Novinky
Tiskové zprávy

Podnikatelé v Česku věnují výrazně víc času práci než rodině. Doma se dívají na televizi nebo si čtou

► Pro polovinu (53 %) podnikatelů má práce absolutní prioritu a věnují jí většinu svého času. Drtivá většina (78 %) ale chce víc vyvažovat práci a čas s rodinou
► Rodině před prací dává absolutní přednost pouze 16 %, mají k ní blíže ženy podnikatelky
► Osm z deseti (83 %) českých podnikatelů pracuje přesčas, každý pátý dokonce více než 12 hodin denně. Polovina podnikatelů včetně žen pracuje i o víkendu
► Když už se podnikatel zastaví, tráví 6 z 10 z nich čas se svojí rodinou nebo u televize, 40 % u knih či internetu

► Mezi mladými nabírá na popularitě meditace, starší relaxují prací na zahrádce
► Tuzemští byznysmeni jsou vášniví cyklisté, třetina z nich plave. Mladí propadli běhu, u žen vede plavání a chůze.

 

Praha, 3. října 2016 – Pro více než polovinu českých podnikatelů a podnikatelek je práce v životě absolutní prioritou a věnují jí většinu svého času. I když by většina podnikatelů chtěla být s rodinou více, nejsou schopni si na ni najít čas. Osm z deseti pracuje přesčas, polovina podnikatelů a podnikatelek navíc alespoň příležitostně pracuje i o víkendu. Když oddychují, věnují se sportu, zejména kolu, sledování televize, internetu nebo práci na zahradě. Tyto a další závěry odhalil exkluzivní průzkum poradenské společnosti EY o zdraví a životním stylu českých podnikatelů.

Zajímavým zjištěním je rozdělení priorit podnikatelů mezi pracovní a rodinný život. Přestože 78 % českých majitelů firem tvrdí, že se snaží rozprostřít svůj čas mezi práci a soukromí, 53 % procent z nich jedním dechem dodává, že je pro ně práce absolutní prioritou a věnují jí většinu svého času. Pouze necelá pětina (16 %) byznysmenů odpověděla ve prospěch absolutního upřednostňování soukromí a rodiny.

„Problémem podnikatelů není to, že by s rodinou být nechtěli, právě naopak. Odpovědnost za fungování firmy a pracovní nasazení ale většině neumožňuje se svými blízkými trávit tolik času, jak by si představovali. A i přestože velká část podnikatelů a podnikatelek označuje za prioritu firmu, své osobní volno se snaží investovat právě do rodiny,“ komentuje situaci Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v ČR a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

 


Graf: Jaké jsou priority českých podnikatelů?

 

Zdroj: Průzkum EY

Přestože čeští podnikatelé tráví v práci velké množství času, stále si ještě váží volna, které jim poskytuje víkend. Většina respondentů průzkumu uvedla, že se víkend v práci snaží trávit zcela výjimečně či nárazově, když je potřeba. Čtvrtina podnikatelů na druhou stranu za měsíc víc víkendů odpracuje, než jich má volných.

Kolo, plavání a běh – nejpopulárnější „podnikatelské“ sporty

Podobně nezbývá podnikatelům mnoho času ani na aktivní pohyb a sport. Výjimkou jsou mladí do 30 let, kde téměř polovina z nich věnuje sportu zhruba hodinu denně a až celých 88 % alespoň 2 hodiny týdně. U podnikatelů ve středním věku pak zájem o sport upadá a drtivá většina z nich sportuje nejvýše dvě hodiny každý týden.

 

 

„Podnikatelé upřednostňují spíš individuální sporty, které kopírují popularitu mezi Čechy obecně. S velkým náskokem vede jízda na kole, oblíbené jsou také plavání a běh. Mladí podnikatelé sportují výrazně více, šest z deseti z nich například pravidelně běhá,“ říká Magdalena Souček.

Volno s rodinou, na internetu nebo u televize

A co dělají podnikatelé, když nepracují a nesportují? Většina z nich se snaží své vzácné volno trávit v blízkosti své rodiny či partnera. Nejoblíbenější formou odpočinku mezi starší i mladší generací respondentů (60 %) je sledování televize, stejně tak všechny věkové kategorie spojuje chuť trávit čas se svými nejbližšími, ať už se jedná o rodinu či partnery.

Zcela samostatnou kategorií je práce na zahradě. Zatímco zahrádkaření holduje více jak polovina podnikatelů ve věku přes 40 let, mezi mladší generací dotazovaných o něj jeví zájem necelá pětina lidí. Naopak každý desátý mladý podnikatel dává přednost úplnému odstřihnutí od informačního šumu a věnuje se meditaci.

Nepřekvapí, že mladší generace tráví mnohem více času na internetu než u tradičních médií.  Silné oblibě se však mezi všemi těší četba knih. Překvapivě ji ale jako odpočinkovou aktivitu uvádějí mnohem více právě podnikatelé pod 30 let. „ Tablety a elektronické čtečky knih poskytují mnohem širší prostor pro získávání informací a znalostí četbou, než když jste nuceni s sebou nosit tradiční tištěné publikace. Na druhé straně ale mladí podnikatelé podle průzkumu rádi sáhnou i po tištěné knížce,“ vysvětluje Magdalena Souček.

Kromě obvyklých způsobů trávení volného času se v průzkumu EY objevily i netradiční odpočinkové aktivity jako řízení bagru, restaurace starých vozidel či stavba modelů.

Nominujte svého EY Podnikatele roku

Společnost EY hledá v České republice již sedmnáctého EY Podnikatele roku, který bude Českou republiku reprezentovat na světovém finále v Monte Carlu. Porotu soutěže zajímají nejen hospodářské výsledky, ale především výjimečný podnikatelský příběh. Soutěží se v kategoriích EY Podnikatel roku České republiky, EY Technologický podnikatel roku, EY Začínající podnikatel roku a EY Společensky prospěšný podnikatel roku. Novinkou sedmnáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku je Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění. Oceňováni budou i nejlepší podnikatelé v krajích. Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv, nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz. Na stejných webových stránkách je k dispozici rovněž přihláška pro podnikatele. Uzávěrka přihlášek i nominací je 21. října 2016.

Klub EY Podnikatel roku

Klub EY Podnikatele roku České republiky je již tradiční diskuzní platformou pro setkávání předních podnikatelů z České republiky. Účastníci soutěže EY Podnikatel roku České republiky mají možnost se několikrát ročně setkat, navázat kontakty, vyměnit si navzájem cenné zkušenosti a společně prodiskutovat aktuální témata, která bezprostředně ovlivňují naše podnikatelské prostředí.

O průzkumu

Průzkumu poradenské společnosti EY se v České republice účastnilo 429 podnikatelů z řad účastníků soutěže EY Podnikatel roku. Průzkum proběhl v srpnu 2016 a mapoval zdraví a zvyklosti životního stylu českých podnikatelek a podnikatelů.

Facebook: EY Česká republika Kariéra
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Twitter: @EY_CeskaRep
Instagram: eyceskarepublika

 

Top