Michele Taiariol, generální ředitel společnosti TAJMAC-ZPS, a.s., zvítězil v soutěži EY Podnikatel roku 2015 Zlínského kraje, kterou organizuje společnost EY pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka. Společnost TAJMAC-ZPS se pod vedením Michele Taiariola stala jednou z nejvýznamnějších strojírenských firem v České republice a střední Evropě. Své obráběcí stroje vyvíjí, vyrábí a současně vyváží do celého světa. Loňským vítězem se stal Pavel Stodůlka, majitel sítě očních klinik GEMINI.

 

„Chtěl bych poděkovat především své rodině, která má silnou podnikatelskou tradici. S bratrem patříme již k třetí generaci podnikatelů Taiariolů. A také svým zaměstnancům v TAJMAC-ZPS, protože i díky nim tu dnes mohu být,“ sdělil své první dojmy vítěz Michele Taiariol.

 

vítěz Michele Taiariol, generální ředitel společnosti TAJMAC-ZPS, a.s., a EY Podnikatel roku 2015 Zlínského kraje

O vítězství Michele Taiariola rozhodla nezávislá porota, které předsedal Vlastislav Bříza, generální ředitel KOH-I-NOOR holding, držitel titulu EY Podnikatel roku 2014.

„Těší nás, že i letos můžeme prostřednictvím soutěže EY Podnikatel roku představit veřejnosti podnikatele, kteří jdou příkladem a jsou inspirací pro ostatní. Osobnosti, kterým se podařilo najít klíč k úspěchu a navzdory překážkám vybudovaly stabilní a fungující firmy, které dávají práci stovkám lidí a napomáhají rozvoji regionu, kde působí. Pod vedením vítěze Michele Taiariola se z TAJMAC-ZPS stala jedna z předních strojírenských firem v ČR a ve střední Evropě. Porota ocenila i to, že jeho firma je významným podporovatelem technického vzdělávání v ČR,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

 

 zleva Radek Pav, partner pořadatelské společnosti, EY, vítěz Michele Taiariol a Lubomír Nečas, náměstek hejtmana Zlínského kraje

„Za každým úspěchem stojí hodiny práce, trpělivosti, ale také odhodlání dojít k cíli, mít výsledek. Předat ocenění lidem, kteří stojí za úspěchem svého podnikání, je pro mě čest. Je důležité, aby Zlínský kraj i nadále vytvářel dobré podmínky pro rozvoj podnikání a podílel se na vytváření nových ekonomických hodnot a také pracovních příležitostí v regionu,“ uvedl MVDr. Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 1. března 2016 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Jihomoravský kraj, následují Praha a Moravskoslezský kraj.

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 7. – 12. června 2016 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky a hejtmana Zlínského kraje.

____________________________________________________________

Profil vítěze: 

Michele Taiariol

TAJMAC-ZPS, a.s.

„Klíčové je otevřít tu správnou přihrádku.“

Michele Taiariol pochází z tradiční italské podnikatelské rodiny. Narodil se v Miláně, ale od roku 2001 žije ve Zlíně, kde za rodinu Taiariolů řídí strojírenskou společnost TAJMAC-ZPS. (Tajmac je zkratka Taiariol Macchine.) Hlavní činností Tajmac-ZPS je vývoj, výroba a prodej obráběcích strojů.  Na začátku bylo pro Michele Taiariola asi nejtěžší překonat jazykovou bariéru, obavy okolí pramenící z jeho nízkého věku (v době nástupu do firmy mu bylo 25 let) a bariéry mezi minulostí a novou realitou po nákupu tradičního strojírenského podniku. Přiznává také, že je dnes trpělivější a klidnější, naučil se přizpůsobit svou italskou náturu české mentalitě. Naopak velkou výhodu vidí v tom, že má díky své rodině podnikání tzv. v krvi a nebojí se riskovat.

Jeho firma nyní zaměstnává 700 lidí a vyváží do celého světa. Obráběcí stroje jsou dnes strategický produkt – neobejde se bez nich výroba letadel, aut, lodí, motorů, kosmické technologie, zasahují i do lékařských oborů. Konkurence je různorodá – od velkých technologických holdingů až po malé nízkonákladové společnosti z Asie. Michele Taiariol sází na individuální přístup ke každému zákazníkovi. Zatímco v Jižní Americe a Asii rozhoduje poměr kvality a ceny stroje, v ČR a v Evropě je podle něj hodně důležitý také poprodejní servis a schopnost reagovat na požadavky zákazníků. Firma nedávno otevřela první showroom v Číně a tak by rád nyní viděl růst čínského trhu.

Pro další rozvoj firmy jsou klíčoví schopní zaměstnanci. Důležité je pro něj to, aby byli spokojení a chtěli pro jeho firmu pracovat. Společnost TAJMAC-ZPS je významným podporovatelem technického vzdělávání v České republice, spolupracuje na konkrétních projektech téměř se všemi českými technickými univerzitami.

Za své hlavní hobby považuje Michele Taiariol svoji práci, ve volném čase se věnuje nejraději rodině a tradičnímu rodinnému koníčku jeho italské rodiny – obchodu se starožitnostmi.

_____________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Zlínského kraje

2013: Michele Taiariol, TAJMAC-ZPS, a.s.

2014: Pavel Stodůlka, GEMINI oční klinika a.s.

2013: František a Robert Kudelovi, Chropyňské strojírny a.s.

  _____________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

                            

Záštita hejtmana Zlínského kraje

Archiv ročníku EY Podnikatel roku Zlínského kraje 2014.

 

 

Zpět na seznam