Jihomoravský kraj

                                  


Jihomoravský kraj

Brno, 18. září 2018 Společnost EY vyhlašuje další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a ve spolupráci se zájmovým sdružením pro podporu podnikání JIC (Jihomoravské inovační centrum). Do soutěže EY Podnikatel roku lze nominovat podnikatele, jímž je fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Tato společnost musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců. Vítěz soutěže EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje bude vyhlášen v únoru 2019.

Loňským krajským vítězem se stal Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o., která patří mezi historicky nejúspěšnější české startupy s miliardovým globálním byznysem a zákazníky po celém světě. Přestože věkem patří mezi začínající podnikatele, v Jihomoravském kraji rozhodnutím poroty zvítězil nad všemi zkušenými podnikatelskými matadory. Na slavnostním galavečeru na pražském Žofíně mu bylo uděleno prestižní ocenění finalisty v celorepublikové soutěži. V Jihomoravském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již potřinácté. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže EY Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové, Kateřina Janků, Moravia IT (2000), Miroslav Řihák, ANECT (2004), a Radim Jančura, Student Agency (2005).

Jihomoravský kraj dlouhodobě potvrzuje své prvenství i v technologické oblasti a ze všech krajů republiky drží počtem technologických vítězů a držitelů titulu EY Technologický podnikatel roku prvenství. Z tohoto kraje vzešli technologičtí vítězové a celosvětově úspěšní podnikatelé jako Václav Muchna, Y Soft Corporation (2010), Jaroslav Klíma, TESCAN (2011), Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína (2015) nebo Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. (2016). Jihomoravský kraj se společně s regionem Praha pyšní nejvyšším počtem startupistů, kteří v soutěži EY Podnikatel roku každoročně měří síly.

„Jihomoravský kraj tradičně dominuje soutěži EY Podnikatel roku počtem přihlášených účastníků. Na jihu Moravy vzniká a působí řada úspěšných technologických firem, které mají potenciál uspět mezi světovou elitou. Nadání pro kvalitní technologické inovace prokázal i loňský finalista národního kola Oliver Dlouhý z globálního start-upu Kiwi.com. Jeho cestovatelská vášeň jej natolik motivovala, že vytvořil jedinečný algoritmus, který změnil světový trh s letenkami. Účast v soutěži mu nakonec přinesla ocenění EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje a EY Začínající podnikatel roku 2017. V Jihomoravském kraji se jistě najde spousta úspěšných podnikatelů, které zatím neznáme. Chtěla bych je vyzvat, aby odložili skromnost stranou, přihlásili se a seznámili nás se svým příběhem. Široká veřejnost určitě také zná ze svého okolí inspirativní podnikatelské osobnosti, kterých si váží. Nezbývá, než aby je nominovali a dali o nich vědět i ostatním začínajícím nebo zavedeným podnikatelům,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o., finalista celonárodního finále soutěže, držitel titulů EY Začínající podnikatel roku 2017 a EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje.

„Z jižní Moravy za dobu konání soutěže EY Podnikatel roku vzešla řada držitelů nejcennějších trofejí a ocenění. Jsou to lidé, kteří ve svém oboru udávají směr – nejen v našem regionu. Ke každému z nich patří vlastnosti, kterých si na lidech cením: vize, jasný cíl a rozhodnost, s jakou za tímto cílem dokáží jít a naplnit jej. Takoví podnikatelé jsou inspirací pro ostatní a přínos pro rozvoj Jihomoravského kraje. Jsem přesvědčen, že i tento ročník soutěže představí takovéto lídry,” uvedl Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o., finalista celonárodního finále soutěže, držitel titulů EY Začínající podnikatel roku 2017 a EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje, Eduard Kučera, zakladatel a spolumajitel společnosti AVAST Software, a.s., držitel titulu EY Podnikatel roku 2009 České republiky a člen hlavní poroty soutěže a Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY.

„Pro mě je hlavní úspěch, že firma funguje a roste. Ocenění v soutěži je taková třešnička na dortu, která, věřím, potěší všechny členy našeho skvělého týmu, protože především díky nim se nám podařilo vyhrát,“ říká Oliver Dlouhý,držitel titulů EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje, EY Začínající podnikatel roku 2017 a finalista celorepublikového finále soutěže pro rok 2017.

„Jsem velmi rád, že v posledních ročnících uspělo mnoho podnikatelů z jižní Moravy. Někteří z nich s JIC úzce spolupracovali a znám je osobně. Právě proto vím, jak moc si ocenění zasloužili za veškeré úsilí, trpělivost a hlavně ochotu dělat svůj vlastní byznys. Dávat ostatním lidem práci a podílet se tak i na rozvoji jižní Moravy. S JIC spolupracuje spousta podnikatelů, kteří by si zasloužili ocenění EY Podnikatel roku. Věřím, že se opět přihlásí hodně inspirativních zástupců firem. Ti řeknou svůj příběh a zároveň budou příkladem pro další podnikatele, kteří s podnikáním začínají nebo teprve nad ním uvažují,“ uvedl Petr Chládek, ředitel zájmového sdružení pro podporu podnikání JIC.

Historie soutěže EY Podnikatel roku se v České republice píše již devatenáct let. V prvním ročníku v roce 2000 zvítězila podnikatelka z Jižní Moravy, Kateřina Janků z firmy Moravia IT. Firmy z Jihomoravského kraje nejčastěji podnikají kromě tradičního výrobního průmyslu právě v oblasti informačních technologií. Nejstaršímu podnikateli tohoto kraje, který se do soutěže přihlásil, bylo v době účasti 76 let, tomu nejmladšímu 26. Z celkových 70 účastníků loňského ročníku soutěže bylo 6 z Jihomoravského kraje. 

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

____________________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje

2005: Radim Jančura, Student Agency

2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma

2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora

2008: Karel Sázavský, TENZA

2009: Jaroslav Klíma, TESCAN

2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation

2011: Jaroslav Klíma, TESCAN ORSAY HOLDING a.s.

2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

2013: Libor Bittner, Bioveta, a.s.

2014: Jindřich Životský, OKAY Holding a.s

2015: Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína a.s.

2016: Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

2017: Oliver Dlouhý, Kiwi.com s.r.o.

____________________________________________________________________________

EY Česká republika
Twitter
Facebook
LinkedIn
YouTube
Instagram