Novinky
Tiskové zprávy

EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2014

Devátý ročník soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku zná své finalisty. Do finále se probojovaly čtyři výjimečné osobnosti, jimž se daří měnit zažité stereotypy naší společnosti a které významně přispívají k tvorbě lepšího sociálního prostředí. S nejlepším podnikatelským záměrem se o vítězství ucházejí Ladislav Brázdil, ZLKL, s. r. o., Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak! o.s., Alena Červenková, Společnost „E“ / Czech Epilepsy Association, o.s., a Petr Herynek, ERGOTEP, družstvo invalidů. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním galavečeru EY Podnikatel roku 3. března 2015 v pražském paláci Žofín.

Ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku) uděluje EY v České republice od roku 2006. Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. „Prostřednictvím soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel už devět let upozorňujeme na výjimečné osobnosti, pro které je společensky prospěšné podnikání nejen prací, ale také životním posláním. Osobní příběhy a úspěchy finalistů letošního ročníku jsou důkazem, že podnikat a zároveň pomáhat lze i v oblastech, které jsou pro veřejnost okrajovým nebo stigmatizovaným tématem. Věřím, že jejich úsilí je tak cestou k lepší společnosti a každý z nich je příkladem hodným následování,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Mezi nominovanými soutěžícími jsme hledali výrazné osobnosti s nezaměnitelnými životními příběhy, které často definovaly budoucí směr jejich podnikatelských aktivit. Každý z finalistů soutěže přináší ve smyslu společensky prospěšných aktivit nové nápady, originální životaschopné projekty i jedinečné přístupy v jejich realizaci,“ uvádí Robert Schönfeld, majitel společnosti RSBC Group, která je spoluorganizátorem soutěže.

Ladislav Brázdil, ZLKL, s. r. o.

Ladislav Brázdil je jednatelem, majitelem a ředitelem ZLKL, s. r. o., v jedné osobě. ZLKL je ryze česká stabilně rostoucí rodinná strojírenská společnost, která provozuje obrobnu, lisovnu, svařovnu, lakovnu a montáž. Zaměstnává přibližně 185 lidí a generuje 350 mil. Kč ročního obratu. Společnost se od roku 1993, kdy byla založena, vypracovala na evropskou strojírenskou špičku a v regionu představuje významného zaměstnavatele, který svůj úspěch staví na podpoře regionu a na širokém výčtu společensky prospěšných aktivit. V rámci projektu vozidla pro tělesně postižené Elbee se posouvá ještě dále. Elbee je světově unikátní vozidlo, které dává možnost osobám upoutaným na invalidní vozík řídit přímo z jejich vozíku, bez nutnosti přesedat na sedadlo řidiče.

Petr Herynek, ERGOTEP, družstvo invalidů

Petr Herynek je jedním ze zakladatelů sociálního podniku Ergotep, družstvo invalidů. Družstvo má dnes zhruba 200 zaměstnanců, z nichž 95 % tvoří osoby se zdravotním postižením. Zabývá se segmentem sociálního podnikání, který nese název Integrační sociální podnikání. Od vzniku společnosti v roce 2004 se Petr Herynek snažil vybudovat podnik, který se bude lišit od zažitých standardů. V oblasti obchodu je dnes ERGOTEP mimo jiné partnerem ČSOB nebo společnosti TESCOMA, pro kterou zajišťuje provoz části prodejních center a elektronického obchodu v ČR a v Polsku. Družstvo rovněž vybudovalo unikátní systém managementu ISP.

 

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak! o.s.

Tereza Jurečková se k tématu sociálního podnikání dostala během studia na vysoké škole a tato oblast ji velice zaujala. Nápad ukázat lidem Prahu z pohledu bezdomovce uvedla do praxe se svým někdejším spolužákem Ondřejem Klüglem, s nímž založila organizaci Pragulic. V roce 2012 byly spuštěny první prohlídky a od té doby provedli bezdomovci Prahou přes 7 000 lidí z celého světa. V současné době organizace zaměstnává na dohodu devět průvodců s netradičními trasami a hlubokými osobními příběhy. Lidem bez přístřeší tak Pragulic přináší kromě jiného pravidelný příjem, formu seberealizace a některým z nich i možnost změnit vlastní život. Významným přínosem této iniciativy je i medializace tématu bezdomovectví a bourání zažitých stereotypů ve společnosti.

Alena Červenková, Společnost “E” / Czech Epilepsy Association, o.s.

Alena Červenková je předsedkyní občanského sdružení Společnost „E“ / Czech Epilepsy Association, které pomáhá lidem s epilepsií. V roce 2008 začalo sdružení využívat aranžování květin jako terapeutický nástroj během sociální aktivizační činnosti s klienty. Aranžování klienty, kteří jsou postiženi epilepsií, bavilo a v širší škále činností se stalo tou nejoblíbenější a nejnavštěvovanější aktivitou. V roce 2011 tak vznikl projekt podporovaného zaměstnávání lidí s epilepsií, v rámci něhož byly realizovány zakázky i pro veřejnost a firmy. V roce 2012 byl založen sociální podnik, který v současné době zaměstnává 14 lidí na DPP. U zaměstnanců je budována kromě techniky aranžování hlavně sebedůvěra, což je jeden z nezbytných předpokladů úspěchu na trhu práce.

Jan Školník - EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

 

 

V porotě soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2014 zasedli:

 

Petra Vitoušová – předsedkyně poroty, Bílý kruh bezpečí, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2002

Jan Školník – Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Robert Schönfeld – International School of Music and Fine Arts Prague, Společensky prospěšný podnikatel roku 2012

Dolores Czudková – Ergon – Chráněná dílna, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2011

Drahoslava Kabátová – Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jozef Baláž – Společensky prospěšný podnikatel roku 2007

Monika Mudranincová – Mladá fronta DNES, vedoucí magazínu City

Top