Novinky
Tiskové zprávy

Kdo se stane třináctým držitelem krajského titulu EY Podnikatel roku v Jihomoravském kraji? Hledáme osobnosti s vizí, odvahou a příběhem

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele ze svého okolí do největší celosvětové podnikatelské soutěže

 

Jihomoravský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže – na kontě má několik nejcennějších trofejí i ocenění pro nejlepší podnikatele v oblasti technologií

Brno, 6. září 2017 Společnost EY pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a ve spolupráci se zájmovým sdružením JIC (Jihomoravské inovační centrum) vyhlašuje další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Loňským krajským vítězem se stal v konkurenci jedenácti úspěšných podnikatelů a podnikatelek z Jižní Moravy Martin Trtílek, jednatel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. Svými špičkovými přístroji na výzkum v oblastech biologie, fyziky a fyziologie rostlin přesvědčil hlavní i technologickou porotu soutěže a na slavnostním galavečeru na pražském Žofíně mu byl letos udělen prestižní titul EY Technologický podnikatel roku 2016 a umístění na pozici finalisty v celostátním kole soutěže. V Jihomoravském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již podvanácté. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže EY Podnikatel roku - vzešli odsud již tři národní vítězové, Kateřina Janků, Moravia IT (2000), Miroslav Řihák, ANECT (2004), a Radim Jančura, Student Agency (2005).

Jihomoravský kraj dlouhodobě potvrzuje své prvenství i v technologické oblasti a ze všech krajů republiky drží počtem technologických vítězů a držitelů titulu EY Technologický podnikatel roku prvenství. Z tohoto kraje vzešli technologičtí vítězové a celosvětově úspěšní podnikatelé jako Václav Muchna, Y Soft Corporation (2010), Jaroslav Klíma, TESCAN (2011), Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína (2015) nebo Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. (2016).

„Jihomoravský kraj patří již tradičně mezi kraje s největší účastí v soutěži EY Podnikatel roku a zároveň je velkou líhní talentů v oblasti technologií, jejichž úspěch často není limitován hranicemi ČR. Skvělým příkladem je EY Technologický podnikatel roku 2016 a finalista národního kola loňského ročníku soutěže Martin Trtílek, jehož firma PSI (Photon Systems Instruments) dodává své unikátní výzkumné přístroje nejen drobným zemědělcům, ale také výzkumným pracovištím a prestižním univerzitám po celém světě. Věřím, že úspěšných podnikatelů z nejrůznějších oborů je v Jihomoravském kraji mnoho, jen o nich často ještě nevíme. Chtěla bych proto vyzvat veřejnost, aby nám pomohla je objevit. Nominujte podnikatele ze svého města či kraje, kterého si vážíte, ať se o něm mohou dozvědět i ostatní a inspirovat se jeho podnikatelským příběhem,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

 

 

Zdeněk Uhlíř, project manager společnosti PSI, spol. s r.o., PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o., který převzal cenu za vítěze Martina Trtílka, jednatele a majitele společnosti PSI

„Když se ohlédneme do historie klání EY Podnikatel roku, těší mě, že z Jihomoravského kraje vzešla za dobu konání této soutěže řada držitelů nejcennějších trofejí a ocenění. Letošní regionální utkání opět představí řadu úspěšných podnikatelů, ale vítězem může být jen jeden. Ten, kterému nechybí vize, vytrvalost, cílevědomost, odvaha realizovat své sny, kdo se nebojí inovacemi měnit svět a přitom podstupovat nemalé riziko. Takoví podnikatelé jsou pak tou správnou motivací a inspirací pro ostatní a přínosem pro rozvoj celého regionu, uvedl Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

„Společně se svými kolegy se snažím o to, aby se Česká republika vrývala do podvědomí lidí jako technicky vyspělá země, kde se rodí řada skvělých nápadů. Produkty – v našem případě vědecké přístroje, které zde vznikají, jsou často na vyšší úrovni než v ostatních zemích. Tato skutečnost je protkaná celou historií českého národa a je dobře o tomto malém národu dát světu vědět. O tom, že se nám to daří, svědčí prodeje našich přístrojů na ty nejprestižnější světové univerzity. EY v České republice odvádí skvělou práci prezentací podnikatelů, kteří mají ve světovém měřítku co předvést. Jsem moc rád, že se mi podařilo mezi nimi být,“ uvedl Martin Trtílek, jednatel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o., držitel titulů EY Podnikatel roku 2016 Jihomoravského kraje, EY Technologický podnikatel roku 2016 a finalista celostátního finále soutěže pro rok 2016.

„Podnikatelé, kteří uspěli v uplynulých ročnících jihomoravského kola soutěže, jsou často spojení s hi-tech a biotechnologickými obory. Museli přijít s unikátními znalostmi a proniknout na vysoce specializovaný trh. Právě nové technologie se stávají doménou, která hraje v ekonomice regionu stále výraznější roli, což je pro dlouhodobou konkurenceschopnost Jižní Moravy skvělá zpráva. Společenské ocenění si zaslouží každý podnikatel, který dává práci lidem a podílí se na regionálním bohatství. A ti, kteří se nebojí jít novými cestami, obzvlášť,“ uvedl Petr Chládek, ředitel zájmového sdružení pro podporu podnikání JIC.

Historie soutěže EY Podnikatel roku se v České republice píše již osmnáct let a hned první ročník v roce 2000 vyhrála podnikatelka z Jižní Moravy, Kateřina Janků z firmy Moravia IT. Firmy jihomoravských podnikatelů přitom nejčastěji podnikají kromě tradičního výrobního průmyslu právě v IT oblasti. Nejstaršímu podnikateli, který se kdy přihlásil do jihomoravského kola, bylo v době účasti 76 let, tomu nejmladšímu 26. Z celkových 75 účastníků loňského ročníku soutěže bylo 11 z Jihomoravského kraje.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách https://podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2017.

Porota složená především z vítězů předchozích ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, kteří soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2017 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2012). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podvanácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2016) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již osmý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2018.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos podruhé udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp. Podpora kulturního dění není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a podpora kultury není realizována za účelem dosažení zisku. Více info o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje bude známo v únoru 2018. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky budou vyhlášeny 27. února 2018. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2018 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje je JIC (Jihomoravské inovační centrum), zájmové sdružení pro podporu podnikání.

____________________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje

2005: Radim Jančura, Student Agency

2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma

2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora

2008: Karel Sázavský, TENZA

2009: Jaroslav Klíma, TESCAN

2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation

2011: Jaroslav Klíma, TESCAN ORSAY HOLDING a.s.

2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

2013: Libor Bittner, Bioveta, a.s.

2014: Jindřich Životský, OKAY Holding a.s

2015: Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína a.s.

2016: Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

 

_______________________________________________________________________________

 

Příloha I

 

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2017

Petr Chmela,předseda poroty, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016

Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček,BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík,LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr,Info.cz, šéfredaktor

Petr Šimůnek,Forbes, šéfredaktor


Poradní sborIvan Pilný, ministr financí ČR

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

Rudolf Rabiňák, Raiffeisenbank, místopředseda představenstva a výkonný ředitel

Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010


Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2017Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software

 

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA

 

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Porota:

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

 

 

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.

Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz.

Twitter: @EY_CeskaRep
Facebook: EY Careers Czech
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Instagram: eyceskarepublika

 

Top