Olomouc, 15. února 2018Společnost EY pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a ve spolupráci s Olomouckým krajem vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2017 Olomouckého kraje. Stal se jím Jiří Žák, dlouholetý zkušený manažer a majitel společnosti FARMAK, a.s. která patří mezi významné chemicko-farmaceutické společnosti v České republice.  Zabývá se výrobou a prodejem aktivních farmaceutických ingrediencí, které exportuje do EU, USA, Indie, Japonska a Švýcarska.

 

„Jsem dojatý, toto ocenění je oceněním celé firmy a všech mých spolupracovníků, kteří se mnou FARMAK dvacet pět let budují,“ sdělil své první dojmy vítěz Jiří Žák ze společnosti FARMAK, a.s.

 

Jiří Žák, majitel společnosti FARMAK, a.s.

„Soutěž EY Podnikatel roku není jen o číslech, ale především o zajímavých příbězích. Již podvanácté jsme v Olomouckém kraji hledali výjimečné podnikatelské osobnosti. Podnikatele, kterým se podařilo najít klíč k úspěchu a navzdory překážkám vybudovali stabilní a fungující firmy, které dávají práci stovkám lidí a obstojí i v zahraniční konkurenci. Příběh letošního vítěze Jiřího Žáka dokazuje, že to jde v jakémkoli věku,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„To, že už podvanácté udělujeme titul EY Podnikatel roku, není náhoda, ale důkaz, že v našem kraji žije spousta šikovných a podnikavých lidí. Jsem rád, že jim touto formou můžeme za jejich práci poděkovat,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje. 

Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY, Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje, Jiří Žák, majitel společnosti FARMAK, a.s., Bronislava Paučková, PR manažerka společnosti FARMAK, a.s., Pavel Juříček, majitel společnosti BRANO Group, Podnikatel roku 2006 České republiky a člen hlavní poroty a Pavel Šoltys, náměstek hejtmana Olomouckého kraje

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 27. února 2018 v Praze. Nejvíce kandidátů na celostátní titul má letos hlavní město Praha a Moravskoslezský kraj, následují Zlínský a Jihomoravský kraj. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 13. - 17. června 2018 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje je JIC (Jihomoravské inovační centrum), zájmové sdružení pro podporu podnikání.

_________________________________________________________________________

Profil vítěze:

Jiří Žák, FARMAK, a.s.

Jiří Žák tvrdí, že nikdy nechtěl být generálním ředitelem. Dnes však olomoucký FARMAK vede již více než dvacet let. Jeho společnost vyvíjí a vyrábí léčivé látky, které již nejsou patentově chráněné, takzvaná generika. Nejedná se však o pouhé „kopie“ léků. Výrobce generik musí ze zákona najít způsob, jak stejnou látku vyrobit odlišnou syntetickou cestou.

Historie společnosti sahá zpět do první republiky, poslední kapitola v jejích dějinách se začala psát v polovině devadesátých let minulého století. Jiří Žák stál tehdy jako ředitel v čele státního farmaceutického podniku s 900 zaměstnanci, a to v době, kdy v důsledku ekonomické transformace výroba padala a zaměstnanci odcházeli. Nechtěl tomu přihlížet a spolu s kolegy firmu v rámci privatizace koupil. FARMAK od té doby ustál několik zkoušek, od výrobních problémů až po stoletou vodu, a Jiří Žák postupně proměnil státní podnik v rodinnou firmu s ročním obratem 600 milionů korun.

I dnes FARMAK čelí jedné výzvě za druhou, v čele s konkurencí z Indie a Číny. Klíčovou roli v jeho rozvoji hraje výzkum a navyšování výrobních kapacit, do nichž firma ročně investuje zhruba 30–50  milionů korun. Nezbytná je rovněž diverzifikace výrobního programu a uzavírání strategických spojenectví. Svět je, jak říká Jiří Žák, globalizovaný a sám voják v poli nic nevybojuje.

Adaptace na trh a konkurenční boj je nekonečný proces. Jiří Žák se od otce naučil, že podnikání je vždy riziko a s tím je třeba počítat. Je také přesvědčen, že bohatství firmy je v lidech. Benefity a akce pro zaměstnance, jako třeba fotbalové turnaje a dětské dny, jsou samozřejmostí. FARMAK buduje Jiří Žák coby rodinnou firmu a důsledně dbá na sdílení hodnot mezi vedením společnosti a jejími zaměstnanci. Za klíčové hodnoty považuje odbornost, loajalitu a odpovědný přístup ke zdraví, bezpečnosti a životnímu prostředí. FARMAK se může chlubit hned několika oceněními, od Ceny udržitelného rozvoje, udělované Svazem chemického průmyslu, po značku „Responsible Care“, kterou FARMAK obhájil již poosmé.

K životnímu prostředí měl Jiří Žák ostatně vždy velice blízko. Od dětství pracoval v sadech svého strýce, s otcem mleli sušené hrušky. Později pěstoval růže. Dnes jich v areálu firmy najdete pět set keřů a o víkendu můžete klidně spatřit Jiřího Žáka, jak sází švestky nebo seká trávu. Své nástupce vidí v dceři a vnučce, přeje si, aby FARMAK zůstal rodinnou firmou.

 

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Olomouckého kraje

2006: Miroslav Študent, SIWATEC

2007: Zdeněk Černý, BIOMAC

2008: Libor Suchánek, SULKO

2009: Josef Pavlík, HOPAX

2010: Pavel Holubář, SHM

2011: Jiří Mencl, SEV Litovel

2012: Josef Žáček, Česko-slezská výrobní

2013: Cyril Svozil, FENIX Trading, s.r.o.

2014: David Dostál, PAPCEL, a.s.

2015: Petr Gross, Ing. Petr Gross s.r.o.

2016: Pavel Koutný, Koutný spol. s r.o.

 

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2017

 • Petr Chmela, předseda poroty, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016
 • Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor, Forbes
 • Michal Půr, šéfredaktor, Info.cz

 

 

Zpět na seznam