Novinky

Jiří Hlavatý ze společnosti JUTA se stal EY Podnikatelem roku 2013 České republiky

Držitelem prestižního ocenění EY Podnikatel roku 2013 České republiky se stal Jiří Hlavatý, majitel největší české textilní společnosti JUTA a.s. Vítěznou trofej si v úterý večer převzal v pražském Paláci Žofín z rukou 1. místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí České republiky Andreje Babiše a Magdaleny Souček, vedoucí partnerky společnosti EY, která soutěž v České republice vyhlašuje od roku 2000. Titul EY Technologického podnikatele roku si odnesli František a Robert Kudelovi z Chropyňské strojírny. Trofej EY Začínajícího podnikatele roku 2013 získali Veronika Mouchová a Filip Říha ze společnosti YesFresh s.r.o. V letošním roce byl udělen také titul EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013 České republiky, obdržel ho Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, o.s.

 

 „Věřím, že Jiří Hlavatý bude skvěle reprezentovat podnikatele z České republiky na celosvětovém finále v Monte Carlu a že jeho příběh osloví mezinárodní porotu stejně jako nás,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice. A dodává: „I letos jsme díky soutěži EY Podnikatel roku objevili výjimečné osobnosti, které nerozhodují zápasy na olympiádě, ale reprezentují v důležitějších disciplínách – svou poctivostí v podnikání, pokorou, ochotou tvrdě pracovat, odpovědností vůči svým zaměstnancům i zákazníkům či schopností čelit tvrdému konkurenčnímu prostředí. Na cestě k dnešnímu úspěchu musely překonat spoustu překážek a mnohdy přímo osudových zkoušek. Ať už jsou to podnikatelé, kteří vybudovali fabriku na „zelené louce“, zpracovali privatizační projekt či založili internetový start up, všichni vložili do svého podnikání obrovské množství poctivé práce. Věřím, že jejich příklad dokáže inspirovat a motivovat ostatní realizovat svůj podnikatelský sen.“

 

Profil vítěze:
Jiří Hlavatý – JUTA a.s.

Jiří Hlavatý nastoupil do JUTY ve Dvoře Králové jako strojní inženýr hned po škole v roce 1972. Pro značku JUTA pracuje již čtyřicet let, a než se stal jejím ředitelem a následně majitelem, prošel zde mnoha profesemi. Dnes řídí 14 továren a 2 000 zaměstnanců. Historie tradičního českého podniku JUTA sahá až do druhé poloviny 19. století, kdy továrny v soukromém vlastnictví vyráběly příze, tkaniny, pytle a lana z přírodních materiálů. Po sametové revoluci se JUTA pod vedením Jiřího Hlavatého stala největší textilkou v České republice, jejíž roční obrat dosahuje téměř 6 mld. Kč a více než 80 % produkce je vyváženo do 65 zemí světa. JUTA dnes vydělává hlavně na výrobě geotextilií, hydroizolačních fólií a membrán pro stavebnictví. Ve Velké Británii, kde vlastní výrobní závod, je jedničkou na trhu hydroizolačních fólií. Za dobrým jménem podniku stojí podle jejího majitele hlavně výborná kvalita výrobků, flexibilita, investice do technologií, péče o zákazníky a neustálé inovace. JUTA v současnosti vlastní 51 ochranných známek a patentů v ČR i v dalších zemích Evropy. Jiří Hlavatý je velký patriot města Dvůr Králové i celého regionu. K dobíjení energie mu někdy stačí dobré zprávy v práci. Aktivně sportuje a sportovce i rád zaměstnává, protože mají pevnou vůli a chuť vyhrávat. Je také hrdým sponzorem fotbalového klubu FC Slovan Liberec.

Finalisty soutěže EY Podnikatel roku se kromě vítěze stali:
Jaroslava Valová, SIKO KOUPELNY a.s.
Libor Bittner, Bioveta, a.s.
Cyril Svozil, FENIX Trading, s. r. o.
František Kudela a Robert Kudela, Chropyňská strojírna, a.s.

Titul EY Začínajícího podnikatele roku 2013 získali Veronika Mouchová a Filip Říha ze společnosti YesFresh s.r.o. Freshbedýnky Veroniky Mouchové a Filipa Říhy dodávají lahodné potraviny v bio kvalitě – tedy pěstované v souladu s přírodou. Boří mýtus, že bio znamená celozrnné, zdravé a bezmasé potraviny pouze pro vyznavače alternativních životních stylů. Bio pro ně znamená čerstvé, chutné a kvalitní jídlo s přesahem – myšlenkou zachování zdravé planety. Během tří až čtyř let by chtěli dodávat potraviny také do školních jídelen po celé České republice.

Držiteli titulu EY Technologický podnikatel roku 2013 jsou František Kudela a Robert Kudela ze společnosti Chropyňská strojírna, a.s., která je významným dodavatelem automatizovaných svařovacích, montážních a dopravních linek, dodává předním automobilkám, jako jsou VW, Škoda nebo BMW, a ve svém oboru patří mezi deset nejlepších hráčů v Evropě.

Společnost EY a Schwabova nadace pro sociální podnikání opět udělily titul EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013 - obdržel ho Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, o.s. (APRB) za činnost agentury, která mimo jiné pomáhá rozvíjet myšlenku, že má smysl žít v menších městech a regionech a podporovat jejich rozvoj. Přišel s vizí, že příhraniční region Broumovsko nemusí být na okraji zájmu, ani pro potenciální návštěvníky a turisty, ani pro jeho samotné obyvatele. Agentura pro rozvoj Broumovska, o.s., spojila kolem této vize úspěšného regionu partnery z firem, obcí i neziskových organizací a ukázala, že při spolupráci je možné dosáhnout nečekaných výsledků. APRB se podílí například na rozvoji CHKO Broumovsko, ve kterém žije na 40 tis. obyvatel, nebo projektu revitalizace vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov, který právě slaví 800 let od příchodu benediktinů na Broumovsko. Grantový program na podporu aktivních občanů a práce s dětmi a mládeží, festival Za poklady Broumovska a mnohé další aktivity svědčí už několik let o životaschopnosti nejen agentury, ale i celého regionu.

Letos se rozhodla porota udělit zvláštní cenu. Cenu poroty získal Gevorg Avetisyan ze společnosti Marlenka international s.r.o. Porotu přesvědčil svou pílí a houževnatostí, díky níž vzrostla výroba a prodej jeho medových produktů za poslední 3 roky téměř na dvojnásobek.

Cenu čtenářů MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“ obdržel Karel Nikl ze společnosti Karel NIKL s.r.o. Karel Nikl patří k těm šťastným lidem, jimž se koníček stal i zaměstnáním. Je vášnivým rybářem. Začínal doslova ve vaně v panelákovém bytě a dnes má v Kolíně továrnu na nástrahy pro kapry a distribuční sklad rybářských potřeb, odkud zásobuje obchody pro rybáře v ČR a v dalších zemích Evropy.

Porota se při rozhodování řídila mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se mimo jiné zaměřují i na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.


Soutěž spoluorganizuje deník MF DNES a iDNES.cz. Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Soutěž podporují agentura CzechInvest, sdružení TUESDAY Business Network, g82 a US Business School Praha. Mediálními partnery jsou magazín Forbes, týdeník Euro a Český rozhlas 1 Radiožurnál.
 


Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň 10 zaměstnanců. Nominovat nebo poslat tip na podnikatele do soutěže může kdokoliv, tedy třeba také jeho kolega, zákazník, zaměstnanec nebo příbuzný.

Do kategorie  EY Technologický podnikatel roku mohou být nominování podnikatelé, jejichž společnosti technologie vytváří nebo inovativním způsobem využívají. Odborné porotě předsedá Ivan Pilný, prezident sdružení TUESDAY Business Network, které je garantem této kategorie.

Na ocenění EY Začínající podnikatel roku může být nominován podnikatel, který podniká minimálně 2 roky a maximálně 5 let.

Letos již poosmé EY a Schwabova nadace pro sociální podnikání vyhlašují také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. Využívají své schopnosti a znalosti v projektech, které pomáhají potřebným skupinám obyvatel, angažují se v komunitních projektech, pomáhají chudým, zaměstnávají hendikepované.

Top