Novinky
Tiskové zprávy

Hledáme podnikatele, kteří jsou inspirací a vzorem pro ostatní. Osmnáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku právě začíná.

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele ze svého okolí do nejprestižnější celosvětové podnikatelské soutěže

 

Praha, 4. září 2017 Společnost EY hledá v České republice již osmnáctého EY Podnikatele roku, který bude Českou republiku reprezentovat na světovém finále v Monte Carlu. Porotu soutěže zajímají nejen hospodářské výsledky, ale především výjimečný podnikatelský příběh. Soutěží se v kategoriích EY Podnikatel roku České republiky, EY Technologický podnikatel roku, EY Začínající podnikatel roku a EY Společensky prospěšný podnikatel roku. Česká televize letos vyhlásí dalšího vítěze Ceny České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění. Čtenáři MF DNES a iDNES.cz budou opět vybírat nejlepší podnikatelský příběh. Oceňováni budou i úspěšní podnikatelé v krajích. Přihlášky a nominace je možné podávat do 21. října 2017.

Soutěž EY Podnikatel roku již osmnáct let objevuje výjimečné osobnosti, kterým nechybí vize ani odvaha. Podnikatele, kteří se ani přes počáteční nezdary nevzdali a vybudovali stabilní a fungující firmy.

„Letos po osmnácté hledáme inspirativní příběhy českých podnikatelů. Mnoho začínajících i zavedených podnikatelů se často ptá, jak uspět. Nápadem, znalostí trhu a zákazníků nebo dravostí? Jedním z důležitých aspektů úspěchu je motivace. Dokáže nastartovat rozjezd podnikání i dát nový impuls těm, kteří se po letech dostávají do stereotypu. Věřím, že ocenění EY Podnikatel roku může pro mnohé takovou motivací být. Nominujte proto podnikatele, kterého si vážíte, a jehož úspěšný příběh by zároveň mohl být tou správnou motivací pro nastupující generace českých podnikatelek a podnikatelů,“ vyzývá Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

 

Petr Chmela, jednatel a spolumajitel společnosti TESCOMA s.r.o., vítěz 17. ročníku soutěže a držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky na světovém finále soutěže v Monte Carlu. Zleva manželka Petra Chmely, Pavla Putnová a zprava Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v ČR a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy

Úspěšní podnikatelé také čím dál více kladou důraz na udržitelný rozvoj svého podnikání a odkaz pro budoucí generace. Vedle hospodářských výsledků sledují i sociální cíle, není jim jedno, v jakém prostředí žijí a chtějí se na jeho rozvoji aktivně podílet,“ dodává Magdalena Souček.

„Automobilový průmysl čeká v blízké době mnoho zásadních změn, stejně tak jako v mnoha dalších sektorech podnikání. Být úspěšný v podnikání v této nelehké době tak vyžaduje neustále vyšší nároky. Proto nás velmi těší, že můžeme i v dalším ročníku soutěže EY Podnikatel roku přivítat nové úspěšné podnikatele,“ říká Harald Hölzl, generální ředitel společnosti BMW Group Česká republika, která je oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017.

„Také se vám stalo, že vaše touhy a sny se ztělesnily v úplně jiné formě, než jste očekávali? Třeba můj sen žít muzikou mě dovedl k podnikání. To potvrzuje slova klasika, že cesta je cíl. Milníky na ní mohou být nečekaně překvapivé, dobrodružné a kreativní. Mám takový život rád. I když poctivě musím přiznat - ani v nejmenším jsem netušil, že má angažovanost v soutěži EY Podnikatel roku mě dovede až do Monte Carla. Upřímně si této pocty vážím", uvedl Petr Chmela, spolumajitel společnosti TESCOMA s.r.o., držitel titulů EY Podnikatel roku 2016 České republiky a EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje, který zasedne v čele odborné poroty letošního ročníku soutěže.

V současné době se EY Podnikatel roku jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již ve více než padesátce zemí na šesti kontinentech. V loňském ročníku soutěže EY Podnikatel roku dorazilo jen v České republice přes 450 nominací. Celkově bylo v tuzemsku přihlášených 75 podnikatelů z 66 firem. Mezi přihlášenými bylo 10 žen podnikatelek. Součet obratů podniků a společností loňských soutěžících činil 46,1 miliardy korun. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul mělo hlavní město Praha, Jihomoravský kraj, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Vítězem sedmnáctého ročníku se v České republice stal Petr Chmela, spolumajitel světoznámé TESCOMY, která patří mezi nejznámější výrobce kuchyňských potřeb a její výrobky lze najít v obchodech a kuchyních po celém světě.

V celosvětovém klání v monackém Monte Carlu získal letos titul EY Světový podnikatel roku Kanaďan Murad Al-Katib z AGT Food and Ingredients Inc., jehož společnost patří mezi největší řetězce zásobující celý svět čočkou, cizrnou a hrachem.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv, nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz. Na stejných webových stránkách je k dispozici rovněž přihláška pro podnikatele. Uzávěrka přihlášek i nominací je 21. října 2017.

V čele poroty zasedne loňsky vítěz Petr Chmela (TESCOMA) a spolu s ním budou o vítězi rozhodovat i další držitelé titulu EY Podnikatel roku, jako například František Piškanin (HOPI), Zbyněk Frolík (LINET), Eduard Kučera (AVAST Software) nebo Pavel Juříček (BRANO Group). Porota se řídí mezinárodně platnými pravidly EY a neomezuje se pouze na ekonomická data. Naopak, hodnocení zohledňuje mimo jiné osobnost soutěžícího, jeho čestnost a poctivost, strategickou orientaci či inovace a dopad jeho podnikání.

Soutěžní kategorie

Soutěží se v kategoriích EY Podnikatel roku České republiky, EY Technologický podnikatel roku, EY Začínající podnikatel roku a EY Společensky prospěšný podnikatel roku. Porota již tradičně oceňuje i nejlepší podnikatele v jednotlivých krajích. Držitele krajského titulu EY Podnikatel roku má každoročně kraj Olomoucký, Jihomoravský, Moravskoslezský, Zlínský, Praha a Středočeský kraj, v závislosti na počtu a kvalitě nominovaných může porota ocenit podnikatelské osobnosti i v dalších krajích. V loňském roce byla Českou televizí, hlavním mediálním partnerem soutěže, poprvé udělena Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění. Jejím cílem je ocenit osobnosti, které se vedle své podnikatelské činnosti aktivně věnují podpoře kultury. Hlavní spoluorganizátor soutěže deník MF DNES a iDNES.cz. již tradičně vyhlašuje čtenářskou anketu o nejlepší podnikatelský příběh.

 

Soutěž o nejlepší podnikatelský příběh 2016, který vybrali čtenáři MF DNES a Idnes.cz za rok 2016, vyhráli manželé Jaroslav a Martina Kotasovi, majitelé společnosti Bezlepík s.r.o. s Markem Ebenem, moderátorem slavnostního galavečera EY Podnikatel roku

Do kategorie EY Technologický podnikatel roku mohou být nominováni podnikatelé, jejichž společnosti technologie vytvářejí nebo inovativním způsobem využívají. Odborné porotě předsedá Jaroslav Klíma, generální ředitel a předseda představenstva TESCAN ORSAY HOLDING, držitel titulů Technologický podnikatel roku 2011 a Podnikatel roku 2011 Jihomoravského kraje.

Na ocenění EY Začínající podnikatel roku může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2017 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (s podnikáním začal po 1. 1. 2012). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

 

EY Začínající podnikatel roku 2016 Josef Průša, jednatel a majitel společnosti Prusa Research s.r.o.

Hlavní mediální partner soutěže, Česká televize, udělí Cenu České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp. Podpora kulturního dění není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a podpora kultury není realizována za účelem dosažení zisku. Více info o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

 

Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění, jejími prvními držiteli se stali manželé Radana a Jiří Waldovi, jednatelé a majitelé společnosti WALD Press, s.r.o.

Letos již podvanácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou společensky prospěšní podnikatelé, zakladatelé ziskové nebo neziskové organizace nebo vlastníci (spoluvlastníci) obchodních společností, podnikající (k 31. prosinci 2016) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. Společensky prospěšné podnikání je o zavádění praktických, inovativních přístupů zaměřených na okrajové záležitosti či skupiny společnosti a mělo by poskytovat praktickou a životaschopnou alternativu k čistě charitativní či státní politice v dané oblasti. Podporovatelem soutěže je mezinárodní síť sociálních inovátorů, organizace Ashoka.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky bude, spolu s vítězi v dalších kategoriích, vyhlášeno 27. února 2018. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 13. – 18. června 2018 v Monte Carlu.

Partneři soutěže EY Podnikatel roku 2017

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika.
Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

Příloha I

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2017

Petr Chmela, předseda poroty, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016

Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr, Info.cz, šéfredaktor

Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor


Poradní sbor
Ivan Pilný, ministr financí ČR

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

Rudolf Rabiňák, Raiffeisenbank, místopředseda představenstva a výkonný ředitel

Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010


Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2017
Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017
Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA

 

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Porota:

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Radana Waldová, spolumajitelka a jednatelka Wald Press, držitelka ocenění Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016

 

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.

Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz.

Twitter: @EY_CeskaRep
Facebook: EY Careers Czech
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Instagram: eyceskarepublika

Top