Titul EY Podnikatel roku 2018 České republiky získali manželé a partneři v byznysu Radka Prokopová a František Fabičovic ze společnosti Alca plast, s.r.o.

Speciální Cenu poroty za podnikatelskou inspiraci desetiletí získal Gevorg Avetisjan ze společnosti MARLENKA international s.r.o.

Letošní ročník soutěže EY Podnikatel roku zaznamenal rekordní počet více než 100 přihlášených podnikatelů. Nejlepším EY podnikatelem roku České republiky se poprvé v historii soutěže stala manželská dvojice. Tři z pěti finalistů letošního celostátního titulu jsou cizinci úspěšně podnikající v České republice již několik desítek let. Všichni celorepublikoví finalisté, včetně vítězů, jsou rodinné firmy podnikající v oblasti výroby, jejichž produkty znají zákazníci po celém světě.

Praha, 5. března 2019 – Držiteli prestižního ocenění EY Podnikatel roku 2018 České republiky se stali Radka Prokopová a František Fabičovic, manželé, partneři v byznysu a majitelé společnosti Alca plast, s.r.o. Trofej nejlepšího podnikatele a celorepublikového vítěze si převzali v úterý 5. března večer v pražském paláci Žofín z rukou Lubomíra Stokláska, předsedy poroty, EY Podnikatele roku 2017 České republiky a generálního ředitele společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, a.s. a Magdaleny Souček, vedoucí partnerky společnosti EY, která soutěž v České republice organizuje již devatenáctým rokem. Zakladatelé a majitelé společnosti Alca plast budou Českou republiku reprezentovat na červnovém světovém finále v Monte Carlu. I v letošním roce bylo rozhodování hlavní poroty nesmírně napínavé. Hlavní porota po letech opět rozhodla o udělení speciální ceny, tentokrát za podnikatelskou inspiraci desetiletí, pro Gevorga Avetisjana, zakladatele a majitele společnosti MARLENKA international s.r.o. V letech 2013 a 2014 získal Gevorg Avetisjan titul krajského vítěze a nejlepšího EY Podnikatele roku Moravskoslezského kraje, v letošním roce je rovněž finalistou soutěže. Ocenění EY Technologického podnikatele roku 2018 získal Karel Mareček ze společnosti BD SENSORS s.r.o. EY Začínajícím podnikatelem roku 2018 se stal Petr Procházka, zakladatel společnosti Skinners Technologies s.r.o. Letos potřetí v historii soutěže byla udělena Cena České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění. Jejím držitelem se stal Čestmír Vančura, spolumajitel a ředitel pro strategický rozvoj společnosti Kovárna VIVA a.s. Letošní klání o nejlepšího EY Společensky prospěšného podnikatele roku 2018 bylo rovněž velice vyrovnané a trofej získal Jakub Knězů, zakladatel a ředitel neziskové organizace Etincelle, o.s. Soutěž o nejlepší podnikatelský příběh 2018, pro který hlasovali čtenáři MF DNES a IDNES.cz, vyhrálo podnikatelské duo Jan Kokáš a Ondřej Koneš ze společnosti WORKOUT CLUB PARKS s.r.o. (Woclub).

„Cítíme hrdost, pokoru a moc si ocenění vážíme. Ocitli jsme se ve skvělé společnosti úžasných a inspirativních lidí, kteří nesou značku Czech made do světa. Vážíme si také toho, že existuje soutěž, která má ve všech zemích stejná kritéria, stará se o zviditelnění příběhů a motivuje budoucí podnikatele,“ sdělili své bezprostřední dojmy Radka Prokopová a František Fabičovic ze společnosti Alca plast, s.r.o., držitelé titulu EY Podnikatel roku 2018 České republiky.

zleva: Lubomír Stoklásek, majitel a generální ředitel společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, a.s., předseda hlavní poroty soutěže a EY Podnikatel roku 2017 České republiky, Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé společnosti Alca plast s.r.o. a držitelé titulu EY Podnikatel roku 2018 České republiky a Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy

„Ocenění pro mě hodně znamená. Dává mi pocit ještě větší odpovědnosti, stimul pokračovat v naší práci a vyrábět další produkty, díky kterým můžeme i nadále propagovat Frýdek-Místek a Českou republiku,“ uvedl Gevorg Avetisjan ze společnosti MARLENKA international s.r.o.,držitel Ceny poroty za podnikatelskou inspiraci desetiletí.

 

zleva: Zbyněk Frolík, zakladatel a spolumajitel holdingu LINET, člen hlavní poroty soutěže a Podnikatel roku 2003, Gevorg Avetisjan, zakladatel a majitel společnosti MARLENKA international s.r.o. a držitel speciální Ceny poroty za podnikatelskou inspiraci desetiletí a Petr Šimůnek, šéfredaktor magazínu Forbes a člen hlavní poroty soutěže

„Devatenáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku představil řadu výrazných podnikatelských osobností, které jsou inspirací nejen svému okolí, ale i začínajícím či zavedeným podnikatelům. Díky poctivé práci a úsilí, odvaze jít do rizika a inovovat, celospolečenské odpovědnosti a také přístupu k péči o zaměstnance jsou vzorem nám všem. Hlavní porota soutěže letos udělila šest krajských titulů a jednu speciální cenu,“říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy, a dodává: „poprvé v historii se vítězem stává manželská dvojice, která bude Českou republiku reprezentovat na světovém finále soutěže v červnu v Monte Carlu. Její příběh považuji za nesmírně inspirativní a jsem přesvědčena, že rovněž zaujme porotu v Monacu. „

„Nadšení, rychlost, výkon, úspěch, inovace nebo racionálnost. Tato slova v mnoha případech přesně popisují účastníky soutěže EY Podnikatel roku. Stejná slova vystihují i značku BMW. Jsme velice rádi, že jsme opět mohli být partnerem této prestižní soutěže a být u vyhodnocení těch nejlepších,“ říká Stephan Deppe, generální ředitel BMW Group Česká republika.

Manželé Radka Prokopová a František Fabičovic budou reprezentovat Českou republiku na světovém finále soutěže, které se koná 5. – 9. června 2019 v Monte Carlu. O titul EY Světový podnikatel roku se utkají s přibližně šedesáti národními vítězi z šedesáti zemí světa a šesti kontinentů. Od roku 2001, kdy se světový vítěz vyhlašuje, ještě nikdy nezvítězil podnikatel ze Střední a Východní Evropy. Vítězové posledních čtyř ročníků jsou z Brazílie (2018),Kanady (2017), Austrálie (2016) a Francie (2015). Úplný přehled světových vítězů je uveden na https://podnikatelroku.cz/monte-carlo

Profil vítěze:

EY Podnikatel roku 2018 České republiky
EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje

Radka Prokopová a František Fabičovic

Alca plast, s.r.o.

Když se František Fabičovic na počátku 90. let rozhodl podnikat, zvolil oblast sanitární techniky, ve které viděl velkou perspektivu. Téměř každý tehdy stavěl nebo rekonstruoval a kvalitní sanity byl nedostatek. Doma v Břeclavi v garáži začal provozovat velko- a maloobchod a po pár letech se přesunul do větších prostor. Radka Prokopová tou dobou v Praze vedla úspěšnou eventovou agenturu. Než se s Františkem vzali, přestěhovala se za ním a svůj obor opustila. V Břeclavi spojili své síly a několikaleté zkušenosti z podnikání v rozdílných odvětvích, navázali na Františkovu původní firmu a v roce 1998 spolu založili Alca plast. V začátcích měli jen málo vlastních výrobků, dnes ve firmě probíhá kompletní vývoj i výroba a široké portfolio čítá téměř 600 sanitárních produktů. Zahrnuje mimo jiné různé typy sifonů, ventilů, vpustí, žlabů a dalších druhů odvodnění, armatury, splachovače nebo WC sedátka. Díky nejmodernějším technologiím a propracovanému designu se firma pyšní řadou mezinárodních ocenění, včetně prestižní Red Dot Award. Je lídrem na českém a slovenském trhu a úspěšně vyváží do více než 70 zemí světa.

S obratem přes 1,3 miliardy korun patří Alca plast mezi nejprestižnější zaměstnavatele v regionu a aktuálně zde pracuje téměř 500 lidí. Zaměstnancům firma poskytuje řadu zajímavých benefitů a samozřejmostí je kontinuální vzdělávání v oboru. Propracovaný systém zahrnuje i vlastní školicí středisko, kterým už prošly na 3,5 tisíce lidí, a to nejen z řad zaměstnanců. Firma také dlouhodobě úspěšně spolupracuje se středními a vysokými školami.

František s Radkou jsou patrioti a v rámci regionálního sponzoringu ročně rozdají nemalé částky. Přispívají na vozíky pro hendikepované a podporují lokální mládežnické fotbalové kluby a řadu kulturních projektů. Firma je partnerem Lednicko-Valtického hudebního festivalu a zaměřuje se i na drobné hudební a taneční soubory. František se také aktivně věnuje myslivosti a ochraně přírody. Již 20 let na Břeclavsku financuje a s láskou buduje oboru Obelisk, unikátní a ceněný krajinářský projekt, díky němuž se do okolní půdy navrátila ztracená voda a řada živočichů. Před pár lety s Radkou ve Valticích založili stejnojmenné vinařství, které si ve velké konkurenci brzy získalo jméno.

Manželé společně vychovávají dvě dnes již téměř dospělé děti. Nejen jim, ale i celému trhu by jako podnikatelský odkaz rádi předali to, že kvalita se vyplácí, a že když člověk opravdu chce, může dokázat téměř cokoliv.

Finalisty soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky se kromě vítěze stali:

 • Gevorg Avetisjan, MARLENKA international s.r.o.
 • Sotirios Zavalianis, AKESO holding a.s.
 • Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, Brazzale Moravia a.s.
 • Pavel Mohelník, FERRIT s. r. o.

Hlavní porota se v letošním ročníku rozhodla udělit speciální cenu, která putuje do rukou Gevorga Avetisjana, majitele a zakladatele společnosti MARLENKA international s.r.o. za podnikatelskou inspiraci desetiletí. Gevorg Avetisjan svým životním příběhem dokazuje, že každý člověk má prostor změnit svůj život – zakořenit v cizí zemi, najít druhý domov, ale především nebát se věřit svému nápadu, začít podnikat od nuly a vybudovat úspěšnou a mezinárodně proslulou firmu. Podnikatelský záměr se mu zrodil v hlavě náhodou, když za ním z Arménie přijela sestra a upekla medový dort podle staré rodinné receptury. Medovou pochoutku, kterou pojmenoval po své mamince a dceři, si rychle oblíbili všichni přátelé a Avetisjanova sestra nestíhala péct. Nakoupil proto vybavení z druhé ruky, pronajal malé prostory a v roce 2003 vznikla společnost Marlenka international. Dnes Gevorgova Marlenka zaměstnává na 265 lidí a její roční obrat dosahuje téměř 600 milionů korun. Vlajkovou lodí je stále medový dort Marlenka, kterého se standardně vyrobí kolem 50 tisíc kusů týdně. Celkový sortiment ale čítá více než 30 produktů. Veškerá výroba probíhá v továrně ve Frýdku-Místku a Marlenka vyváží do 43 zemí světa včetně Číny, USA nebo celého Arabského poloostrova. Třetina produkce zůstává v České republice. Tajemstvím úspěchu medových produktů dle rodinné receptury je výjimečná chuť, kvalita a až neskutečná trvanlivost, přičemž jediným konzervantem je ten nejkvalitnější med. V roce 2018 vyrobili celkem 8 milionů výrobků. Do budoucna Avetisjan plánuje nejen nábor dalších zaměstnanců a uvedení nových produktů, ale také větší výrobní halu a síť kaváren. K tomu ho mimo jiné inspiroval úspěch vlastního turistického centra v areálu Marlenky. Marlenka je pro něj více než jen byznys, nejen díky tomu, že stále vyrábí podle rodinných receptů. Je hrdý na příležitost, kterou v České republice dostal, a na to, že může kvalitním česko-arménským produktem úspěšně reprezentovat ve světě. Věří, že firmu jednou převezme jeho syn a povede ji ve stejném duchu.

Držitelem titulu EY Technologický podnikatel roku 2018 se stal Karel Mareček, jednatel a majitel společnosti BD Sensors s.r.o. Dnes je jeho společnost s centrálou v Buchlovicích úspěšným globálním hráčem se zhruba 300 zaměstnanci a roční výrobou stovky tisíc kusů tlakoměrů a senzorů, které jsou po celém světě používány napříč různými odvětvími. Většinu své dosavadní existence se společnost BD Sensors zabývala čistě vývojem a výrobou přístrojů na měření tlaku plynů a kapalin. V roce 2017 ale došlo ke strategické fúzi se společností CSRC z Kroměříže, která se od roku 1994 věnuje vývoji a výrobě aplikací a zařízení využívaných ve vesmíru. Nově tak BD Sensors pracuje i na vývoji unikátních technologií a produktů pro kosmický průmysl. Karel Mareček má rád výzvy a jeho velkou vášní, kterou od začátku uplatňuje i v podnikání, jsou technologie a inovace. Je přesvědčen, že právě inovace hrají v dalším růstu firmy naprosto zásadní roli. Modernizaci a automatizaci proto intenzivně prosazuje nejen ve vývoji a výrobě, ale napříč všemi procesy a činnostmi ve firmě. Od roku 2003 se BD Sensors pyšní bezpapírovou administrativou a od roku 2014 je kompletně bezpapírová i celá výroba. BD Sensors dlouhodobě intenzivně spolupracuje s řadou technických fakult a pozornost zaměřuje i na střední a základní školy, v jejichž žácích snaží podnítit zájem o technologie a inovace.

 

Petr Procházka, zakladatel společnosti Skinners Technologies s.r.o. získal titul EY Začínající podnikatel roku 2018. V průběhu studií práv si v létě Petr jezdil přivydělávat jako kuchař do Norska a právě tam si jeden z jeho kamarádů zranil nohu a nemohl nosit boty. Petr mu chtěl pomoci a snažil se najít vhodnou alternativu obuvi, která noze poskytne potřebnou volnost, ale zároveň ji ochrání. Ke svému překvapení zjistil, že nic, co by odpovídalo jeho představám, žádný výrobce nenabízí. Rozhodl se proto zkusit to sám. Z materiálů, které našel na blízkém staveništi, a s pomocí cestovního šitíčka vyrobil první prototyp ponožkobot. Ten následně otestoval sám na sobě a výsledek ho nadchl. Blízké okolí ho od záměru nejprve zrazovalo, ale Petr svému nápadu věřil natolik, že se rozhodl věnovat se mu naplno. S přítelkyní dali dohromady úspory, spojili se s odborníky, pustili se do vývoje a po necelém roce byly na světě Skinners. Naprosto unikátní technologie a zpracování přináší komfort a kompaktní rozměry ponožek, ochranné prvky obuvi a vysokou odolnost a životnost. Obrovský úspěch zaznamenal v roce 2016 na Kickstarteru, kde mu lidé z celého světa za 44 dnů poslali 16 miliónů korun. Tím se zařadil mezi absolutně nejúspěšnější české projekty v historii tohoto portálu. Za dva roky výroby se do více než 120 zemí vyvezlo na 150 tisíc párů ponožkobot Skinners. Originální produkt stále sbírá fanoušky z řad zákazníků i obchodníků a vysloužil si i nejedno ocenění. Výroba Skinners je 100% bezodpadová a probíhá kompletně v České republice. Aktuálně se vyrobí okolo 12 tisíc párů měsíčně a v podstatě vše jde ihned do distribuce.

Společnost EY ve spolupráci s mezinárodní organizací zaměřenou na podporu sociálních inovátorů Ashoka také vyhlásily držitele titulu EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018, kterým se stal Jakub Knězů, zakladatel a ředitel neziskové organizace Etincelle, o.s. Cílem skupiny Etincelle není pouze zapojit lidi s postižením do pracovního procesu, pomoci zvýšit jejich sebedůvěru či zkušenosti a poté je vyslat na otevřený trh práce. Svou prací ukazují, že hendikepovaní lidé jsou často velmi šikovní a dokáží být prospěšní sobě i okolí, jen potřebují dostat příležitost. V Etincelle se řídí heslem „normální je být různý“ a na prvním místě je pro ně vždy člověk, ne jeho diagnóza. Občanské sdružení, jehož podniky mají dnes celkem 200 zaměstnanců, z toho přes 130 s hendikepem, během svého působení již zaměstnalo nebo poskytlo ambulantní sociální rehabilitaci více než tisícovce hendikepovaných. Do širokého portfolia Etincelle se řadí přes deset kaváren a bister především v Praze a Středočeském kraji, které zásobují produkty a výrobky z vlastní ovčí farmy u Slaného či řemeslné pekárny Na Návsi v Kladně. Kromě toho Etincelle nabízí poradenství a pomoc v rámci center sociálních služeb, dále provozuje kuchyň, prádelnu a v neposlední řadě má také šest úklidových týmů, které se od roku 2008 starají o čistotu vybraných městských částí Prahy a Kladna. Úsilí v Etincelle vkládají také do ochrany životního prostředí. Jezdí auty s alternativním pohonem, prodávají fair trade kávu a využívají kompostovatelné kelímky. Své podniky cíleně provozují ve spolupráci s korporátním i veřejným sektorem. Jejich kavárnu nebo bistro tak najdete například v sídle společnosti ČEZ, na Ministerstvu práce a sociálních věcí či na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Letos potřetí v historii soutěže byla udělena Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Jejím vítězem a držitelem se pro rok 2018 stal Čestmír Vančura ze společnosti Kovárna VIVA a.s. Čestmír Vančura začal podnikat na počátku 90. let. V roce 1992 ve Zlíně spoluzaložil průmyslovou Kovárnu VIVA, která navazuje na tradici baťovských strojíren. Společnost sídlí v prostorách bývalého Baťova areálu a stále vyrábí v budově původní kovárny. VIVA zaměstnává 600 lidí a konsolidovaným obratem téměř 2 miliardy korun ročně patří mezi významné hráče ve svém oboru. Od mládí je Čestmír Vančura velkým milovníkem a systematickým podporovatelem historie, kultury a umění. Záleží mu na udržení baťovského odkazu a na rozvoji Zlínska. Pokouší se o citlivou rekonstrukci areálu se zachováním baťovského rázu, v roce 2012 se zasadil o záchranu torza proslulé baťovské zdi, která v minulosti lemovala Baťovy závody. VIVA zbývající úsek zdi odkoupila a zrestaurovala. V jedné z budov kovárny Vančura otevřel galerii výtvarného umění, kde vystavuje především exponáty ze své soukromé sbírky. Umělecké předměty pochází hlavně od autorů spojených se Zlínskem. Vančura osobně podporuje odkaz díla studentů a pedagogů Školy umění ve Zlíně, Nadační fond Kovárny VIVA se věnuje vzdělávání nové generace a zachování kulturního dědictví společnosti i celého regionu. Vančura patří mezi zakladatele společnosti Zlínský zámek o.p.s., která usiluje o revitalizaci historicky nejstarší zlínské budovy. Čestmír Vančura se také věnuje projektům rozvíjejícím zlínskou filmovou tradici. Od roku 2015 je majitelem společnosti pořádající Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Zlín Film Festival a je prezidentem tohoto prestižního podniku. Vančura zároveň zahájil revitalizaci Produkčního domu v areálu Filmových ateliérů. S pomocí kolegů a odborníků zachránil a shromáždil exponáty z historie zlínských ateliérů a vytvořil rozsáhlou expozici Kabinet filmové historie. Je také předsedou správní rady nadačního fondu Filmtalent Zlín, který podporuje začínající tvůrce a řadí se mezi zakladatele neziskového spolku Regionální filmový fond. V neposlední řadě je Vančura prezidentem Zlínského kreativního klastru, který sdružuje subjekty se zájmem o rozvoj města a regionu. Jak sám říká, Zlín mu toho hodně dal a své četné aktivity a projekty vnímá jako možnost se městu, regionu a spoluobčanům odvděčit.

Cenu čtenářů MF DNES a iDNES.cz zaNejlepší podnikatelský příběh roku 2018 obdržela podnikatelská dvojice Jan Kokáš a Ondřej Koneš, WORKOUT CLUB PARKS s.r.o. (WOclub). Když se do České republiky kolem roku 2012 dostal trend tzv. street workoutu, zaujal i kamarády Jana Kokáše a Ondřeje Koneše. Sami aktivně sportovali a se zájmem sledovali, jak toto venkovní cvičení a posilování s vahou vlastního těla získává na popularitě. Stejně jako ostatní nadšence je ale limitovalo to, že u nás neexistovaly žádné specializované prostory. Lidé provizorně cvičili u starých klepačů koberců, sušáků na prádlo nebo na dětských hřištích. Brzy je napadlo, že by mohli začít vyrábět vlastní workoutová hřiště pro veřejnost. Oba tehdy studovali a chyběly jim zkušenosti i finance, takže podnikatelský plán odložili. Po necelých dvou letech se k nápadu vrátili. Pustili se do studia materiálů a do prvních návrhů, které konzultovali s odborníky, a koncem roku 2014 začali aktivně oslovovat první potenciální zákazníky z řad obcí. V roce 2015 založili WOclub a podle jejich návrhu byla postavena první dvě veřejná hřiště v domovské Ostravě. Vyrobil je pro ně tehdy externí dodavatel. Dnes mají za sebou Jan s Ondřejem přes 150 vlastních úspěšných realizací po celé České republice a patří mezi největší výrobce workoutových hřišť nejen u nás, ale v celé Evropě. Do budoucna by Jan a Ondřej rádi významně navýšili množství hřišť v České republice a také v zahraničí, rozšířili nabídku e-shopu a pracují i s plánem na vlastní interiérové posilovny. Jejich velkým přáním je především to, aby jejich hřiště, která jsou ve většině případů volně přístupná, přivedla a motivovala ke cvičení co nejvíce lidí a pěstovala v nich disciplínu a lásku k pohybu.

 


Partneři soutěže EY Podnikatel roku 2018

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika.

Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou měsíčník Forbes a zpravodajský portál INFO.CZ. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

Porota se při rozhodování řídila mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se mimo jiné zaměřují i na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Do soutěže EY Podnikatel roku České republiky může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky (musí být schopna předložit dvě úplné účetní závěrky) a mít alespoň osm stálých zaměstnanců zaměstnaných na hlavní pracovní poměr. Nominovat nebo poslat tip na podnikatele do soutěže může kdokoliv, tedy třeba také jeho kolega, zákazník, zaměstnanec nebo příbuzný. Nejlepší podnikatel České republiky bude reprezentovat naši zemi na celosvětovém finále soutěže 5. – 9. června 2019 v Monaku a bojovat o titul EY Světový podnikatel roku.

EY Technologický podnikatel roku

Do kategorie EY Technologický podnikatel roku může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, jehož společnost technologie vytváří nebo inovativním způsobem využívá. Přihlášky do této kategorie posuzuje odborná porota, která přihlíží k tomu, zda jsou moderní technologie úspěšně integrovány do firemních procesů, zda významnou měrou ovlivňují ekonomickou úspěšnost společnosti a zda má společnost dlouhodobou strategii využívání moderních technologií.

EY Začínající podnikatel roku

Do této kategorie se může přihlásit podnikatel, který k 31. 12. 2018 nedosáhl věku 30 let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2013).

EY Společensky prospěšný podnikatel roku

Přihlásit se mohou podnikatelé, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. Podnikání společensky prospěšných podnikatelů je o zavádění praktických, inovativních přístupů zaměřených na podstatné záležitosti, které často zůstávají na okraji zájmu společnosti, a mělo by poskytovat praktickou a životaschopnou alternativu k charitě či státní podpoře v dané oblasti.

Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění

Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí kultivace českého veřejného života skrze umění (hudební festivaly, výstavní činnost atp.), ale také projekty zaměřené na veřejný prostor (péče o krajinu, kulturní dědictví, architektura atp.). Podpora těchto projektů není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a není realizována za účelem dosažení zisku.

Nejlepší podnikatelský příběh

Hlavní spoluorganizátor soutěže, mediální skupina MAFRA, vyhlašuje od roku 2011 čtenářskou anketu o „Nejlepší podnikatelský příběh“. Redakce MF DNES vybere z účastníků soutěže EY Podnikatel roku osm finalistů, jejichž profily publikuje. Čtenáři iDNES.cz a MF DNES pak svými hlasy zvolí nejlepší podnikatelský příběh uplynulého roku. V letošním ročníku hlasoval historicky nejvyšší počet čtenářů, více než 3 400.

 


Přílohy tiskové zprávy:

1. Složení poroty

2. Profily vítězů a finalistů

3. Regionální vítězové

4. Přehled celostátních vítězů soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky

Příloha č. 1

Hlavní porota soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky vybírá celorepublikového vítěze soutěže, krajské vítěze a EY Začínajícího podnikatele roku.

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2018

 • Lubomír Stoklásek, předseda poroty, AGROSTROJ Pelhřimov, EY Podnikatel roku 2017
 • Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, ENERN, investor
 • Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora
 • Michal Půr,Info.cz, šéfredaktor
 • Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor

Poradní sbor

 • Petr Chmela, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016
 • Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004
 • Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002
 • Ivan Pilný, zmocněnec pro digitální vzdělávání
 • Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky
 • Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2018

 • Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011
 • Jan Hvížďala, JHV - ENGINEERING, EY Technologický podnikatel roku 2017
 • Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014
 • Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012
 • Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010
 • Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007
 • Pavel Baudiš, AVAST Software

 

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018

 • Vít Ježek, REKOLA Bikesharing, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017
 • Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016
 • Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014
 • Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013
 • Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008
 • Jiří Bárta, NADACE VIA

Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění

 • Petr Dvořák, generální ředitel České televize
 • Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt
 • Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf
 • Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013
 • Radana Waldová, spolumajitelka a jednatelka Wald Press, držitelka ocenění Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016

Příloha č. 2

Profily vítězů a finalistů

Celonárodní finalisté a vítěz soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky:

 • Radka Prokopová a František Fabičovic, Alca plast, s.r.o.
 • Gevorg Avetisjan, MARLENKA international s.r.o.
 • Sotirios Zavalianis, AKESO holding a.s.
 • Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, Brazzale Moravia a.s.
 • Pavel Mohelník, FERRIT s. r. o.

EY Podnikatel roku 2018 České republiky
EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje

Radka Prokopová a František Fabičovic

Alca plast, s.r.o.

Když se František Fabičovic na počátku 90. let rozhodl podnikat, zvolil oblast sanitární techniky, ve které viděl velkou perspektivu. Téměř každý tehdy stavěl nebo rekonstruoval a kvalitní sanity byl nedostatek. Doma v Břeclavi v garáži začal provozovat velko- a maloobchod a po pár letech se přesunul do větších prostor. Radka Prokopová tou dobou v Praze vedla úspěšnou eventovou agenturu. Než se s Františkem vzali, přestěhovala se za ním a svůj obor opustila. V Břeclavi spojili své síly a několikaleté zkušenosti z podnikání v rozdílných odvětvích, navázali na Františkovu původní firmu a v roce 1998 spolu založili Alca plast. V začátcích měli jen málo vlastních výrobků, dnes ve firmě probíhá kompletní vývoj i výroba a široké portfolio čítá téměř 600 sanitárních produktů. Zahrnuje mimo jiné různé typy sifonů, ventilů, vpustí, žlabů a dalších druhů odvodnění, armatury, splachovače nebo WC sedátka. Díky nejmodernějším technologiím a propracovanému designu se firma pyšní řadou mezinárodních ocenění, včetně prestižní Red Dot Award. Je lídrem na českém a slovenském trhu a úspěšně vyváží do více než 70 zemí světa.

S obratem přes 1,3 miliardy korun patří Alca plast mezi nejprestižnější zaměstnavatele v regionu a aktuálně zde pracuje téměř 500 lidí. Zaměstnancům firma poskytuje řadu zajímavých benefitů a samozřejmostí je kontinuální vzdělávání v oboru. Propracovaný systém zahrnuje i vlastní školicí středisko, kterým už prošly na 3,5 tisíce lidí, a to nejen z řad zaměstnanců. Firma také dlouhodobě úspěšně spolupracuje se středními a vysokými školami.

František s Radkou jsou patrioti a v rámci regionálního sponzoringu ročně rozdají nemalé částky. Přispívají na vozíky pro hendikepované a podporují lokální mládežnické fotbalové kluby a řadu kulturních projektů. Firma je partnerem Lednicko-Valtického hudebního festivalu a zaměřuje se i na drobné hudební a taneční soubory. František se také aktivně věnuje myslivosti a ochraně přírody. Již 20 let na Břeclavsku financuje a s láskou buduje oboru Obelisk, unikátní a ceněný krajinářský projekt, díky němuž se do okolní půdy navrátila ztracená voda a řada živočichů. Před pár lety s Radkou ve Valticích založili stejnojmenné vinařství, které si ve velké konkurenci brzy získalo jméno.

Manželé společně vychovávají dvě dnes již téměř dospělé děti. Nejen jim, ale i celému trhu by jako podnikatelský odkaz rádi předali to, že kvalita se vyplácí, a že když člověk opravdu chce, může dokázat téměř cokoliv.

Finalista celostátního kola soutěže EY Podnikatel roku 2018

Cena poroty za podnikatelskou inspiraci desetiletí

Gevorg Avetisjan

Marlenka international a.s.

Zázraky se dějí těm, kdo na ně věří. V Arménii byl Gevorg Avetisjan úspěšným podnikatelem a designérem, ale po příchodu do České republiky musel začít znovu od nuly. Podnikatelský záměr se mu zrodil v hlavě náhodou, když za ním z Arménie přijela sestra a upekla medový dort podle staré rodinné receptury. Medovou pochoutku, kterou pojmenoval po své mamince a dceři, si rychle oblíbili všichni přátelé a Avetisjanova sestra nestíhala péct. Nakoupil proto vybavení z druhé ruky, pronajal malé prostory a v roce 2003 vznikla společnost Marlenka international. Po roce už byli ve větší provozovně, dodávali do cukráren a kaváren v okolí a měli 31 zaměstnanců. Za další dva roky Avetisjan zaměstnával přes 100 lidí a v roce 2009 firma spustila první automatizovanou linku na výrobu medového dortu na světě.

Dnes Marlenka international zaměstnává na 265 lidí a její roční obrat dosahuje téměř 600 milionů korun. Vlajkovou lodí je stále medový dort Marlenka, kterého se standardně vyrobí kolem 50 tisíc kusů týdně. Celkový sortiment ale čítá více než 30 produktů. Veškerá výroba probíhá v továrně ve Frýdku-Místku a Marlenka vyváží do 43 zemí světa včetně Číny, USA nebo celého Arabského poloostrova. Třetina produkce zůstává v České republice. Tajemstvím úspěchu medových produktů dle rodinné receptury je výjimečná chuť, kvalita a až neskutečná trvanlivost, přičemž jediným konzervantem je ten nejkvalitnější med. V roce 2018 vyrobili celkem 8 milionů výrobků.

Do budoucna Avetisjan plánuje nejen nábor dalších zaměstnanců a uvedení nových produktů, ale také větší výrobní halu a síť kaváren. K tomu ho mimo jiné inspiroval úspěch vlastního turistického centra v areálu Marlenky. Prohlédnout si výrobu a ochutnat medové pochoutky sem denně přijede na pět autobusů lidí.

Avetisjan dlouhodobě podporuje a spolupracuje s řadou subjektů v regionu, včetně škol a lokálních výrobců. Nejen díky tomu se jeho firma pyšní několika cenami za aktivity v oblasti společenské odpovědnosti. V Marlence vládne přátelská a osobní atmosféra a do jejího chodu je zapojena i řada členů Avetisjanovy rodiny včetně syna a sestry, která je hlavním technologem. Gevorg Avetisjan pravidelně dostává nabídky na odkup společnosti, všechny však s díky odmítá. Marlenka je pro něj více než jen byznys, nejen díky tomu, že stále vyrábí podle rodinných receptů. Je hrdý na příležitost, kterou v České republice dostal, a na to, že může kvalitním česko-arménským produktem úspěšně reprezentovat ve světě. Věří, že firmu jednou převezme jeho syn a povede ji ve stejném duchu.

Finalista celostátního kola soutěže EY Podnikatel roku 2018

EY Podnikatel roku 2018 Středočeského kraje

Sotirios Zavalianis

AKESO holding a.s.

Sotirios Zavalianis dle svých slov nikdy neměl předpoklady stát se podnikatelem. K byznysu ho prý přivedla až chuť dělat něco užitečného a to, že ho nebrzdil strach z rizika a případného neúspěchu. Pochází z malé vesnice v řeckých horách a do Čech se dostal v roce 1985 jako student v rámci stipendijního programu. Původně chtěl jít na medicínu, nakonec ale vystudoval VŠE. Po promoci se vrátil do Řecka, kde měli se společníkem firmu na zásobování lodí, ale po pár letech odešel pracovat nejprve do Polska a následně zpět do Prahy. Na konci 90. let zde v podstatě náhodou začal podnikat ve zdravotnictví. První roky nebyly jednoduché, jelikož neměl žádné zdravotnické vzdělání ani zkušenosti, a navíc byl cizinec. Jak ale sám říká, základ úspěchu je pro všechny obory podnikání stejný, a to poskytovat bezpečné a přitažlivé produkty či služby na úrovni a najít a udržet si odborníky, kteří s tím pomohou.

Dnes je Sotirios Zavalianis majitelem druhé největší soukromé zdravotnické firmy v zemi, která se kromě poskytování zdravotní péče věnuje také výrobě a distribuci léčiv. Mezi jeho zdravotnická zařízení v rámci holdingu AKESO s obratem téměř tři miliardy korun patří Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, Rehabilitační nemocnice Beroun či Nemocnice Hořovice. Všechna tato pracoviště se řadí k tuzemské špičce a mohou se srovnávat i se zahraničními nemocnicemi. Působí zde vyhlášení odborníci, kteří využívají nejnovější technologie, postupy a vědecké poznatky a intenzivně se věnují výzkumu a vzdělávání. Podle Zavalianise je klíčové inovovat a dále zkvalitňovat nejen léčbu samotnou, ale i celý proces, kterým pacienti prochází. Do budoucna se proto chce více zaměřit i na psychickou rehabilitaci nemocných. Zdravotnická zařízení holdingu AKESO jsou plně v soukromém vlastnictví a současně spadají do národního zdravotnického systému, takže pacienti zde za výkony neplatí.

Holding AKESO zaměstnává téměř 1700 lidí a může se pochlubit dlouhodobě nízkou fluktuací. Zavalianis si zakládá především na vztazích a vzájemné důvěře. Zaměstnanci se u něj musí cítit bezpečně a mít pocit, že jim společnost věří a stojí za nimi. K tomu slouží nejen četné vzdělávací programy, ale také řada dalších benefitů, včetně školek pro děti, nových služebních bytů či možnosti získat bezúročnou půjčku.

Do chodu společnosti jsou zapojeny i Zavalianisova manželka a starší dcera. Jeho snem je vybudovat a zanechat po sobě zdravotnická zařízení, která budou inspirací a vzorem pro provozovatele nejen z České republiky, ale i dalších zemí.

Finalista celostátního kola soutěže EY Podnikatel roku 2018

EY Podnikatel roku 2018 Olomouckého kraje

Roberto Brazzale

Piercristiano Brazzale

Gian Battista Brazzale

Brazzale Moravia a.s.

Rodina Brazzale patří k nejstarším producentům másla a sýrů v Itálii, výroba běží nepřetržitě od roku 1784. Bratři Roberto, Piercristiano a Gian Battista proto s nadsázkou říkají, že začali podnikat ještě před tím, než se narodili. V minulosti probíhala veškerá výroba v Itálii, ale bratři se navzdory národnímu přesvědčení, že skvělé italské potraviny nelze vyrobit mimo Itálii, rozhodli expandovat a vyrábět i v zahraničí. Trvali na tom, že Italové sice mají pro výrobu sýra nejlepší dovednosti a technologie, ale výroba je možná všude, kde jsou k tomu vhodné podmínky. Ty nejlepší po nějaké době hledání našli na Moravě. Kromě podnikatelského prostředí je zde zaujala vysoká úroveň farmářů, a především kvalita mléka, které dle nich patří k nejlepším na světě. V roce 2000 v Litovli objevili maličkou sýrárnu, která se snažila vyrábět parmezán, ale neměla potřebné technologie. Zbytek rodinného klanu byl proti, oni se ale rozhodli se sýrárnou spojit a rozšířit ji. Tím položili základ společnosti Brazzale Moravia a.s.

Dnes je firma s obratem přes 2 miliardy korun ročně největší sýrárnou v České republice a přes 70 % obratu tvoří vývoz do zahraničí. Bratrům se podařilo překonat nedůvěru Italů v italské sýry vyrobené v České republice a velká část produkce se prodává na tamějším trhu. Nejznámějším výrobkem je od roku 2003 Gran Moravia, sýr typu grana, který je vyvážen do 54 zemí celého světa. V prvním roce vyrobili 8 tisíc bochníků a postupně množství navyšovali, byť každý nárůst produkce znamenal velké riziko. Dnes firma vyrobí 280 tisíc bochníků Gran Moravia ročně, díky čemuž je továrna v Litovli největším závodem na výrobu sýru typu grana na světě. Kromě výroby sýrů a másla v České republice, Itálii a Číně se rodina Brazzale v různých zemích věnuje také zemědělství a chovu zvířat. Výrobky Brazzale Moravia jsou ceněny pro svou chuť a kvalitu a společnost je průkopníkem ve výrobě šetrné k životnímu prostředí.

Brazzale Moravia zaměstnává přes 300 lidí a bratři ve firmě udržují přátelské a rodinné prostředí. Zakládají si na osobním kontaktu se zaměstnanci a zároveň zde rozvíjí vzájemné propojení a pochopení italské a české kultury.

Bratři Brazzale se shodují, že na Moravě „zapustili hluboké kořeny“. Do budoucna kromě navyšování výroby plánují rozšířit síť prodejen La Formaggeria Gran Moravia a podpořit další růst exportu. Jejich osobním cílem je zachovat pevnou rodinnou tradici, předat svým dětem lásku k mléku a výrobkům z něj a vychovat je tak, aby firmu dokázaly úspěšně vést a zachovat fungující spojení italské technologie a českých surovin.

Finalista celostátního kola soutěže EY Podnikatel roku 2018

EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje

Pavel Mohelník

FERRIT s. r. o.

Když Pavel Mohelník v roce 1993 se dvěma kolegy z bývalého zaměstnání zakládal Ferrit, měl v plánu vybudovat čistě obchodní firmu, která nebude mít více než 10 zaměstnanců. Tímto způsobem podnikali první tři roky, během kterých pochopili, že bez vlastního vývoje a výroby to dlouhodobě nepůjde. V roce 1997 Ferrit koupil první výrobní halu a od té doby se mnohé změnilo. Dnes zaměstnává téměř 300 lidí a patří mezi světové lídry ve výrobě systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Veškeré know-how vyráběných strojů je majetkem společnosti. V posledních letech Ferrit úspěšně proniká i do oblasti kolové dopravy. Nedávno například představil první český důlní kolový nakladač pro těžbu rud a pracuje na jeho dalším rozvoji.

Roční obrat Ferritu v současnosti přesahuje miliardu korun. Pouze necelých 10 % tvoří tuzemské zakázky. Nejvíce zákazníků má Ferrit v Polsku, následují postsovětské republiky, dále například Čína, Vietnam, Turecko a země Střední a Jižní Ameriky, které podle Pavla Mohelníka skýtají velký potenciál. Nově působí v Indii a cílí i na vybrané africké země. V příštích letech Mohelník a jeho společníci plánují rozvinout export tak, aby Ferrit dodával na všechny kontinenty.

Za dlouhodobým úspěchem firmy podle Pavla Mohelníka stojí především vysoce kvalitní a schopní zaměstnanci a maximální zaměření na zákazníka a jeho potřeby, včetně špičkového servisu a atypických řešení na míru. Významnou část zisku proto Ferrit investuje do inovací a do dalšího vzdělávání svých lidí. Mohelník a jeho kolegové nezapomínají ani na společenskou odpovědnost. V rámci regionu dlouhodobě podporují například sportovní klub invalidů.

Svůj osobní úspěch Pavel Mohelník z velké části přičítá lidem ve svém okolí. Nejen kolektivu ve firmě, ale také rodině, která za ním pevně stojí od počátku podnikání. Přiznává, že obzvlášť v dobách, kdy Ferrit rozjížděl, byl chod domácnosti plně na manželce. Ačkoliv měl Pavel Mohelník v minulosti řadu lákavých nabídek na převzetí od konkurenčních firem, pokaždé odmítl. Jak sám říká, on i jeho společníci nechali ve Ferritu kus života a chtějí, aby se dále rozvíjel a rostl tak jako doposud. Pomoci by měl i Mohelníkův syn, který je dnes ve firmě výkonným ředitelem a stará se o celou operativu. Sám Pavel Mohelník se stále aktivně věnuje obchodu, byť v menším rozsahu než dříve. Rád by za sebou zanechal rostoucí, vysoce konkurenceschopnou a férovou firmu, která bude úspěšná na světových trzích.


Příloha č. 3

Regionální vítězové

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 hlavního města Prahy:

Dariusz Jakubowicz, BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Středočeského kraje (profil viz výše):

Sotirios Zavalianis, AKESO holding a.s.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje (profil viz výše):

František Fabičovic, Radka Prokopová, Alca plast, s.r.o.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje (profil viz výše):

Pavel Mohelník, FERRIT s. r. o.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Olomouckého kraje (profil viz výše):

Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, Brazzale Moravia a.s.

Držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Zlínského kraje:

Čestmír Vančura, Kovárna VIVA a.s.


Profily:

EY Podnikatel roku 2018 hlavního města Prahy

Dariusz Jakubowicz

BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

Touha po dobrodružství, nových zážitcích a zkušenostech provází Dariusze Jakubowicze celým osobním i profesním životem. Proto příliš neváhal, když se mu v roce 1997 s tehdejšími společníky naskytla příležitost odkoupit v privatizaci závod Barvy a Laky Hostivař. Firma, jejíž historie sahá do konce 19. století, tehdy skomírala, topila se v obrovských dluzích a málokdo věřil v její záchranu. Jakubowicz a jeho společníci se však rozhodli bývalou slávu prvního výrobce barev a laků v Čechách obnovit. První roky byly velmi náročné, ale Jakubowicz věřil, že příležitost, kterou má před sebou, je mnohem větší než rizika, která s sebou nese. Vystudovaný strojař proto opustil původní podnikání a naplno se začal věnovat problematice barev a laků, se kterou neměl žádné zkušenosti. Po ukončení privatizačního procesu odkoupil podíly svých společníků a stal se jediným majitelem Barev a laků Hostivař.

Dnes má společnost obrat přes 1,5 miliardy korun a téměř pětinu z něj tvoří vývoz na zahraniční trhy, především Slovensko a Polsko. Výroba barev a laků již neprobíhá v Hostivaři, ale v rozsáhlém areálu na Moravě, s využitím nejmodernějších technologií a postupů, které odpovídají světovým trendům. Kromě vysoce kvalitní výroby má společnost i vlastní lakovny a propracovaný systém distribuce prostřednictvím široké sítě nezávislých obchodníků a řetězců, přes 150 franšíz a především 65 vlastních maloobchodních prodejen barev, laků a drogistického zboží. Široké portfolio firmy tak nezahrnuje pouze produkty vlastní výroby, ale i konkurenční zboží. V kombinaci s rostoucím online prodejem a lákavými věrnostními programy pro koncové i firemní zákazníky se dle Jakubowicze jedná o dobře fungující model.

Velkým koníčkem Dariusze Jakubowicze je sport, proto dlouhodobě finančně podporuje řadu projektů zaměřených především na sportování dětí. Kromě toho jsou Barvy a laky generálním partnerem fotbalového klubu Bohemians 1905 a sám Jakubowicz je majoritním vlastníkem slavných „klokanů“.

Ač dnes Barvy a laky zaměstnávají přes 500 lidí, Jakubowicz se stále snaží zachovat rodinnou a neformální atmosféru. Částečně i díky tomu se může chlubit velmi nízkou fluktuací, především na manažerských pozicích. Do chodu společnosti je aktivně zapojena i jeho manželka a dvě děti, které k otcově radosti o firmu samy aktivně projevily zájem. Jakubowicz věří, že ji v budoucnu převezmou a budou dále pokračovat v tradici českého výrobce kvalitních barev a laků, kterou se jemu a jeho kolegům podařilo vzkřísit.

EY Podnikatel roku 2018 Zlínského kraje

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění pro rok 2018

Čestmír Vančura

Kovárna VIVA a.s.

K rozhodnutí vydat se vlastní cestou a začít podnikat došel Čestmír Vančura v roce 1991 při stáži v anglickém městě Iron Bridge, kde vznikala průmyslová revoluce. Jak sám říká, bylo to pro něj zlomové období.

Přijal nabídku na převzetí kovárny ve Zlíně, přestože původní baťovský podnik, založený v roce 1932, tehdy sužovaly existenční problémy. Vančura dal dohromady tým nadšenců a v roce 1992 založili průmyslovou kovárnu VIVA. První roky byly obtížné, VIVA měla malé výrobní kapacity, minimum zkušeností i zákazníků. Vančura a jeho kolegové však správně odhadli, že jejich budoucnost spočívá ve spolupráci s automobilovým průmyslem a pustili se do aktivního oslovování zákazníků.

Z nejmenší průmyslové kovárny v republice se VIVA postupně vypracovala ve významného hráče s obratem dosahujícím téměř 2 miliardy korun. Spolupracuje s předními evropskými i světovými firmami, s naprostou většinou z nich dlouhodobě. Díky své pověsti již nemusí aktivně hledat nové zákazníky, potenciální klienti naopak oslovují ji. VIVA si velmi dobře vede i jako zaměstnavatel. V současnosti zde pracuje na 600 lidí a společnost je druhým nejatraktivnějším zaměstnavatelem regionu.

Základ produkce kovárny VIVA představují zápustkové výkovky z oceli a zhruba dvě třetiny výrobků jsou pro zákazníky z dopravního průmyslu. VIVA využívá nejmodernější technologie a postupy, aktivně se věnuje například robotizaci. V kovárně dnes pracuje téměř 20 robotů.

VIVA stále sídlí v prostorách bývalého Baťova areálu a dodnes vyrábí v budově původní kovárny. Osobnost slavného podnikatele zaujala Čestmíra Vančuru natolik, že u příležitosti 20. narozenin své firmy inicioval vznik knihy Baťovi muži, která čtenářům přibližuje nepříliš známé aspekty budování impéria Baťa. Dále VIVA dlouhodobě podporuje sportovní a kulturní projekty, převážně se zaměřením na mládež a vzdělávání. Společnost je například generálním partnerem známého Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival, jehož je zároveň Vančura prezidentem. Podpora ze strany kovárny putuje také směrem ke starším a nemohoucím lidem.

Pro Čestmíra Vančuru je v podnikání zásadní kontinuita a odhodlání dobře sloužit zákazníkovi. Uznává německé heslo, že dobrá firma se pozná ve třetí generaci, ale dodává, že v dnešní zrychlené době se toto motto hůře uplatňuje. Jeho cílem je přiblížit tradiční kovářský obor, starý přes pět tisíc let, dnešní generaci, zatraktivnit ho a předat nástupcům svou práci v takové podobě, aby v ní mohli smysluplně pokračovat.


Příloha č. 4

Držitelé celostátního titulu EY Podnikatel roku České republiky

2018: Radka Prokopová a František Fabičovic, Alca plast

2017: Lubomír Stoklásek, AGROSTROJ Pelhřimov

2016: Petr Chmela, TESCOMA

2015: Zdeněk Pelc, GZ Digital Media

2014: Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR

2013: Jiří Hlavatý, JUTA

2012: František Piškanin, HOPI

2011: Janis Samaras, Kofola

2010: Mariusz, Adam a Valdemar Walachové

2009: Eduard Kučera, AVAST Software

2008: Vladimír Kovář, Unicorn

2007: Tomáš Březina, BEST

2006: Pavel Juříček, BRANO Group

2005: Radim Jančura, STUDENT AGENCY

2004: Miroslav Řihák, ANECT

2003: Zbyněk Frolík, LINET

2002: Kvido Štěpánek, ISOLIT-BRANO

2001: Zdeněk Jandejsek, RABBIT Trhový Štěpánov

2000: Kateřina Janků, MORAVIA IT

 

 

 

Zpět na seznam