Novinky
Tiskové zprávy

Soutěž EY Podnikatel roku Zlínského kraje hledá svého vítěze pro rok 2017

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele ze svého okolí do největší celosvětové podnikatelské soutěže

Zlín, 6. září 2017 Společnost EY pod záštitou Jiřího Čunka, hejtmana Zlínského kraje, vyhlašuje pátý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Zlínského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Ve Zlínském kraji loni v silné konkurenci zvítězil Petr Chmela, jednatel a spolumajitel světoznámé TESCOMY, která patří mezi nejznámější výrobce kuchyňských potřeb a její výrobky lze najít v obchodech a kuchyních po celém světě. Petr Chmela přesvědčil porotu soutěže i na celonárodní úrovni a jako držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky se v červnu letošního roku utkal v mezinárodním klání o světového podnikatele roku v Monte Carlu s dalšími 58 národními vítězi ze 48 zemí světa. Ve Zlínském kraji bude regionální vítěz vyhlášen popáté. O významu tohoto kraje svědčí nejen baťovská tradice, ale i každoroční účast úspěšných firem působících na celosvětových trzích patřících mezi světovou špičku ve svém oboru a první celonárodní vítěz, který vzešel v loňském roce právě ze Zlínského kraje.

„Zlínský kraj se v loňském ročníku soutěže EY Podnikatel roku zařadil mezi nejsilněji zastoupené regiony a o zajímavé podnikatelské příběhy zde nebyla nouze. Důkazem je i krajský a celonárodní vítěz soutěže pro rok 2016 Petr Chmela, spoluzakladatel světoznámé společnosti TESCOMA. Úspěch jeho firmy ukazuje, že správnou kombinací tvrdé práce, motivace a nadšení lze z malé zlínské garáže proniknout do celého světa. Věřím, že podobných talentů kráčejících v Baťových stopách je ve Zlínském kraji mnoho, jen o nich často ještě nevíme. Nominujte proto podnikatele, kterého si vážíte, ať se o něm mohou dozvědět i ostatní a inspirovat se jeho podnikatelským příběhem,“ vyzývá Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Ve Zlínském kraji je spousta šikovných lidí, kteří si zaslouží, aby byla jejich práce nejen oceněna, ale i zviditelněna. Soutěž EY Podnikatel roku znám několik let a vím, že už jen účast v ní je otázkou prestiže a reprezentace celého Zlínského kraje,“ vyzývá k zapojení do soutěže Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje.

 

 

Petr Chmela, zakladatel a spolumajitel společnosti TESCOMA s.r.o., držitel titulů EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje a EY Podnikatel roku 2016 České republiky

 

„Také se vám stalo, že vaše touhy a sny se ztělesnily v úplně jiné formě, než jste očekávali? Třeba můj sen žít muzikou mě dovedl k podnikání. To potvrzuje slova klasika, že cesta je cíl. Milníky na ní mohou být nečekaně překvapivé, dobrodružné a kreativní. Mám takový život rád. I když poctivě musím přiznat - ani v nejmenším jsem netušil, že má angažovanost v soutěži EY Podnikatel roku mě dovede až do Monte Carla. Upřímně si této pocty vážím,“ uvedl Petr Chmela, spolumajitel společnosti TESCOMA s.r.o., držitel titulů EY Podnikatel roku 2016 České republiky a EY Podnikatel roku 2016 Zlínského kraje, který zasedne v čele odborné poroty letošního ročníku soutěže.

Právě ze Zlínského kraje pochází jeden z nejstarších účastníků soutěže v historii, v době účasti bylo dotyčnému podnikateli již 75 let. Svou firmu tak zakládal v 57 letech - ve věku, kdy již většina z nás pomalu přemýšlí nad důchodem. Nejmladší účastník zlínského kola soutěže EY Podnikatel roku pak byl se svými 24 lety třikrát mladší. Ze Zlínska také pochází jedna z největších firem soutěže s obratem dosahujícím téměř 7 miliard korun. V loňském roce získal Zlínský kraj poprvé ve své historii národního vítěze a držitele titulu EY Podnikatel roku České republiky pro rok 2016. Celkově pocházelo v loňském sedmnáctém ročníku soutěže ze Zlínského kraje devět podnikatelů z osmi společností z celkových 75 podnikatelských osobností z celé České republiky.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách https://podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz . Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2017.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2017 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2012). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podvanácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2016) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již osmý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2018.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos podruhé udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp. Podpora kulturního dění není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a podpora kultury není realizována za účelem dosažení zisku. Více info o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2017 Zlínského kraje bude známo v únoru 2018. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky budou vyhlášeny 27. února 2018. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2018 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

 

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Zlínského kraje:

2013: František a Robert Kudelovi, Chropyňská strojírna a.s.

2014: Pavel Stodůlka, Gemini oční klinika a.s.

2015: Michele Tajariol, TAJMAC-ZPS, a.s.

2016: Petr Chmela, TESCOMA s.r.o.

______________________________________________________________________________

 

Porota soutěže EY Podnikatel roku 2017

Petr Chmela,předseda poroty, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016

Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček,BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík,LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, ENERN, investor

Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora

Michal Půr,Info.cz, šéfredaktor

Petr Šimůnek,Forbes, šéfredaktor


Poradní sborIvan Pilný, ministr financí ČR

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004

Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002

Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel

Rudolf Rabiňák, Raiffeisenbank, místopředseda představenstva a výkonný ředitel

Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010


Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2017Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011

Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014

Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012

Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010

Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007

Pavel Baudiš, AVAST Software

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016

Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014

Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008

Jiří Bárta, NADACE VIA

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Porota:

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt

Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf

Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

 

Twitter: @EY_CeskaRep
Facebook: EY Careers Czech
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Instagram: eyceskarepublika

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

Top