Novinky

Anketa o nejlepší podnikatelský příběh roku 2016

EY Podnikatel roku ve spolupráci s MF DNES a portálem iDNES.cz vyhlásil sedmý ročník čtenářské ankety o nejzajímavější podnikatelský příběh. Poznejte osm výjimečných osobností a originálních podnikatelských nápadů a věnujte hlas tomu, který vás nejvíce zaujal. Do hlasování se můžete zapojit do půlnoci 30. ledna.
Podnikatelský příběh roku 2016 vybírejte zde.

 

Vítěz ankety bude odtajněn v rámci slavnostního vyhlášení výsledků 17. ročníku soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky, které se uskuteční 28. února 2017 na pražském Žofíně. Zařadí se tak po bok Pavla Balouna ze strojírenské firmy Banes, Vladimíra Olmra ze společnosti SOPO zabývající se specializovanými částmi elektromotorů a Karla Nikla, výrobce nástrah na kapry.

 

 

  
      Ivan Camrda / CS Soft  - Podnikat se softwarem začal už v roce 1988, ještě dřív pracoval v Řízení letového provozu. Zkušenosti využil v podnikání, jeho firma dodává software pro dispečinky leteckých společnosti nejen na pražské Letiště Václava Havla, ale i do Izraele, Slovinska nebo Litvy.

 

  
  Jan Kašpar / Cork Janosa - Po revoluci vozil moravské víno do Británie, pak pracoval ve sklárnách, kde dělali i lahve na víno. Nakonec se vrhnul na korkové zátky, kterých jeho firma vyrobí z portugalské suroviny 70 milionů kusů ročně. Většinu odeberou vinaři, dělá však i zátky třeba pro pivovary Bernard nebo Heineken.

 

  
  Jaroslav Kotas a Martina Kotasová / Bezlepík - Manželé v Novém Jičíně vybudovali firmu vyrábějící a prodávající bezlepková jídla. Přes chleba a zákusky se vypracovali až k „houskovým“ knedlíkům. V současnosti své výrobky rozvážejí hlavně po Moravě a Slezsku, v plánu je ovšem i průnik do Čech, do Polska a na Slovensko.

 

  
  Martin Rozmánek / Lescus Cetkovice – Jeho firma se postupně vypracovala v největší a nejmodernější lesní školku v Česku a jeho cílem je prosadit se i do evropské špičky. Při pěstování využívá unikátní technologii vzduchových polštářů a dává garanci na to, že se jeho sazenice uchytí. Jeho vášní je horolezectví, v plánu má vylézt na nejvyšší hory všech sedmi kontinentů.

 

  
  Jiří Schejbal a Jaroslav Oprchal / Jees - S kolegou na cestě po USA „objevili“ osvěžovače vzduchu a rozhodli se je dovážet. Koncem 90. let se odhodlali je sami vyrábět a i když začínali od nuly, na trhu se uchytili. Dnes dodávají do obchodních řetězců a většinu své produkce exportují, celkem do třiceti zemí světa.

 

  
  Andrea Tkačuková / Foreigners.cz - Zahraničním pracovníkům a studentům usnadňuje přesun z jejich země do České republiky. Zajišťuje jim nejen ubytování, ale také víza, pracovní povolení, překlady dokumentů nebo školu pro děti. Stará se třeba o zaměstnance IBM, Lufthansy nebo DHL a její heslo zní: „Abyste se tu cítili jako doma.“

 

  
  Leoš Tupec / H. R. G. – Přiženil se do rodiny tiskaře a neplánovaně musel do rodinné tiskárny v Litomyšli nastoupit, i když chtěl původně pracovat pro banku. Tiskařina mu přirostla k srdci, zaměstnává 165 lidí a podporuje i regionální aktivity. Sbírá staré stroje s cílem postavit funkční tiskárnu inspirovanou dobou první republiky.

 

  
  Aleš Zemánek / AZUB bike – Patří mezi pětici největších hráčů na celosvětovém trhu s lehokoly. Po šestnácti letech fungování má v nabídce dvanáct modelů určených pro turistiku a expedice, s jeho koly se můžete potkat ve Spojených státech, Francii, Německu, Japonsku nebo i Jižní Koreji.

 

 

 

Držitelé ceny čtenářů MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“

 

2015: Pavel Baloun, Banes
2014: Vladimír Olmr, SOPO
2013: Karel Nikl, Karel NIKL
2012: Helena Bednářová, Centrin CZ
2011: Jaroslav Zeman, DETOA Albrechtice
2010: Jindřich Fikar, Čokoládovny Fikar        

Top