Novinky
Tiskové zprávy

Startuje nový ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje

Hlavní město Praha a Středočeský kraj patří dlouhodobě k nejúspěšnějším krajům v počtu nominací a oceněných podnikatelů

 

Praha, 11. září 2017 Společnost EY pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové vyhlásila další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Loňským vítězem, držitelem titulu EY Podnikatel roku 2016 Středočeského kraje a finalistou celonárodního kola soutěže se stal Miroslav Jelínek, generální ředitel a spolumajitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o. Vlastního krajského vítěze se dočkala také Praha, kde si trofej EY Podnikatele roku 2016 hlavního města Prahy odnesl Leopold Bareš ze společnosti SIPRAL a.s.

Hlavní město Praha a Středočeský kraj patří dlouhodobě k nejúspěšnějším krajům v počtu nominací a oceněných podnikatelů. Do osmnáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku hledáme i letos zajímavé pražské a středočeské podnikatelské osobnosti. Chceme ukázat jejich inspirativní příběh a tvrdou práci, která se za ním skrývá. A zároveň motivovat. Vítěze samotné, aby své úspěšné firmy nadále rozvíjeli, a ty ostatní, aby kolem sebe viděli pozitivní příklady, které jim dodají odvahu a možná jim pomohou nastartovat vlastní úspěšné podnikání. Proto ani letos neváhejte nominovat své favority a zkuste motivovat české podnikatele, aby ze sebe vydali maximum,“ vyzývá Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

 

 

Zleva: Miroslav Jelínek generální ředitel a spolumajitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o. a Leopold Bareš, majitel společnosti SIPRAL a.s.

„Jako každý rok jsem i letos zvědavá, kdo bude nakonec vyhlášen podnikatelem roku Prahy a Středočeského kraje. A i když vím, že vyhrát může jen jeden, jsem přesvědčena, že by si toto ocenění zasloužilo daleko více odvážných, schopných a pracovitých lidí, kteří se nebáli rizika a vybudovali prosperující podnik. Ať už tedy tentokrát vyhraje kdokoliv, ráda bych poděkovala všem zúčastněným za odvedenou práci i za pozitivní příklad, který nám svým počínáním dávají,“ uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

 „Loňské vítězství v krajské soutěži EY Podnikatel roku zřejmě ocenili jak naši zaměstnanci, tak i odběratelé našich výrobků, protože výsledky letošního roku 2017 budou o desítky procent vyšší než v minulém roce. V letošním roce úroveň zisku přesáhne v průměru 1 milion Kč na jednoho pracovníka a současně 99 % našich výrobků a služeb bude prodáno do zahraničí. K tomu, aby mohlo být dosaženo takovýchto výsledků je nutná zkušenost a znalost podnikání v oboru, dále je potřeba cit pro strategické investování a láska k zaměstnancům, protože bez nich se nedá dosáhnout ničeho,“ řekl Miroslav Jelínek, generální ředitel a spolumajitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o., držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 Středočeského kraje a finalista celonárodního kola soutěže EY Podnikatel roku 2016 České republiky.

Praha a Středočeský kraj patří mezi nejúspěšnější kraje, v sedmnáctileté historii soutěže EY Podnikatel roku z nich pochází celkem pět celkových vítězů, z toho tři z nich podnikají ve Středočeském kraji. Na rozdíl od ostatních krajů přitom byly všechny doposud zúčastněné firmy z obou regionů založeny až po roce 1989.  Ze středních Čech také pochází největší firma v celé historii soutěže s ročním obratem v době účasti přes 10 miliard korun. Nejstaršímu účastníkovi z kraje bylo 68 let. Praha naproti tomu vyniká nadprůměrnou účastí žen. Zatímco v celé České republice se mezi zúčastněnými ke slabšímu pohlaví řadí jen každý desátý, v Praze je podíl podnikatelek o něco vyšší, 15 %. Zajímavostí je, že pěti z 24 přihlášených pražských podnikatelek bylo v době účasti už 67 let. Nejstaršímu muži pak bylo 70 let. Průměrný účastník z Prahy se jmenuje Jan (u žen Jana) a název jeho nebo její firmy nejčastěji začíná písmenem A. Nejvíc pražských firem v soutěži pochází z Prahy 4.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2017.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2017 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2012). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podvanácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2016) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již osmý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2018.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos podruhé udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp. Podpora kulturního dění není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a podpora kultury není realizována za účelem dosažení zisku. Více info o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitelů titulů EY Podnikatel roku 2017 Středočeského kraje a EY Podnikatel roku hlavního města Prahy bude známo v únoru 2018. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2017 České republiky budou vyhlášeny 27. února 2018. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2018 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

 

Twitter: @EY_CeskaRep
Facebook: EY Careers Czech
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Instagram: eyceskarepublika

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

Top