Praha, 1. března 2017 Držitelem prestižního ocenění EY Podnikatel roku 2016 České republiky se stal Petr Chmela, spoluzakladatel a spolumajitel společnosti TESCOMA s.r.o. Trofej pro vítěze si převzal v úterý 28. února večer v pražském paláci Žofín z rukou 1. místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí České republiky Andreje Babiše, Zdeňka Pelce, předsedy poroty, EY Podnikatele roku 2015 České republiky, předsedy představenstva a majitele společnosti GZ Media, a.s. a Magdaleny Souček, vedoucí partnerky společnosti EY, která soutěž v České republice letos pořádala již posedmnácté. Titul EY Technologický podnikatel roku 2016 získal Martin Trtílek, ředitel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. EY Začínajícím podnikatelem roku 2016 se stal Josef Průša, jednatel a majitel Prusa Research s.r.o. Poprvé v historii soutěže byla udělena Cena České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění, jejími prvními držiteli se stali manželé Radana a Jiří Waldovi. Trofej EY Společensky prospěšného podnikatele roku 2016 si odnesli Tomáš Masopust a Gabriela Štěpánková z organizace Portus Praha. Letos byla taktéž udělena cena poroty za celoživotní přínos v oblasti společenské prospěšnosti Haně Malinové, ředitelce a zakladatelce organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s. Soutěž o nejlepší podnikatelský příběh 2016, který vybrali čtenáři MFDNES a Idnes.cz, vyhráli manželé Jaroslav a Martina Kotasovi, majitelé společnosti Bezlepík s.r.o.

„Je to až neuvěřitelné, opravdu jsem to nečekal. O to víc si ocenění vážím a s pokorou ho přijímám. Je určitě velkým povzbuzením pro všechny naše zaměstnance z TESCOMY, kteří už 25 let posunují firmu dopředu. Velká gratulace patří také mému nejlepšímu kamarádovi a spoluzakladateli firmy Jiřímu Vaculíkovi,“ sdělil své bezprostřední dojmy vítěz Petr Chmela.

Andrej Babiš, 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí České republiky, Petr Chmela, spolumajitel společnosti TESCOMA., vítěz 17. ročníku soutěže a držitel titulu EY Podnikatel roku 2015 České republiky, Magdalena Souček, vedoucí partnerka pořadatelské společnosti EY v ČR a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Sedmnáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku nás opět utvrdil v tom, že Česká republika je plná skvělých podnikatelských osobností a že baťovská tradice u nás stále žije. Zlínský kraj patřil letos jednoznačně k nejsilněji zastoupeným regionům a byli z něj vybráni hned tři z pěti finalistů soutěže. Je to poprvé v historii, kdy tři finalisté pocházejí ze stejného kraje. Co se týče vítěze, lepší příklad toho, že i v dnešní době lze kráčet v Baťových stopách, asi nelze najít. Petr Chmela je velkým patriotem, firma pomáhá rozvoji regionu, ale její úspěch není limitován hranicemi. TESCOMA dnes patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb a výrobky firmy lze najít v obchodech
a kuchyních po celém světě,“
říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy, a dodává: „Věřím, že vítěz Petr Chmela bude skvěle reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále v Monte Carlu a že jeho příběh osloví mezinárodní porotu stejně jako nás.“

Petr Chmela, spolumajitel TESCOMA s.r.o., vítěz 17. ročníku soutěže a držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky, Andrej Babiš, 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí České republiky, Zdeněk Pelc, majitel GZ Media, a.s., předseda hlavní poroty soutěže a EY Podnikatel roku 2015 České republiky, Magdalena Souček, vedoucí partnerka pořadatelské společnosti EY v ČR a Marek Eben, moderátor večera

„Soutěž EY Podnikatel roku patří k mým oblíbeným. Jsem proto velmi rád, že finalisté této prestižní soutěže budou moci využívat po dobu tří měsíců naše nové vozy BMW řady 5. Oslava podnikatelského úspěchu a inspirativních podnikatelských příběhů je svátkem, u kterého nemůžeme chybět. Mezi podnikateli je řada majitelů našich vozů
a partnerství se soutěží EY Podnikatel roku je tak pro nás přirozenou volbou,“
říká Harald Hölzl, generální ředitel společnosti BMW Group Česká republika, oficiálního vozu soutěže EY Podnikatel roku 2016.

Profil vítěze:

Petr Chmela – TESCOMA s.r.o.

EY Podnikatel roku 2016 České republiky
EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje

„Klíčové je mít motivovaný tým.“

Petr Chmela, vítěz 17. ročníku soutěže a držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky (a také EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje)

Lepší příklad toho, že i v dnešní době lze kráčet v Baťových stopách, asi nelze najít. Petr Chmela se svým společníkem a kamarádem Jiřím Vaculíkem by svému vzoru jistě dělali radost.

Jejich společnost TESCOMA patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Jsou jedničkou na českém
a slovenském trhu, ale přední pozici si vybudovali také ve světě. Stěžejními zahraničními trhy jsou pro ně Itálie, Rusko a Slovensko. V zahraničí mají tisíce prodejen – najít je lze ve světových metropolích, expandují ale i do Číny
a rozvojových zemí. Obchodní pobočky mají v 7 evropských zemích a v Číně a z exportní centrály v Itálii vyvážejí do více než 100 zemí světa. Šikovné a kvalitní pomocníky s logem TESCOMA lze koupit i v e-shopech a tak jsou dnes již v kuchyních napříč kontinenty.

Majitelé TESCOMY jsou ale hrdí patrioti. Zlín je dodnes sídlem společnosti, jejím srdcem a současně světovou centrálou. Se svým společníkem se Petr Chmela poznal už ve 14 letech díky společnému velkému koníčku – hudbě. Oba vystudovali konzervatoř, před revolucí byli dokonce pozváni jako kapela i do České televize. Už tenkrát věděli, že chtějí dobýt svět. Jen ještě netušili, že to nebude s kapelou, ale v úplně jiném oboru, s TESCOMOU.

Historie dnes světové značky TESCOMA se začala psát v roce 1992 v malé garáži ve Zlíně. Petr a Jiří odtamtud prodávali spořiče vody a později elektro a bílou techniku. K tomu, co dělá firma dnes, vedla ale ještě dlouhá cesta. Na světových veletrzích si všimli zájmu o nádobí a doplňky do kuchyně. I když tenkrát ještě nebyly domácí vaření
a kuchařské televizní hvězdy takovým hitem jako dnes, věřili, že tento obor má budoucnost. A intuice je nezklamala. Začali skokově růst, první rok neprodali ani za milion a další roky už měla firma obrat 30 milionů a postupně od 500 milionů až k dnešním více než 2 mld. Kč ročně.

Povahově jsou oba společníci TESCOMY úplně jiní a proto jim to tak skvěle funguje. Jiří je trpělivější, vyvíjí s týmem produkty a čeká až výrobek dozraje, aby byl opravdu dobrý a Petr ho pak chce mít na trhu „za dva dny prodaný“. Oba jsou ale nadšenci a perfekcionisté.

TESCOMA je podle Petra Chmely právě o nadšení, nápadech a inovacích. Potřeby do kuchyně nejen prodávají, ale ve vlastním Design centru také vyvíjejí a testují. Řada výrobků nese označení světový patent, výrobky TESCOMA dostávají prestižní světová ocenění, např. Red Dot Design Award, Good Design Award v americkém Chicagu, SOLUTIONS! nebo cenu odborné poroty na největším evropském veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem.

Petr Chmela je také velmi rád, že jejich e-shop funguje na bázi sociálního podnikání - spravují ho hendikepovaní lidé, kteří podle něj práci dělají mnohdy lépe než ostatní. Za úspěchem TESCOMY stojí dle jeho názoru práce celého týmu. Bez týmu motivovaných lidí, jejich nadšení i touhy vše posouvat dál, by TESCOMA ani on dnes nebyli tam, kde jsou.

Finalisté a vítězové 17. ročníku soutěže EY Podnikatel roku s Andrejem Babišem, místopředsedou vlády pro ekonomiku a ministrem financí České republiky,Zdeňkem Pelcem, předsedou hlavní poroty soutěže EY, majitelem GZ Media, a.s., a EY Podnikatelem roku 2015 České republiky a Magdalenou Souček, vedoucí partnerkou pořadatelské společnosti EY v ČR

Finalisty soutěže EY Podnikatel roku se kromě vítěze stali:

 • Miroslav Jelínek, Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o.
 • Jiří Konečný, ELKO EP Holding, SE
 • Jiří Rosenfeld, Slovácké strojírny, akciová společnost
 • Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

Držitelem titulu EY Technologický podnikatel roku 2016 (a také finalistou soutěže a držitelem krajského titulu EY Podnikatel roku 2016 Jihomoravského kraje) je Martin Trtílek z PSI (Photon Systems Instruments), spol.
s r.o. Jeho firma PSI se zaměřuje na výrobu a vývoj měřicích zařízení určených na výzkum rostlin, řas a sinic. Prodává měřící a regulační techniku pro biologii a vyrábí fluorimetry. Společnost má velký záběr od vědeckých přístrojů pro univerzity, výzkumná pracoviště a velké firmy až po praktické přístroje pro drobné zemědělce. Během 20 let existence vyvinuli několik unikátních zařízení, která následně zařadili do sériové výroby. Kvalitu těchto přístrojů dokazuje jejich využití ve výzkumných pracovištích nejprestižnějších světových univerzit, jako jsou Cambridge, Oxford, Standford, Princeton, Barclay, nebo UCLA. Jedná se předně o přístroje na výzkum fotosyntézy, dále pak bio paliv či vývoj nových léčiv z řas a sinic. Světově unikátní je např. jejich přístroj na detekci jednotlivých buněk
v balastní vodě (voda použitá k stabilitě lodi) Balast Water Pen. V PSI vyrábějí také přístroje, které jsou používány
v běžné praxi, jako např. WinePen, přístroj na neinvazivní měření obsahu cukru a antioxidantů ve víně.

Josef Průša, majitel Prusa Research s.r.o., získal titul EY Začínající podnikatel roku 2016. Od svých 19 let navrhuje a staví 3D tiskárny a je považován za jednoho z největších talentů v oboru. V pražském Karlíně vznikají přístroje, které patří ve 3D tisku mezi nejlepší na světě. Start-up Prusa Research dnes vyrábí i3 tiskárnu, která je nejpoužívanější tiskárnou na světě a s Prusa i3 MK2 vyhrál ocenění pro nejlepší 3D tiskárnu na světě. Sází na jednoduchost, uživatelskou přívětivost a přijatelnou cenu. I když se jedná o špičkové přístroje, nijak je nepatentuje. Do budoucna by chtěl portfolio výrobků dále významně rozšířit. Chce stavět firmu, která zde bude i za dalších padesát let.

Společnost EY ve spolupráci s mezinárodní organizací zaměřenou na podporu sociálních inovátorů Ashoka také vyhlásily již jedenácté držitele titulu EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016, který získali Tomáš Masopust a Gabriela Štěpánková z Portus Praha. Portus Praha je přístavem pro lidi s mentálním postižením, který jim umožňuje důstojně bydlet, pracovat, rozvíjet se a svobodně žít spolu s ostatními běžný život. Od prvního ročníku v roce 1999 organizace stojí za celostátní benefiční kampaní AKCE CIHLA, která z původně pražské sbírky expandovala do řady měst v celé republice. Pilířem je prodej benefičních cihel přímo v ulicích měst. Díky penězům ze sbírky vybudoval Portus Praha od počátku svého působení dva objekty chráněného bydlení
s celoročním provozem a sociálně-terapeutickou dílnu na Slapech. Lidé s mentálním postižením zde naleznou trvalý domov, potřebné zázemí a nutné speciální služby. Sociálně terapeutická dílna na Slapech zase umožňuje dospělým lidem s mentálním postižením získávat a rozvíjet pracovní a sociální dovednosti, které zvyšují jejich šance na uplatnění na otevřeném trhu práce i v běžném životě. V roce 2011 se podařilo zakoupit pozemek v Davli a začít se stavbou sociálního podniku, ve kterém dnes nakládají sýry a utopence pod značkou Dobroty s příběhem. Výrobky je možné si objednat i přes e-shop či zakoupit přímo v Davli v jejich rychlém občerstvení.

Letos byla taktéž udělena Cena poroty za celoživotní přínos v oblasti společenské prospěšnosti Haně Malinové, ředitelce a zakladatelce organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s. Posláním organizace je především zmenšit sociální a zdravotní rizika nejen u žen pracujících v sexbyznysu, ale následně i u širší populace. ROZKOŠ bez RIZIKA ročně osloví 4 000 klientek a provede kolem 3 000 testů na HIV a více než 2 800 testů na syfilis. A to jsou jen přímí klienti, resp. klientky jejich služeb. Každá z nich má v průměru 10–15 zákazníků týdně. Takže nepřímo ROZKOŠ bez RIZIKA ovlivňuje skoro milion osob v České republice. R-R nabízí i testování veřejnosti. Ročně využije jejich nabídky testování na HIV 500–600 osob. ROZKOŠ bez RIZIKA se nestará však jen o tělesné zdraví žen poskytujících placené sexuální služby, ale snaží se jim spolu s týmem pracovnic pomáhat při řešení osobních, rodinných a pracovních problémů. 1. dubna 2017 oslaví organizace R-R čtvrtstoletí své úspěšné existence.

Projekt mobilní ambulance R-R je v prevenci HIV velmi úspěšný, a proto jej Hana Malinová předala i na Ukrajinu
a do Zimbabwe. Je uznávanou socioložkou a autorkou či spoluautorkou řady publikací a odborných článků. Realizovala také výzkumy věnované životním etapám sexuálních pracovnic či násilí uplatňovanému vůči nim
a zkoumala jejich názory na navrhovanou právní úpravu prostituce v České republice.

Poprvé v historii soutěže byla udělena Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění, jejímiž prvními držiteli se stali manželé Radana a Jiří Waldovi, jednatelé a majitelé společnosti WALD Press, s.r.o. Již od začátku podnikání věděli, že se chtějí věnovat také filantropii. Mají pět dětí a není jim lhostejné, kde a jak žijí
a v jaké společnosti. Během let podpořili řadu charitativních projektů v kulturní, zdravotní a sociální oblasti. Za jednu ze svých srdcových záležitostí považují podporu umění. Do dnešního dne věnovali na filantropii přibližně 40 mil. Kč. S širší podporou začali po ničivých povodních na Moravě. V roce 2002 pak zahájili jeden ze svých klíčových projektů UMĚNÍM KE SVOBODĚ. Projekt byl původně určen pro děti z dětských domovů a byl zaměřený na podporu jejich sociálního cítění a rozvoj jejich kreativity a tvůrčí fantazie. Jejich stěžejním autorským projektem je ORBIS PICTUS PLAY, unikátní mezinárodní projekt putovních výstav a doprovodných akcí. Základem projektu jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra a PLAY inspirované dílem Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Vychází ze známého "škola hrou" a nabízí návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů. Výstavy se připravují podle umělecké koncepce renomovaného umělce Petra Nikla ve spolupráci s dalšími českými a zahraničními umělci. Projekt k dnešnímu dni navštívily v rámci 80 výstav již téměř
3 miliony návštěvníků po celém světě. Aktuální plán sahá až do roku 2023, kdy bude v nizozemském Naardenu prezentována výstava u příležitosti 400. výročí dokončení díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, který se stal inspirací projektu. Projekt Orbis Pictus PLAY získal řadu ocenění a měl rozsáhlé mediální pokrytí včetně CNN a The New York Times. Dalším projektem Waldových je časopis SANQUIS. Původně se zaměřoval na téma zdraví a zdravého životního stylu, v současnosti především na umění. Sanquis si rychle vydobyl pověst kvalitniho
a prestižniho časopisu pro milovníky kultury. O elektronickou podobu časopisu, resp. jeho archivaci, pečuje nyní Národní knihovna ČR. Waldovi podporují také SANQUIS JUNIOR, který vytvařeji „mladí novináři“ ve věku od 10 do 18 let .

Cenu čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh roku 2016 obdrželi manželé Jaroslav
a Martina Kotasovi ze společnosti Bezlepík s.r.o.
Firma Bezlepík se zabývá výrobou a prodejem výhradně bezlepkového sortimentu. Jsou v ČR jedineční v tom, že současně denně vyrábějí a prodávají bezlepkové pekařské, cukrářské, gastronomické a lahůdkářské produkty. V jejich "jídelně, pekárně a cukrárně v jednom" si lze pochutnat na čerstvých teplých hotových jídlech, pečivu, dortech, ale i fresh džusech a koktejlech. V nabídce nechybí ani hamburgery, bagety či chlebíčky. Základem jejich dalšího růstu jsou trvanlivé výrobky. Bezlepková kobliha, to je pro ně zásadní kapitola, kterou když prý zvládnou, otevře se jim trh v Evropě i ve světě. Celiak musí celoživotně počítat s naprostým vyloučením obilovin. Celiakie je nevyléčitelná a jediná v dnešní době známá možnost její léčby spočívá v dodržování bezlepkové diety. Ta přitom patří k těm nejpřísnějším. Zákazníky firmy manželů Kotasových nejsou však jen celiaci. Stále více lidí si bezlepková jídla kupuje bez toho, že by museli. Tento celosvětový trend oslovuje spoustu nadšenců vyznávajících zdravý životní styl. Jejich podnikatelská vize je služba veřejnosti srdcem, myslí, duší, v duchu empatie a důvěry. Podporují klub celiaků pro Ostravu a Moravskoslezský kraj a také mládežnický oddíl stolního tenisu. Do budoucna plánují realizaci projektu multifunkční sportovní arény pro širokou veřejnost včetně hendikepovaných občanů.

______________________________________________________________

Partneři soutěže EY Podnikatel roku 2016

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2016 je BMW Group Česká republika.
Pro potřeby soutěže dodala BMW Group Česká republika celkem 15 automobilů různých modelových řad. Pro celostátní vítěze soutěže EY Podnikatel roku je navíc připraveno celkem pět nových modelů BMW řady 5. Tato vozidla budou moci finalisté soutěže používat po dobu tří měsíců zdarma.

Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky a Svazu průmyslu
a dopravy ČR.

_______________________________________________________________

Porota se při rozhodování řídila mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se mimo jiné zaměřují i na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost
a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Letošní novinkou je Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění.

Do soutěže EY Podnikatel roku České republiky může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky (musí být schopna předložit dvě úplné účetní závěrky) a mít alespoň osm stálých zaměstnanců zaměstnaných na hlavní pracovní poměr. Nominovat nebo poslat tip na podnikatele do soutěže může kdokoliv, tedy třeba také jeho kolega, zákazník, zaměstnanec nebo příbuzný. Nejlepší podnikatel České republiky bude reprezentovat naši zemi na celosvětovém finále soutěže 8. – 11. června 2017 v Monaku a bojovat o titul EY Světový podnikatel roku.

Do kategorie EY Technologický podnikatel roku může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, jehož společnost technologie vytváří nebo inovativním způsobem využívá. Přihlášky do této kategorie posuzuje odborná porota, která přihlíží k tomu, zda jsou moderní technologie úspěšně integrovány do firemních procesů, zda významnou měrou ovlivňují ekonomickou úspěšnost společnosti a zda má společnost dlouhodobou strategii využívání moderních technologií.

Do kategorie EY Začínající podnikatel roku 2016 se může přihlásit podnikatel, který k 31. 12. 2016 nedosáhl věku 30 let nebo jehož celková doba podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2011). Podnikatel musí splňovat kvalifikační kritéria soutěže EY Podnikatel roku s tím, že podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku) uděluje speciální porota od roku 2006. Vybírá z podnikatelů, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. Podnikání společensky prospěšných podnikatelů je o zavádění praktických, inovativních přístupů zaměřených na podstatné záležitosti, které často zůstávají na okraji zájmu společnosti. Toto podnikání není synonymem pro charitu nebo filantropii a mělo by poskytovat praktickou a životaschopnou alternativu k čistě charitativní či státní politice v dané oblasti.

Letos poprvé byla udělena Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění, např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp. Podpora kulturního dění není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele
a podpora kultury není realizována za účelem dosažení zisku.

Hlavní spoluorganizátor soutěže, mediální skupina MAFRA, vyhlašuje od roku 2011 čtenářskou anketu o „ Nejlepší podnikatelský příběh“. Redakce MF DNES vybere z účastníků soutěže EY Podnikatel roku osm finalistů, jejichž profily publikuje. Čtenáři iDNES.cz a MF DNES pak svými hlasy zvolí nejlepší podnikatelský příběh uplynulého roku.

_____________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2016

Hlavní porota soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky

vybírá celorepublikového vítěze soutěže, krajské vítěze a EY Začínajícího podnikatele roku

 • Zdeněk Pelc, předseda poroty, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes
 • Michal Půr, novinář

Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2016

 • Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011
 • Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014
 • Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012
 • Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010
 • Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007
 • Pavel Baudiš, AVAST Software

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

 • Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014
 • Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013
 • Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008
 • Monika Mudranincová, novinářka, šéfredaktorka magazínu Marianne
 • Jiří Bárta, NADACE VIA

Porota Ceny České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

 • Petr Dvořák, generální ředitel České televize
 • Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt
 • Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf
 • Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

___________________________________________________________________

Příloha č. 2

Profily vítězů a finalistů

EY Podnikatel roku 2016 České republiky a EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje:

Petr Chmela – TESCOMA s.r.o.

„Klíčové je mít motivovaný tým.“

Lepší příklad toho, že i v dnešní době lze kráčet v Baťových stopách, asi nelze najít. Petr Chmela se svým společníkem a kamarádem Jiřím Vaculíkem by svému vzoru jistě dělali radost. Jejich společnost TESCOMA patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Jsou jedničkou na českém a slovenském trhu, ale přední pozici si vybudovali také ve světě. Stěžejními zahraničními trhy jsou pro ně Itálie, Rusko a Slovensko. V zahraničí mají tisíce prodejen – najít je lze ve světových metropolích, expandují ale i do Číny a rozvojových zemí. Obchodní pobočky mají v 7 evropských zemích a v Číně a z exportní centrály v Itálii vyvážejí do více než 100 zemí světa. Šikovné a kvalitní pomocníky s logem TESCOMA lze koupit i v e-shopech a tak jsou dnes již v kuchyních napříč kontinenty.

Majitelé TESCOMY jsou ale hrdí patrioti. Zlín je dodnes sídlem společnosti, jejím srdcem a současně světovou centrálou. Se svým společníkem se Petr Chmela poznal už ve 14 letech díky společnému velkému koníčku – hudbě. Oba vystudovali konzervatoř, před revolucí byli dokonce pozváni jako kapela i do České televize. Už tenkrát věděli, že chtějí dobýt svět. Jen ještě netušili, že to nebude s kapelou, ale v úplně jiném oboru, s TESCOMOU.

Historie dnes světové značky TESCOMA se začala psát v roce 1992 v malé garáži ve Zlíně. Petr a Jiří odtamtud prodávali spořiče vody a později elektro a bílou techniku. K tomu, co dělá firma dnes, vedla ale ještě dlouhá cesta. Na světových veletrzích si všimli zájmu o nádobí a doplňky do kuchyně. I když tenkrát ještě nebyly domácí vaření
a kuchařské televizní hvězdy takovým hitem jako dnes, věřili, že tento obor má budoucnost. A intuice je nezklamala. Začali skokově růst, první rok neprodali ani za milion a další roky už měla firma obrat 30 milionů a postupně od
500 milionů až k dnešním více než 2 mld. Kč ročně.

Povahově jsou oba společníci TESCOMY úplně jiní a proto jim to tak skvěle funguje. Jiří je trpělivější, vyvíjí s týmem produkty a čeká až výrobek dozraje, aby byl opravdu dobrý a Petr ho pak chce mít na trhu „za dva dny prodaný“. Oba jsou ale nadšenci a perfekcionisté.

TESCOMA je podle Petra Chmely právě o nadšení, nápadech a inovacích. Potřeby do kuchyně nejen prodávají, ale ve vlastním Design centru také vyvíjejí a testují. Řada výrobků nese označení světový patent, výrobky TESCOMA dostávají prestižní světová ocenění, např. Red Dot Design Award, Good Design Award v americkém Chicagu, SOLUTIONS! nebo cenu odborné poroty na největším evropském veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem.

Petr Chmela je také velmi rád, že jejich e-shop funguje na bázi sociálního podnikání - spravují ho hendikepovaní lidé, kteří podle něj práci dělají mnohdy lépe než ostatní. Za úspěchem TESCOMY stojí dle jeho názoru práce celého týmu. Bez týmu motivovaných lidí, jejich nadšení i touhy vše posouvat dál, by TESCOMA ani on dnes nebyli tam, kde jsou.

Petr Chmela, vítěz 17. ročníku soutěže a držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky (a také EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje)

EY Technologický podnikatel roku 2016 a finalista národního kola soutěže EY Podnikatel roku 2016

EY Podnikatel roku 2016 Jihomoravského kraje

Martin Trtílek – PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

„Klíčové je mít znalost v oboru.“

Martin Trtílek začal podnikat už na univerzitě. Vystudoval mikroelektroniku, ale zároveň měl vždy zájem o vědu, výzkum a vývoj. Díky navázání spolupráce s Akademií věd ČR získal první zakázky a postupně i pozitivní reference od několika zahraničních univerzit.

PSI se zaměřuje na výrobu a vývoj měřicích zařízení určených na výzkum rostlin, řas a sinic. Prodává měřící
a regulační techniku pro biologii a vyrábí fluorimetry. Společnost má velký záběr od vědeckých přístrojů pro univerzity, výzkumná pracoviště a velké firmy až po praktické přístroje pro drobné zemědělce.

Tajemství jejich úspěchu je podle Martina Trtílka založeno hlavně na inovacích, kvalitě a znalosti oboru. Během
20 let existence vyvinuli několik unikátních zařízení, která následně zařadili do sériové výroby. Kvalitu těchto přístrojů dokazuje jejich využití ve výzkumných pracovištích nejprestižnějších univerzit, jako jsou Cambridge, Oxford, Standford, Princeton, Barclay, nebo UCLA. Jedná se předně o přístroje na výzkum fotosyntézy, dále pak bio paliv či vývoj nových léčiv z řas a sinic.

V PSI vyrábějí také přístroje, které jsou používány v běžné praxi, jako např. WinePen, přístroj na neinvazivní měření obsahu cukru a antioxidantů ve víně nebo například světově unikátní Balast Water Pen – přístroj na detekci jednotlivých buněk v balastní vodě (voda použitá k stabilitě lodi) a na zjištění, zda jsou živé či mrtvé. Přístroj má největší citlivost na světě a je schopen detekovat 10 buněk v 1ml vody – nikdo jiný na světě toto nedokáže.

Firma sídlí v regionu Jihomoravského kraje, nedávno otevřela vlastní výzkumné centrum v Drásově. PSI působí v EU, USA a Číně, nyní zřizuje pobočku v Austrálii, projekty má např. v Brazílii, Jižní Koreji nebo Saudské Arábii. Velkou část zisku (70 – 80 %) investuje PSI do dalšího výzkumu a vývoje. Spolupracuje s Masarykovou univerzitou
a dalšími univerzitami u nás a po celém světě.Za svoji silnou stránku při vedení firmy považuje Martin Trtílek to, že je konstruktér přístrojů, ale rozumí i biologii. Důležité je podle něj nadšení pro věc. Má rád Járu Cimrmana. Ve volném čase se věnuje sportu – nejraději paraglidingu, potápění nebo badmintonu.

EY Technologický podnikatel roku 2016 Martin Trtílek, ředitel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016:

Tomáš Masopust a Gabriela Štěpánková – Portus Praha

Portus Praha je přístavem pro lidi s mentálním postižením, který jim umožňuje důstojně bydlet, pracovat, rozvíjet se a svobodně žít spolu s ostatními běžný život. Od prvního ročníku v roce 1999 organizace stojí za celostátní benefiční kampaní AKCE CIHLA, která z původně pražské sbírky expandovala do řady měst v celé republice. Pilířem je prodej benefičních cihel přímo v ulicích měst. Dlouholetými patrony AKCE CIHLA jsou herečka Simona Stašová a houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

Díky penězům ze sbírky vybudoval Portus Praha od počátku svého působení dva objekty chráněného bydlení
s celoročním provozem a sociálně-terapeutickou dílnu na Slapech. Lidé s mentálním postižením zde naleznou trvalý domov, potřebné zázemí a nutné speciální služby. Sociálně terapeutická dílna na Slapech zase umožňuje dospělým lidem s mentálním postižením získávat a rozvíjet pracovní a sociální dovednosti, které zvyšují jejich šance na uplatnění na otevřeném trhu práce i v běžném životě. Formou vzdělávání, nácviků a terapie jsou klienti vedeni
k samostatnosti, soběstačnosti a nezávislosti, a to vždy s ohledem na jejich individuální schopnosti.

Tomáš Masopust působí v Portusu již přes 12 let. Na začátku měl na starosti fundraisingové aktivity včetně celonárodní sbírky AKCE CIHLA. Postupně ho práce s lidmi a téma začlenění lidí s postižením do běžné společnosti zavedly na pozici odborného ředitele Portusu Praha, ve které působí dodnes. V roce 2008 začal rozvíjet myšlenku pracovního programu, v rámci kterého by lidé s postižením našli smysluplné pracovní uplatnění. V roce 2011 se podařilo zakoupit pozemek v Davli a začít se stavbou sociálního podniku, ve kterém dnes nakládají sýry a utopence pod značkou Dobroty s příběhem. Aktuálně připravují cca 500 špekáčků a 1 000 hermelínů za týden. Výrobky je možné si objednat i přes e-shop či zakoupit přímo v Davli v jejich rychlém občerstvení. Mají ale ještě smělejší plány, chtějí rozšířit výrobu na dvě směny a dodávat i do hotelů a velkých firem. Jejich motto „Hlavní je být dobře naložený“ vyjadřuje jejich poslání. Chtějí mít dobře naložené výrobky dobře naloženými zaměstnanci pro dobře naložené milovníky těchto pochoutek.

Gabriela Štěpánková působí jako vedoucí sociálního podniku Dobroty s příběhem. S Portusem spolupracuje od roku 2004, kdy zajišťovala PR podporu AKCE CIHLA. Od roku 2015 se začala naplno věnovat marketingu a vedení podniku Dobroty s příběhem. Zaměstnanci dílny měli totiž ideální koncepci, ale chyběla jim zkušenost s podnikáním, obchodem a marketingem. Navíc se díky Simoně Stašové podařilo vydat i kuchařku s více než šedesáti recepty známých českých osobností, jejíž výtěžek jde na nová pracovní místa pro lidi s mentálním postižením.

Od roku 2010 pořádá Portus Praha i benefiční divadelní představení a koncerty nebo hudebně divadelní festival CIHLAFEST, kde se mohou návštěvníci pobavit a zároveň nahlédnout do života lidí s mentálním postižením. V Portusu organizují také vzdělávací kurzy určené pro pracovníky v sociálních službách či průběžnou kampaň za práva lidí s mentálním postižením zahrnující vzdělávací a osvětovou činnost, filmy, konference apod.

EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016 Tomáš Masopust a Gabriela Štěpánková z Portus Praha

Cena poroty za celoživotní přínos v oblasti společenské prospěšnosti:

Hana Malinová – ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s.

Hana Malinová založila organizaci ROZKOŠ bez RIZIKA neboli také R-R v roce 1992 se dvěma sexuálními pracovnicemi. Vznikla tak první organizace tohoto druhu v celém postkomunistickém bloku.

PhDr. Hana Malinová, CSc., založila organizaci ROZKOŠ bez RIZIKA neboli také R-R v roce 1992 se dvěma sexuálními pracovnicemi. Vznikla tak první organizace tohoto druhu v celém postkomunistickém bloku. Jejím posláním je především zmenšit sociální a zdravotní rizika nejen u žen pracujících v sexbyznysu, ale následně
i u širší populace. ROZKOŠ bez RIZIKA ročně osloví 4 000 klientek a provede kolem 3 000 testů na HIV a více než
2 800 testů na syfilis. A to jsou jen přímí klienti, resp. klientky jejich služeb. Každá z nich má v průměru 10–15 zákazníků týdně. Takže nepřímo ROZKOŠ bez RIZIKA ovlivňuje skoro milion osob v České republice. Podle slov Hany Malinové jsou nejčastějšími zákazníky sexuálních pracovnic adrenalinoví hoši, kteří 27 % sexuálních pracovnic násilím přinutí k nechráněnému sexu. Z velké části (85 %) jsou ženatí nebo mají stálou partnerku. R-R nabízí
i testování veřejnosti. Ročně využije jejich nabídky testování na HIV 500–600 osob.

Hana Malinová zpočátku sama a posléze s dalšími kolegyněmi chodila po pražských ulicích a brněnských hotelech
a barech a rozdávala kondomy, poučovala a předávala sexuálním pracovnicím informační brožurky. R-R se postupně rozrůstala: v současnosti má tři střediska v Praze, Brně a Českých Budějovicích, působí ve 12 krajích ČR a má kolem 40 zaměstnanců. Projekt mobilní ambulance R-R je v prevenci HIV velmi úspěšný, a proto jej Hana Malinová předala i na Ukrajinu a do Zimbabwe, kde je nejnižší předpokládaná délka života žen na celém světě – 32,5 let. Její know-how převzali i sociální pracovníci v dalších zemích.

Jak Hana Malinová říká, R-R nepatří do kategorie líbivých projektů a přesvědčit potenciální dárce, že jde o službu pro společnost, není jednoduché. Obracejí se proto hlavně na státní organizace. Mají také smlouvy s některými zdravotními pojišťovnami. Mrzí ji, že organizace často čelí nepochopení významu své práce ze strany odborné veřejnosti.

Od roku 1995 patří Hana Malinová mezi sociální inovátory globální organizace Ashoka. Tato organizace v osmdesáti zemích světa vyhledává a podporuje vůdčí osobnosti z různých sfér společenského života, které jedinečným a systémovým způsobem řeší nejpalčivější problémy současnosti. Úsilím Hany Malinové se i v České republice daří lépe vysvětlovat, že předcházet nežádoucím jevům je mnohem levnější a celkově efektivnější, než je následně potírat a řešit.

Nestará se však jen o tělesné zdraví žen poskytujících placené sexuální služby, ale snaží se jim spolu s týmem pracovnic pomáhat při řešení osobních, rodinných a pracovních problémů. Díky finančním prostředkům od Ashoky mohla také založit klientkami velmi oblíbený divadelní soubor Rozkoš. 1. dubna 2017 oslaví organizace R-R čtvrtstoletí své úspěšné existence.

Hana Malinová je rovněž socioložkou. Vedle přímé terénní práce, které se věnuje doposud, je autorkou či spoluautorkou řady publikací a odborných článků. Realizovala také výzkumy věnované životním etapám sexuálních pracovnic či násilí uplatňovanému vůči nim a zkoumala jejich názory na navrhovanou právní úpravu prostituce v České republice.

Hana Malinová a Jan Školník, člen poroty kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění:

Radana a Jiří Waldovi - WALD Press, s.r.o.

Historicky prvními držiteli Ceny České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění se stali Jiří a Radana Waldovi. Manželé Waldovi začali podnikat po revoluci. Jsou zakladatelé několika společností, včetně farmaceutické firmy MUCOS Pharma CZ, která úspěšně působí na trzích střední a východní Evropy. Již od začátku podnikání ale věděli, že se chtějí věnovat také filantropii. Mají pět dětí a není jim lhostejné, kde a jak žijí a v jaké společnosti. Během let podpořili řadu charitativních projektů v kulturní, zdravotní a sociální oblasti. Za jednu ze svých srdcových záležitostí považují podporu umění. Jsou přesvědčeni, že je to právě umění, které rozvíjí nejpřirozenějším způsobem tvořivost a fantazii člověka a navíc vnáší všem do života tolik potřebnou radost a inspiraci. Snaží se jednat ve smyslu Komenského: „Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme a cokoliv se tu koná, všech se týče.“

S širší podporou začali po ničivých povodních na Moravě. V roce 2002 pak zahájili jeden ze svých klíčových projektů UMĚNÍM KE SVOBODĚ. Projekt byl původně určen pro děti z dětských domovů a byl zaměřený na podporu jejich sociálního cítění a rozvoj jejich kreativity a tvůrči fantazie. Waldovi, kteří žili několik let v jižní Francii, zde za pomoci přátel opravili starobylou pevnost Audabiac a začali zde provozovat inspirativní letní dětské tábory pro děti z dětských domovů. Projekt se postupně přesunul do Čech a po patnácti letech je pro Waldovi satisfakcí vidět
a hodnotit jeho výsledky. Založili občanské sdružení Audabiac, kam směřuje jejich mnohaletá finanční podpora. Do dnešního dne věnovali na filantropii přibližně 40 mil. Kč.

Jejich stěžejním autorským projektem je ORBIS PICTUS PLAY, unikátní mezinárodní projekt putovních výstav
a doprovodných akcí. Základem projektu jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra a PLAY inspirované dílem Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Vychází ze známého "škola hrou" a nabízí návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů. Výstavy se připravují podle umělecké koncepce renomovaného umělce Petra Nikla ve spolupráci s dalšími českými a zahraničními umělci. Expozice se snaží rozvíjet imaginaci, tvořivost a fantazii prostřednictvím interaktivních objektů. Jednotlivé instrumentální soubory se zaměřují zejména na fenomén hry - na kreativní poznávání světa i sebe sama skrze vlastní smysly. Projekt
k dnešnímu dni navštívily v rámci 80 výstav již téměř 3 miliony návštěvníků po celém světě. Aktuální plán sahá až do roku 2023, kdy bude v nizozemském Naardenu prezentována výstava u příležitosti 400. výročí dokončení díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, který se stal inspirací projektu. Projekt Orbis Pictus PLAY získal řadu ocenění a měl rozsáhlé mediální pokrytí včetně CNN a The New York Times.

Dalším projektem Waldových je časopis SANQUIS. Původně se zaměřoval na téma zdraví a zdravého životního stylu, v současnosti především na umění. Sanquis si rychle vydobyl pověst kvalitního a prestižního časopisu pro milovníky kultury. O elektronickou podobu časopisu, resp. jeho archivaci, pečuje nyní Národní knihovna ČR. Waldovi podporují také SANQUIS JUNIOR, který vytvařejí „mladí novináři“ ve věku od 10 do 18 let. Reflektují v něm události, jež bezprostředně souvisejí s jejich každodenním životem. Děti tak mají možnost rozvíjet své vyjadřovací schopnosti, učí se pracovat s českým jazykem a také základům grafické práce.

Manželé Valdovi za své dlouholeté humanitární a kulturní aktivity získali řadu ocenění doma i v zahraničí. Jak sami říkají, v soukromém i profesním životě jsou dokladem fungující synergie. Svůj žebříček hodnot přenášejí i na své děti a nese to své ovoce. Různorodá podpora umění již přešla do další generace jejich rodiny.

Petr Dvořák, ředitel České televize, Jiří Wald, Radana Waldová a Dan Bárta, zpěvák, umělec a člen poroty Ceny České televize

EY Začínající podnikatel roku 2016:

Josef Průša – Prusa Research s.r.o.

„Klíčové je starat se o zákazníky.“

Josef Průša vyrostl v podnikatelské rodině a rodiče ho – ač neradi – podpořili i tehdy, když se rozhodl odejít z vysoké školy a začít s vlastním podnikáním. A dnes nemusí litovat. Od svých 19 let Josef Průša navrhuje a staví 3D tiskárny a je považován za jednoho z největších talentů v oboru. Do svého pravidelného řebříčku 30 nejtalentovanějších Čechů pod 30 let si tohoto 3D vývojáře vybral i prestižní magazín Forbes. Za jeho úspěchem stojí ale především vášeň pro 3D tiskárny, které byly jeho koníčkem už dlouho předtím než začal v roce 2012 podnikat.

Málokdo by na první pohled hádal, že v pražském Karlíně vznikají přístroje, které patří ve 3D tisku mezi nejlepší na světě. Start-up Prusa Research dnes vyrábí i3 tiskárnu, která je nejpoužívanější tiskárnou na světě a s Prusa i3 MK2 vyhráli ocenění pro nejlepší 3D tiskárnu na světě.

Technologie 3D tisku, která umožňuje uživatelům vyrábět v domácím prostředí předměty založené na počítačových modelech, zažívá v posledních letech velký boom. 3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy (3D model) vytváří fyzický model. Je to proces aditivní, to znamená, že se materiál přidává. Jak 3D tisk funguje? Nejpoužívanější technologie, FDM, velice jednoduše. Objekt vzniká vrstvu po vrstvě natavováním tenkého proužku plastového materiálu. Například je možné si představit, že svůj model rozkrájíte na plátky jako bramboru na chipsy,
a poté každý z řezů nakreslíte pistolí na tavné lepidlo. Podle Josefa Průši žádná věda.

Sází na jednoduchost, uživatelskou přívětivost a přijatelnou cenu. I když se jedná o špičkové přístroje, nijak je nepatentuje. Do budoucna by chtěl portfolio výrobků dále významně rozšířit. Nyní je pro něj důležité zapracovat na dlouhodobé udržitelnosti. Chce stavět firmu, která zde bude i za dalších padesát let.

V byznysu je pro něj hlavním cílem prosadit se ve světovém měřítku a pro něho samotného uznání. Jméno Prusa je v oboru 3D tisku známé a na konferencích, diskuzních fórech a sociálních sítích jako je Reddit nebo Facebook mu získává zákazníky. To je pro firmu nejlepší obchodní strategie. Název společnosti přitom vznikl velmi rychle. Když mladý podnikatel začal prodávat 3D tiskárny na internetu, lidé jim začali říkat Prusa. Podle něj je buď jméno chytlavé anebo mu možná v USA říkají PR-USA. Navíc jsou ve firmě tři Průšové. Prusa Research vede s Ondřejem Průšou, kde jde pouze o shodu jmen, ale není jeho příbuzný, ve firmě působí i Josefův bratr.

O 3D tisku Josef Průša přednáší v ČR i ve světě. 3D tisk je žhavé téma a tak poslední dobou dostává hodně otázek k 3D tisku zbraní, 3D tisku orgánů nebo 3D tisku budov. Na jednu stranu ho mrzí, že lidi mají strach z tak úžasné technologie, jako je 3D tisk, ale na druhou stranu je podle něj skvělé, kolik lidí se o 3D tisku dozví. Na něm prý teď je, aby vysvětlil, že se není čeho bát.

EY Začínající podnikatel roku 2016 Josef Průša, jednatel a majitel Prusa Research s.r.o.

Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh 2016:

Jaroslav a Martina Kotasovi – Bezlepík s r. o.

„Klíčové je podnikat srdcem, myslí, duší.“

Těsně předtím než se Jaroslav Kotas a Martina Kotasová v roce 2012 seznámili, byli Martina a její syn Martin diagnostikováni jako celiaci. O necelý rok později se Martin vrátil ze zahraniční cesty s tím, že je tam daleko širší výběr bezlepkových potravin. Martina se synem si přáli jíst denně rohlík a chleba jako kdokoliv jiný. A tehdy je poprvé napadlo založit firmu s bezlepkovou výrobou a stravováním. V ČR byla tehdy nabídka minimální – daly se koupit buď směsi na pečení v domácí pekárně, nebo předražené balené pečivo bez chuti. Rozhodli se tedy vyrábět vše čerstvé, nebalené a určené k přímé spotřebě. Tak vznikl Bezlepík. Firma, která se zabývá výrobou a prodejem výhradně bezlepkoveho sortimentu. Jsou v ČR jedineční v tom, že současně denně vyrábějí a prodávají bezlepkové pekařské, cukrářské, gastronomické a lahůdkářské produkty. V jejich "jídelně, pekárně a cukrárně v jednom" si lze pochutnat na čerstvých teplých hotových jídlech, pečivu, dortech, ale i fresh džusech a koktejlech. V nabídce nechybí ani hamburgery, bagety či chlebíčky.

Celiak musí celoživotně počítat s naprostým vyloučením obilovin. Celiakie je nevyléčitelná a jediná v dnešní době známá možnost její léčby spočívá v dodržování bezlepkové diety. Ta přitom patří k těm nejpřísnějším. Zákazníky firmy manželů Kotasových nejsou však jen celiaci. Stále více lidí si bezlepková jídla kupuje bez toho, že by museli. Tento celosvětový trend oslovuje spoustu nadšenců vyznávajících zdravý životní styl a bezlepkové potraviny jsou stále větším hitem.

Po těžkých začátcích mohli Kotasovi díky umístění v projektu ČSOB "Hledá se obchod" otevřít provozovnu v centru Nového Jičína dle vlastního projektu a potřeb zákazníků. Tím se nastartovala expanze společnosti. Firma dnes rozváží své výrobky po celé Moravě a Slezsku a v plánu je průnik do Čech a poté na Slovensko, do Polska a dalších zemí. Kotasovi od počátku sází na inovace, modernizaci a doplnění výrobních i logistických kapacit. Pokračují v trendu uvést každý měsíc minimálně jeden nový bezlepkový výrobek na trh. Základem dalšího růstu jsou trvanlivé výrobky. Bezlepková kobliha, to je pro ně zásadní kapitola, kterou když prý zvládnou, otevře se jim trh v Evropě i ve světě.

Jejich podnikatelská vize je služba veřejnosti srdcem, myslí, duší, v duchu empatie a důvěry. Podporují klub celiaků pro Ostravu a Moravskoslezský kraj a také mládežnický oddíl stolního tenisu. Do budoucna plánují realizaci projektu multifunkční sportovní arény pro širokou veřejnost včetně hendikepovaných občanů.

Kotasovi se jako manželé a partneři prý na všem dohodnou – pokud neexistuje dohoda, neexistuje ani vztah, který je v rodině základem. Podporuje je celá rodina včetně dětí. Kotasovi nejraději relaxují v přírodě, při badmintonu nebo společném večerním zdravotním „kalíšku“.

Soutěž o nejlepší podnikatelský příběh 2016, který vybrali čtenáři MF DNES a Idnes.cz, vyhráli manželé Jaroslav a Martina Kotasovi, majitelé společnosti Bezlepík s.r.o.

Finalisté soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky:

Petr Chmela, TESCOMA s.r.o.

Miroslav Jelínek, Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o.

Jiří Konečný, ELKO EP Holding, SE

Jiří Rosenfeld, Slovácké strojírny, akciová společnost

Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

Finalista národního kola soutěže EY Podnikatel roku 2016 a EY Podnikatel roku 2016 Středočeského kraje:

Miroslav Jelínek – Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o.

„Klíčové je mít trpělivost a štěstí.“

Do Strojmetalu ve středočeské Kamenici nastoupil Miroslav Jelínek po skončení studia ČVUT jako do svého prvního zaměstnání. Postupně se vypracoval až na technického náměstka. Na podzim roku 1988 byl jmenován ředitelem Strojmetalu a zůstal jím i po sametové revoluci. Hned v roce 1990 požádali s kolegy o uvolnění ze skupiny firem československého leteckého průmyslu. Strojmetal byl do konce roku 1997 státním podnikem, od roku 1998 přešel do rukou pana Jelínka a jeho kolegů.

Strojmetal Aluminium Forging dnes svým zákazníkům nabízí širokou paletu pokrokových řešení v oblasti kování hliníku. 99 % výroby prodávají dnes do zahraničí a dodávají automobilkám do celého světa. Jak Miroslav Jelínek s oblibou říká, vyrábějí za české náklady, prodávají za německé ceny. Obrat Strojmetalu se pohybuje kolem
1,9 miliardy Kč.

V posledních letech se rozhodli zúžit sortiment na hliníkové slitiny. V rámci postupné spolupráce se světovými hliníkářskými společnostmi se dostali na takovou úroveň, že se pustili do vývoje a výroby složitých bezpečnostních podvozkových dílů pro automobily vyšších tříd, které nahrazují ocelové závěsy. Za loňský rok vyrobili a prodali
7,5 mil. kusů různých druhů podvozkových dílů pro přední světové automobilky.

Miroslav Jelínek ví, že je třeba být vždy o krok před konkurencí a do firmy a svých zaměstnanců hodně investuje. Vysoké částky jdou do automatizace a robotizace. Rozhodl se zřídit vlastní učňovské středisko i mateřskou školku. Zaměstnanci se učí německy, anglicky a čínsky, ale také řídit automatické linky a programovat roboty. Do firmy zapojil již před 15 lety i své dvě děti – vývoj a investice řídí syn, dcera je vedoucí personálního oddělení. Během následujících let by chtěl funkci generálního ředitele předat synovi a nadále se věnovat především rozvoji učňovského školství a další výstavbě. Relaxuje při ping-pongu nebo hraní karet.

Miroslav Jelínek, generální ředitel a spolumajitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o. a finalista soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky

Finalista národního kola soutěže EY Podnikatel roku 2016:

Jiří Konečný - ELKO EP Holding, SE

„Klíčové je nebát se zariskovat si.“

Jiří Konečný začal podnikat v roce 1993 z garáže svého domu. Jako vystudovanému elektrotechnikovi se mu podařilo sestavit relé, specializované zařízení sloužící ke spínání elektrického vytápění, které svou funkcí, velikostí
i cenou překonalo tehdejší výrobky. Postupně se jeho firma ELKO EP zařadila mezi přední světové specialisty na relé, kterých nyní vyrábí již 280 typů – mimo jiné také pro 8 z 10-ti největších elektro firem na světě.

ELKO EP je dnes jedním z předních evropských hráčů v oblasti domovní a průmyslové elektroinstalace. Od roku 2007 společnost vyrábí svůj vlastní systém inteligentní elektroinstalace iNELS s názvem Smart Home & Building Solutions. V současné době zaměstnává ELKO EP HOLDING přes 300 lidí, vyváží do 66 zemí po celém světě a má již 11 vlastních zahraničních poboček. Výroba relé stále tvoří 85 % tržeb firmy, ale většinu zisku z prodeje „relátek“ investuje ELKO EP do rozvoje další produktové řady – Smart Systémů. Jiří Konečný vidí v této oblasti velký potenciál. Minulý rok dokončili například smart řešení hotelového systému a dodali ho do hotelů v Istanbulu, Kataru nebo do hotelu Hard Rock Cafe v Dubaji. Zde se má do Expa 2020 postavit 700 staveb – hotelů a budov a Jiří Konečný má ambici vybavit nejméně každý desátý svým systémem. Nejen Dubaj, ale celá oblast Blízkého východu, je aktuálně pro Jiřího Konečného velmi zajímavá.

Vlastní výroba, vývojové a výzkumné centrum a moderní přístroje umožňují Jiřímu Konečnému směřovat vývoj
k nejžádanějším technologiím dneška. Firma vyvíjí a vyrábí výrobky, které šetří elektrickou energii, systém iNELS je nedílnou součástí pasivních a nízkoenergetických domů. Jiří Konečný je přesvědčen, že Smart Home a Future office řešení budou brzy nedílnou součástí běžných domácností a kanceláří. Firma dělá osvětu o chytrých elektroinstalacích, např. v televizním pořadu „Jak se staví sen“ nebo „Receptář prima nápadů“, prostřednictvím různých kampaní nebo Asociací chytrého bydlení, jehož je Jiří Konečný předsedou.

Jiří Konečný je inovátor a vizionář. Tak tomu je i s Průmyslem 4.0 neboli čtvrtou průmyslovou revolucí, současným trendem digitalizace a s tím související automatizací výroby a změnami na trhu práce. Ještě než se Průmysl 4.0 stal ústředním tématem, v ELKO EP už měli bezpapírovou výrobu a digitální identifikaci každého polotovaru i finálního výrobku. Jejich systém dnes jezdí do Holešova obhlížet i prestižní výrobci elektroinstalací ze zahraničí. Cílem Jiřího Konečného je dosáhnout v oblasti Smart systémů stejného úspěchu jako s relé, tedy být v čele nejen evropské, ale
i světové špičky. Jeho osobním mottem je, že i „Myš může porazit slona“ – jen je potřeba být houževnatý a nebát se toho, že vás slon zašlápne. Jeho podnikatelským vzorem je Steve Jobs. Ve volném čase se rád věnuje rodině, sportu, je také aktivní hudebník a při hudbě si prý nejlépe dobije baterky.

Jiří Konečný, předseda představenstva a majitel ELKO EP Holding, SE a finalista soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky

Finalista národního kola soutěže EY Podnikatel roku 2016:

Jiří Rosenfeld – Slovácké strojírny, akciová společnost

„Klíčové je být vytrvalý a mít štěstí.“

Pokud někdo ctí věrnost a loajálnost k firmě, pak je to Jiří Rosenfeld. Jeho profesní dráha je již více než čtyřicet let spjata s jedinou společností – Slováckými strojírnami. Do podniku nastoupil jako čerstvý absolvent vysoké školy. Změna systému ho po revoluci posunula na post technického náměstka, postupně se vypracoval až na generálního ředitele. Na konci 90. let se stal předsedou představenstva a majoritním vlastníkem. Slováckým strojírnám, které dnes zaměstnávají 1500 ldí a mají obrat 2,5 miliardy Kč, tak šéfuje již více než 20 let.

Slovácké strojírny jsou jednou z nejvýznamnějších průmyslových společností v České republice s více než šedesátiletou tradicí strojírenské výroby. V současné době má firma pět výrobních závodů – v Uherském Brodě, Zábřehu, Postřelmově, Čelákovicích a Mostě.

Po revoluci ho ale ve funkci ředitele čekaly těžké časy. Firmu bylo třeba přebudovat z původní převážně vojenské výroby na jiné konkurenceschopné výrobní programy. Jiří Rosenfeld tehdy dokázal Slovácké strojírny vyvést ze stomilionových dluhů. Společnost si vytvořila podmínky pro trvalý proces úspory vnitřních nákladů, flexibility a kvality výroby a podstatné zvýšení produktivity práce. Za dalším růstem stojí zejména stabilizace závodu v Uherském Brodě a akvizice jiných firem. Dnes je 65 % produkce exportováno do 45 zemí světa. Jiří Rosenfeld je velkým patriotem, zejména co se týče zlínského regionu, ale zároveň ví, že český trh je pro velké firmy malý a je třeba myslet proevropsky.

Společnost vyrábí různé úrovně komponentů pro průmyslové a silniční stroje a zařízení, elektrovýzbroj pro elektrické dopravní prostředky, obráběcí stroje, zařízení pro energetický, důlní, slévárenský a hutní průmysl, vysokozdvižné plošiny a jeřábové systémy, plechové skříně a rozvaděče, drtiče stavebního odpadu, komponenty pro lodní motory
a jeřáby a různé ocelové konstrukce a strojní součástky. Dále společnost poskytuje služby, jako běžné a generální opravy důlních strojů a zušlechťování kovů.

Jiří Rosenfeld je prototypem pracovitého podnikatele, který pro svoji firmu žije. Správný podnikatel by podle něj měl být vytrvalý, důvěryhodný, poctivý a zodpovědný, ale potřebuje také štěstí. Cení si umu svých techniků a dělníků. Myslí si, že digitalizace v rámci čtvrté průmyslové revoluce (tzv. průmysl 4.0) kvalitní lidi nenahradí. Stejně jako řada firem řeší nedostatek řemeslníků a techniků, od zámečníků, svářečů až po konstruktéry a technology. Proto podporují střední a vysoké školství v regionu a propojování vědy s praxí. Jsou partnerem odborné SPŠ a OA v Uherském Brodě. Věnují se ale i mladším dětem, aby měly od útlého věku vztah k technickému vzdělávání. Pořádají pro ně dny otevřených dveří a letní tábory. Novinkou je Akademie mladých techniků, kde talentované děti ve věku 11-14 let mohou odhalit tajemství robotiky či 3D vizualizací. Vyzkouší si třeba pilotáž dronů či konstruování nejrůznějších zařízení. Jiří Rosenfeld se věnuje i další charitativní činnosti, byl např. zakládající prezident Rotary klubu na Uherskobrodsku. Do podnikání už jsou dnes zapojené i jeho děti. Do důchodu se ale Jiří Rosenfeld podle svých vlastních slov ještě rozhodně nechystá.

Jiří Rosenfeld, generální ředitel a majitel společnosti Slovácké strojírny, a.s., a finalista soutěže EY Podnikatel roku 2016 ČR. Zdeněk Pelc, GZ Media, a.s., předseda hlavní poroty soutěže a EY Podnikatel roku 2015 České republiky, Jiří Rosenfeld, majitel společnosti Slovácké strojírny, a.s., a finalista soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky a Harald Hölzl, generální ředitel společnosti BMW Group Česká republika, oficiálního vozu soutěže EY Podnikatel roku 2016.

Příloha č. 3

Regionální vítězové

EY Podnikatel roku 2016 hlavního města Prahy:

Leopold Bareš, SIPRAL a.s.

EY Podnikatel roku 2016 Středočeského kraje:

Miroslav Jelínek, Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o.

EY Podnikatel roku 2016 Olomouckého kraje:

Pavel Koutný, Koutný spol. s r.o.

EY Podnikatel roku 2016 Jihomoravského kraje:

Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

EY Podnikatel roku 2016 Moravskoslezského kraje:

Jan Hasík, HSF System a.s.

EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje:

Petr Chmela, TESCOMA s.r.o.

EY Podnikatel roku 2016 Ústeckého kraje:

Hynek Sagan, ARMEX Oil, s.r.o.

EY Podnikatel roku 2016 Libereckého kraje :

Jiří Opočenský, TREVOS, a.s.

EY Podnikatel roku 2016 hlavního města Prahy:

Leopold Bareš – SIPRAL a.s.

„Klíčová je odvaha.“

Leopold Bareš začal podnikat po sametové revoluci. Dokončil vysokou školu a k podnikání ho tehdy vedla právě doba a šance, které dávala. Od začátku vycházel z toho, že každý projekt je jedinečný a každý projekt je výzvou, což je ostatně nyní i krédem jeho společnosti SIPRAL.

Z původního úzkého zaměření na speciální lepení a těsnění s využitím silikonových tmelů firma SIPRAL postupně přešla na dodávky celých prosklených konstrukcí, u nichž začala využívat konstrukční řešení na bázi hliníkových stavebních systémů. Dnes je SIPRAL předním českým dodavatelem obvodových plášťů a vnitřních konstrukcí budov, protipožárních konstrukcí a atypických konstrukcí ze skla a lehkých kovů. Zaměstnává více než 200 lidí
v České republice, Dánsku, Velké Británii a Francii. V roce 2006 byla založena britská pobočka Sipral UK Ltd., o tři roky později pobočka ve Francii a poté v Dánsku.

Tajemství úspěchu vidí Leopold Bareš v odvaze, preciznosti, schopnosti hledat a realizovat nové možnosti a řešení, a ve štěstí pracovat ve správnou chvíli se správnými lidmi. Investuje také do technologického rozvoje. Vše, co firma dělá, lze označit za inovativní a kreativní, základem je používání 3D technologií.

Záměr dělat fasády povýšil SIPRAL na mistrovské umění. Spolupracovali se slavnými architekty - Evou Jiřičnou, Frankem Gehrym, Janem Kaplickým, Ricardem Bofillem, Richardem Meierem a dalšími. Firma SIPRAL se podílí na stavebních projektech po celé Evropě. V Praze mezi ně patří například Florentinum, Quadrio nebo Main Point Karlín. Řadu projektů realizují ve Velké Británi, na začátku roku 2017 např. ohlásili svou historicky největší zakázku za více než dvě miliardy korun, kdy v londýnské finanční čtvrti Canary Wharf opláští dva mrakodrapy. Francouzský trh jim otevřela zakázka na dekorační mříž pro Louis Vuitton na třídě Champs-Élysées v Paříži. Ve Skandinávii šlo zase
o neobvyklou zakázku pro nejmodernější ekologickou spalovnu v Dánsku. Chtějí expandovat i na další trhy, aktuálně je zajímá právě Skandinávie.

Po 25 letech podnikání si ale Leopold Bareš uvědomuje, že jsou i jiné hodnoty než pracovní úspěchy. Má malé děti
a chce být více s rodinou. Ve volném čase se rád věnuje rodině, sportu nebo fotografování. Jeho vzory jsou Steve Jobs a Václav Havel.

Leopold Bareš, majitel společnosti SIPRAL a.s.

EY Podnikatel roku 2016 Olomouckého kraje:

Pavel Koutný – Koutný spol. s r.o.

„Klíčové je nebát se nových výzev.“

V rodině Pavla Koutného mají oděvnictví v krvi. V oboru pracovalo již několik generací jeho rodiny a v této tradici už dnes pokračují i jeho syn a dcera. Pavel Koutný po studiu Vysoké školy strojní a textilní v Liberci nastoupil do OP Prostějov, kde pracoval na různých pozicích – od skladníka až po obchodního náměstka. Po revoluci zkusil podnikat se společníky, ale nakonec se rozhodl pro vlastní firmu a v roce 1995 založil rodinný podnik Koutný. Jeho vzorem byly prostějovské oděvní firmy z první republiky – Nehera a Rolný, které vyráběly pánskou konfekci, a také Baťa.

Firma Koutný se specializuje na tradiční pánskou oděvní výrobu. Doménou firmy jsou kvalitní obleky, saka, kalhoty
a smokingy. Zároveň je předním dodavatelem profesního oblečení pro resorty a instituce státní správy. Oblékají například městskou policii, hasiče, vězeňskou službu, armádu, hradní stráž nebo české vojáky na mírových misích po celém světě. Šijí třeba ale i kostýmy pro státní divadlo v Brně. Za poslední roky se Koutným podařilo rozšířit působení i do zahraničí, když vyhráli zakázky v Holandsku, Rakousku a na Slovensku. Do budoucna je zajímá také francouzský trh.

Společnost Koutný má čtyři vlastní prodejny v Prostějově, Praze, Ostravě a v Českých Budějovicích. Mottem firmy je „výjimečná kvalita za přijatelnou cenu“ a poctivá práce. V budoucnu chtějí zlepšit servis a zvýšit prodej v měřenkové výrobě, tedy výrobě pánských obleků na míru, otevřít další prodejny a ještě zvýšit zisk i u státních zakázek – doma
i v zahraničí. Sledují trendy a významně investují do inovací a podpory růstu firmy. Mají zhruba 90 skalních zaměstnanců v ČR. Tlak na cenu v tendrech a konkurence v zahraničí je přivedly ke spolupráci s firmami, které pro ně šijí v Bulharsku a Albánii. Dál, např. do Číny, však už nemíří, chtějí šít v Evropě. Stejně jako řadě firem jim ale chybí šikovné švadleny, které by mohly nahradit ty, které postupně odcházejí do důchodu nebo na mateřskou.

Pavel Koutný si zakládá na tom, že jsou rodinnou firmou pokračující v prostějovské oděvní tradici, ve které se cení poctivé řemeslo a osobní přístup. On, jeho manželka, dcera i syn zakázkami jejich firmy žijí a po celou dobu na ně osobně dohlížejí. Ve volném čase Pavel Koutný rád lyžuje a jezdí na kole.

Pavel Koutný, jednatel a spolumajitel firmy Koutný spol. s r.o.

EY Podnikatel roku 2016 Moravskoslezského kraje:

Jan Hasík – HSF System a.s.

„Klíčové je mít respekt, zodpovědnost a schopnost dotáhnout věci do konce.“

Jan Hasík založil svou firmu se čtyřmi bývalými kolegy stavaři v roce 2002. Jejich první zakázkou byla hala pro firmu prodávající pekařské stroje. Od té doby zaznamenává společnost dlouhodobý růst. Podařilo se jí dobře zvládnout
i období celosvětové finanční krize v letech 2008 – 2013, která silně zasáhla celý stavební trh. Z malé firmy se tak za 14 let HSF System postupně stal společností s tržbami kolem 1,7 miliardy korun a se stovkou zaměstnanců.

Dnes patří mezi nejvýznamnější stavební společnosti v ČR a na Slovensku. Je to ryze česká firma, jejíž název znamená Haly, Střechy, Fasády. Je generálním dodavatelem staveb, zajišťuje projekční práce a inženýrskou činnost a zabývá se i developerskými aktivitami.

HSF System realizuje kompletní střešní a fasádní opláštění moderních administrativních, komerčních
a průmyslových objektů včetně jejich rekonstrukcí. Dodává ocelové konstrukce, hliníkové výplně otvorů (okna, dveře, prosklené fasády a světlíky) a široký sortiment stavebního materiálu se zaměřením na tepelné izolace, hydroizolace střech a profilované plechy.

Úspěch firmy je podle jejího šéfa Jana Hasíka založen na spolehlivosti, špičkové kvalitě projektů a realizovaných staveb. Byli například generálním dodavatelem vily, se kterou vyhráli ostravskou Stavbu roku. Dodávali i střechu
a část fasády na obří haly pro automobilky TPCA v Kolíně nebo pro nošovický Hyundai. Mezi jejich největší generální dodávky patří výstavba lakovny Volkswagenu v Bratislavě nebo haly pro automobilky, prodejny nábytku Kika
a obchodní centra v České republice i na Slovensku. Řadu úspěšných zakázek zrealizovala firma i v Rakousku
a Německu. Do budoucna by rádi ještě zvýšili procento generálních dodávek a rozšířili svoje působení vedle soukromé sféry i na veřejné zakázky.

V roce 2016 si dostavěli nové sídlo společnosti v průmyslové zóně v Ostravě-Kunčičkách. Své aktivity řídí také prostřednictvím poboček v Praze, Plzni, Brně a dceřiné společnosti HSF System SK, s.r.o., v Žilině.

Klíčové pro podnikání jsou podle Jana Hasíka respekt, pokora, zodpovědnost a schopnost dotáhnout věci do konce. A jaký je jeho životní cíl? Dosáhnout vnitřního klidu. K tomu mu napomáhá i dobré rodinné zázemí. A také jeho dva velké koníčky – hudba a hory, na které jezdí často právě s rodinou – nejraději do Beskyd, ale i do zahraničí.

Jan Hasík, generální ředitel a majitel společnosti HSF System a.s.

EY Podnikatel roku 2016 Ústeckého kraje:

Hynek Sagan – ARMEX Oil, s.r.o.

„Klíčová je pracovitost, sebeobětování a schopnost nepřipouštět si rizika.“

Na začátku své profesní kariéry se Hynek Sagan, jako zaměstnanec společnosti ARMEX, zabýval zahraničním obchodem, především dovozem chemických surovin z Bulharska a Rumunska pro sklářský a gumárenský průmysl. Zde také poprvé objevil nové příležitosti na trhu distribuce pohonných hmot. V ARMEXu, který byl tehdy velkoobchodem průmyslových armatur, se setkal také se svým pozdějším společníkem Ing. Hlavsou. V roce 1999 společně založili ARMEX Oil zabývající se distribucí ropných produktů.

Kromě velkoobchodního prodeje pohonných hmot začal ARMEX Oil od roku 2003 budovat také vlastní síť čerpacích stanic. Dnes jich má již patnáct, zejména ve strategicky výhodných příhraničních oblastech. Společnost se snaží tuto síť neustále rozšiřovat, a to jak koupí a následnou rekonstrukcí, tak vyhledáváním vhodných pozemků a vlastní výstavbou. Zásadním krokem k rozšíření sítě čerpacích stanic byla v roce 2016 akvizice společnosti HUTIRA – KRÁLÍK, na základě které ARMEX Oil získal jednu již funkční bezobslužnou čerpací stanici v Pardubicích – Trnové a zejména know-how nezbytné k vybudování rozsáhlé sítě bezobslužných čerpacích stanic u obchodních center v České republice.

Založení ARMEX Oil bylo základním impulsem akcelerace růstu celé skupiny ARMEX. Holding se zabývá rovněž distribucí elektřiny a plynu prostřednictvím společnosti ARMEX ENERGY a správou majetku a investic v ARMEX INVEST. Hlavním obchodním článkem koncernu ARMEX je však konsolidovaná skupina distributorů PHM, tvořená společností ARMEX Oil a dceřinými společnostmi TRANSCARGO, která se součástí koncernu ARMEX stala v roce 2013 a podíl na jejím základním kapitálu představuje 75 %, a DRACAR CZ, jehož 100 % akcií ARMEX Oil pořídil k 30. 9. 2015. Dnes je ARMEX Oil třetím největším distributorem pohonných hmot v Česku. Nejmladší firmou ve skupině je ARMEX Technologies fungující jako start-up.

Hynek Sagan se akvizic nebojí a ty se mu vyplácejí. Za jeden z největších přínosů osobního i profesního života považuje to, že si musel vše odpracovat od píky. To, co se člověk sám naučí a čím si projde v praxi, je podle něj to nejdůležitější. Důležité je ale mít v rozhodující chvíli také štěstí. Jeho firma ročně věnuje cca 20 milionů na společenskou odpovědnost – podporuje veřejně prospěšné, sportovní, sociální a kulturní projekty v regionu, např.
P + P, o.s. Postižení postiženým, boxerský klub BC ARMEX Děčín, závodní tým TATRA BUGGYRA RACING nebo prvoligový děčínský basketbalový klub BK ARMEX Děčín.

Hynek Sagan počítá s tím, že firmu jednou převezmou jeho děti. Rodinné zázemí je pro něj velmi důležité. Dnes už mu prý zbývá i čas na koníčky, mezi které patří myslivost a sportovní aktivity všeho druhu.

Hynek Sagan, majitel a jednatel společnosti ARMEX Oil, s.r.o.

EY Podnikatel roku 2016 Libereckého kraje:

Jiří Opočenský – TREVOS, a.s.

„Klíčové je mít chuť podnikat a nebát se problémů.“

Jiří Opočenský a jeho čtyři společníci začali jako vystudovaní elektrotechnici spolupracovat již v roce 1986. Svoji firmu TREVOS založili po sametové revoluci a od té doby je vlastnická struktura firmy stále stejná. Naplnit odkaz rodinné akciové společnosti považuje Jiří Opočenský se svými společníky za jeden ze svých největších podnikatelských úspěchů. Na rodinném podnikání a dobré spolupráci si zakládají, ve firmě dnes pracují i jejich děti, které by se měly postupně začlenit do vedení.

Název společnosti TREVOS vznikl jako zkratka slov technika, revize, výroba, obchod a servis. Po předrevolučních revizích elektrotechnických zařízení začali v Semilech majitelé firmy TREVOS vyrábět svítidla pro domácnosti.

V současném sídle nedaleko Turnova, které se neustále rozrůstá, působí TREVOS od roku 2006. Firma se od lampiček do domácností postupně přesunula k výrobě a prodeji průmyslových a kancelářských svítidel. Dodává zářivky, průmyslové lampy a osvětlovací techniku. V současnosti je TREVOS jedním z největších výrobců průmyslových svítidel v Evropě. Osvětlen je jimi například i olympijský stadion v Londýně. 78 % produkce směřuje do zemí EU, ale svítidla TREVOSU je možné najít v 65 zemích světa – od Mexika a zemí Střední a Jižní Ameriky přes Izrael a arabský svět až po Nový Zéland.

I když se řada firem vyrábějící svítidla přesunula do Asie, majitelé TREVOSu jsou nadále patrioty. TREVOS zůstává u Turnova, kde do rozvoje výroby LED technologií právě investoval více než sto milionů korun. Celkové investice firmy do technologií přesahují miliardu korun. Na náročných trzích dokáží konkurovat inovacemi, servisem, kvalitou
i cenou.

Podnikatelským vzorem je pro Jiřího Opočenského pan Ron, nejstarší z pěti společníků, který i v 78 letech chce podnikat dál, protože ho to stále velmi baví. Právě chuť podnikat, nebát se problémů a být vytrvalý a tpělivý jsou podle Jiřího Opočenského základem úspěšného podnikání.

Jiří Opočenský, spolumajitel společnosti TREVOS, a.s.

 

 

Zpět na seznam