Tiskové zprávy

Martin Hausenblas, spoluakcionář společnosti MALFINI, a.s., a zakladatel Liftaga, se stal vítězem a držitelem krajského titulu EY Podnikatel roku 2020 Ústeckého kraje

Praha, 23. března 2021 Společnost EY vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2020 Ústeckého kraje. Stal se jím Martin Hausenblas ze společnosti MALFINI, a.s. (původně ADLER International, a.s.), zakladatel jednoho z nejvýznamnějších výrobců a dovozců reklamního textilu ve střední Evropě. Martin Hausenblas zároveň stojí za zrodem populární aplikace Liftago pro objednání taxi služby. Své vítězství v Ústeckém kraji obhájil již potřetí.

Nezávislá porota, jíž předsedal loňský celostátní vítěz a držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky Oliver Dlouhý z Kiwi.com, ocenila u Martina Hausenblase nejen jeho podnikatelské aktivity, ale především jeho celospolečensky prospěšné počiny v environmentální oblasti, rozvoji Ústeckého regionu nebo jeho účast u zrodu celosvětově známého projektu Covid Czechia a kampaně #Masksforall na podporu nošení roušek, které v době pandemie zásadně přispěly k ochraně zdraví doma i ve světě.

 „Je pro mne veliká čest a moc mne těší, že o vítězství nerozhoduje jenom velikost hromady vydělaných peněz, ale spíše to, do jaké míry jsou podnikatelé přínosem pro své okolí,“ sdělil své první dojmy vítěz Martin Hausenblas, držitel titulu EY Podnikatel roku 2020 Ústeckého kraje.

Porota soutěže EY Podnikatel roku vybírá vítěze dle mezinárodně platných hodnoticích kritérií, mezi něž patří i společenská odpovědnost a podpora regionu, v němž podnikatel působí. Srdce Martina Hausenblase bije pro Ústecký kraj a Martin intenzivně pracuje na tom, aby se Ústí nad Labem stalo centrem čistých technologií,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice, a dodává: „Martin Hausenblas na dobročinné účely nedávno odkázal zhruba třetinu svého majetku a do budoucna tuto částku plánuje navýšit, což rovněž považuji za velice inspirativní počin.“

 

Titul EY Podnikatel roku Ústeckého kraje považuji za velmi prestižní ocenění vyjadřující kvalitní práci, kterou odvádí profesionálové ve svém oboru. Jsem rád, že za svou dřinu a nasazení mohou být podnikatelé v kraji ohodnoceni cenou, která se pro ně stává i jakýmsi zadostiučiněním. Uvědomuji si, jak je náročné vybudovat prosperující podnik, který přispívá k ekonomickému růstu, společenské prosperitě a dává práci jiným lidem. Od roku 2020 se převážně podnikající osoby i jejich zaměstnanci ocitají ve svízelné situaci související s pandemií koronaviru. Ústecký kraj dlouhodobě prostřednictvím nejrůznějších dotací podporuje rozdílná odvětví. Zaměřuje se například i na začínající podnikatele. V minulém roce také vyhradil na podporu OSVČ v regionu celkem 70 milionů korun,“ sdělil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

 

Ústecký kraj má poměrně mladou tradici v historii soutěže, nicméně jeho krajští vítězové se pravidelně ocitají na nejužším seznamu adeptů na celostátní titul soutěže EY Podnikatel roku a pravidelně se řadí k nejúspěšnějším podnikatelům republiky. V letech 2011 a 2017 zde zvítězil Martin Hausenblas se společností ADLER Czech, a.s. (předchůdce společnosti MALFINI, a.s.), v roce 2016 Hynek Sagan, majitel společnosti ARMEX Oil, s.r.o., a v ročníku 2019 se krajským vítězem stal Vlastimil Sedláček ze společnosti SEKO Aerospace, a.s.

Výsledky celostátního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2020 České republiky budou vyhlášeny 7. dubna 2021. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2021, kde bude bojovat spolu s ostatními národními vítězi z padesáti zemí světa o titul EY Světový podnikatel roku.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2020 je BMW Česká republika. Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporuje agentura CzechInvest a Asociace společenské odpovědnosti. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

__________________________________________________________________________________

Profil vítěze:

Martin Hausenblas stojí za několika velmi úspěšnými společnostmi, ani jednu z nich ale přímo neřídí. Sám o sobě říká, že rozhodně není dobrý manažer, ale vizionář, který své firmy tvoří hodnotami, myšlenkami a vizí, rád boří hranice a má touhu neustále něco měnit. Podnikat začal jako náctiletý v rodném Děčíně, kdy s bratrem třídili kovy z kontejnerů, vozili je do sběrného dvora a obchodovali se šrotem. V rámci dalšího podnikání se dostal až na finanční dno, ale díky své podnikavosti dluhy velmi rychle splatil. Následně se spolužákem ze střední školy založili reklamní agenturu a v roce 1999 pak společnost MALFINI (dříve ADLER) zaměřenou na značkový reklamní textil.

MALFINI dnes zaměstnává na 400 lidí a s obratem okolo 1,4 miliardy korun je lídrem na trhu reklamního textilu ve střední Evropě a jedním z největších dodavatelů v dalších evropských zemích. Hlavní předností firmy je kromě vysoké kvality zboží především spolehlivost a rychlost – díky automatizaci, robotizaci a nejmodernějším technologiím jsou objednávky expedovány téměř obratem. Hausenblas zároveň pečlivě dbá na snižování uhlíkové stopy a ekologii obecně a ke stejnému přístupu vede a motivuje i své dodavatele. V roce 2013 se společníkem založili technologickou a logistickou platformu Liftago, která mimo jiné výrazně přispěla ke transformaci trhu taxi v Praze a patří mezi nejlépe hodnocené technologie taxislužby na světě. Do budoucna chce mít Hausenblas z Liftaga globálního hráče, který bude integrovat různé autonomní prostředky a formy dopravy a umožní efektivní a udržitelnou přepravu čehokoliv kamkoliv.

Koronavirová krize firmám Martina Hausenblase i jemu samotnému přinesla řadu změn. Díky kontaktům v Číně zajistili velkokapacitní dodávky roušek a respirátorů pro kraje a zdravotnická zařízení a sama společnost MALFINI se začala věnovat výrobě roušek a dalších ochranných pomůcek a provozuje projekt rouskylidem.cz. Liftago se po poklesu přepravy pasažérů pustilo do rozvozu dokumentů a zboží a věnovalo se i humanitárním transferům. Hausenblas osobně pak spolu s několika dalšími lidmi stál u zrodu projektu Covid Czechia a kampaně #Masksforall na podporu nošení roušek, kterou na jaře sdílelo přes 1,4 miliardy lidí po celém světě, včetně například Baracka Obamy.

Jak sám Martin Hausenblas říká, jeho finanční podnikatelská vize byla dávno naplněna a v byznysu už není kvůli penězům. Chce budovat inovativní, udržitelné a poctivé firmy, které posouvají svá odvětví kupředu a snaží se být prospěšné všude tam, kde působí. Osobně se aktivně věnuje koučování, mentoringu a charitě. Na dobročinné účely nedávno odkázal zhruba třetinu svého majetku a do budoucna tuto částku plánuje navýšit.


 

__________________________________________________________________________________

 

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Ústeckého kraje

2011: Martin Hausenblas, ADLER Czech

2016: Hynek Sagan, ARMEX Oil

2017: Martin Hausenblas, ADLER International

2019: Vlastimil Sedláček, SEKO Aerospace

2020: Martin Hausenblas, MALFINI

 

 

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.

Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 50 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

O EY

EY je předním celosvětovým poskytovatelem odborných poradenských služeb v oblasti auditu, daní, transakčního a podnikového poradenství. Znalost problematiky a kvalita služeb, které poskytujeme, přispívají k posilování důvěry v kapitálové trhy i v ekonomiky celého světa. Výjimečný lidský a odborný potenciál nám umožňuje hrát významnou roli při vytváření lepšího prostředí pro naše zaměstnance, klienty i pro širší společnost.

 

Název EY zahrnuje celosvětovou organizaci a může zahrnovat jednu či více členských firem Ernst & Young Global Limited, z nichž každá je samostatnou právnickou osobou. Ernst & Young Global Limited, britská společnost s ručením omezeným garancí, služby klientům neposkytuje. Pro podrobnější informace o naší organizaci navštivte prosím naše webové stránky www.ey.com/CZ.

 

EY Česká republika

Twitter
Facebook
LinkedIn
YouTube
Instagram

 

Top