Titul EY Podnikatel roku 2018 hlavního města Prahy získal Dariusz Jakubowicz, majitel společnosti BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s. EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje je Sotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding a.s.

Hlavní město Praha a Středočeský kraj patří dlouhodobě k nejúspěšnějším krajům v počtu přihlášených i oceněných podnikatelů.

Praha, 6. února 2019 – Dariusz Jakubowicz, majitel a předseda představenstva společnosti BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s., která patří mezi nejvýznamnější středoevropské výrobce a distributory barev a laků, se stal vítězem a držitelem titulu EY Podnikatel roku 2018 hlavního města Prahy. Trofej nejlepšího EY Podnikatele roku 2018 Středočeského kraje si odnesl Sotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding a.s. Zavalianisův holding patří mezi špičku soukromých provozovatelů zdravotnických zařízení v České republice. Poskytuje excelentní zdravotní péči v Onkologickém a radiologickém centrum Multiscan v Pardubicích a do jeho portfolia se řadí mimo jiné i Nemocnice Hořovice a Rehabilitační nemocnice Beroun.

Nezávislá porota, které předsedal Lubomír Stoklásek ze společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky, ocenila u Dariusze Jukubowicze hlavně jeho zarputilost, cílevědomost a pracovitost, s níž dokázal skomírající firmu s bohatou historií proměnit v úspěšný byznys a proslavit Barvy a laky Hostivař na mezinárodních trzích. Stejná porota ocenila u Sotiriose Zavalianise ctižádostivost, vytrvalost a odvahu, která mu dodala impuls podnikat v cizí zemi a vybudovat ve Středočeském kraji prvotřídní zdravotnická zařízení na světové úrovni.

Praha a Středočeský kraj patří mezi nejúspěšnější kraje, v devatenáctileté historii soutěže EY Podnikatel roku z nich pochází celkem pět celorepublikových vítězů, z toho tři z nich podnikají ve Středočeském kraji. Trofej nejlepšího podnikatele hl. města Prahy si v loňském ročníku odnesla Simona Kijonková, majitelka úspěšné přepravní společnosti Zásilkovna s.r.o., titul nejlepšího podnikatele roku Středočeského kraje pro rok 2017 získala Alexandra Kala ze společnosti PROFIMED s.r.o., která patří mezi největší dodavatele a specialisty na pomůcky ústní hygieny v České republice.

„Neumíte si představit, jak mě mrzí, že tady pan Dariusz Jakubowicz není. S velkou pokorou přebírám cenu za práci, kterou po panu Maternovi Dariusz převzal, a již 21 let drží pevně v rukách jako rodinnou firmu,“ říká Kamila Šteflová, marketingová manažerka Barvy a laky Hostivař, a.s., která za vítěze převzala cenu.

„Je těžké vyjádřit mé pocity. Jsem za ocenění velmi vděčný. Život v Československu se mi za studií velmi líbil, a tak jsem se vrátil zpět. Myslím, že má působnost v ČR je přínosná, byť jsem ekonomický imigrant. V centru naší pozornosti je vždy člověk - snažíme se působit na pacienty tak, aby se v našich zařízeních cítili dobře. Vzdorujeme lidem, kteří nás řadí do průměru. A to nam dává ohromnou sílu. Kdybych neměl zdravý kritický postoj, nemohl bych vytvořit to, co jsem do dnes dokázal,“ říká Sotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding a.s.

Kamila Šteflová, marketingová manažerka Barvy a laky Hostivař, a.s.; Sotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding a.s.

„Regionální klání o titul ve Středočeském kraji i Praze bylo i v letošním roce velmi vypjaté. Odborná porota se nakonec rozhodla udělit tituly podnikatelům, které spojuje především, houževnatost, pracovitost a odvaha. Dariusz Jakubowicz viděl obrovský potenciál tradiční české firmy, která si však procházela finančními úskalími. Společnost Barvy a laky Hostivař, jíž vdechl nový život, se díky němu prosadila mezi nejvýznamnějšími výrobci a distributory barev a laků ve střední Evropě. Sotirios Zavalianis se postavil výzvě neznámého podnikatelského prostředí a v České republice vybudoval síť špičkových zdravotnických center, která se svým servisem řadí mezi ta nejlepší na světě,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Cílem nás všech by měla být svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Protože jedině ta vede k moderní, udržitelné a prosperující ekonomice, která umožní vysokou kvalitu života v budoucnosti. Jsem rád, že díky této soutěži mohu ocenit ty, kteří si tyto zásadní body uvědomují a tím táhnou ekonomiku vzhůru,“ dodal Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

(zleva) – Jan Chabr, radní hlavního města Prahy; Sotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding a.s.; Kamila Šteflová, marketingová manažerka Barvy a laky Hostivař, a.s.; Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy; Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky budou vyhlášeny 5. března 2019. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2019 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

 


 

Profil vítězů:

Dariusz Jakubowicz, BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

Touha po dobrodružství, nových zážitcích a zkušenostech provází Dariusze Jakubowicze celým osobním i profesním životem. Proto příliš neváhal, když se mu v roce 1997 s tehdejšími společníky naskytla příležitost odkoupit v privatizaci závod Barev a laků Hostivař. Firma, jejíž historie sahá do konce 19. století, tehdy skomírala, topila se v obrovských dluzích a málokdo věřil v její záchranu. Jakubowicz a jeho společníci se však rozhodli bývalou slávu prvního výrobce barev a laků v Čechách obnovit. První roky byly velmi náročné, ale Jakubowicz věřil, že příležitost, kterou má před sebou, je mnohem větší než rizika, která s sebou nese. Vystudovaný strojař proto opustil původní podnikání a naplno se začal věnovat problematice barev a laků, se kterou neměl žádné zkušenosti. Po ukončení privatizačního procesu odkoupil podíly svých společníků a stal se jediným majitelem Barev a laků Hostivař.

Dnes má společnost obrat přes 1,5 miliardy korun a téměř pětinu z něj tvoří vývoz na zahraniční trhy, především Slovensko a Polsko. Výroba barev a laků již neprobíhá v Hostivaři, ale v rozsáhlém areálu na Moravě, s využitím nejmodernějších technologií a postupů, které odpovídají světovým trendům. Kromě vysoce kvalitní výroby má společnost i vlastní lakovny a propracovaný systém distribuce prostřednictvím široké sítě nezávislých obchodníků a řetězců, přes 150 franšíz a především 65 vlastních maloobchodních prodejen barev, laků a drogistického zboží. Široké portfolio firmy tak nezahrnuje pouze produkty vlastní výroby, ale i konkurenční zboží. V kombinaci s rostoucím online prodejem a lákavými věrnostními programy pro koncové i firemní zákazníky se dle Jakubowicze jedná o dobře fungující model.

Velkým koníčkem Dariusze Jakubowicze je sport, proto dlouhodobě finančně podporuje řadu projektů zaměřených především na sportování dětí. Kromě toho jsou Barvy a laky generálním partnerem fotbalového klubu Bohemians 1905 a sám Jakubowicz je majoritním vlastníkem slavných “klokanů”.

Ač dnes Barvy a laky zaměstnávají přes 500 lidí, Jakubowicz se stále snaží zachovat rodinnou a neformální atmosféru. Částečně i díky tomu se může chlubit velmi nízkou fluktuací, především na manažerských pozicích. Do chodu společnosti je aktivně zapojena i jeho manželka a dvě děti, které k otcově radosti o firmu samy aktivně projevily zájem. Jakubowicz věří, že ji v budoucnu převezmou a budou dále pokračovat v tradici českého výrobce kvalitních barev a laků, kterou se jemu a jeho kolegům podařilo vzkřísit.

Sotirios Zavalianis, AKESO holding a.s.

Sotirios Zavalianis dle svých slov nikdy neměl předpoklady stát se podnikatelem. K byznysu ho prý přivedla až chuť dělat něco užitečného a to, že ho nebrzdil strach z rizika a případného neúspěchu. Pochází z malé vesnice v řeckých horách a do Čech se dostal v roce 1985 jako student v rámci stipendijního programu. Původně chtěl jít na medicínu, nakonec ale vystudoval VŠE. Po promoci se vrátil do Řecka, kde měli se společníkem firmu na zásobování lodí, ale po pár letech odešel pracovat nejprve do Polska a následně zpět do Prahy. Na konci 90. let zde v podstatě náhodou začal podnikat ve zdravotnictví. První roky nebyly jednoduché, jelikož neměl žádné zdravotnické vzdělání ani zkušenosti, a navíc byl cizinec. Jak ale sám říká, základ úspěchu je pro všechny obory podnikání stejný, a to poskytovat bezpečné a přitažlivé produkty či služby na úrovni a najít a udržet si odborníky, kteří s tím pomohou.

Dnes je Sotirios Zavalianis majitelem druhé největší soukromé zdravotnické firmy v zemi, která se kromě poskytování zdravotní péče věnuje také výrobě a distribuci léčiv. Mezi jeho zdravotnická zařízení v rámci holdingu AKESO s obratem téměř tři miliardy korun patří Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, Rehabilitační nemocnice Beroun či Nemocnice Hořovice. Všechna tato pracoviště se řadí k tuzemské špičce a mohou se srovnávat i se zahraničními nemocnicemi. Působí zde vyhlášení odborníci, kteří využívají nejnovější technologie, postupy a vědecké poznatky a intenzivně se věnují výzkumu a vzdělávání. Podle Zavalianise je klíčové inovovat a dále zkvalitňovat nejen léčbu samotnou, ale i celý proces, kterým pacienti prochází. Do budoucna se proto chce více zaměřit i na psychickou rehabilitaci nemocných. Zdravotnická zařízení holdingu AKESO jsou plně v soukromém vlastnictví a současně spadají do národního zdravotnického systému, takže pacienti zde za výkony neplatí.

Holding AKESO zaměstnává téměř 1700 lidí a může se pochlubit dlouhodobě nízkou fluktuací. Zavalianis si zakládá především na vztazích a vzájemné důvěře. Zaměstnanci se u něj musí cítit bezpečně a mít pocit, že jim společnost věří a stojí za nimi. K tomu slouží nejen četné vzdělávací programy, ale také řada dalších benefitů, včetně školek pro děti, nových služebních bytů či možnosti získat bezúročnou půjčku.

Do chodu společnosti jsou zapojeny i Zavalianisova manželka a starší dcera. Jeho snem je vybudovat a zanechat po sobě zdravotnická zařízení, která budou inspirací a vzorem pro provozovatele nejen z České republiky, ale i dalších zemí.

 


 

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2018

Lubomír Stoklásek, předseda poroty, AGROSTROJ Pelhřimov, EY Podnikatel roku 2017

Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr,Info.cz, šéfredaktor

Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor

Poradní sbor

Petr Chmela, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016

Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Ivan Pilný, zmocněnec pro digitální vzdělávání

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

 

Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2018 

Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Jan Hvížďala, JHV - ENGINEERING, EY Technologický podnikatel roku 2017

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018

Vít Ježek, REKOLA Bikesharing, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017

Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA

 

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Porota:

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Radana Waldová, spolumajitelka a jednatelka Wald Press, držitelka ocenění Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016

 

 

 

Zpět na seznam