Novinky
Tiskové zprávy

Josef Průša, jednatel a majitel Prusa Research s.r.o. získal ocenění EY Začínající podnikatel roku 2016

Praha, 8. března 2017 Držitelem prestižního ocenění EY Začínající podnikatel roku 2016 České republiky se stal Josef Průša, jednatel a majitel Prusa Research s.r.o. Tato cena je součástí soutěže EY Podnikatel roku vyhlašované každoročně společností EY. Josef Průša od svých 19 let navrhuje a staví 3D tiskárny a je považován za jednoho z největších talentů v oboru. V pražském Karlíně vznikají přístroje, které patří ve 3D tisku mezi nejlepší na světě. Start-up Prusa Research dnes vyrábí i3 tiskárnu, která je nejpoužívanější tiskárnou na světě a s Prusa i3 MK2 vyhrál ocenění pro nejlepší 3D tiskárnu na světě. Sází na jednoduchost, uživatelskou přívětivost a přijatelnou cenu. I když se jedná o špičkové přístroje, nijak je nepatentuje. Do budoucna by chtěl portfolio výrobků dále významně rozšířit. Chce stavět firmu, která zde bude i za dalších padesát let. Do svého pravidelného žebříčku 30 nejtalentovanějších Čechů pod 30 let si tohoto 3D vývojáře vybral i prestižní magazín Forbes.

 

Ocenění mne velice potěšilo. Když jsem začínal s 3D tiskem, mnoho lidí tomu nevěřilo a to navíc tiskárny zveřejňujeme jako Open Source, kde je vše zdarma sdílené. Konečně jim mám co ukázat,“ sdělil své dojmy ze zisku titulu EY Začínající podnikatel roku Josef Průša.

 

EY Začínající podnikatel roku 2016 Josef Průša, jednatel a majitel společnosti Prusa Research s.r.o.

„Podle vývoje oborů podnikání přihlášených podnikatelů v posledních letech se zdá, že nám v České republice významně roste silná generace technologicky zaměřených podnikatelů a startupistů. Důkazem toho je i čerstvý EY Začínající podnikatel roku 2016 Josef Průša z Prusa Research. Od svých 19 let navrhuje a staví 3D tiskárny a je jedním z největších talentů v oboru. Navíc není vůbec limitován hranicemi a jeho 3D tiskárny patří mezi nejlepší na světě. Těší nás, že můžeme představit mladou generaci podnikatelů, kteří šíří dobré jméno značky Czech Made po světě a kteří nás svým inovativním přístupem inspirují a posouvají kupředu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka pořadatelské společnosti EY v České republice.

Klíčové je podle Josefa Průši starat se o zákazníky. Vyrostl v podnikatelské rodině a rodiče ho – ač neradi – podpořili i tehdy, když se rozhodl odejít z vysoké školy a začít s vlastním podnikáním. A dnes nemusí litovat. Od svých 19 let Josef Průša navrhuje a staví 3D tiskárny a je považován za jednoho z největších talentů v oboru. Do svého pravidelného žebříčku 30 nejtalentovanějších Čechů pod 30 let si tohoto 3D vývojáře vybral i prestižní magazín Forbes. Za jeho úspěchem stojí ale především vášeň pro 3D tiskárny, které byly jeho koníčkem už dlouho předtím než začal v roce 2012 podnikat.

Málokdo by na první pohled hádal, že v pražském Karlíně vznikají přístroje, které patří ve 3D tisku mezi nejlepší na světě. Start-up Prusa Research dnes vyrábí i3 tiskárnu, která je nejpoužívanější tiskárnou na světě a s Prusa i3 MK2 vyhráli ocenění pro nejlepší 3D tiskárnu na světě. 

Technologie 3D tisku, která umožňuje uživatelům vyrábět v domácím prostředí předměty založené na počítačových modelech, zažívá v posledních letech velký boom. 3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy (3D model) vytváří fyzický model. Je to proces aditivní, to znamená, že se materiál přidává. Jak 3D tisk funguje? Nejpoužívanější technologie, FDM, velice jednoduše. Objekt vzniká vrstvu po vrstvě natavováním tenkého proužku plastového materiálu. Například je možné si představit, že svůj model rozkrájíte na plátky jako bramboru na chipsy, a poté každý z řezů nakreslíte pistolí na tavné lepidlo. Podle Josefa Průši žádná věda.

 

EY Začínající podnikatel roku 2016 Josef Průša, jednatel a majitel společnosti Prusa Research s.r.o., Radek Pav, partner oddělení auditu společnosti EY, Zbyněk Frolík, člen hlavní poroty soutěže, majitel společnosti Linet a Marek Eben, moderátor večera

Sází na jednoduchost, uživatelskou přívětivost a přijatelnou cenu. I když se jedná o špičkové přístroje, nijak je nepatentuje. Do budoucna by chtěl portfolio výrobků dále významně rozšířit. Nyní je pro něj důležité zapracovat na dlouhodobé udržitelnosti. Chce stavět firmu, která zde bude i za dalších padesát let.

V byznysu je pro něj hlavním cílem prosadit se ve světovém měřítku a pro něho samotného uznání. Jméno Prusa je v oboru 3D tisku známé a na konferencích, diskuzních fórech a sociálních sítích jako je Reddit nebo Facebook mu získává zákazníky. To je pro firmu nejlepší obchodní strategie. Název společnosti přitom vznikl velmi rychle. Když mladý podnikatel začal prodávat 3D tiskárny na internetu, lidé jim začali říkat Prusa. Podle něj je buď jméno chytlavé anebo mu možná v USA říkají PR-USA. Navíc jsou ve firmě tři Průšové. Prusa Research vede s Ondřejem Průšou, kde jde pouze o shodu jmen, ale není jeho příbuzný, ve firmě působí i Josefův bratr.

O 3D tisku Josef Průša přednáší v ČR i ve světě. 3D tisk je žhavé téma a tak poslední dobou dostává hodně otázek k 3D tisku zbraní, 3D tisku orgánů nebo 3D tisku budov. Na jednu stranu ho mrzí, že lidi mají strach z tak úžasné technologie, jako je 3D tisk, ale na druhou stranu je podle něj skvělé, kolik lidí se o 3D tisku dozví. Na něm prý teď je, aby vysvětlil, že se není čeho bát.

Více info přímo od Josefa Průši najdete ve videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=ykovs6OllK8&index=7&list=PLZoCXuPEpbT9YPCRRic5GuM4eQP6lPf_4

Do kategorie EY Začínající podnikatel roku 2016 se může přihlásit podnikatel, který k 31. 12. 2016 nedosáhl věku 30 let nebo jehož celková doba podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2011). Podnikatel musí splňovat kvalifikační kritéria soutěže EY Podnikatel roku s tím, že podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.


Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2016

Hlavní porota soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky vybírá celorepublikového vítěze soutěže, krajské vítěze a EY Začínajícího podnikatele roku.

V hlavní porotě soutěže zasedli:

  • Zdeněk Pelc, předseda poroty, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
  • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
  • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
  • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
  • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
  • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
  • Petr Šmída, investor, ENERN
  • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
  • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes
  • Michal Půr, novinář

Držitelé titulu EY Začínající podnikatel roku:  

2015 – Tomáš Huber a Martin Wallner, Mixit

2014 – Petr Mahdalíček, Simplicity

2013 – Veronika Mouchová a Filip Říha, YESFRESH

2011 – Marek Potysz, Moje ambulance

2009 – Jan Zeman, Biopekárna Zemanka

2008 – Linda Vavříková, Firma na zážitky

2007 – Tomáš Rychtar, ROLOFOL

2006 – Václav Muchna, Y SOFT CORPORATION

2005 – Jan Řežáb, LOKOLA

____________________________________________________

Partneři soutěže EY Podnikatel roku 2016

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2016 je BMW Group Česká republika.
Pro potřeby soutěže dodala BMW Group Česká republika celkem 15 automobilů různých modelových řad. Pro celostátní vítěze soutěže EY Podnikatel roku je navíc připraveno celkem pět nových modelů BMW řady 5. Tato vozidla budou moci finalisté soutěže používat po dobu tří měsíců zdarma.

Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky a Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Top