Fotogalerii z vyhlášení naleznete zde.

Jihlava, 7. února 2020Společnost EY za podpory hejtmana Kraje Vysočina, MUDr. Jiřího Běhounka, vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 Kraje Vysočina. Stal se jím Tomáš Vránek, zakladatel a předseda představenstva společnosti ICE Industrial Services a.s., která je jednou z nejrychleji rostoucích technologických společností v oblasti automatizace v Česku. Firma se zabývá vývojem, výrobou a programováním vysoce moderních automatizovaných výrobních strojů a linek na klíč.

Nezávislá porota, jíž předsedala Radka Prokopová ze společnosti Alca plast, která se svým manželem Františkem Fabičovicem získala v loňském ročníku celostátní titul EY Podnikatel roku 2018 České republiky, ocenila u Tomáše Vránka zejména inovativní přístup k výrobě, podporu technického vzdělávání v Česku a v neposlední řadě úspěšné zavedení principů svobodné firmy do fungování podniku.

„Vítězství v soutěži EY Podnikatel roku Kraje Vysočina je poctou zejména pro celý ICE tým, protože týmová spolupráce byla vždy naší nejdůležitější hodnotou. Vážím si, že jsem vyhrál zrovna na Vysočině, která je mým domovem,“ sdělil dojmy z vítězství Tomáš Vránek, ICE Industrial Services a.s.

Tomáš Vránek, ICE Industrial Services a.s., držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 Kraje Vysočina

„Tomáš Vránek vybudoval během šesti let jednu z nejvýznamnějších automatizačních společností v České republice. Fungování ICE Industrial Services založil na péči o zaměstnance, skvělé firemní kultuře a v neposlední řadě na unikátním produktu. ICE a jejich styl fungování je inspirací pro mnoho firem v oboru i mimo něj,“ uvedla Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Příznivý rozvoj soukromého podnikání na území Kraje Vysočina se pozitivně podepisuje na formování oborů krajského středoškolského vzdělávání a rekvalifikací. Příběhy úspěchu firem, které jsou v rámci soutěže představovány, jsou doprovázeny nejen ekonomickými daty, ale i jejich četnými mimopodnikatelskými aktivitami. Úspěch regionálních podniků je inspirací pro jejich okolí, motivací pro ty, kteří o účasti v soutěži zatím jen uvažují. K letošnímu ocenění společnosti ICE Industrial Services Tomáše Vránka gratuluji a přeji vedení firmy hodně elánu a energie do dalších podnikatelských počinů,“říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Zleva: Milan Kočka (partner pořadatelské společnosti EY), Vladimír Novotný (náměstek hejtmana Kraje Vysočina), Tomáš Vránek (ICE Industrial Services, EY Podnikatel roku 2019 Kraje Vysočina), Lubomír Stoklásek (AGROSTROJ Pelhřimov, EY Podnikatel roku 2017 České republiky)

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2020 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 3. března 2020 v Praze. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční v červnu 2020 v Monte Carlu, kde bude bojovat o titul EY Světový podnikatel roku.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2019 je BMW Group Česká republika. Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporuje Agentura CzechInvest. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

Profil vítěze:

Tomáš Vránek, ICE Industrial Services a.s.

Tomáš Vránek se před lety rozhodoval, jestli z práce, která ho nebavila, zamířit za pracovní nabídkou do korporace, nebo zkusit štěstí a začít podnikat. Po pečlivém rozhodování a diskuzích s rodinou se rozhodl pro druhou variantu a spolu se svým bratrem a dvěma kamarády v roce 2012 založili ICE Industrial Services. Zaměřili se na vývoj, výrobu a programováním vysoce moderních automatizovaných výrobních strojů a linek na klíč a během pár let se jim povedlo vybudovat jednu z nejrychleji rostoucích automatizačních společností u nás.

ICE Industrial Services dnes dodává pro přední průmyslové společnosti po celém světě, především z oblastí automotive, strojírenství, metalurgie a dřevozpracujícího a potravinářského průmyslu. Kromě dodávek a modernizace komplexních linek na klíč se podnik věnuje problematice zeštíhlování výroby a digitalizace výrobních závodů a zaměřuje se i na hloubkové vzdělávání zaměstnanců svých zákazníků. Zároveň poskytuje velmi nadstandardní servis. O kvalitě dodávaného zboží a služeb svědčí i fakt, že okolo 90 procent více než dvousetmilionového ročního obratu tvoří stálí klienti.

Inovace a automatizaci Vránek a jeho společníci uplatňují nejen ve vztahu k zákazníkům, ale i ve vedení firmy. Před nějakou dobou přestali používat interní e-maily a nahradili je online komunikátory, začali využívat sdílené dokumenty v cloudu a především zrušili tradiční hierarchické uspořádání společnosti. Jednotlivé týmy fungují na bází sebeřízení. Velkou roli ve vedení hrají motivace, svoboda a maximální otevřenost, například i co se platů jednotlivých zaměstnanců týče. Všichni ve společnosti vědí, kolik si vydělají ostatní. Takto nastavená firemní kultura funguje velice dobře a Vránkovou velkou výzvou do budoucna je její udržení při stále se zvyšujícím počtu zaměstnanců. Z původních čtyř lidí už se firma rozrostla na nynějších 160 a během dalšího roku by na celkem jedenácti pobočkách mělo být přes 200 zaměstnanců.

Kromě vybudování nového závodu a pokračování v růstu při zachování efektivity se Vránek v dalších letech chce zaměřit i na podporu a rozvoj nejen technického vzdělání v České republice. Již nyní podporuje alternativní školu Na Radosti ve Žďáru nad Sázavou, která se inspiruje dánským školstvím a klade důraz na svobodu a zodpovědnost dětí. Kromě toho sponzoruje mládežnický sport a zaměřuje se na individuální pomoc nemocným dětem.

Práce je pro Tomáše Vránka zároveň velkým koníčkem a neopouští ji ani během své další záliby, kterou je sport. S úsměvem říká, že většinu klíčových nápadů pro rozvoj firmy vymyslel při běhání. Zbytek volného času věnuje svým třem malým dětem.

 

 

 

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Kraje Vysočina

2017: Lubomír Stoklásek, AGROSTROJ Pelhřimov, a.s.

2015: Rudolf Penn, Moravské kovárny, a.s.

2014: Stanislav Bernard, Rodinný pivovar BERNARD a.s.

2007: Josef Jeleček, TEDOM a.s.

_______________________________________________________________________________

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2019

Radka Prokopová, předsedkyně poroty, Alca plast, EY Podnikatel roku 2018

Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr,Info.cz, šéfredaktor

Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor

 

Poradní sbor

Lubomír Stoklásek, AGROSTROJ Pelhřimov, EY Podnikatel roku 2017

Petr Chmela, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016

Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Ivan Pilný, zmocněnec pro digitální vzdělávání

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

 

Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2019

Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Jan Hvížďala, JHV - ENGINEERING, EY Technologický podnikatel roku 2017

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software

 

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2019

Jakub Knězů, Etincelle, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018

Vít Ježek, REKOLA Bikesharing, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017

Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA

 

Porota kategorie Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Radana Waldová, spolumajitelka a jednatelka Wald Press, držitelka ocenění Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016

Čestmír Vančura, Kovárna VIVA, Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2018