Brno, 14. února 2018Společnost EY pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem (JIC) vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje. Stal se jím Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o., která patří mezi historicky nejúspěšnější české startupy s miliardovým globálním byznysem a zákazníky po celém světě. Přestože věkem patří mezi začínající podnikatele, v Jihomoravském kraji rozhodnutím poroty zvítězil nad všemi zkušenými podnikatelskými matadory.

 

„Jsem velice hrdá na Olivera a na Kiwi.com, protože to, co dokázal, je skutečný úspěch. Od našeho zrodu v roce 2012 až dodnes jsme společně z malého brněnského startupu vybudovali globální firmu, která má více než 1700 zaměstnanců. Věříme, že budeme moct úspěšně reprezentovat Jihomoravský kraj i Českou republiku ve finále soutěže,“ uvedla Tereza Lišková, PR manažerka společnosti Kiwi.com, která za vítěze převzala cenu. 

Tereza Lišková, PR manažerka Kiwi.com, která za vítěze převzala cenu

„Prostřednictvím soutěže EY Podnikatel roku chceme nejen oceňovat úspěšné podnikatele, ale zejména podporovat rozvoj podnikání v naší republice. Věříme, že vítězství v soutěži zvýší oceněnému podnikateli i jeho firmě renomé a pozitivně se projeví na vztahu se zákazníky i na rozvoji jeho podnikání. A také, že bude inspirací pro ty, kteří mají vlastní vizi, aby sebrali odvahu a začali podnikat. Příběhy oceněných podnikatelů dokazují, že to jde v jakémkoli věku i oboru,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Když se ohlédneme do historie klání EY Podnikatel roku, těší mě, že z Jihomoravského kraje vzešla za dobu konání této soutěže řada držitelů nejcennějších trofejí a ocenění. Letošní regionální utkání opět představí řadu úspěšných podnikatelů, ale vítězem může být jen jeden. Ten, kterému nechybí vize, vytrvalost, cílevědomost, odvaha realizovat své sny, kdo se nebojí inovacemi měnit svět a přitom podstupovat nemalé riziko. Takoví podnikatelé jsou pak tou správnou motivací a inspirací pro ostatní a přínosem pro rozvoj celého regionu,” uvedl Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

„Jsem velmi rád, že mezi nominovanými jsou podnikatelé, se kterými JIC úzce spolupracuje. Nejenom tyto špičkové firmy, ale mnoho dalších neméně kvalitních, vykazují perfektní výsledky. Jižní Morava je totiž místem, kde se snažíme podnikatele podporovat, ať už napojit na odborníky, partnery, potencionální investory nebo jim poskytnout při jejich startu potřebné zázemí,“ říká Petr Chládek, ředitel zájmového sdružení pro podporu podnikání JIC. 

Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje, Tereza Lišková, PR manažerka Kiwi.com, Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010 a člen technologické poroty soutěže EY Podnikatel roku, Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY a Petr Chládek, ředitel Jihomoravského inovačního centra

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 27. února 2018 v Praze. Nejvíce kandidátů na celostátní titul má letos hlavní město Praha a Moravskoslezský kraj, následují Zlínský a Jihomoravský kraj. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 13. - 17. června 2018 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje je JIC (Jihomoravské inovační centrum), zájmové sdružení pro podporu podnikání.

___________________________________________________________________

Profil vítěze:

Oliver Dlouhý,  Kiwi.com s.r.o.

Oliver Dlouhý za svůj první podnikatelský počin označuje prodej borůvek na rakouské hranici ve čtrnácti letech. Dnes je spoluzakladatelem a ředitelem společnosti Kiwi.com (původně Skypicker), jednoho z nejúspěšnějších letenkových vyhledávačů u nás i ve světě. Nápad založit projekt na prodej letenek, který vytváří složité kombinace letů vzájemně nespolupracujících aerolinek, přitom vznikl zcela spontánně. Před několika lety hledal Oliver se svou přítelkyní letenky do Portugalska. Osm tisíc pro ně jako pro studenty bylo hodně, a tak si sami vyhledali kombinaci nízkonákladových letů za dva tisíce korun. A zajímavý byznys model byl na světě.

Z pohledu zákazníka je vše velice jednoduché, ale za několika kliknutími na webu a jednou transakcí stojí náročný a komplexní technologický proces, který funguje ve třech vrstvách. Kiwi.com nejprve musí získat letecká data, což je z hlediska partnerství s aerolinkami velice náročné. Jelikož se data neustále mění, musí mít zároveň v každý okamžik aktuální údaje. Kiwi.com má ve své databázi desítky milionů letů šesti set aerolinek, které aktualizuje v řádu minut. Následuje výpočetní vrstva, kdy musí dojít ke správné kombinaci letů. Jedná se o obrovské objemy dat, které běží na čtyřech stovkách serverů. Jako poslední přichází na řadu prodejní vrstva, tedy získání zákazníků. Téměř 90 % jich na Kiwi.com přichází přes partnery, jako je Skyscanner, kteří nabízí srovnání cen řady prodejců. Pokud se ceny Kiwi umístí na předních místech, zákazník klikne na odkaz, je přesměrován na Kiwi.com a dokončí nákup tam.

Zatímco ostatní firmy pouze prodávají letenky, Kiwi.com hledá ty nejlepší, nejlevnější a nejrychlejší letecké kombinace, a vytváří tak vlastní obsah. Svým zákazníkům navíc poskytuje garanci. Pokud cestující například z důvodu zpoždění předchozího letu nestihnou navazující spoj, firma se o ně postará a na vlastní náklady dopraví do cílové destinace nejbližším volným letem.

Kiwi.com začínalo jako parta vývojářů, kterých má dnes firma mezi 800 zaměstnanci kolem 120. Kromě kreativní části, kam spadá vývoj, business development a marketing, má Kiwi.com přes 500 zaměstnanců v části zákaznické péče, na jejíž kvalitě si Oliver velice zakládá a považuje ji za jednu ze svých konkurenčních výhod. I přes narůstající počet lidí jsou ve firmě jedna velká rodina. Oliver se snaží všechny zaměstnance nadchnout pro svou myšlenku a orientovat je na výsledek, který je pro něj klíčový.

Oliver Dlouhý dokázal mladý start-up během pěti let vytáhnout na firmu s úctyhodným obratem v řádu desítek miliard korun. Kiwi.com denně zpracuje šest tisíc objednávek a mezi jeho zákazníky se řadí i korporátní klientela. Pobočky Kiwi najdete v Brně, v Kyjevě a na Fidži, firma jako taková ale působí po celém světě, s výjimkou Severní Koreje. V budoucnu by Oliver Dlouhý chtěl kromě letenek nabízet také kompletní cestovatelský servis od parkování, taxi přes ubytování až po nabídku restaurací. Jako svůj podnikatelský odkaz by za sebou rád zanechal nejsilnější firmu v tomto oboru na světě. Zároveň by si přál posunout lidstvo kupředu, na čemž se svými kolegy usilovně pracuje.

 

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje

2005: Radim Jančura, Student Agency

2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma

2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora

2008: Karel Sázavský, TENZA

2009: Jaroslav Klíma, TESCAN

2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation

2011: Jaroslav Klíma, TESCAN ORSAY HOLDING a.s.

2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

2013: Libor Bittner, Bioveta, a.s.

2014: Jindřich Životský, OKAY Holding a.s

2015: Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína a.s.

2016: Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

 

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2017

 • Petr Chmela, předseda poroty, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016
 • Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor, Forbes
 • Michal Půr, šéfredaktor, Info.cz

 

 

Zpět na seznam