Petr Chmela, spoluzakladatel a spolumajitel společnosti TESCOMA s.r.o., zvítězil v soutěži EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje, kterou organizuje společnost EY pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka. Společnost TESCOMA patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Jsou jedničkou na českém a slovenském trhu, ale přední pozici si vybudovali také ve světě. Titul loňského vítěze získal Michele Taiariol, generální ředitel a majitel významné strojírenské společnosti TAJMAC-ZPS, a.s.

 

„Gratuluji všem kolegům podnikatelům, kteří jsou dnes zde a je mi líto, že tady nemohou stát společně se mnou. Jsem moc rád, že jsem mohl být součástí soutěže EY Podnikatel roku. Toto ocenění je velký úspěch nás všech v TESCOMĚ, protože to, co jsme vybudovali, je naše společná práce,“ sdělil své dojmy Petr Chmela, spoluzakladatel a spolumajitel společnosti TESCOMA a EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje.

 

 

Petr Chmela, spoluzakladatel a spolumajitel společnosti TESCOMA a EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje. 

„V letošním ročníku byl výběr držitele titulu EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje pro porotu velmi obtížný. Nejraději by porota udělila krajské tituly hned tři. Zlínský kraj patří letos k jednoznačně nejsilněji zastoupeným regionům soutěže. Krajský vítěz, Petr Chmela, se svojí firmou TESCOMA navazuje na baťovskou tradici. Lepší příklad toho, že i v dnešní době lze kráčet v Baťových stopách, asi nelze najít. Všichni v TESCOMĚ jsou hrdými patrioty, pomáhají rozvoji regionu, ale jejich úspěch není limitován hranicemi. Těší nás, že i letos můžeme veřejnosti představit podnikatele, kteří šíří dobré jméno značky Czech Made po světě a kteří nás svým inovativním přístupem inspirují a posouvají kupředu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

 

 

Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje, Petr Chmela, spoluzakladatel a spolumajitel společnosti TESCOMA a EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje, Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY, Pavel Juříček, majitel společnosti BRANO Group, Podnikatel roku 2006 České republiky a člen hlavní poroty.

„Podnikání ve Zlínském kraji má silné kořeny, máme zde řadu podnikavých lidí i úspěšných firem. Jen v loňském roce vzniklo ve Zlínském kraji 654 nových podnikatelů, z čehož převážnou většinu tvoří právnické osoby. Zlínský kraj sleduje trendy a poptávku podnikatelů v regionu a snaží se reagovat na jejich potřeby především v oblasti nabídky studijních oborů. Udělení titulu EY Podnikatel roku osobně chápu jako vysvědčení za to, že lidé ve firmě odvádějí dobrou práci, v dobrém pracovním prostředí a v regionu, kde se jim dobře žije,“ uvedl Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 28. února 2017 v Praze. Nejvíce kandidátů na celostátní titul má letos hlavní město Praha, následují Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 8.-11. června 2017 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2016 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky a Svazu průmyslu a dopravy ČR. ________________________________________________________________________________

Profil vítěze: 

Petr Chmela – TESCOMA

„Klíčové je mít motivovaný tým.“

Lepší příklad toho, že i v dnešní době lze kráčet v Baťových stopách, asi nelze najít. Petr Chmela se svým společníkem a kamarádem Jiřím Vaculíkem by svému vzoru jistě dělali radost.
Jejich společnost TESCOMA patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Jsou jedničkou na českém a slovenském trhu, ale přední pozici si vybudovali také ve světě. Stěžejními zahraničními trhy jsou pro ně Itálie, Rusko a Slovensko. V zahraničí mají tisíce prodejen – najít je lze ve světových metropolích, expandují ale i do Číny a rozvojových zemí. Obchodní pobočky mají v 7 evropských zemích a v Číně  a z exportní centrály v Itálii vyvážejí do více než 100 zemí světa. Šikovné a kvalitní pomocníky s logem TESCOMA lze koupit i v e-shopech a tak jsou dnes již v kuchyních napříč kontinenty.

Majitelé TESCOMY jsou ale hrdí patrioti. Zlín je dodnes sídlem společnosti, jejím srdcem a současně světovou centrálou. Se svým společníkem se Petr Chmela poznal už ve 14 letech díky společnému velkému koníčku – hudbě. Oba vystudovali konzervatoř, před revolucí byli dokonce pozváni jako kapela i do České televize. Už tenkrát věděli, že chtějí dobýt svět. Jen ještě netušili, že to nebude s kapelou, ale v úplně jiném oboru, s TESCOMOU.

Historie dnes světové značky TESCOMA se začala psát v roce 1992 v malé garáži ve Zlíně. Petr a Jiří odtamtud prodávali spořiče vody a později elektro a bílou techniku. K tomu, co dělá firma dnes, vedla ale ještě dlouhá cesta. Na světových veletrzích si všimli zájmu o nádobí a doplňky do kuchyně. I když tenkrát ještě nebyly domácí vaření a kuchařské televizní hvězdy takovým hitem jako dnes, věřili, že tento obor má budoucnost. A intuice je nezklamala. Začali skokově růst, první rok neprodali ani za milion a další roky už měla firma obrat 30 milionů a postupně od 500 milionů až k dnešním více než 2 mld. Kč ročně.

Povahově jsou oba společníci TESCOMY úplně jiní a proto jim to tak skvěle funguje. Jiří je trpělivější, vyvíjí s týmem produkty a čeká až výrobek dozraje, aby byl opravdu dobrý a Petr ho pak chce mít na trhu „za dva dny prodaný“. Oba jsou ale nadšenci a perfekcionisté.

TESCOMA je podle Petra Chmely právě o nadšení, nápadech a inovacích. Potřeby do kuchyně nejen prodávají, ale ve vlastním Design centru také vyvíjejí a testují. Řada výrobků nese označení světový patent, výrobky TESCOMA dostávají prestižní světová ocenění, např. Red Dot Design Award, Good Design Award v americkém Chicagu, SOLUTIONS! nebo cenu odborné poroty na největším evropském veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem.

Petr Chmela je také velmi rád, že jejich e-shop funguje na bázi sociálního podnikání - spravují ho hendikepovaní lidé, kteří podle něj práci dělají mnohdy lépe než ostatní. Za úspěchem TESCOMY stojí dle jeho názoru práce celého týmu. Bez týmu motivovaných lidí, jejich nadšení i touhy vše posouvat dál, by TESCOMA ani on dnes nebyli tam, kde jsou.

______________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Zlínského kraje

2013: František a Robert Kudelovi, Chropyňské strojírny a.s.

2014: Pavel Stodůlka, GEMINI oční klinika a.s.

2015: Michele Taiariol, TAJMAC-ZPS, a.s.

   ______________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2016

  • Zdeněk Pelc, předseda poroty, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
  • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
  • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
  • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
  • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
  • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
  • Petr Šmída, investor, ENERN
  • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
  • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes
  • Michal Půr, novinář

__________________________________________________________________

Twitter: @EY_CeskaRep
Facebook: EY Česká republika Kariéra
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Instagram: eyceskarepublika

 

 

Archiv ročníku EY Podnikatel roku Zlínského kraje 2015.

 

 

Zpět na seznam