Brno, 17. ledna 2017 –  Společnost EY pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, JUDr. Bohumila Šimka, a ve spolupráci se zájmovým sdružením JIC, vyhlásila vítěze krajské soutěže EY Podnikatel roku 2016 Jihomoravského kraje. Stal se jím Martin Trtílek, ředitel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. Jeho společnost se zaměřuje na výrobu a vývoj měřících zařízení určených na výzkum rostlin, řas a sinic. Vyrábí přístroje pro výzkumná pracoviště prestižních světových univerzit i pro drobné zemědělce. Jedná se o zařízení na výzkum fotosyntézy, bio paliv či vývoj nových léčiv z řas a sinic nebo například na měření obsahu cukru a antioxidantů ve víně. Světově unikátní je např. jejich přístroj na detekci jednotlivých buněk v balastní vodě (voda použitá k stabilitě lodi) Balast Water Pen. V Jihomoravském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již podvanácté, loni zvítězil Viktor Růžička ze společnosti BioVendor-Laboratorní medicína a.s. 

 

O vítězství Martina Trtílka rozhodla nezávislá porota složená z předchozích vítězů soutěže a zástupců médií.

„Chtěl bych poděkovat porotě soutěže EY Podnikatel roku za ocenění, které zde dnes Martin Trtílek získal. Bude z něj mít určitě velkou radost stejně jako ji máme i my všichni v PSI,“ říká Zděněk Uhlíř, project manager společnosti PSI. Ten dnes v Brně převzal cenu za vítěze, který je služebně v zahraničí.

 

Zdeněk Uhlíř, project manager společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o., který převzal za vítěze cenu

Jihomoravský kraj patří již tradičně mezi kraje s největší účastí v soutěži EY Podnikatel roku. Je také velkou líhní talentů v oblasti technologií, jejichž úspěch často není limitován hranicemi České republiky. Těší nás, že i letos můžeme představit výjimečné podnikatele, kteří nás svým inovativním přístupem inspirují a posouvají dopředu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Jsem rád, že soutěž EY Podnikatel roku funguje - ukazuje totiž, že pokud neschází cílevědomost, patřičná odvaha a smysluplný záměr, úspěch se dostaví. Dnešní doba možná víc než kdy jindy potřebuje příběhy s dobrým koncem, potřebuje osobnosti, které dokážou motivovat a inspirovat. Z úrovně kraje je nutné v rámci možností co nejvíce podporovat růst takových podnikatelských osobností v regionu. A to třeba tím, že absolventi krajem zřizovaných škol se stávají kvalitními, patřičně vzdělanými a tedy perspektivními zaměstnanci,“ říká JUDr. Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.  

 

Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY, Jaroslav Klíma, zástupce poroty a majitel společnosti Tescan, Zdeněk Uhlíř, project manager společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o., a JUDr. Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje

„Mezi lety 2009 a 2014 vzrostla ekonomika jižní Moravy o více než 16 procent. Republikový průměr je přitom sedm procent. Zásluha za to patří zejména úspěšným podnikatelům,“ uvádí Jiří Hudeček, ředitel JIC, které je partnerem krajského kola soutěže v Jihomoravském kraji.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 28. února 2017 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos hlavní město Praha, následují Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 8. -11. června 2017 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2016 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2016 Jihomoravského kraje je zájmové sdružení JIC.  

___________________________________________________________________

Profil vítěze: 

Martin Trtílek – PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

„Klíčové je mít znalost v oboru.“

Martin Trtílek začal podnikat už na univerzitě. Vystudoval mikroelektroniku, ale zároveň měl vždy zájem o vědu, výzkum a vývoj. Díky navázání spolupráce s Akademií věd ČR získal první zakázky a postupně i pozitivní reference od několika zahraničních univerzit. 

PSI se zaměřuje na výrobu a vývoj měřicích zařízení určených na výzkum rostlin, řas a sinic.  Prodává měřící a regulační techniku pro biologii a vyrábí fluorimetry. Společnost má velký záběr od vědeckých přístrojů pro univerzity, výzkumná pracoviště a velké firmy až po praktické přístroje pro drobné zemědělce.

Tajemství jejich úspěchu je podle Martina Trtílka založeno hlavně na inovacích, kvalitě a znalosti oboru. Během 20 let existence vyvinuli několik unikátních zařízení, která následně zařadili do sériové výroby. Kvalitu těchto přístrojů dokazuje jejich využití ve výzkumných pracovištích nejprestižnějších univerzit, jako jsou Cambridge, Oxford, Standford , Princeton, Barclay, nebo UCLA. Jedná se předně o přístroje na výzkum fotosyntézy, dále pak bio paliv či vývoj nových léčiv z řas a sinic. 

V PSI vyrábějí také přístroje, které jsou používány v běžné praxi, jako např. WinePen, přístroj na neinvazivní měření obsahu cukru a antioxidantů ve víně nebo například světově unikátní Balast Water Pen –přístroj na detekci jednotlivých buněk v balastní vodě (voda použitá k stabilitě lodi) a na zjištění, zda jsou živé či mrtvé. Přístroj má největší citlivost na světě a je schopen detekovat 10 buněk v 1ml vody – nikdo jiný na světě toto nedokáže.

Firma sídlí v regionu Jihomoravského kraje, nedávno otevřela vlastní výzkumné centrum v Drásově. PSI působí v EU, USA a Číně, nyní zřizuje pobočku v Austrálii, projekty má např. v Brazílii, Jižní Koreji nebo Saudské Arábii. Velkou část zisku (70 – 80 %) investuje PSI do dalšího výzkumu a vývoje. Spolupracuje s Masarykovou univerzitou a dalšími univerzitami u nás a po celém světě.
Za svoji silnou stránku při vedení firmy považuje Martin Trtílek to, že je konstruktér přístrojů, ale rozumí i biologii. Důležité je podle něj nadšení pro věc. Má rád Járu Cimrmana. Ve volném čase se věnuje sportu – nejraději paraglidingu, potápění nebo badmintonu.

__________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje

2005: Radim Jančura, Student Agency

2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma

2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora

2008: Karel Sázavský, TENZA

2009: Jaroslav Klíma, TESCAN

2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation

2011: Jaroslav Klíma, TESCAN

2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

2013: Libor Bittner, Bioveta, a.s.

2014: Jindřich Životský, OKAY Holding a.s.

2015: Viktor Růžička, BioVendor-Laboratorní medicína a.s.

___________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2016

  • Zdeněk Pelc, předseda poroty, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
  • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
  • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
  • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
  • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
  • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
  • Petr Šmída, investor, ENERN
  • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
  • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes
  • Michal Půr, novinář

          

Twitter: @EY_CeskaRep
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Facebook: EY Careers Czech
Instagram: eyceskarepublika           

Archiv ročníku EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje 2015.