Zlín, 13. února 2018Společnost EY pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, vyhlásila vítěze titulu EY Podnikatel roku 2017 Zlínského kraje. Stal se jím Stanislav Martinec, majitel společnosti KOMA MODULAR s.r.o., která je předním českým výrobcem a dodavatelem modulárních budov. V lonškém roce si titul nejlepšího podnikatele Zlínského kraje odnesl Petr Chmela, spoluzakladatel a spolumajitel společnosti TESCOMA, který následně získal zárověn titul celonárodního vítěze a EY Podnikatele roku České republiky.

 

„Toto ocenění je pro mne zdrojem radosti, dojetí, vzpomínek a poctivé energie, protože naši firmu Koma budujeme již 25 let. Od samotného počátku navazujeme na baťovské a prvorepublikové principy a upřímně se těším na dalších 25 let budování oboru modulární výstavby v Česke republice i v Evropě,“ sdělil své první dojmy vítěz Stanislav Martinec ze společnosti KOMA MODULAR s.r.o.

 

 

 

Stanislav Martinec, majitel a jednatel společnosti KOMA MODULAR, s.r.o.

„Už osmnáct let pomáhá soutěž EY Podnikatel roku nacházet podnikatele, kteří jsou vzorem a inspirací pro ostatní. Letošní ročník není výjimkou. Opět se potvrdilo, že v Česku je spousta vynikajících podnikatelů, kteří mají smělé plány, umí je uvést v život, prosadit se v silné konkurenci, motivovat lidi kolem sebe a dát jim práci,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy a dodává: „Představovat veřejnosti ty, kteří podnikají slušně a poctivě, je nesmírně důležité. Těší mě, že i letos soutěž EY Podnikatel roku přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play.“

„Společnost KOMA MODULAR patří mezi firmy, které si kvalitou svých výrobků vydobily místo nejen na českém, ale i světovém trhu. Jsem rád, že právě takové firmy sídlí ve Zlínském kraji,” uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje, Stanislav Martinec, majitel a jednatel společnosti KOMA MODULAR, s.r.o. a Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 27. února 2018 v Praze. Nejvíce kandidátů na celostátní titul má letos hlavní město Praha a Moravskoslezský kraj, následují Zlínský a Jihomoravský kraj. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 13. - 17. června 2018 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.
 _________________________________________________________________________________

Profil vítěze: 

Stanislav Martinec, KOMA MODULAR s.r.o.        

Stanislav Martinec měl od mládí velký sen – vybudovat jednoho dne továrnu. Už tehdy byl pro něj velkým vzorem Baťa a je to právě jeho busta, kterou najdete v kanceláři zakladatele a majitele vizovické firmy KOMA Modular (KOMA jako zkratka pro Kontejnery Martinec), největšího tuzemského výrobce modulárních staveb. Inspiraci pro své podnikání načerpal v zahraničí, kde byla modularita na vysoké úrovni. U nás se moduly ještě před 10 lety používaly spíše jako stavební buňky a rychlé zázemí. Dnes původně čistě praktická a efektivní modulární výstavba povýšila na architekturu a tahounem této změny je právě Stanislav Martinec, který se stal hlavním popularizátorem modulárních staveb v České republice.

KOMA Modular staví školy, domovy seniorů, komerční budovy i bytové domy. Z vizovické dílny pochází také český pavilon výstavy EXPO 2015 v Miláně, který se zařadil mezi přední technologické stavby a stal se velkým přínosem české architektuře. Moduly z pavilonu jsou dnes zpět ve Vizovicích a slouží v rámci areálu jako administrativní budovy.

Oproti konvenční výstavbě vznikají modulární domy v hale na výrobní lince. Výhodou je rychlost, ekonomická úspora a snadná možnost demontáže a převozu na jiný pozemek. Díky těmto vlastnostem je modulární systém ideálním řešením pro krizové oblasti. A právě pomoc ostatním bere Stanislav Martinec jako své poslání. Každý rok se kromě podpory v regionu věnuje také jednomu většímu humanitárnímu projektu v zahraničí. Patří mezi ně například výstavba základní školy po zemětřesení v Itálii, centrum pro matky s dětmi na Ukrajině nebo modulární domky pro sociálně slabé rodiny na Slovensku.

Největší bohatství podle Stanislava spočívá v lidech, které baví jejich práce. Takových má ve firmě už 300. V KOMA Modular si zakládají především na čestnosti, otevřenosti a informovanosti. Mají vlastní KOMA školu, kde sdílí své znalosti, vize a plány, a nechybí ani nejrůznější odborné kurzy.

Podnikání je podle Stanislava Martince o neustálém hledání síly a energie. V osobním životě mu ji dodává především argentinské tango a závodní cyklistika. Stanislav tvrdí, že firmu je třeba stále posouvat dopředu, i když jsou výsledky v nedohlednu. A ví, o čem mluví, jeho společnost se dvakrát ocitla na pokraji krachu. Tehdy to byla především obrovská podpora manželky Táni, díky které se Stanislavovi podařilo nastavit jasnou strategii a každodenní poctivou a tvrdou prací postupně dostat firmu ze ztráty až k téměř miliardovému obratu v rámci celé skupiny KOMA, kam patří čtyři další sesterské firmy KOMA Rent, KOMA Slovakia, KOMA Space a KOMA Facade.

Za 25 let existence vyrobila KOMA Modular již 60 tisíc modulů, což odpovídá městu velkému třeba jako Stanislavův milovaný Zlín. Stanislav Martinec má ještě mnoho cílů a plánů, na které se těší. Jako svůj podnikatelský odkaz by za sebou chtěl zanechat perfektní a flexibilní modulární stavebnici, která bude pomáhat lidem a sloužit v budoucím flexibilním světě. Zároveň by si přál, aby podnikání ve všech oborech následovalo prvorepublikovou tradici a bylo především čestné.

_________________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Zlínského kraje


2013: František a Robert Kudelovi, Chropyňské strojírny a.s.

2014: Pavel Stodůlka, GEMINI oční klinika a.s.

2015: Michele Taiariol, TAJMAC-ZPS, a.s.

2016: Petr Chmela, TESCOMA s.r.o.

___________________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2017

 • Petr Chmela, předseda poroty, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016
 • Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor, Forbes
 • Michal Půr, šéfredaktor, Info.cz

 

 

Zpět na seznam