Novinky

EY Podnikatel roku: Jste tvůrcem díla, které inspiruje a přetrvá?

V průběhu divokých devadesátek byli v Česku podnikatelé mnohdy vnímáni poměrně negativně. Ani oni sami na sebe proto nechtěli moc strhávat pozornost. Dokážete si tak asi představit, jaké to bylo lákat je do dosti veřejné a hodně viditelné podnikatelské soutěže,“ směje se Helena Sladkovská, ředitelka soutěže EY Podnikatel roku, když vypráví, jak to celé v České republice vlastně začalo. 

Psal se rok 2000. Kolik podnikatelů se vám tehdy přihlásilo?

Do úplně prvního ročníku se v hlavní kategorii – tehdy byla jenom ta – přihlásilo 22 podnikatelů, což oproti loňským 146 není úplně fantastické číslo, my byli ale rádi, že se přihlásil aspoň někdo.
 

Kvůli tehdejší image podnikatelů?

Také kvůli tomu, ano. Podnikatelé neměli v České republice v té době úplně dobrou pověst a lidé je vnímali spíš negativně, což fungovalo oboustranně, tedy znamenalo to, že ani oni sami se nikde veřejně moc prezentovat nechtěli. Druhým faktorem ale bylo to, že tu ta soutěž byla nová. Zatímco globální EY Podnikatel roku v té době už běžel víc než dekádu, v Česku tu soutěž nikdo neznal a ani vlastně nevěděl, proč by se měl přihlásit.
 

A proč by se měl přihlásit?

Prestiž, mediální pozornost, oborové uznání, známka kvality toho, co děláte, jak pro vaše zaměstnance, tak pro zákazníky i možné investory, a opravdu ojedinělá možnost přidat se do globální komunity ostatních úspěšných podnikatelů. S tím se pojí nové obchodní příležitosti, osobnostní i profesní rozvoj a celá řada dalších věcí. Porotu navíc tvoří vítězové předchozích kol, takže vaši podnikatelskou dráhu hodnotí opravdu ti nejpovolanější lidé, kteří vědí, o čem mluví.
 

Soutěž se jmenuje EY Podnikatel roku. Co v ní tedy dělá EY, když vítěze vybírá nezávislá porota?

EY celou soutěž pořádá a zaštiťuje. Hodnotící kritéria, se kterými porota pracuje, jsou také naše a ve všech 60 zemích, kde aktuálně soutěž probíhá, jsou stejné. To je známkou kvality a férovosti. Součástí hodnocení jednotlivých podnikatelů je také analýza, zda je s jejich firmou či firmami vše zákonně v pořádku, a tu také provádíme my. Takže EY dává jakýsi potvrzující štempl, takovou známku kvality.
 

Proč jste se rozhodli v Česku soutěž pořádat?

Protože nám tehdejší negativní pověst podnikatelů vadila. Viděli jsme mezi nimi – a to nejen mezi našimi klienty – opravdu zajímavé lidi s úžasnými příběhy, které si podle nás zasloužilo šířit. Chtěli jsme paradigma podnikatele v očích veřejnosti změnit tím, že poukážeme na to, co všechno dělá, co všechno musel překonat a jaké má hodnoty. Podnikatelé dávají lidem práci a posouvají svět kupředu. Existují opravdu poctiví a schopní jedinci, tak je pojďme ukázat. To byla motivace v začátku, dnes už jsme trochu dál a řešíme i celospolečenskou stránku věci, udržitelnost a jiné faktory, na které v těch prvních letech takový důraz nebyl.

 

 


Je ještě něco, co se za ta léta změnilo? Jsou přihlášení podnikatelé jiní dnes než před dvaceti lety?

Kromě celospolečenské motivace, tedy toho dělat něco navíc, bych řekla, že nám podnikatelé za ty roky trochu omládli. Dříve jsme měli opravdu málo mladých podnikatelů, co se do soutěže hlásili, dnes je situace v podstatě úplně opačná. Našemu nejmladšímu přihlášenému podnikateli bylo například teprve 21 let a loňský vítěz Josef Průša byl ve svých 31 letech dosud nejmladším celostátním vítězem. To je asi nejzajímavější změna. Že se objevuje více technologických firem než dříve, asi úplně překvapivé není.
 

A je něco, co se nemění?

Nemění se ta touha po vítězství. Všichni chtějí vyhrát a neradi prohrávají, což se určitě promítá i do jejich byznysu. Když budujete firmu, často bojujete se spoustou nepřízní a daleko to dotáhnou jen ti, co se nevzdávají. A to samé platí pro EY Podnikatele roku.
 

Jaký musí podnikatel být, aby v soutěži uspěl?

Myslím, že je důležitá vášeň a schopnost strhnout ostatní. Výjimečný podnikatel musí mít vizi, pro kterou nadchne svůj tým. A musí mít charisma, vidět příležitost tam, kde ji jiní nevidí, a být ochoten bít se až do posledního dechu. 
 

Můžu se jako podnikatel přihlásit víckrát, nebo jednou a dost?

Přihlásit se opakovaně je možné a také se to děje. Roli v tom hrají ambice podnikatelů a jejich touha vyhrát. My nemůžeme garantovat, že někdo vyhraje nebo ne, pozici si u nás nikdo nekoupí ani neuplatí a nikdo samozřejmě nechce být druhý. A tak se občas stává, když je ročník opravdu silný a je v něm hned několik jasných vítězů, ale vybrat se může jen jeden, že se ti druzí a třetí přihlásí znovu. Když to řeknu odlehčeně: Občas holt máte smůlu, že je s vámi v závodě i Usain Bolt, tak aby vám to nebylo líto, můžete zkusit závodit napřesrok.
 

Vzpomínáte si na nějaký konkrétní, takto silný ročník?

Nejsložitější byl v tomto smyslu, myslím, ročník 2012. Tam se nám sešly hned tři velké osobnosti – František Piškanin z HOPI, Zdeněk Pelc z GZ Media a Lubomír Stoklásek z AGROSTROJ Pelhřimov – a porota se s tím opravdu hodně prala, než nakonec vybrala pana Piškanina. Oba v tomto kole neúspěšné pány to samozřejmě naštvalo a současně je to zdravě motivovalo, a proto se nakonec oba přihlásili znovu. A celostátního vítězství se také oba i dočkali – pan Pelc v roce 2015 a pan Stoklásek v roce 2017. Taková pauza někdy navíc přihlášce i pomáhá, protože se firma za tu dobu posune zase o něco dále a má lepší šance, což se nám tady v obou případech potvrdilo. 

 Čí příběh z těch, které vám prošly takříkajíc pod rukama, je podle vás nejzajímavější?

Asi bych jmenovala Avast. Když se tehdy v roce 2009 Eduard Kučera s Pavlem Baudišem přihlásili, nikdo z nás netušil, jaká fenomenální firma, na kterou my všichni Češi můžeme být právem hrdí, z jejich podnikání vyroste. Z tohohle pohledu měl Avast asi ten nejimpozantnější vývoj. I když nás samozřejmě těší zejména to, že všichni vítězové, které jsme ocenili, i po svém vítězství dál rozvíjeli a zdokonalovali svoje firmy a jsou dnes daleko dále, než byli v den ocenění. Tedy to, že to všechno byly očividně dobré volby.
 

V globálním kole soutěže ale ani Avast neuspěl.

Tak tehdy to ještě nebyla ta firma jako dnes, ale obecně je pravda, že evropských vítězů celosvětové soutěže není mnoho a Čech nevyhrál ještě ani jeden. Myslím si ale, že je to způsobeno jednak relativním měřítkem – globální vítězové většinou nějak zásadně ovlivňují, když to přeženu, skoro půlku planety, což z naší pozice většinou moc dobře nejde. A také tam jsou opravdu převratné osobní příběhy, které, řekla bych, se přihodí opravdu jen jednomu ze sta milionů. To ale samozřejmě neznamená, že takový člověk nemůže být Čech. A třeba to příště právě Čech bude, kdo ví. Nominujte zajímavé lidi kolem vás a uvidíme, jestli to prolomíme.
 


 


Souhrn
V průběhu divokých devadesátek byli v Česku podnikatelé mnohdy vnímáni poměrně negativně. Ani oni sami na sebe proto nechtěli moc strhávat pozornost. Dokážete si tak asi představit, jaké to bylo lákat je do dosti veřejné a hodně viditelné podnikatelské soutěže,“ směje se Helena Sladkovská, ředitelka soutěže EY Podnikatel roku, když vypráví, jak to celé v České republice vlastně začalo. 
 

Top