Čtrnáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje zná svého vítěze. Trofej nejlepšího podnikatele roku kraje získal Pavel Mohelník ze společnosti FERRIT

Podnikatelé z Moravskoslezského kraje, který dlouhodobě patří k nejúspěšnějším v počtu nominací a přihlášených, již třikrát zvítězili na celorepublikové úrovni a reprezentovali Českou republiku na světovém finále v Monte Carlu.

Ostrava, 23. ledna 2019 – Společnost EY pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje, prof. Ing. Iva Vondráka, CSc. a ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem (MSIC) vyhlásila vítěze a držitele titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje. Stal se jím Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o., která patří mezi světové lídry ve výrobě systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Svým vlastním know-how, vývojem a v neposlední řadě špičkovou výrobou přesvědčuje FERRIT již přes 25 let zákazníky v Evropě, Chile nebo v Jihoafrické republice a 90 % jeho produkce je dnes určeno pro export.

Nezávislá porota, které předsedal Lubomír Stoklásek ze společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky, ocenila u Pavla Mohelníka především jeho pracovitost, cílevědomost, houževnatost a úspěchy firmy Ferrit doma i ve světě. Moravskoslezský kraj je jedním z nejúspěšnějších v soutěži EY Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové, Jannis Samaras, Kofola (2011), Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK (2010) a Pavel Juříček, BRANO Group (2006).

„Těžko hledám slova, protože jsem to vůbec nečekal. Ocenění si velice vážím a nepovažuji ho za své osobní ocenění, ale za ocenění celého kolektivu, bez kterého bychom dnes nebyli tam, kde jsme. Mám skvělé lidi, velké odborníky zapálené pro věc a je to to nejcennější co firma může mít. Rád bych také zdůraznil velkou podporu své rodiny a manželky, bez které by podnikání zejména v začátcích nebylo možné,“ uvedl Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje.

Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje

„V Moravskoslezském kraji vyhlašujeme regionální vítěze nepřetržitě od roku 2005. Letos byla úroveň přihlášených podnikatelů mimořádně vysoká a dovolím si prozradit, že porota těžce vybírala krajského vítěze. Porotci by nejraději udělili krajské tituly hned dvěma osobnostem, což ale pravidla soutěže nedovolují. V těsném hlasování nakonec zvítězil Pavel Mohelník ze společnosti Ferrit. Svým přístupem k zaměstnancům, rodině, kolegům ve vedení firmy a k podnikání jako takovému je přesně tím podnikatelským vzorem, z kterého si začínající podnikatelé mohou vzít příklad. Blahopřeji a držím mu palce i na celostátní úrovni," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Náš kraj je plný odvážných podnikatelů a já jsem upřímně rád, že se rozhodli svůj talent využít právě u nás. V Moravskoslezském kraji se snažíme vytvářet příznivé podnikatelské prostředí, a to nejen pro ostřílené hráče, ale i pro ty, kteří teprve začínají. Věřím, že se s některými z těchto nováčků při jednom z ročníků prestižní soutěže EY Podnikatel roku už brzy setkáme,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který převzal záštitu i nad 14. ročníkem soutěže.

(zleva) Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje, Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY zodpovědný za Moravskoslezský a Olomoucký kraj

„Mám rád tuto soutěž. Nejde jen o to vyhrát, za mě je vítězem každý, kdo se do podnikání pustí a podaří se mu vybudovat úspěšnou firmu s dlouhodobou vizí. Jde o to vystoupit ze stínu, ukázat tu pozitivní tvář podnikání a třeba se tak stát inspirací pro mnohé další, kteří podnikání zvažují. Podnikatelé, které v MSIC potkáváme, mají úžasné příběhy a já věřím, že mnohé z nich uvidíme v dalších ročnících této soutěže,“ uvedl Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra, které je podporovatelem krajského kola soutěže v Moravskoslezském kraji.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2018 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 5. března 2019 v Praze. Nejvíce kandidátů na celostátní titul má letos hlavní město Praha a Středočeský kraj, následují Jihomoravský, Moravskoslezský a Zlínský kraj. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále soutěže, které se uskuteční 5. – 9. června 2019 v Monte Carlu a bude bojovat o titul EY Světový podnikatel roku.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem krajského kola soutěže je Moravskoslezské inovační centrum.

 


 

Profil vítěze:

Pavel Mohelník

FERRIT s.r.o.

Když Pavel Mohelník v roce 1993 se dvěma kolegy z bývalého zaměstnání zakládal Ferrit, měl v plánu vybudovat čistě obchodní firmu, která nebude mít více než 10 zaměstnanců. Tímto způsobem podnikali první tři roky, během kterých pochopili, že bez vlastního vývoje a výroby to dlouhodobě nepůjde. V roce 1997 Ferrit koupil první výrobní halu a od té doby se mnohé změnilo. Dnes zaměstnává téměř 300 lidí a patří mezi světové lídry ve výrobě systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Veškeré know-how vyráběných strojů je majetkem společnosti. V posledních letech Ferrit úspěšně proniká i do oblasti kolové dopravy. Nedávno například představil první český důlní kolový nakladač pro těžbu rud a pracuje na jeho dalším rozvoji.

Roční obrat Ferritu v současnosti přesahuje miliardu korun. Pouze necelých 10 % tvoří tuzemské zakázky. Nejvíce zákazníků má Ferrit v Polsku, následují postsovětské republiky, dále například Čína, Vietnam, Turecko a země Střední a Jižní Ameriky, které podle Pavla Mohelníka skýtají velký potenciál. Nově působí v Indii a cílí i na vybrané africké země. V příštích letech Mohelník a jeho společníci plánují rozvinout export tak, aby Ferrit dodával na všechny kontinenty.

Za dlouhodobým úspěchem firmy podle Pavla Mohelníka stojí především vysoce kvalitní a schopní zaměstnanci a maximální zaměření na zákazníka a jeho potřeby, včetně špičkového servisu a atypických řešení na míru. Významnou část zisku proto Ferrit investuje do inovací a do dalšího vzdělávání svých lidí. Mohelník a jeho kolegové nezapomínají ani na společenskou odpovědnost. V rámci regionu dlouhodobě podporují například sportovní klub invalidů.

Svůj osobní úspěch Pavel Mohelník z velké části přičítá lidem ve svém okolí. Nejen kolektivu ve firmě, ale také rodině, která za ním pevně stojí od počátku podnikání. Přiznává, že obzvlášť v dobách, kdy Ferrit rozjížděl, byl chod domácnosti plně na manželce. Ačkoliv měl Pavel Mohelník v minulosti řadu lákavých nabídek na převzetí od konkurenčních firem, pokaždé odmítl. Jak sám říká, on i jeho společníci nechali ve Ferritu kus života a chtějí, aby se dále rozvíjel a rostl tak jako doposud. Pomoci by měl i Mohelníkův syn, který je dnes ve firmě výkonným ředitelem a stará se o celou operativu. Sám Pavel Mohelník se stále aktivně věnuje obchodu, byť v menším rozsahu než dříve. Rád by za sebou zanechal rostoucí, vysoce konkurenceschopnou a férovou firmu, která bude úspěšná na světových trzích.

 


 

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje

2005: Ladislav Kraus, Bochemie

2006: Pavel Juříček, Brano Holding

2007: Tadeáš Franek, Refrasil

2008: Milan Canibal, Karvinská hornická nemocnice

2009: Pavel Bartoš, FITE

2010: Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK

2011: Jannis Samaras, Kofola

2012: Mieczyslaw Molenda, Gascontrol

2013: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2014: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2015: Rudolf Gregořica, LANEX a.s.

2016: Jan Hasík, HSF System a.s.

2017: Bohumír Blachut a Erich Stavař, ISOTRA a.s.

 

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2018

Lubomír Stoklásek, předseda poroty, AGROSTROJ Pelhřimov, EY Podnikatel roku 2017

Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr, Info.cz, šéfredaktor

Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor

 

Poradní sbor

Petr Chmela, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016

Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Ivan Pilný, zmocněnec pro digitální vzdělávání

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

 

Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2018
Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Jan Hvížďala, JHV - ENGINEERING, EY Technologický podnikatel roku 2017

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018
Vít Ježek, REKOLA Bikesharing, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017

Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Porota:

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Radana Waldová, spolumajitelka a jednatelka Wald Press, držitelka ocenění Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016

 

 

 

Zpět na seznam