Novinky

EY Podnikatel roku: Ovládáte umění podnikat?

Neexistuje mnoho soutěží, jako je EY Podnikatel roku. Soutěží, které nejen ocení vaši výjimečnost a ukážou ji světu, ale které vás dokážou i posunout a obohatit, ať už po stránce profesní, nebo po té osobní. Vyhrát titul EY Podnikatel roku totiž neznamená jen galavečer, cenu a gratulaci, znamená to dlouhodobý rozvoj, nové obchodní příležitosti i mnohaletá přátelství.

EY Podnikatel roku vznikl před pětatřiceti lety ve Spojených státech amerických a zprvu byl pouze lokální, americkou soutěží. Postupem času ovšem pronikl i na jiné zahraniční trhy, a to včetně České republiky, kde se tituly začaly rozdávat v roce 2000. V současné době je tak EY Podnikatel roku jediná světově uznávaná soutěž svého druhu, pravidelně vyhlašovaná v téměř 60 zemích na šesti kontinentech.

Její poslání se přitom ani po třech dekádách nezměnilo – identifikovat a ocenit ty nejvýjimečnější podnikatelské příběhy. Lidi, kteří museli překonat celou řadu překážek, než se dostali tam, kde jsou. Osobnosti, které každou komplikaci vzali jako příležitost posunout se dál a neváhali ani tváří v tvář dílčímu neúspěchu. Zkrátka podnikatelé s velkým P.

„Důležitá je vášeň a schopnost strhnout ostatní. Výjimečný podnikatel musí mít silnou vizi, pro kterou nadchne svůj tým. A musí mít charisma,“ popisuje, co mají všichni tuzemští vítězové EY Podnikatele roku společného, Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v České republice, která v tuzemsku soutěž osobně zaštiťuje. „Společnou pak všichni mají také touhu po vítězství a silný drive.“
 

Komunita inspirativních lidí
Nejen vítězové, ale všichni přihlášení do soutěže vstupují do poměrně exkluzivní komunity inspirativních osobností, což jim poskytuje možnost se profesně posouvat, navazovat obchodní vztahy, a různě spolupracovat. A protože je soutěž globální, není to limitováno geografickou polohou ani dojezdovou vzdáleností.

„Prestiž, mediální pozornost a oborové uznání každého určitě potěší, čeho si ale účastníci na soutěži nejvíc váží, je právě ona komunita. Vznikají tam spolupráce lidí, kteří by se normálně nepotkali, rodí se tam spousta inovativních nápadů a obchodních příležitostí a také jsou tam pokládány základy celoživotních přátelství,“ popisuje Magdalena.

Úspěch v soutěži také dává dobrý signál směrem k zaměstnancům, zákazníkům i potenciálním investorům. Zaměstnance to ujišťuje, že má jejich práce smysl, zákazníci díky tomu vědí, že se na vás mohou spolehnout, a investorům to ukazuje, že má váš byznys potenciál a stojí na silných nohou. EY totiž jako součást hodnocení jednotlivých podnikatelů logicky provádí i důkladnou analýzu jejich firem z hlediska zákonných rámců a fraudových záležitostí, řekněme tedy takovou prověrku bezúhonnosti. „Máme-li se za někoho zaručit, musíme vědět, že je v jeho firmě opravdu vše v pořádku,“ vysvětluje Helena Sladkovská, která má soutěž u nás už téměř deset let na starosti.Nezávislá porota
EY nicméně sama vítěze nevybírá. To dělá nezávislá porota složená z předchozích výherců. „Vybírají to lidé, kteří všechny ty nástrahy a útrapy podnikání znají z vlastní zkušenosti, takže dokážou nejlépe ocenit, kdo co zvládl hůře a kdo lépe,“ vysvětluje Helena. „EY jejich výběru dává jakousi pomyslnou značku kvality a jistoty, na kterou se můžete spolehnout. Kritéria výběru vítěze jsou také z naší dílny, jsou komplexní, hodnotí jeho osobnost a byznys z mnoha úhlů, a jsou také v rámci soutěže pro každou zemi stejné, což pak umožňuje poměřovat jednotlivé příběhy i na úrovni kontinentů či celého světa.“

Světové finále EY Podnikatele roku probíhá každoročně v Monte Carlu a vítěz se vybírá ze všech celostátních vítězů, tedy i z toho českého. „Náš vítěz se tak má možnost seznámit a popovídat si s ostatními a inspirovat se jejich příběhy. Mohou udržovat kontakt, vzájemně si pomáhat, spolupracovat,“ vyjmenovává Helena. „Aktuálně vznikají i komplexnější mentoringové programy, které budeme jako firma zaštiťovat a prostřednictvím kterých budeme celosvětově propojovat podnikatele zase trochu jiným, spíše edukativním směrem. Možností je mnoho a my se snažíme s alumni soutěže pracovat dlouhodobě nejen jejich účastí v porotě, ale také právě skrze jejich kontinuální osobní i profesní rozvoj.“Něčí problém = něčí příležitost
Když ti život nadělí citróny, udělej z nich citronádu, říká se v anglickém přísloví. A přesně to charakterizuje vítěze EY Podnikatele roku nejen v pandemické době. „Ne každému se vždycky daří, to je život. Vzít problém a vidět v něm příležitost je ale přesně to, co porota často oceňuje. Například letošní český národní vítěz Josef Průša, který podniká v oblasti 3D tisku, v koronavirové době tiskl ochranné štíty a jejich design také zveřejnil bez nároku na honorář pro všechny, kdo jej potřebovali, čehož si porota samozřejmě také všimla,“ říká Magdalena Souček s tím, že právě společenská odpovědnost je faktorem, který rok od roku nabírá na větší důležitosti.

Udržitelnost, společenská odpovědnost, překonávání překážek a nástrah, schopnost zdravě riskovat a nacházet příležitosti tam, kde je ostatní nevidí. To všechny vítěze spojuje, ať už jsou ze Soulu, nebo třeba z Brna.

 
Souhrn
Neexistuje mnoho soutěží, jako je EY Podnikatel roku. Soutěží, které nejen ocení vaši výjimečnost a ukážou ji světu, ale které vás dokážou i posunout a obohatit, ať už po stránce profesní, nebo po té osobní. Vyhrát titul EY Podnikatel roku totiž neznamená jen galavečer, cenu a gratulaci, znamená to dlouhodobý rozvoj, nové obchodní příležitosti i mnohaletá přátelství.

Top