Novinky
Tiskové zprávy

Martin Trtílek, ředitel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o., získal ocenění EY Technologický podnikatel roku 2016

Praha, 6. března 2017 Držitelem prestižního ocenění EY Technologický podnikatel roku 2016 České republiky se stal Martin Trtílek, ředitel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. Tato cena je součástí soutěže EY Podnikatel roku vyhlašované každoročně společností EY. Firma PSI se zaměřuje na výrobu a vývoj měřicích zařízení určených na výzkum rostlin, řas a sinic. Prodává měřící a regulační techniku pro biologii a vyrábí fluorimetry. Společnost má velký záběr od vědeckých přístrojů pro světové univerzity a výzkumná pracoviště až po praktické přístroje pro drobné zemědělce. V Thajsku třeba pomáhají zkoumat reakci rýže na teplo a chlad. Světově unikátní je například přístroj Balast Water Pen, který slouží k detekci buněk v balastní vodě využívané ke stabilitě lodí. V běžné praxi je používán také např. WinePen, přístroj na neinvazivní měření obsahu cukru a antioxidantů ve víně.

 

„Je to uznání pro celou PSI partu, bez smečky bychom tu cenu neuhnali,” sdělil své dojmy ze zisku titulu EY Technologický podnikatel roku Martin Trtílek

„Podle vývoje oborů podnikání přihlášených podnikatelů v posledních letech se zdá, že nám v České republice významně roste nová generace technologicky zaměřených podnikatelů. Jihomoravský kraj je velkou líhní talentů v oblasti technologií, jejichž úspěch často není limitován hranicemi ČR. Martin Trtílek a jeho firma PSI (Photon Systems Instruments) vyvíjejí a vyrábějí v jihomoravském Drásově unikátní měřicí zařízení určené pro výzkum rostlin, řas a sinic. Jejich zařízení využívají světové univerzity, výzkumná pracoviště, ale i drobní zemědělci. Těší nás, že i letos můžeme představit výjimečné podnikatele, kteří nás svým inovativním přístupem inspirují a posouvají kupředu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka pořadatelské společnosti EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

EY Technologický podnikatel roku 2016 Martin Trtílek, ředitel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. (a také EY Podnikatel roku 2016 Jihomoravského kraje a finalista soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky)

Martin Trtílek byl v lednu 2017 rovněž vyhlášen EY Podnikatelem roku 2016 Jihomoravského kraje. Začal podnikat už na univerzitě. Vystudoval mikroelektroniku, ale zároveň měl vždy zájem o vědu, výzkum a vývoj. Díky navázání spolupráce s Akademií věd ČR získal první zakázky a postupně i pozitivní reference od několika zahraničních univerzit. 

PSI se zaměřuje na výrobu a vývoj měřicích zařízení určených na výzkum rostlin, řas a sinic.  Prodává měřící a regulační techniku pro biologii a vyrábí fluorimetry. Společnost má velký záběr od vědeckých přístrojů pro univerzity, výzkumná pracoviště a velké firmy až po praktické přístroje pro drobné zemědělce.

Tajemství jejich úspěchu je podle Martina Trtílka založeno hlavně na inovacích, kvalitě a znalosti oboru. Během 20 let existence vyvinuli několik unikátních zařízení, která následně zařadili do sériové výroby. Kvalitu těchto přístrojů dokazuje jejich využití ve výzkumných pracovištích nejprestižnějších univerzit, jako jsou Cambridge, Oxford, Standford, Princeton, Barclay, nebo UCLA. Jedná se předně o přístroje na výzkum fotosyntézy, dále pak bio paliv či vývoj nových léčiv z řas a sinic. 

V PSI vyrábějí také přístroje, které jsou používány v běžné praxi, jako např. WinePen, přístroj na neinvazivní měření obsahu cukru a antioxidantů ve víně nebo například světově unikátní Balast Water Pen – přístroj na detekci jednotlivých buněk v balastní vodě (voda použitá k stabilitě lodi) a na zjištění, zda jsou živé či mrtvé. Přístroj má největší citlivost na světě a je schopen detekovat 10 buněk v 1ml vody – nikdo jiný na světě toto nedokáže.

Firma sídlí v regionu Jihomoravského kraje, nedávno otevřela vlastní výzkumné centrum v Drásově. PSI působí v EU, USA a Číně, nyní zřizuje pobočku v Austrálii, projekty má např. v Brazílii, Jižní Koreji nebo Saudské Arábii. Velkou část zisku (70 – 80 %) investuje PSI do dalšího výzkumu a vývoje. Spolupracuje s Masarykovou univerzitou a dalšími univerzitami u nás a po celém světě.

Jaroslav Klíma, předseda poroty kategorie EY Technologický podnikatel roku 2016, předseda představenstva a spolumajitel TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011, EY Technologický podnikatel roku 2016 Martin Trtílek, ředitel a majitel společnosti PSI (Photon Systems Instruments), Lucie Říhová, partnerka daňového oddělení EY v ČR a Marek Eben, moderátor večera

Za svoji silnou stránku při vedení firmy považuje Martin Trtílek to, že je konstruktér přístrojů, ale rozumí i biologii. Klíčové je podle něj mít znalost v oboru a nadšení pro věc. Má rád Járu Cimrmana. Ve volném čase se věnuje sportu – nejraději paraglidingu, potápění nebo badmintonu. 

Do kategorie EY Technologický podnikatel roku může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, jehož společnost technologie vytváří nebo inovativním způsobem využívá. Přihlášky do této kategorie posuzuje odborná porota, která přihlíží k tomu, zda jsou moderní technologie úspěšně integrovány do firemních procesů, zda významnou měrou ovlivňují ekonomickou úspěšnost společnosti a zda má společnost dlouhodobou strategii využívání moderních technologií.

V porotě kategorie EY Technologický podnikatel roku 2016 zasedli:

  • Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011
  • Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014
  • Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012
  • Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010
  • Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007
  • Pavel Baudiš, AVAST Software

Držitelé titulu EY Technologický podnikatel roku:

2015 – Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína

2014 – Vladimír Velebný, holding Contipro

2013 – František a Robert Kudelovi, Chropyňská strojírna

2012 – Karel Volenec, ELLA-CS

2011 – Jaroslav Klíma, TESCAN

2010 – Václav Muchna, Y-SOFT CORPORATION

2009 – Eduard Kučera, AVAST Software

2008 – Vlastimil Sedláček, SEKO EDM

2007 - Josef Suska, HOKAMI CZ

2006 – Jan Červinka, Adastra

2005 – Radim Králík, Grapo

2004 – Jiří Konečný, ELKO EP

____________________________________________________________

Partneři soutěže EY Podnikatel roku 2016

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2016 je BMW Group Česká republika.
Pro potřeby soutěže dodala BMW Group Česká republika celkem 15 automobilů různých modelových řad. Pro celostátní vítěze soutěže EY Podnikatel roku je navíc připraveno celkem pět nových modelů BMW řady 5. Tato vozidla budou moci finalisté soutěže používat po dobu tří měsíců zdarma.

Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky a Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Top