Novinky
Tiskové zprávy

Desátý jubilejní ročník soutěže, která oceňuje výjimečné společensky prospěšné podnikatele, zná své finalisty

Praha, 23. února 2016 – Soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2015 zná své finalisty. Soutěž organizuje společnost EY ve spolupráci s  mezinárodní organizací zaměřenou na podporu sociálních inovátorů, Ashoka. V jubilejním, desátém ročníku postoupili do finále Markéta Královcová z Nadačního fondu Klíček a Filip Molčan ze společnosti Good Sailors, s.r.o.

 

„Letos vyhlašujeme jubilejního desátého EY Společensky prospěšného podnikatele roku. Již deset let oceňujeme výjimečné osobnosti, které aplikují zásady podnikání tak, aby díky zavádění inovativních a praktických přístupů či metod dosáhly řešení závažných společenských problémů. Jejich společensky prospěšné podnikání je pro ně zároveň i životním posláním a každý z nich je příkladem hodným následování. Oba letošní finalisté Markéta Královcová z Nadačního fondu Klíček a Filip Molčan ze společnosti Good Sailors mají za sebou silný lidský příběh a svou nezlomnou vůlí a dlouholetou prací pro těžce nemocné a zdravotně postižené dokazují, že zažité stereotypy a tabuizovaná témata lze měnit k lepšímu,” říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Ashoka po celém světě vyhledává a podporuje odvážné a podnikavé lidi, kteří přinášejí inovativní řešení vážných společenských výzev. S radostí jsme se proto připojili k podpoře ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku. Je to skvělá příležitost ukázat vynikající příklady těch, kdo si za cíl svého podnikání zvolili změnit společnost k lepšímu, a inspirovat tak generaci dalších,“ uvedl Ondřej Liška, ředitel organizace Ashoka v České republice.

Jméno držitele titulu EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2015 bude spolu s vítězi soutěže EY Podnikatel roku 2015 vyhlášeno na slavnostním galavečeru 1. března 2016 v Praze.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

__________________________________________________________________________________

Profily finalistů soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2015: 

Markéta Královcová

 

Nadační fond Klíček

„Klíčové je neztratit víru v to, že z dobré setby vzejde dobrá sklizeň.”

Nadační fond Klíček (původně Nadace Klíček) založila Markéta Královcová v roce 1991. Jeho cílem je zlepšovat životní podmínky vážně nemocných dětí a jejich rodin a napomáhat návratu přirozených a obyčejných věcí do jejich života. Soustředí se na budování dětských hospiců a osvětu této problematiky, otevírání veřejné diskuze o otázkách nemoci, umírání a smrti a odstraňování bariéry mezi světem „zdravých“ a světem „nemocných“.

Hlavním impulsem pro založení Nadace byl několikaletý kontakt Markéty Královcové s nevyléčitelně nemocnými dětmi a jejich rodiči ve Fakultní nemocnici v Motole na Klinice dětské onkologie. Od roku 1988 tam sbírala podklady pro svou diplomovou práci, následně tam za dětmi docházela jako dobrovolník. Její původní představa byla zřídit na venkově otevřený dům, kam by mohly přijíždět nabrat novou sílu. Mnoho dětí, s nimiž se Markéta Královcová a její spolupracovníci v nemocnici seznámili, skončilo svoji pozemskou pouť. Přitom si uvědomila, jak je důležité věnovat pozornost i těm, u nichž léčení v nemocnici nebylo úspěšné. Rozšířila proto svoji původní představu o hospicovou péči a nyní již řadu let provozuje dětský hospic v Malejovicích na Kutnohorsku.

Pro pohodu nemocných dětí je však možné udělat mnoho už při samotném pobytu v nemocnici. Jedním z největších trápení bývá odloučení od rodičů a nadace se tak snaží přispět k tomu, aby s  dětmi v nemocnicích mohli být i jejich rodiče. Jejich ubytovnou v Motole projde každý rok kolem 900 lidí.
 

Velkou službu prokazuje dětem v nemocnici také  herní práce (playwork). Hospitalizované děti jsou postupně připravovány - ve spolupráci s jejich rodiči - na chystané zákroky a vysvětlují jim postup léčby. Cílem nadace je napomoci tomu, aby se herní práce rozšířila v českých nemocnicích. Nadační fond pořádá také letní ozdravné tábory. Nedílnou součástí činností fondu je provoz nonstop poradenské a informační linky pro etické a praktické aspekty péče o vážně nemocné a hospitalizované děti, která slouží jak rodičům, tak odborné veřejnosti.

V roce 2007 se nadační fond stal členem Evropské asociace na podporu dětí v nemocnicích (EACH) a je také autorem české Charty práv dětí v nemocnici. V roce 2001 získala Markéta Královcová prestižní mezinárodní ocenění „Sociální podnikatel“ od americké organizace Ashoka.

Filip Molčan

 

 

Good Sailors, s.r.o

„Klíčové je nebát se dělat věci jinak.“

Filip Molčan začal podnikat při studiu na ČVUT, kdy ve svých jednadvaceti letech spoluzaložil v Děčíně vývojářskou společnost Good Sailors (tehdy blue.point Solutions). On i spoluzakladatelé Good Sailors mají určitá zdravotní omezení a tak chtěli dokázat, že hendikepovaní nemusí dělat jen podřadné práce.

Good Sailors byla založena v roce 2002 jako jedna z prvních firem v ČR, která se věnovala open-source a linuxovým řešením. V roce 2006 získala statut chráněné dílny. Přes 80 % jejích zaměstnanců tvoří zdravotně postižení. Snaží se zapojit do práce několik desítek nadaných odborníků, kteří mají kvůli svému hendikepu problém sehnat práci jinde. Firma funguje více on-line, mají vypracovaný systém homeworkingu a komunikace na dálku. Realizovali již řadu projektů pro malé podniky, školy, univerzity, městské úřady, ale i velké organizace, ministerstva a zahraniční firmy. Vedle realizace samotných zakázkových projektů pro zákazníky v oblasti distribuce produktů, vývoje aplikací, technické podpory, profesionální správy sociálních sítí či call centra provozují v Good Sailors několik vlastních aktivit. Patří mezi ně sociální síť pro hendikepované Disway, aplikace BlindShell umožňující používání mobilního telefonu nevidomým či open-source spisová služba pro veřejnou správu. Zatím nejznámější projekt Disway je sociální síť, která umožňuje sdílení informací o turisticky zajímavých místech po celém světě a jejich přístupnosti pro lidi s různými druhy postižení, ať už se jedná o vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící. V roce 2015 postavili vlastní profesionální studio, kde hendikepovaní malují miniatury nejen pro slavnou sci-fi hru Warhammer.

Filip Molčan věří, že lze zaměstnávat hendikepované, dát jim smysluplnou práci a přitom generovat zisk. Tento úspěšný ajťák s dobrým srdcem se podílí i na celé řadě dalších aktivit. Od základní školy psal do odborných médií články o IT. Stál u zrodu OSS Alliance - Společnosti pro výzkum a podporu Open Source a NikonClubu ČR. Věnuje se i startupu MoreDays a společnosti CzechGeeks, jejíž aplikaci pro správu času jel představit i do Silicon Valley a inovačního centra v Bostonu. Jeho projekty mají ambice i reálnou šanci uspět v zahraničí, řídit je ale chce i nadále z Děčína. Je velký patriot, kromě IT podnikání například hlídá jako dobrovolný strážce národní park České Švýcarsko.

_____________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku EY Společensky prospěšný podnikatel roku

2006: Vojtěch Sedláček, Agentura pro Vás

2007: Josef Baláž, Liga Bruntál

2008: Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula

2009: Emilie Smrčková,  Pod Křídly

2010: Pavel Křížek, Ochrana fauny ČR

2011: Dolores Czudková, Ergon – chráněná dílna

2012: Robert Schönfeld, International School of Music and Fine Arts Prague

2013: Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska

2014: Tereza Jurečková, Pragulic – poznej Prahu jinak!

______________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY  Společensky prospěšný podnikatel roku 2015

  • Petra Vitoušová, předsedkyně poroty, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2002, Bílý kruh bezpečí
  • Tereza Jurečková, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014, Pragulic – Poznej Prahu jinak!
  • Jan Školník, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013, Agentura pro rozvoj Broumovska
  • Drahoslava Kabátová, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008, Letohrádek Vendula
  • Monika Mudranincová, vedoucí magazinu City, MF DNES
  • Zdeněk Slejška, EDUin
Top