Zlínský kraj
Trofej nejlepšího EY Podnikatele roku 2018 Zlínského kraje si odnesl Čestmír Vančura ze společnosti Kovárna VIVA a.s.
Zlín, 18. února 2019 – Společnost EY pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka vyhlásila držitele titulu EY Podnikatel roku 2018 Zlínského kraje. Stal se jím Čestmír Vančura, spolumajitel a ředitel pro strategický rozvoj společnosti Kovárna VIVA a.s., která navazuje na baťovskou tradici poctivého řemesla a v současné době je jednou z nejmodernějších průmyslových kováren ve střední Evropě.
Nezávislá porota, které předsedal Lubomír Stoklásek ze společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky, ocenila u Čestmíra Vančury především jeho pracovitost, houževnatost a věrnost tradici i kvalitě výrobků. V loňském roce si titul nejlepšího podnikatele Zlínského kraje odnesl Stanislav Martinec, majitel společnosti KOMA MODULAR s.r.o., která je předním českým výrobcem a dodavatelem modulárních budov.
Ve Zlínském kraji byl regionální vítěz vyhlášen pošesté. Kraj žije významným baťovským vlivem, a tak se rok co rok účastní velké množství úspěšných firem napříč obory. Zlínský kraj má i svého celorepublikového vítěze a držitele titulu EY Podnikatel roku České republiky, kterým se v roce 2016 stal Petr Chmela, spolumajitel a zakladatel světoznámé TESCOMY.
„Děkuji za toto ocenění a děkuji všem lidem, kteří jsou s námi již více než 26 let. Děkuji své paní za velkou podporu, všem mým společníkům, spolupracovníkům a partnerům. Díky nim zde dnes můžu být. Děláme tradiční řemeslo, které provází průmysl již stovky let, a pracujeme ve městě, kde založil svou skvělou firmu Tomáš Baťa. Nejsme nadáni jeho genem, ale máme své srdce, které nás vede v pokračovaní jeho odkazu,“ uvádí Čestmír Vančura, spolumajitel a ředitel pro strategický rozvoj společnosti Kovárna VIVA a.s. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Zlínského kraje.
Čestmír Vančura, spolumajitel a ředitel pro strategický rozvoj společnosti Kovárna VIVA a.s. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Zlínského kraje
V letošním ročníku soutěže si titul EY Podnikatel roku 2018 Zlínského kraje odnáší Čestmír Vančura, spolumajitel společnosti Kovárna VIVA, který v devadesátých letech přišel s nápadem založit ve Zlíně průmyslovou kovárnu a měl kuráž aktivně oslovit své budoucí odběratele. Čestmír Vančura je také velký patriot, jenž spoustu času, peněz i úsilí soustřeďuje na společensky prospěšné aktivity a podporu kultury v regionu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.
„Ve Zlínském kraji je spousta šikovných lidí, kteří si zaslouží, aby byla jejich práce nejen oceněna, ale i zviditelněna, protože při svém podnikání se nesoustředí jen na zisk a obchodní cíle, ale myslí také na své zaměstnance, kterým vytvářejí příznivé pracovní klima, a jsou tak přínosem pro své okolí a celou společnost,“ uvádí Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje.
Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky budou vyhlášeny 5. března 2019. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2019 v Monte Carlu.
Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.
Profil vítěze:
Čestmír Vančura
Kovárna VIVA a.s.
K rozhodnutí vydat se vlastní cestou a začít podnikat došel Čestmír Vančura v roce 1991 při stáži v anglickém městě Iron Bridge, kde vznikala průmyslová revoluce. Jak sám říká, bylo to pro něj zlomové období.
Přijal nabídku na převzetí kovárny ve Zlíně, přestože původní baťovský podnik, založený v roce 1932, tehdy sužovaly existenční problémy. Vančura dal dohromady tým nadšenců a v roce 1992 založili průmyslovou kovárnu VIVA. První roky byly obtížné, VIVA měla malé výrobní kapacity, minimum zkušeností i zákazníků. Vančura a jeho kolegové však správně odhadli, že jejich budoucnost spočívá ve spolupráci s automobilovým průmyslem a pustili se do aktivního oslovování zákazníků.
Z nejmenší průmyslové kovárny v republice se VIVA postupně vypracovala ve významného hráče s obratem dosahujícím téměř 2 miliardy korun. Spolupracuje s předními evropskými i světovými firmami, s naprostou většinou z nich dlouhodobě. Díky své pověsti již nemusí aktivně hledat nové zákazníky, potenciální klienti naopak oslovují ji. VIVA si velmi dobře vede i jako zaměstnavatel. V současnosti zde pracuje na 600 lidí a společnost je druhým nejatraktivnějším zaměstnavatelem regionu.
Základ produkce kovárny VIVA představují zápustkové výkovky z oceli a zhruba dvě třetiny výrobků jsou pro zákazníky z dopravního průmyslu. VIVA využívá nejmodernější technologie a postupy, aktivně se věnuje například robotizaci. V kovárně dnes pracuje téměř 20 robotů.
VIVA stále sídlí v prostorách bývalého Baťova areálu a dodnes vyrábí v budově původní kovárny. Osobnost slavného podnikatele zaujala Čestmíra Vančuru natolik, že u příležitosti 20. narozenin své firmy inicioval vznik knihy Baťovi muži, která čtenářům přibližuje nepříliš známé aspekty budování impéria Baťa. Dále VIVA dlouhodobě podporuje sportovní a kulturní projekty, převážně se zaměřením na mládež a vzdělávání. Společnost je například generálním partnerem známého Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival, jehož je zároveň Vančura prezidentem. Podpora ze strany kovárny putuje také směrem ke starším a nemohoucím lidem.
Pro Čestmíra Vančuru je v podnikání zásadní kontinuita a odhodlání dobře sloužit zákazníkovi. Uznává německé heslo, že dobrá firma se pozná ve třetí generaci, ale dodává, že v dnešní zrychlené době se toto motto hůře uplatňuje. Jeho cílem je přiblížit tradiční kovářský obor, starý přes pět tisíc let, dnešní generaci, zatraktivnit ho a předat nástupcům svou práci v takové podobě, aby v ní mohli smysluplně pokračovat.
Držitelé titulu EY Podnikatel roku Zlínského kraje:
2013: František a Robert Kudelovi, Chropyňská strojírna a.s.
2014: Pavel Stodůlka, Gemini oční klinika a.s.
2015: Michele Tajariol, TAJMAC-ZPS, a.s.
2016: Petr Chmela, TESCOMA s.r.o.
2017: Stanislav Martinec, KOMA MODULAR s.r.o.
Porota soutěže EY Podnikatel roku 2018
Lubomír Stoklásek, předseda poroty, AGROSTROJ Pelhřimov, EY Podnikatel roku 2017
Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
Petr Šmída, ENERN, investor
Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora
Michal Půr,Info.cz, šéfredaktor
Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor
Poradní sbor
Petr Chmela, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016
Vlastislav Bříza, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004
Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002
Ivan Pilný, zmocněnec pro digitální vzdělávání
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky
Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel
Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2018
Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011
Jan Hvížďala, JHV - ENGINEERING, EY Technologický podnikatel roku 2017
Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014
Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012
Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010
Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007
Pavel Baudiš, AVAST Software
Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018
Vít Ježek, REKOLA Bikesharing, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017
Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016
Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014
Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013
Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008
Jiří Bárta, NADACE VIA
Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění
Porota:
Petr Dvořák, generální ředitel České televize
Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt
Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf
Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013
Radana Waldová, spolumajitelka a jednatelka Wald Press, držitelka ocenění Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016