Rudolf Gregořica, vítěz, Radek Pav, partner a ředitel ostravské kanceláře pořadatelské společnosti EY a Ivan Strachoň, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblasti investic a majetku, územního plánování a cestovního ruchu.

„Fakt, že nejvyšší ocenění již třikrát putovalo do Moravskoslezského kraje, je jasným důkazem toho, že v kraji máme řadu inovativních, kvalitních a velmi progresivních firem, jejichž produkty jsou světovými unikáty,říká Petra Chovanioková, ředitelka krajské Agentury pro regionální rozvoj v Ostravě.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 1. března 2016 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Jihomoravský kraj, následují Praha a Moravskoslezský kraj. 

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 7. – 12. června 2016 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky a hejtmana Moravskoslezského kraje. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2015 Moravskoslezského kraje je Agentura pro regionální rozvoj v Ostravě.
 

________________________________________________

Profil vítěze: 

Rudolf Gregořica ze společnosti LANEX a.s.

 „Klíčové je být náročný a pracovitý, mít vizi, jít za ní jako ohař, vybudovat si dobrý tým lidí a být připravený na nezdary,“ věří Rudolf Gregořica, výkonný ředitel společnosti LANEX a.s. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2015 Moravskoslezského kraje.

Do svých 32 let sice Rudolf Gregořica pracoval v závodu v Bolaticích, ale více ho bavilo být muzikantem. Pak ale přišla sametová revoluce a život se mu obrátil naruby. Již v březnu 1990 se stal ředitelem závodu JUTA Bolatice. A jak dnes s úsměvem říká, z mladické nerozvážnosti se následně rozhodl vystoupit z JUTY. S JUTOU se prý ale dohodli velmi čestně. Značka LANEX tak sice vznikla odštěpením závodu v roce 1990, ale výroba lan z technických textilních materiálů má v Bolaticích tradici již od roku 1949. Firma LANEX vyrábí technologicky vyspělé produkty z různých oborů technického textilu, od vysokopevných polypropylenových vláken po vlákna pro umělé trávníky, od lodních lan po lana horolezecká a záchranná. Exportuje do více než osmdesáti zemí, jejich lana tak využívají například vojáci Bundeswehru i hasiči nebo jachtaři na Novém Zélandu.  

Sesterskou firmou LANEXu je SINGING ROCK, v lezeckém světě známá značka, která vyvíjí a nabízí kompletní vybavení pro horolezce, ale i pro práce ve výškách, hasiče a záchranáře. Kladou zde důraz na vývoj produktů a zaměstnávají především aktivní horolezce, pro které je práce zároveň koníčkem.

Jak říká Rudolf Gregořica, firemní slogan LANEXu You can be sure je vyjádřením podstaty jejich vztahu k zákazníkům. Hlavními milníky podnikání byly podle něj splacení závazků z privatizace, založení distribuční společnosti v Polsku, vstup private equity fondu ARX do LANEXu i SINGING ROCKU v roce 2008 a následně odkup společnosti od ARXu společně s podnikatelem Rudolfem Bochenkem v roce 2015. Velkými výzvami, které však bravurně ustáli, byly také více než stomilionová investice do výrobní haly a SAP v době krize nebo vliv oslabení rublu na podnik v Rusku.

LANEX má dnes včetně dcer v Polsku a Rusku přes 400 zaměstnanců. SINGING ROCK téměř 130. Rudolf Gregořica je nejvíce hrdý na to, že v roce 2001 vstoupili na trh dynamických, statických lan jako nováčci a dnes se řadí mezi TOP 4 v Evropě. Do budoucna se chce orientovat především na dynamická, papírenská, zaváděcí a jachtingová lana. Ve volném čase se věnuje nejradši rodině a svému největšímu koníčku hudbě, ale rád si odpočine také při sportu a turistice.

_________________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje

2015: Rudolf Gregořica, LANEX a.s.

2014: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2013: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2012: Mieczyslaw Molenda, Gascontrol

2011: Jannis Samaras, Kofola

2010: Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK

2009: Pavel Bartoš, FITE

2008: Milan Canibal, Karvinská hornická nemocnice

2007: Tadeáš Franek, Refrasil

2006: Pavel Juříček, Brano Holding

2005: Ladislav Kraus, Bochemie

___________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

_____________________________________________________

Záštita hejtmana Moravskoslezského kraje

Archiv ročníku EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje 2014.

 

 

Zpět na seznam