Novinky
Tiskové zprávy

Hledá se vítěz regionálního klání o titul EY Podnikatel roku 2017 Moravskoslezského kraje

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele ze svého okolí do největší celosvětové podnikatelské soutěže

 

Již třikrát získali nejvyšší ocenění podnikatelé z Moravskoslezského kraje, který dlouhodobě patří k nejúspěšnějším v počtu nominací

Ostrava, 11. září 2017 Společnost EY pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje prof. Ing. Iva Vondráka, CSc. vyhlásila již třináctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Loňským vítězem se stal Jan Hasík, generální ředitel a majitel společnosti HSF System a.s., která se za uplynulé roky vypracovala mezi nejvýznamnější stavební podniky v zemi a podílela se například na stavbách významných automobilek v České republice i na Slovensku nebo na realizaci velkých zakázek v Rakousku a Německu. Moravskoslezský kraj je jedním z nejúspěšnějších v soutěži EY Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové - Jannis Samaras, Kofola (2011), Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK (2010), a Pavel Juříček, BRANO Group (2006).

„V Moravskoslezském kraji není o podnikatelské talenty nouze, vzešlo odsud již několik celostátních vítězů soutěže EY Podnikatel roku. I v letošním ročníku soutěže chceme nalézt ty nejlepší podnikatele a ocenit výsledky jejich píle a tvrdé práce. Nominujte proto podnikatele, kterého si vážíte, a jehož úspěch by zároveň mohl být tím správným impulsem pro nastupující generace českých podnikatelek a podnikatelů,“ vyzývá Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

 

 

 

Jan Hasík, generální ředitel a majitel společnosti HSF Systém a.s. a držitel krajského titulu EY Podnikatel roku 2016 Moravskoslezského kraje

„Jsem hrdý na to, že v Moravskoslezském kraji není o podnikatelské talenty nouze. Že máme u nás kreativní podnikatele s neotřelými vizemi, kteří umí dát lidem dobrou práci, produkty jejich firem jsou kvalitní, inovativní a je po nich sháňka. Je dobře, že soutěž EY Podnikatel roku právě takové firmy, které nejen náš region posunují dál, zviditelňuje a povzbuzuje. Ostatní se tak mohou inspirovat,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Z Moravskoslezského kraje pochází třetí nejvyšší počet účastníků soutěže EY Podnikatel roku. Za sedmnáctiletou historii celostátní soutěže mělo adresu z tohoto regionu 85 podnikatelů ze 78 firem a tři z nich nakonec slavili celkový úspěch v celostátním kole. Z Ostravska také pochází jedna z celkově nejstarších firem, v době své účasti slavila přes půlstoletí existence (51 let) a jedna z největších, s obratem téměř 10 miliard korun. Nejstaršímu podnikateli z Moravskoslezského kraje bylo 72 let, je tedy jen o čtyři roky mladší než historicky nejstarší zúčastněný podnikatel. Čím ale sever Moravy naopak nevyniká, je účast žen. Za celou historii o krajský titul soutěžilo jen pět žen, na celostátní úrovni je přitom jejich zastoupení zhruba 10 %.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2017.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2017 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2012). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podvanácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2016) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již osmý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2018.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos podruhé udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp. Podpora kulturního dění není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a podpora kultury není realizována za účelem dosažení zisku. Více info o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2017 Moravskoslezského kraje bude známo v únoru 2018. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2017 České republiky budou vyhlášeny 27. února 2018. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2018 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

_______________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje

2005: Ladislav Kraus, Bochemie

2006: Pavel Juříček, Brano Holding

2007: Tadeáš Franek, Refrasil

2008: Milan Canibal, Karvinská hornická nemocnice

2009: Pavel Bartoš, FITE

2010: Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK

2011: Jannis Samaras, Kofola

2012: Mieczyslaw Molenda, Gascontrol

2013: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2014: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2015: Rudolf Gregořica, LANEX a.s.

2016: Jan Hasík, HSF System a.s.   

 

Twitter: @EY_CeskaRep
Facebook: EY Careers Czech
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Instagram: eyceskarepublika

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz.

Top