Fotogalerii z vyhlášení naleznete zde.

Hlavní město Praha a Středočeský kraj patří dlouhodobě k nejúspěšnějším krajům v počtu přihlášených i oceněných podnikatelů.

Praha, 29. ledna 2020 – Petr Němec a Jan Fidler, majitelé společnosti SEBRE Holding a.s., se stali vítězi a držiteli titulu EY Podnikatel roku 2019 hlavního města Prahy. Holding je znám především pro svou komerční a rezidenční developerskou činnost v České republice a Srbsku. Trofej nejlepšího EY Podnikatele roku 2019 Středočeského kraje získal Vít Kutnar, zakladatel a majitel společnosti DEK a.s., která je lídrem na trhu v prodeji stavebních a elektroinstalačních materiálů, provozuje půjčovnu strojů a nářadí a zasazuje se o digitalizaci stavebnictví.

Nezávislá porota, jíž předsedala Radka Prokopová ze společnosti Alca plast, která se svým manželem Františkem Fabičovicem obdržela titul EY Podnikatel roku 2018 České republiky v minulém roce, ocenila u Petra Němce a Jana Fidlera pracovitost, cílevědomost a odvahu s níž se pustili do rozličných projektů napříč obory nejen v Česku, ale i v Srbsku. Tatáž porota ocenila u Víta Kutnara jeho podnikavost, vášeň a otevřenost inovacím, která z firmy činí jedničku na tuzemském trhu se stavebním materiálem.

„Rád bych poděkoval porotě, protože vybrat v takové konkurenci nejlepšího podnikatele nebylo jednoduché. Na ocenění bychom nedosáhli bez spolupráce a podpory našich kolegů. Naše aktivity mají přesah do řady oborů, těší nás, že byla oceněna právě naše developerská činnost, protože tento obor nebývá často veřejností vnímán pozitivně,“ uvádí Jan Fidler, majitel společnosti SEBRE Holding a.s.

„Nesmírně si vážím tohoto ocenění. Je to především zásluha všech mých kolegů, které vnímám jako své přátele. Ve skladování a výdeji stavebního materiálu jsme naprostá světová špička. Do České republiky se jezdí učit specialisté z celého světa,“ říká Vít Kutnar, majitel společnosti DEK a.s.

Zleva: Jan Fidler, majitel společnosti SEBRE Holding a.s. a Vít Kutnar, majitel společnosti DEK a.s.

Praha a Středočeský kraj patří mezi nejúspěšnější kraje, ve dvacetileté historii soutěže EY Podnikatel roku z nich pochází celkem pět celorepublikových vítězů, z toho tři z nich podnikají ve Středočeském kraji. Trofej nejlepšího podnikatele hl. města Prahy si v loňském ročníku odnesl Dariusz Jakubowicz, majitel společnosti BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s., která patří mezi nejvýznamnější středoevropské výrobce a distributory barev a laků. Titul nejlepšího podnikatele roku Středočeského kraje vloni získal Sotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding a.s., sítě soukromých zdravotnických zařízení v České republice.

„Letošní výběr vítězů v těchto krajích byl pro porotu náročný, protože v obou regionech se přihlásily velice silné podnikatelské osobnosti. Odborná porota se nakonec rozhodla udělit tituly podnikatelům, které spojuje neutuchající nadšení pro jejich obor, pracovitost, vytrvalost, aktivní přístup k inovacím a odvaha pouštět se do nových postupů a řešení. Prodejní síť stavebnin, kterou vybudoval Vít Kutnar, nemá ve světě obdoby, Vít Kutnar je inspirací pro svoje konkurenty v celé Evropě a ti se od něj jezdí pravidelně učit. Stavby, které vznikají pod taktovkou Petra Němce a Jana Fidlera, jsou obohacením tuzemské architektury a jednoznačně přispívají ke kultivaci českého prostředí. Jsem ráda, že se porota rozhodla jejich práci ocenit,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Praha má výjimečné postavení nejen v rámci České republiky, ale je jedním z nejbohatších regionů Evropské unie. Za tuto pozici určitě nevděčí jen nadnárodním společnostem, které zde mají svá sídla. Je to z velké části díky mnoha šikovným, schopným a odvážným lidem, kteří se nebáli uskutečnit svůj sen o vybudování životaschopného byznysu. Proto jsem moc rád, že díky této soutěži mohou být oceněni Ti, kteří na tomto procesu spolupracují a táhnou ekonomiku vzhůru,“ dodal Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

Zleva: Eduard Kučera (Avast Software), Radka Prokopová (Alca plast), Jan Fidler (SEBRE Holding), Vít Kutnar (DEK, a.s.), Magdalena Souček (EY), Zdeněk Hřib (primátor hl. města Prahy)

Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 České republiky budou vyhlášeny 3. března 2020. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2020 v Monte Carlu, kde bude bojovat spolu s ostatními národními vítězi z šedesáti zemí světa o titul EY Světový podnikatel roku.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2019 je BMW Group Česká republika. Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporuje agentura CzechInvest. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

_______________________________________________________________________

Profil vítězů:

Petr Němec, Jan Fidler – SEBRE Holding, a.s.

Když se v roce 2013 pustili do společného podnikání, oba toho již v byznysu měli dost za sebou. Dohromady se dali i přesto, že se znali jen krátce a dělí je věkový rozdíl jedné generace. Petr Němec strávil většinu profesního života ve farmacii. V roce 2000 majetkově vstoupil do společnosti, kde tou dobou pracoval, dalších deset let ji vedl a následně prodal. Než založil další farmaceutickou společnost, pustil se hlouběji do podnikání v oblasti realit a developmentu. Rozhodl se vydražit historickou budovou Šporkova paláce v centru Prahy a ve spolupráci s věhlasným architektem Stanislavem Fialou ji opravit. Jan Fidler se celou svou kariéru pohybuje ve stavebnictví a developmentu. Několik let byl obchodním ředitelem mezinárodní stavební korporace, ale v roce 2011 se, krizi ve stavebnictví navzdory, rozhodl založit vlastní stavební firmu. Skrze projekt Šporkova paláce se seznámil s Petrem Němcem a v roce 2013 vznikla investiční a developerská společnost SEBRE Holding, do níž se začlenila i Fidlerova stavební firma.

Záběr SEBRE je široký, veškeré aktivity ale mají společného jmenovatele v podobě špičkové kvality, poctivé práce a maximálního respektu k tradicím a okolí. Nejviditelnější částí byznysu je komerční a rezidenční developerská činnost v České republice a Srbsku. Na rozdíl od většiny konkurentů SEBRE propojuje development, architekturu i realizaci projektu. Díky této jedinečné kombinaci a spolupráci s architektem Fialou se jim pod rukama rodí naprosto unikátní projekty, dotažené do nejmenšího detailu. Během krátké existence za sebou mají již řadu odborníky oceňovaných staveb. Kromě Šporkova paláce například i polyfunkční budovu Drn na pražské Národní třídě.

SEBRE se věnuje také gastronomii. Provozuje dvě restaurace v Praze, jednu v Bělehradě a láska k plzeňskému pivu společnost přivedla i ke spolupráci s pivovarem. Od roku 2015 je SEBRE výhradním distributorem Plzeňského Prazdroje do Srbska. Investice směřují také do výroby kvalitního českého a slovenského nábytku či do kinematografie. V Bělehradě spoluvlastní největší filmové ateliéry, koprodukuje nejnovější film Davida Ondříčka a v rámci svého SEBRE inkubátoru se mimo jiné podílí na rozvoji moderní platformy pro globální distribuci filmových děl.

Za klíčovou součást svého úspěchu Němec a Fidler považují otevřenost. Nejen v jednání a spolupráci s lidmi, ale také ve vztahu k novým nápadům. Při jejich realizaci si nepřipouští neúspěch a všem aktivitám od počátku maximálně důvěřují. Do budoucna by oba partneři rádi pokračovali v podobném duchu jako doposud – napříč sektory chtějí vyhledávat a realizovat zajímavé projekty s přidanou hodnotou, které je budou bavit.

Vít Kutnar – DEK a.s.

Podnikavého ducha měl Vít Kutnar už v dětství. Ať už šlo o obchodování s králíky, sběr bylinek nebo focení spolužáků, fascinovalo ho, že může něco vytvářet. Vydělané peníze bral jako příjemný bonus, nikoliv jako primární cíl svých aktivit. Právě touha tvořit ho v roce 1993, ještě jako studenta ČVUT, přivedla k nápadu založit firmu na prodej hydroizolačních materiálů. Zkušenosti ze zahraničí a instinkt mu napovídaly, že předmět podnikání vybírá správně. Začal se dvěma kamarády v garáži a na rozjezd firmy použil vše, co měl z brigád, a 150 tisíc od rodičů, což byly jejich téměř životní úspory. Už za rok jim vše mohl vrátit. Dnes má DEK řadu dceřiných společností, přes 2,5 tisíce zaměstnanců a je jednoznačným lídrem na trhu stavebních materiálů v tuzemsku. Kromě prodeje a distribuce stavebních a elektroinstalačních materiálů prostřednictvím 120 poboček v ČR i SR provozuje DEK půjčovnu strojů a nářadí. Jak sám Kutnar říká, právě kombinace půjčovny a prodeje je jejich veliká konkurenční výhoda a tahoun růstu. Podobné nastavení totiž není v ČR ani ve světě příliš k vidění.

Obrat DEK v posledních letech stále roste a v roce 2019 dosáhl 20 miliard korun. Téměř neotřesitelná tržní pozice a růst tkví především v neustálých inovacích a zlepšování služeb. DEK má vše do detailu promyšleno a každý rok přichází s něčím novým a neotřelým. Chloubou je online katalog veškerého zboží, rozdělený podle konstrukcí. Firma intenzivně pracuje také na digitalizaci stavebnictví. Přehledný program zákazníkům umožní z katalogu vybrat a nakonfigurovat vše, co potřebují a díky 3D modelu zjistit, jak dlouho bude stavba trvat a kolik bude stát. Kutnar přiznává, že neustálé inovace a růst občas potlačují efektivitu, ale firmě to tak vyhovuje. Na inovacích je postavená.

I když počet zaměstnanců přesahuje 2 tisíce, DEK je otevřená společnost s přátelskou atmosférou. Samozřejmostí je kontinuální vzdělávání a zaměstnanci patří mezi nejlépe placené v oboru. I díky tomu má firma dlouhodobě nízkou fluktuaci. Nové lidi DEK získává mimo jiné z řad studentů a absolventů ČVUT a VUT, s nimiž široce spolupracuje. Kromě bývalé manželky, která je spolumajitelkou, se do chodu společnosti pomalu zapojují i Kutnarovy děti. On sám se jako ředitel snaží především inspirovat a konzultovat.

Ve volném čase se věnuje rodině a sportu. Byznys ho poučil, ale od počátku si zachovává optimismus, důvěru v lidi a nechuť k volbě životních i podnikatelských zkratek. Jeho cílem je, aby z toho, že se daří, mělo užitek co nejvíce lidí – od zaměstnanců po zákazníky.

 

Držitelé titulu EY Podnikatel roku hlavního města Prahy
2019: Petr Němec, Jan Fidler, SEBRE Holding, a.s.
2018: Dariusz Jakubowicz, Barvy a Laky Hostivař, a.s.
2017: Simona Kijonková, Zásilkovna s.r.o.
2016: Leopold Bareš, SIPRAL a.s.
2015: Jiřina Nepalová, Renomia a.s.
2014: Jaroslav Horák, Albatros Media, a.s.
2013: Jaroslava Valová, SIKO KOUPELNY a.s.
2012: Zdeněk Pelc, GZ Digital Media, a.s.
2011: Pavel Bouška, VAFO PRAHA s.r.o.
2007: Ondřej Fryc, Internet Mall, a.s.

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Středočeského kraje
2019: Vít Kutnar, DEK a.s.
2018: Sotirios Zavalianis, AKESO holding, a.s.
2017: Alexandra Kala, PROFIMED s.r.o.
2016: Miroslav Jelínek, Strojmetal Aluminium Forging s.r.o.
2015: Zdeněk Pelc, GZ Media, a. s.
2014: Martin Vohánka , W.A.G. payment solutions, a.s.
2012: Zdeněk Pelc, GZ Media, a. s.
2011: Pavel Bouška, VAFO PRAHA s.r.o.
2010: Martin Hrdlička , HRDLIČKA spol. s r.o.
2009: Eduard Kučera, AVAST Software a.s.
2008: Vladimír Kovář, Unicorn a.s.
2007: Jan Mičánek, LESS a.s.
2006: Roman Sviták , Grada Publishing, a.s.
2005: Ivo Lukačovič, Seznam.cz, a.s.
_______________________________________________________________________________

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2019

Radka Prokopová, předsedkyně poroty, Alca plast, EY Podnikatel roku 2018

Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr,Info.cz, šéfredaktor

Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor

 

Poradní sbor

Lubomír Stoklásek, AGROSTROJ Pelhřimov, EY Podnikatel roku 2017

Petr Chmela, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016

Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Ivan Pilný, zmocněnec pro digitální vzdělávání

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

 

Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2019

Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Jan Hvížďala, JHV - ENGINEERING, EY Technologický podnikatel roku 2017

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software

 

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2019

Jakub Knězů, Etincelle, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018

Vít Ježek, REKOLA Bikesharing, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017

Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA

 

Porota kategorie Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Radana Waldová, spolumajitelka a jednatelka Wald Press, držitelka ocenění Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016

Čestmír Vančura, Kovárna VIVA, Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2018