Karlovarský kraj
Fotogalerii z vyhlášení naleznete zde.
Karlovy Vary, 26. února 2020 – Společnost EY za podpory hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise a ve spolupráci s Karlovarským krajem vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 Karlovarského kraje. Jako nejlepšího zde nezávislá porota ocenila Alessandra Pasquale, ředitele společnosti Mattoni 1873 a.s. Společnost, která je největším středoevropským výrobcem nealkoholických nápojů, zaměstnává v osmi zemích přes tři tisíce lidí. Kromě přírodních minerálních a pramenitých vod vyrábí i džusy a snacky. Produkty vyváží do více než dvaceti zemí světa. Kromě Evropy i do Severní Ameriky, Asie, na Arabský poloostrov nebo do Austrálie.
Nezávislá porota, jíž předsedala Radka Prokopová ze společnosti Alca plast, která se svým manželem Františkem Fabičovicem obdržela titul EY Podnikatel roku 2018 České republiky v minulém roce, ocenila u Alessandra Pasquale hlavně jeho oddanost rodinné tradici, odvážného podnikatelského ducha a v neposlední řadě velký zájem o ochranu životního prostředí.
V Karlovarském kraji se titul EY Podnikatel roku Karlovarského kraje udělil vůbec poprvé v historii soutěže. Zda uspěje letošní krajský vítěz i v celostátním klání se dozvíme již 3. března 2020 při slavnostním galavečeru na pražském Žofíně. V případě vítězství v celorepublikovém finále by pak Alessandro Pasquale reprezentoval Českou republiku na světovém finále v Monte Carlu, které se uskuteční na začátku června 2020.
„Naše společnost začala v Karlových Varech a od té doby máme významnou pozici i po celé republice. Vypracovali jsme se na jedničku v minerálních vodách a nealkoholických nápojích. Naše srdce ale zůstává zde – v Karlových Varech. A proto je pocta být nejenom regionálním vítězem, ale i prvním výhercem v tomto kraji,“ uvedl první dojmy z vítězství Alessandro Pasquale, ředitel společnosti Mattoni 1873 a.s.
Alessandro Pasquale, ředitel společnosti Mattoni 1873 a.s., držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 Karlovarského kraje
„Tradice rodinného podnikání rodiny Pasquale je pro nás cennou inspirací. V tuzemsku podnikatelé často obtížně hledají svého nástupce v první podnikatelské generaci a příběh Alessandra Pasquale jim může být příkladem, jak na to,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy, a vysvětluje: „V soutěži EY Podnikatel roku je rozhodující místo podnikání, tedy kde podnikatel vyrábí a zaměstnává. Pokud by Alessandro Pasquale uspěl i na celostátní úrovni, reprezentoval by pak Českou republiku na světovém finále soutěže v Monte Carlu. Zda tomu tak bude, se dozvíme 3. března 2020, kdy bude vyhlášen celostátní vítěz v pražském paláci Žofín.“
„Úspěšní podnikatelé jsou hybnou silou ekonomického rozvoje Karlovarského kraje a zároveň i skvělým vzorem a inspirací pro ostatní, kteří s podnikáním teprve začínají. Snažíme se jim vytvářet podmínky pro to, aby se jim v našem regionu dařilo a aby se jejich počet i nadále zvyšoval. Soutěž EY Podnikatel roku je skvělou příležitostí k tomu, aby se veřejnost seznámila s jejich příběhy. Lidé totiž mnohdy ani netuší, jaké mimořádné podnikatelské osobnosti ve svém okolí mají,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.
Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 3. března 2020 v Praze. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále soutěže, které se uskuteční v červnu 2020 v Monte Carlu a bude bojovat o titul EY Světový podnikatel roku.
Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2019 je BMW Group Česká republika.
Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporuje agentura CzechInvest. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.
_______________________________________________________________________
Profil vítězů:
Alessandro Pasquale – Mattoni 1873 a.s.
Alessandro Pasquale s nadsázkou říká, že pro něj neexistovala jiná možnost než začít podnikat. Jeho otec začátkem devadesátých let opustil úspěšný nápojářský byznys v domovské Itálii a koupil komunistickým režimem zdevastovanou továrnu Mattoni v Kyselce u Karlových Varů. Firmu, kterou v roce 1873 založil karlovarský rodák Heinrich Mattoni, postupně opět postavil na nohy. Alessandro se do chodu zapojil téměř okamžitě a nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Začínal jako učeň a průběžně získával zodpovědnost. Chvíli vedl značku Dobrá voda a před dvanácti lety v rámci generační obměny převzal vedení celé skupiny. Tou dobou rodina dostala zajímavou nabídku na odkup celé společnosti, ale Alessandro se postavil proti a nakonec rodinný klan přesvědčil.
Mattoni 1873 je dnes největším středoevropským výrobcem nealkoholických nápojů s roční produkcí čítající téměř dvě miliardy lahví. Skupina má dvanáct výrobních závodů a v osmi zemích zaměstnává přes tři tisíce lidí. Kromě přírodních minerálních a pramenitých vod vyrábí i další nealkoholické nápoje a džusy a před několika lety se přidal i segment snacků. Vedle značky Mattoni do portfolia patří například Magnesia, Aquila, Dobrá voda, Poděbradka, Hanácká kyselka, Schweppes, Granini nebo sirupy Yo. Produkty jsou vyváženy do více než dvaceti zemí světa. Kromě Evropy i do Severní Ameriky, Asie, na Arabský poloostrov nebo do Austrálie. Roční obrat Karlovarských minerálních vod přesahuje osm miliard korun.
Společnost dlouhodobě investuje nemalé částky do technologií a inovací. V posledních letech se intenzivně zabývá udržitelnou výrobou a uplatňuje principy cirkulární ekonomiky. Zatímco Pasqualeho otec přišel s ergonomickým tvarem lahví, jak je známe dnes, on před pár lety představil eco-lahev z materiálu, který obsahuje 30 procent složek rostlinného původu. Všechny PET lahve, které se v závodech vyrobí, jsou plně recyklovatelné. Ekologii a ochraně životního prostředí se firma věnuje i v rámci svých společensky odpovědných aktivit. Kromě toho podporuje výzkum, vzdělávání a řadu kulturních a sportovních akcí, například maratony.
Mattoni 1873 je rodinný podnik a Pasquale si velmi zakládá na dobrých vztazích, důvěře a etickém přístupu napříč celou společností. Jeho snem je řídit a rozvíjet firmu ještě příštích dvacet let a pak předat vedení svým synům. Rozhodnutí chce nechat na nich, ale věří, že o rodinný byznys budou mít zájem. Stejně jako před lety on sám.
_______________________________________________________________________________
Porota soutěže EY Podnikatel roku 2019
Radka Prokopová, předsedkyně poroty, Alca plast, EY Podnikatel roku 2018
Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
Petr Šmída, ENERN, investor
Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora
Michal Půr,Info.cz, šéfredaktor
Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor
Poradní sbor
Lubomír Stoklásek, AGROSTROJ Pelhřimov, EY Podnikatel roku 2017
Petr Chmela, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016
Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004
Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002
Ivan Pilný, zmocněnec pro digitální vzdělávání
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky
Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel
Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2019
Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011
Jan Hvížďala, JHV - ENGINEERING, EY Technologický podnikatel roku 2017
Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014
Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012
Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010
Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007
Pavel Baudiš, AVAST Software
Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2019
Jakub Knězů, Etincelle, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018
Vít Ježek, REKOLA Bikesharing, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017
Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016
Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014
Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008
Jiří Bárta, NADACE VIA
Porota kategorie Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění
Petr Dvořák, generální ředitel České televize
Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt
Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf
Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013
Radana Waldová, spolumajitelka a jednatelka Wald Press, držitelka ocenění Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016
Čestmír Vančura, Kovárna VIVA, Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2018