Novinky
Tiskové zprávy

Kdo bude patnáctým EY Podnikatelem roku? Vítěz vzejde z rekordního počtu nominovaných firem

Praha, 24. února 2015 – Již v úterý 3. března bude vyhlášen EY Podnikatel roku 2014. Kdo se jím stane? Dle vítězů dosavadních krajských vyhlášení mají i v patnáctém ročníku blíže k vítězství muži než ženy. V průměru je kandidát na titul EY Podnikatel roku 2014 ve věku 49 let a v oblasti podnikání se pohybuje necelých 16 let. Součet obratů podniků a společností, ve kterých soutěžící podnikatelé a podnikatelky působí, činí 41,1 miliardy korun. V letošním jubilejním patnáctém ročníku se sešel rekordní počet nominací, a to celkem 350.

 

Jméno českého vítěze prestižní celosvětové soutěže, kterou každoročně pořádá společnost EY v šedesáti zemích světa na šesti kontinentech, bude oznámeno na slavnostním večeru na pražském Žofíně již 3. března. Nejvíce kandidátů na celostátní titul porota vybrala z Prahy, následují Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

Týden před galavečerem jsou známi tito krajští vítězové:

 • Gevorg Avetisjan, majitel společnosti Marlenka international, který získal titul EY Podnikatel roku 2014 Moravskoslezského kraje
 • Titul EY Podnikatel roku 2014 Jihomoravského kraje patří Jindřichu Životskému, majiteli společnosti OKAY Holding a.s.
 • Vlastislav Bříza, majitel společnosti KOH-I-NOOR holding a.s. je EY Podnikatelem roku 2014 Jihočeského kraje
 • Pavel Stodůlka, majitel společnosti Gemini oční klinika a.s. zvítězil ve Zlíně
 • Martin Vohánka, majitel společnosti W.A.G. payment solutions, a.s. získal titul EY Podnikatel roku 2014 Středočeského kraje
 • EY Podnikatelem roku 2014 hlavního města Prahy se stal Jaroslav Horák, majitel společnosti Albatros Media a.s.
 • Titul EY Podnikatele roku Olomouckého kraje si odnesl David Dostál, majitel společnosti PAPCEL, a.s.

Na svého vítěze stále čeká Pardubický kraj a Vysočina.

Už patnáct let pomáhá soutěž EY Podnikatel roku nacházet podnikatele, kteří jsou vzorem a inspirací pro ostatní. Letošní jubilejní ročník není výjimkou. Opět se potvrdilo, že v Česku je spousta vynikajících podnikatelů, kteří mají smělé plány, umí je uvést v život, prosadit se v silné konkurenci, motivovat lidi kolem sebe a dát jim práci. Těší mě, že i letos soutěž EY Podnikatel roku přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play, říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

Podle aktuální statistiky působí společnost, která se do soutěže přihlásila, na českém trhu v průměru necelých 16 let. Nejstaršímu podnikateli je 73 let, zatímco nejmladšímu 26 let. Součet obratů všech přihlášených společností za rok 2014 přesáhl 41 mld. Kč a počet zaměstnanců je přes 10 tisíc. Největší zastoupení z hlediska oblasti působnosti podnikání má hlavní město Praha, následují zástupci pocházející z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Klesl počet účastníků z Jihomoravského kraje, naproti tomu se vůbec poprvé vyhlašoval EY Podnikatel roku z Jihočeského kraje.

Co se týče oboru podnikání, 41 % přihlášených působí v oblasti výroby, což je totožný počet jako v uplynulém ročníku. Bezmála každý třetí podnikatel či podnikatelka (28,8 %) podniká ve službách, 30,2 % pak připadá na oblast technologií (v roce 2013 pouze 22,4 %). Oproti loňskému roku však klesl na polovinu počet žen, které se soutěže účastní.

Celkový vítěz EY Podnikatel roku 2014 bude Českou republiku reprezentovat na Světovém finále v červnu 2015 v Monaku.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Soutěž spoluorganizuje deník MF DNES a iDNES.cz. Spoluorganizátorem soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku je společnost RSBC. Soutěž podporují agentura CzechInvest a sdružení TUESDAY Business Network. Mediálními partnery jsou magazín Forbes, týdeník Euro a Český rozhlas Radiožurnál. Partnerem regionálních vyhlášení je společnost Galard. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory.

   ____________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2014

 • Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

 

Top