Ústí nad Labem, 29. ledna 2018Společnost EY za podpory hejtmana Ústeckého kraje, Oldřicha Bubeníčka, vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2017 Ústeckého kraje. Stal se jím Martin Hausenblas, majitel společnosti ADLER International, a.s., jednoho z nejrychleji se rozvíjejících výrobců a dovozců reklamního textilu a zároveň zakladatel společnosti Liftago, populární aplikace na objednání taxi v několika městech v České republice i v zahraničí. Odborná porota ocenila úspěšné podnikatelské aktivity i angažovanost Martina Hausenblase v rámci rozvoje Ústecka a zlepšování kvality života jeho obyvatel.

 

„Děkuji za toto ocenění, velice si ho vážím. V průběhu mého podnikání jsem zjistil, že pokud chcete, aby vaše firma překročila váš stín, musíte se obklopit schopnějšími lidmi, než jste sami. Podnikatel je současně rodič firmy, ale i jejím největším omezením do té doby, než jí umožní, aby ho přerostla. Jakmile se to stane, začne se vtírat otázka, co je mým posláním, co dál. Já zjistil, že v mém případě je to napomáhat udržitelnosti. Odměnou vám pak není pouze finanční zisk, ale především pocit naplnění a uspokojení, a vědomí, že život má smysl. S penězi přichází moc a s mocí ihned přichází odpovědnost. Je důležité přemýšlet nad tím, zda tvoříte nebo boříte, zda uzdravujete nebo ničíte. Já se snažím být pro své okolí přínosem,“ sdělil své první dojmy vítěz Martin Hausenblas, držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 Ústeckého kraje.

 

 

 

 

Martin Hausenblas, majitel společnosti ADLER International a.s. a zakladatel Liftaga

„Porota soutěže EY Podnikatel roku vybírá vítěze dle mezinárodně platných hodnotících kritérií, mezi něž patří i společenská prospěšnost a podpora regionu, v němž podnikatel působí. Srdce Martina Hausenblase bije pro Ústecký kraj a intenzivně pracuje na tom, aby se Ústí nad Labem stalo centrem čistých technologií, Silicon Valley České republiky. Mě velmi těší, že soutěž EY Podnikatel roku každoročně představuje veřejnosti výjimečné podnikatele, kteří se stávají inspirací a příkladem pro ostatní,“ uvedla Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Každý, kdo se vydal na dráhu samostatného podnikání, musí mít určité vlastnosti a předpoklady, pokud má být úspěšný. Dobrý podnikatelský záměr, pracovitost, schopnost rozhodování, píle a vytrvalost jsou základními předpoklady pro úspěch. Již třetím rokem nabízíme dotace pro začínající podnikatele. Uvědomujeme si, jak těžké je sehnat finance do začátku podnikání,“ uvedl Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.

 

 

 

Martin Hausenblas, majitel společnosti ADLER International a.s. a zakladatel Liftaga, EY Podnikatel roku 2017 Ústeckého kraje a Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 27. února 2018 v Praze. Nejvíce kandidátů na celostátní titul má letos hlavní město Praha a Moravskoslezský kraj, následují Zlínský a Jihomoravský kraj. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 13. - 17. června 2018 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. __________________________________________________________________________________

Profil vítěze:

Martin Hausenblas, ADLER International, a.s.

Martin Hausenblas se narodil v Děčíně, celý svůj dospělý život ale zasvětil Ústí nad Labem, kde nyní žije. V roce 2000 se spolužákem Pavlem Neumannem založil svůj nejziskovější byznys – společnost ADLER Czech, která se stala jedním z nejrychleji se rozvíjejících výrobců a dovozců reklamního textilu v České republice a dnes dováží 7000 druhů zboží do 25 evropských zemí. ADLER Czech nabízí kromě reklamního textilu také pracovní oděvy a boty a všechny produkty podléhají přísným kontrolním testům. Společnost se sídlem v Ústí nad Labem nedávno otevřela plně automatizovaný sklad v Ostravě, který má denně k dispozici až 14 milionů kusů zboží.

ADLER Czech roste mezi 15-30 % ročně a blíží se miliardovému obratu. V Ústeckém kraji i v Ostravě platí za jednoho z významných zaměstnavatelů a zodpovědnost vůči svým zaměstnancům řadí na první příčky svých priorit. Vedle možnosti sladění pracovní doby s rodinným životem a multikulturního prostředí nabízí například vitamínové balíčky, masáže nebo vlastní jídelnu. Martin Hausenblas je dále majitelem firmy ADLER Property, která staví a provozuje budovy. Tyto dvě společnosti spadají pod mateřskou společnost ADLER International s. r. o.

Dlouhodobý zájem o téma udržitelné dopravy Martina Hausenblase přivedl k založení společnosti Liftago, která prostřednictvím mobilní aplikace napřímo propojuje pasažéry s licencovanými taxikáři a díky fixním cenám bojuje proti okrádání klientů. Liftago měsíčně přepraví 120 000 lidí a stalo se nejlépe hodnocenou aplikací v Evropě. Zároveň je přínosné pro město i obyvatele nevyužívající taxislužeb, protože směřuje k odlehčení dopravy. Řidiči totiž měsíčně najezdí až milion kilometrů navíc pro zákazníky, kteří o volných vozech v jejich okolí nevědí a volají na jiné dispečinky. Přes Liftago si lze zavolat taxi také v Brně, Ostravě, ve Zlíně a v Bratislavě.

Pro Martina Hausenblase je srdeční záležitostí zvelebování regionu a zlepšování kvality života Ústečanů. Do města přivedl v rámci projektu Stages izraelského odborníka na rozvoj talentů Ophera Brayera a společně do škol přináší Brayerův revoluční způsob vzdělávání, který u dětí formou hry násobně zvyšuje rychlost učení a kreativitu. V rámci Stages také zakládá školu pro softwarové inženýry a provozuje co-workingové centrum. Dále působí v městském zastupitelstvu a založil populární facebookovou skupinu I Love Ústí. Zasadil se také o záchranu ústeckého kina Hraničář nebo Činoherního studia.

Martin Hausenblas je podnikatel, ústecký patriot a filantrop. Věří v čisté podnikání a s cílem vrátit do českého byznysu poctivost založil sdružení „Podnikáme bez korupce“, kterému dodnes předsedá. Miluje cestování, plavání, potápění a turistiku. Jeho podnikatelský odkaz spočívá nejen v založení několika úspěšných společností, ale hlavně v podpoře férového podnikání, zlepšování mezilidských vztahů a budování hrdosti a sounáležitosti Ústečanů. Rád by za sebou zanechal Ústí nad Labem jako udržitelné město a dělá všechno pro to, aby se stalo českým Silicon Valley.


Držitelé titulu EY Podnikatel roku Ústeckého kraje

2011: Martin Hausenblas, ADLER Czech

2016: Hynek Sagan, ARMEX Oil


Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2017

 • Petr Chmela, předseda poroty, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016
 • Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor, Forbes
 • Michal Půr, šéfredaktor, Info.cz

 

 

Zpět na seznam