Hlavní spoluorganizátor soutěže, společnost Mafra, vyhlašuje od roku 2011 čtenářskou anketu o “Nejlepší podnikatelský příběh.” Redakce MFDNES vybere z přihlášených do soutěže EY Podnikatel roku osm finalistů, jejichž profily publikuje. Čtenáři iDNES.cz a MFDNES pak svými hlasy zvolí nejlepší podnikatelský příběh uplynulého roku.


Cenu čtenářů MF DNES a iDNES.cz zaNejlepší podnikatelský příběh roku 2018 obdržela podnikatelská dvojice Jan Kokáš a Ondřej Koneš, WORKOUT CLUB PARKS s.r.o. (WOclub). Když se do České republiky kolem roku 2012 dostal trend tzv. street workoutu, zaujal i kamarády Jana Kokáše a Ondřeje Koneše. Sami aktivně sportovali a se zájmem sledovali, jak toto venkovní cvičení a posilování s vahou vlastního těla získává na popularitě. Stejně jako ostatní nadšence je ale limitovalo to, že u nás neexistovaly žádné specializované prostory. Lidé provizorně cvičili u starých klepačů koberců, sušáků na prádlo nebo na dětských hřištích. Brzy je napadlo, že by mohli začít vyrábět vlastní workoutová hřiště pro veřejnost. Oba tehdy studovali a chyběly jim zkušenosti i finance, takže podnikatelský plán odložili. Po necelých dvou letech se k nápadu vrátili. Pustili se do studia materiálů a do prvních návrhů, které konzultovali s odborníky, a koncem roku 2014 začali aktivně oslovovat první potenciální zákazníky z řad obcí. V roce 2015 založili WOclub a podle jejich návrhu byla postavena první dvě veřejná hřiště v domovské Ostravě. Vyrobil je pro ně tehdy externí dodavatel. Dnes mají za sebou Jan s Ondřejem přes 150 vlastních úspěšných realizací po celé České republice a patří mezi největší výrobce workoutových hřišť nejen u nás, ale v celé Evropě. Do budoucna by Jan a Ondřej rádi významně navýšili množství hřišť v České republice a také v zahraničí, rozšířili nabídku e-shopu a pracují i s plánem na vlastní interiérové posilovny. Jejich velkým přáním je především to, aby jejich hřiště, která jsou ve většině případů volně přístupná, přivedla a motivovala ke cvičení co nejvíce lidí a pěstovala v nich disciplínu a lásku k pohybu.


Finalisté soutěže o nejlepší podnikatelský příběh:

      

Milan Bříštěla, BRM Aero - Po celém světě létají stovky jeho letadel, označovaných jako ferrari mezi ultralighty. Firmu přitom zakládal teprve před deseti lety. Nápad dozrál, když pomáhal synovi v autoservisu. Teď začínají vyvíjet čtyřmístné rodinné letadlo nebo stroj na elektropohon.

 

 

Kateřina a Milan Duchkovi, Duratec - Jako zapálený cyklista v garáži svého táty spravoval Milan Duchek kola kamarádům a vylepšoval jejich rámy. Do firmy se záhy zapojila i manželka Kateřina a po dvou desítkách let tvrdé práce se Duratec dostal mezi absolutní světovou špičku ve výrobě rámů kol.

 

 

Leoš Jiřele, Solea CZ - Někdejší profesionální volejbalista se po zranění začal věnovat rodinné firmě vyrábějící součástky pro automobilový průmysl. Většina jeho zaměstnanců má zdravotní handicap, nejlepší uplatnění pro trpící například Crohnovou chorobou, onkologickým onemocněním, diabetem nebo lupénkou hledá ve firmě indivduálně.

 

 

Jan Kokáš a Ondřej Koneš, WOclub - Dva kamarádi, kteří začínali s nápadem v garážích svých rodičů. Chtěli svičit venku, ale neměli kde. Zkušenosti z architektury a strojařiny přetavili do firmy na workoutová hřiště. Postavili jich už přes 150.

 

 

Lukáš Koudelka a Jiří Stejskal, Jordi ´s - Už v roce 2012 otevřeli malou manufakturu, kde vyrábějí čokoládu od kakaového bobu až po tabulku. Dnes patří mezi čokoládovou špičku a ve výrobně v Třebechovicích pod Orebem zaměstnávají dvanáct lidí a vyvážejí do čtyř zemí.

 

 

David Opršal, Poctivá moravská - K práci s masem měl blízko už od dětství. Zaměřil se na výrobu speciálních salámů, třeba namáčených v pražené cibuli nebo s parmazánem. Ze 48 zaměstnanců jich má 26 nějaké postižení. Spolupracuje i s autisty, kteří do podniku jezdí z ústavu na jednoduché práce. Pomáhá je tak začleňovat do společnosti.

 

 

Lucie Tlamková, T-TOMI - Když čekala před desetil lety miminko, dostala jako dárek barevnou flanelovou plenku z Ameriky. Když pak sháněla další, nemohla ji nikde sehnat. Pustila se proto do výroby sama a z původní myšlenky na přivýdělek nakonec vyrostla firma, která má v nabídce přes 650 položek, které nabízí po celé Evropě.

 

 

Jan Voříšek, Hanscraft - Z dovozce vířivek a bazénového příslušenství se nakonec stal výrobcem. Na myšlenku ho přivedla únava z neustálých reklamací čínských výrobků. Místo klasických vířivek s laminátovým vyztužením začal s polyuretanem, který je snadno recyklovatelný. To ho odlišuje od ostatních výrobců.

 


Držitelé ceny čtenářů MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh"


2018: Jan Kokáš a Ondřej Koneš, WO club
2017: Petra Plemlová, unuodesign s.r.o.
2016: Jaroslav a Martina Kotasovi, Bezlepík s.r.o.
2015: Pavel Baloun, BANES
2014: Vladimír Olmr, SOPO
2013: Karel Nikl, Karel NIKL
2012: Helena Bednářová, Centrin CZ
2011: Jaroslav Zeman, DETOA Albrechtice
2010: Jindřich Fikar, Čokoládovny Fikar

 

 

Zpět na seznam