Praha, 18. ledna 2017 – Miroslav Jelínek, generální ředitel a spolumajitel společnosti Strojmetal Alumnium Forging, s.r.o., získal titul EY Podnikatel roku 2016 Středočeského kraje. Vlastního vítěze se v tomto roce dočkala i Praha, kde si trofej pro EY Podnikatele roku 2016 hlavního města Prahy odnesl Leopold Bareš, majitel společnosti SIPRAL a.s. Soutěž organizuje společnost EY pod záštitou Adriany Krnáčové, primátorky hlavního města Prahy. Slavnostní vyhlášení obou titulů proběhlo v prostorách rezidence primátorky v Praze na Mariánském náměstí. V hlavním městě Praze a Středočeském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již podvanácté. Loňským vítězem ve Středočeském kraji se stal Zdeněk Pelc, předseda představenstva a majitel společnosti GZ Media, který zvítězil i v celonárodním klání a získal národní titul EY Podnikatele roku 2015 České republiky. Titul vítěze v hlavním městě Praha za rok 2015 obdržela Jiřina Nepalová, generální ředitelka společnosti RENOMIA, a.s.

 

„Toto ocenění je úspěchem všech zaměstnanců. Zvlášť si cením našeho technického personálu, který se nebojí riskovat a používat složité technologie. Díky jejich uplatnění dosahujeme náskok před konkurencí. Ale i přes významné využívání technologií v provozu se bez kvalitních zaměstnanců dnes nedá udělat vůbec nic. K tomu navíc dlouhá leta uplatňujeme tři hlavní zásady v našem podnikání – stoprocentně plníme týdenní dodávky, dosahujeme téměř 100% kvalitu výrobků a také perfektní pořádek uvnitř i vně naší kovárny,“ říká Miroslav Jelínek, generální ředitel a spolumajitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging a nový EY Podnikatel roku 2016 Středočeského kraje.

Držitelé titulu EY Podnikatel roku 2016 Středočeského kraje Miroslav Jelínek, generální ředitel a spolumajitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging a EY Podnikatel roku 2016 hlavního města Prahy Leopold Bareš, majitel společnosti SIPRAL

 

„Ocenění si velmi vážím a jsem dojatý. Dostali jsme jej právě v době, kdy nás naše práce ocenila sama, jelikož jsme získali velkou zakázku v Londýně. Poděkování patří celému týmu, bez kterého by firma nebyla tam, kde dnes je. Sám sice společnost SIPRAL řídím jako kormidelník, ale bez lidí na palubě bych neměl co řídit. Těším se proto, jak ocenění přijmou všichni, kteří se mnou čtvrt století naší firmu budují,“ říká Leopold Bareš, majitel společnosti SIPRAL a EY Podnikatel roku 2016 hlavního města Prahy.

Miroslav Jelínek, generální ředitel a spolumajitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging; Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy; Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy; Leopold Bareš, majitel společnosti SIPRAL; Zdeněk Pelc, předseda představenstva a majitel společnosti GZ Media, předseda poroty a držitel ocenění EY Podnikatel roku 2015

„Hlavní město Praha má letos v soutěži EY Podnikatel roku nejvíce „želízek v ohni“, silně zastoupen je i Středočeský kraj. Těší nás, že i letos můžeme veřejnosti představit výjimečné podnikatele, kteří šíří dobré jméno značky Czech Made po světě a kteří nás svým inovativním přístupem inspirují a posouvají kupředu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.   

„Praha podnikatele podporuje dlouhodobě a určitě v tom hodláme pokračovat. Podporujeme jak startupovou scénu, tak prostřednictvím různých programů i podnikatele, kteří mají úspěšný start už za sebou. Těší mě, že opět po roce můžeme ty nejúspěšnější z nich ocenit a věřím, že jejich příběh bude inspirací pro ostatní,“ uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 28. února 2017 v Praze. Nejvíce kandidátů na celostátní titul má letos hlavní město Praha, následují Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 8.-11. června 2017 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2016 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky, Svazu průmyslu a dopravy ČR a primátorky hlavního města Prahy.

__________________________________________________________________________

Profily vítězů:

Miroslav Jelínek – Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o.

„Klíčové je mít trpělivost a štěstí.“

Do Strojmetalu ve středočeské Kamenici nastoupil Miroslav Jelínek po skončení studia ČVUT jako do svého prvního zaměstnání. Postupně se vypracoval až na technického náměstka. Na podzim roku 1988 byl jmenován ředitelem Strojmetalu a zůstal jím i po sametové revoluci. Hned v roce 1990 požádali s kolegy o uvolnění ze skupiny firem československého leteckého průmyslu. Strojmetal byl do konce roku 1997 státním podnikem, od roku 1998 přešel do rukou pana Jelínka a jeho kolegů.

Strojmetal Aluminium Forging dnes svým zákazníkům nabízí širokou paletu pokrokových řešení v oblasti kování hliníku. 99 % výroby prodávají dnes do zahraničí a dodávají automobilkám do celého světa. Jak Miroslav Jelínek s oblibou říká, vyrábějí za české náklady, prodávají za německé ceny. Obrat Strojmetalu se pohybuje kolem 1,9 miliardy Kč.

V posledních letech se rozhodli zúžit sortiment na hliníkové slitiny. V rámci postupné spolupráce se světovými hliníkářskými společnostmi se dostali na takovou úroveň, že se pustili do vývoje a výroby složitých bezpečnostních podvozkových dílů pro automobily vyšších tříd, které nahrazují ocelové závěsy. Za loňský rok vyrobili a prodali 7,5 mil. kusů různých druhů podvozkových dílů pro přední světové automobilky.

Miroslav Jelínek ví, že je třeba být vždy o krok před konkurencí a do firmy a svých zaměstnanců hodně investuje. Vysoké částky jdou do automatizace a robotizace. Rozhodl se zřídit vlastní učňovské středisko i mateřskou školku. Zaměstnanci se učí německy, anglicky a čínsky, ale také řídit automatické linky a programovat roboty. Do firmy zapojil již před 15 lety i své dvě děti – vývoj a investice řídí syn, dcera je vedoucí personálního oddělení. Během následujících let by chtěl funkci generálního ředitele předat synovi a nadále se věnovat především rozvoji učňovského školství a další výstavbě. Relaxuje při ping-pongu nebo hraní karet.

                 

Leopold Bareš – SIPRAL a.s.

 „Klíčová je odvaha.“

Leopold Bareš začal podnikat po sametové revoluci. Dokončil vysokou školu a k podnikání ho tehdy vedla právě doba a šance, které dávala. Od začátku vycházel z toho, že každý projekt je jedinečný a každý projekt je výzvou, což je ostatně nyní i krédem jeho společnosti SIPRAL.

Z původního úzkého zaměření na speciální lepení a těsnění s využitím silikonových tmelů firma SIPRAL postupně přešla na dodávky celých prosklených konstrukcí, u nichž začala využívat konstrukční řešení na bázi hliníkových stavebních systémů. Dnes je SIPRAL předním českým dodavatelem obvodových plášťů a vnitřních konstrukcí budov, protipožárních konstrukcí a atypických konstrukcí ze skla a lehkých kovů. Zaměstnává více než 200 lidí v České republice, Dánsku, Velké Británii a Francii. V roce 2006 byla založena britská pobočka Sipral UK Ltd., o tři roky později pobočka ve Francii a poté v Dánsku.

Tajemství úspěchu vidí Leopold Bareš v odvaze, preciznosti, schopnosti hledat a realizovat nové možnosti a řešení, a ve štěstí pracovat ve správnou chvíli se správnými lidmi. Investuje také do technologického rozvoje. Vše, co firma dělá, lze označit za inovativní a kreativní, základem je používání 3D technologií.

Změr dělat fasády povýšil SIPRAL na mistrovské umění. Spolupracovali se slavnými architekty - Evou Jiřičnou, Frankem Gehrym, Janem Kaplickým, Ricardem Bofillem, Richardem Meierem a dalšími. Firma SIPRAL se podílí na stavebních projektech po celé Evropě. V Praze mezi ně patří například Florentinum, Quadrio nebo Main Point Karlín. Řadu projektů realizují ve Velké Británi, na začátku roku 2017 např. ohlásili svou historicky největší zakázku za více než dvě miliardy korun, kdy v londýnské finanční čtvrti Canary Wharf opláští dva mrakodrapy. Francouzský trh jim otevřela zakázka na dekorační mříž pro Louis Vuitton na třídě Champs-Élysées v Paříži. Ve Skandinávii šlo zase o neobvyklou zakázku pro nejmodernější ekologickou spalovnu v Dánsku. Chtějí expandovat i na další trhy, aktuálně je zajímá právě Skandinávie.

Po 25 letech podnikání si ale Leopold Bareš uvědomuje, že jsou i jiné hodnoty než pracovní úspěchy. Má malé děti a chce být více s rodinou. Ve volném čase se rád věnuje rodině, sportu nebo fotografování. Jeho vzory jsou Steve Jobs a Václav Havel.

_____________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2016

  • Zdeněk Pelc, předseda poroty, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
  • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
  • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
  • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
  • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
  • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
  • Petr Šmída, investor, ENERN
  • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
  • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes
  • Michal Půr, novinář

Twitter: @EY_CeskaRep
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Facebook: EY Careers Czech
Instagram: eyceskarepublika

Archiv ročníku EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje 2015.

 

 

Zpět na seznam