Hlavní spoluorganizátor soutěže, společnost Mafra, vyhlašuje od roku 2011 čtenářskou anketu o „Nejlepší podnikatelský příběh" Redakce MF DNES vybere z přihlášených do soutěže EY Podnikatel roku osm finalistů, jejichž profily publikuje. Čtenáři iDNES.cz a MF DNES pak svými hlasy zvolí nejlepší podnikatelský příběh uplynulého roku. Vítěz ankety bude odtajněn v rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže EY Podnikatel roku 2019 České republiky na pražském Žofíně.

 


Ocenění Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh roku 2019 a zároveň trofej pro EY Začínajícího podnikatele roku 2019 získal Václav Staněk, jehož společnost Vasky trade s.r.o. se zabývá ruční výrobou kožených bot a doplňků.

O vlastní firmě snil Václav Staněk už od dětství. Jako zlínský rodák, velký obdivovatel Tomáše Bati, a navíc syn výrobce obuvi si dlouhou dobu pohrával s myšlenkou na vlastní značku bot. Hltal odbornou byznysovou literaturu, a kromě toho závodně sportoval a byl několikanásobným mistrem republiky v běhu na 800 metrů. Před pár lety ale musel svou slibnou běžeckou kariéru ze dne na den ukončit kvůli nemoci. V tu chvíli se rozhodl, že se naplno vrhne do podnikání a pár dní po svých osmnáctých narozeninách založil značku Vasky trade. Tatínek obuvník ho od nápadu nejdříve zrazoval, ale protože se mu synovy návrhy líbily, poskytl mu do začátku zázemí své dílny.

První pár ručně šitých bot z hovězí kůže představil Václav v roce 2015 a po pár měsících vyhrál soutěž pro začínající podnikatele. Za čtyři roky existence firmy prodal přes 13 tisíc párů bot a ve svých dvaadvaceti letech má pod sebou tým třiceti lidí. Vasky meziročně rostou o téměř 200 procent a mají své značkové prodejny v domovském Zlíně, v Praze, Brně a Ostravě. Věkový průměr zaměstnanců je kolem 25 let, a kromě zápalu pro věc, přátelství a důvěry ve firmě vládne i vysoká míra svobody. Každý zaměstnanec je zároveň i hrdým ambasadorem Vasek. 

Václav Staněk, zakladatel společnosti Vasky trade s.r.o. a držitel titulů Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh roku 2019 a EY Začínající podnikatel roku 2019

 

Václav Staněk navazuje na baťovskou tradici a snaží se i o rozvoj a popularizaci ševcovství jako takového. Každý pár bot se ručně vyrábí přímo ve Zlíně a projde rukama až 12 lidí. V nabídce jsou dámské a pánské společenské boty a pohorky a vedle hotových modelů Vasky nabízí zákazníkům možnost výroby bot na přání. Od barvy, přes prošívání a podrážku až po monogram. Kromě kvality a udržitelnosti dbají Vasky i na minimalizaci výrobního odpadu. Ze zbytků kůže se vyrábí drobné doplňky. V současné době Václav intenzivně pracuje na vlastních teniskách, které by měly být představeny v průběhu roku 2020. Věří, že právě tenisky značce pomohou proniknout na nové trhy. Naprostá většina stávajících zákazníků pochází z České republiky, v nejbližší budoucnosti firma chystá expanzi do okolních zemí.

Po obuvnictví začal Václav podnikat i v dalších odvětvích. Má podíl ve společnostech na výrobu kožených kabelek a batohů, industriálního nábytku nebo dámského spodního prádla. V loňském roce navíc spoluzaložil agenturu, která pomáhá nejen s marketingem a budováním značky Vasky a ostatních, ale také s rozvojem zaměstnanců. Ve volném čase se Václav Staněk stále věnuje běhání a cestování. Právě na cestách prý dostává nejvíce nápadů.

 


Finalisté soutěže o nejlepší podnikatelský příběh:

      

Petr Bouchal, Pebopro - Podnikatelský punk. Tak by se dalo mluvit o byznysových začátcích Petra Bouchala. Začínal třeba prodejem deseti tisíc náramkových repelentů proti komárům. Dnes jeho firma staví stanové hotely na velkých motoristických soutěžích či třeba Oktoberfestu a loni vykázala obrat v řádech milionů korun.

 

 

Martin Fořt, Michal Štádler, Calabar Invest - Michal Štádler a Martin Fořt se poznali zhruba před dvaceti lety, kdy oba pracovali v Tesku a začínali v nákupu. Tam pronikli i do toho, jak vznikají nadměrné zásoby, zboží, co se neprodá. Dnes mají firmu, která je od řetězců i malých firem vykupuje, přetřídí a prodává dále.

 

 

Jan Hummel, Fruitisimo Fresh - S kamarádem rozjel firmu za vydělané peníze z brigády v Americe. Po úspěchu prvního kiosku na Floře začali firmu rozšiřovat a po čase ke zmrzlině přidali i ovocné šťávy. Podnikání ho táhlo již od útlého věku. Když mu bylo asi šest, obcházel s dědou burzy, kde kupoval nebo prodával vláčky, které sbíral.

 

 

Libor Musil, LIKO-S - V listopadu 1989 tehdy šestadvacetiletého Libora Musila touha po svobodě namotivovala k tomu, že dal výpověď v zaměstnání a vrhl se na podnikatelskou dráhu. Po počátečních peripetiích rozjel firmu Liko-S a uspěl s příčkami do kanceláří, které dodnes ve Slavkově vyrábí. Celou dobu vedle něj pracovala jeho manželka a později se přidaly i jejich děti, které dnes už přebírají řídící funkce.

 

 

Barbora Novotná, Soukromá Základní škola a Mateřská škola B-English - Vlastní školku založila v pouhých 21 letech. Vystudovaná pedagožka se rozhodla založit si vlastní školu, ačkoli na to byla úplně sama. Podporu našla ve svých rodičích, kteří museli zastavit všechno, co měli. Ke školce přibyla i škola, ta se následně rozšířila o druhý stupeň a zájem je tak velký, že letos bude poprvé otevírat dvě první třídy.

 

 

Václav Staněk, Vasky trade - Obuvnickou firmu s názvem Vasky založil pár dnů po osmnáctých narozeninách. Začínal s třiceti tisíci korunami našetřenými z vlastních menších projektů a vrcholového sportu. Když mu diagnostikovali cukrovku, s atletikou skončil a soustředil se na výrobu bot. Boty šije na strojích, které ještě pamatují slavnou baťovskou éru.

 

 

Jan Sláma, David Špunar, FaceUp Technology - Jejich spolužáci ve volném čase v dětství trávili čas s mobilem, Jan Sláma a David Špunar se sami už v té době zajímali o podnikání. Když jim bylo třináct let, přišli s mobilní aplikací Taháky do kapsy. V 16 letech se kvůli podnikání nechali zplnoletnit. Zkušenosti se šikanou je vedly k vývoji online schránky důvěry, kterou využívají na 1760 českých školách.

 

 

Petr Vlček, AVT Group - Nechtěl nad sebou mít šéfy a obchodníky. Bavila ho audiovizuální technika, založil si firmu na její instalaci a dnes má Petr Vlček a jeho AVT Group za sebou více než sto šedesát velkých zakázek, třeba projekce ve spojovacím tunelu Národního muzea, ozvučení Stavovského divadla či navigační systém na Letišti Václava Havla.

 


Držitelé ceny čtenářů MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh"

2019: Václav Staněk, Vasky trade s.r.o.
2018: Jan Kokáš a Ondřej Koneš, WO club
2017: Petra Plemlová, unuodesign s.r.o.
2016: Jaroslav a Martina Kotasovi, Bezlepík s.r.o.
2015: Pavel Baloun, BANES
2014: Vladimír Olmr, SOPO
2013: Karel Nikl, Karel NIKL
2012: Helena Bednářová, Centrin CZ
2011: Jaroslav Zeman, DETOA Albrechtice
2010: Jindřich Fikar, Čokoládovny Fikar