Startuje nový ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje
Hlavní město Praha a Středočeský kraj patří dlouhodobě k nejúspěšnějším krajům v počtu nominací a oceněných podnikatelů
Praha, 12. září 2016 – Společnost EY pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové vyhlásila další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.
Loňským vítězem a držitelem titulu EY Podnikatel roku 2015 Středočeského kraje se stal Zdeněk Pelc, jehož firma GZ Media, a.s. drží celosvětové prvenství v produkci vinylových desek. Zdeněk Pelc se stal nejlepším podnikatelem i na celostátní úrovni a na slavnostním galavečeru na pražském Žofíně si v březnu 2016 odnesl trofej EY Podnikatele roku České republiky pro rok 2015. Vlastního krajského vítěze se dočkala také Praha, kde si trofej EY Podnikatele roku 2015 hlavního města Prahy převzala Jiřina Nepalová, generální ředitelka a majitelka společnosti RENOMIA, a. s., která je v současnosti nejvýraznější a nejvýznamnější pojišťovací makléřskou společností v České republice.
„Hlavní město Praha a Středočeský kraj patří dlouhodobě k nejúspěšnějším krajům v počtu nominací a oceněných podnikatelů. Ke zkušeným matadorům, jejichž podniky táhnou českou ekonomiku, se přidává mladá generace podnikatelů, start-upistů nebo technologicky zaměřených podnikatelů. Jsou pracovití a odvážní a jejich úspěch už často není limitován hranicemi. Chtěla bych vyzvat veřejnost, aby nám pomohla objevit podnikatelské osobnosti ze
svého města či kraje, protože o řadě z nich ještě nevíme. Nominujte podnikatele, kterého si vážíte, ať se o něm mohou dozvědět i ostatní a inspirovat se jeho podnikatelským příběhem,“ vyzývá Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.
„Velmi mě potěšilo, když se na mě organizátoři soutěže EY Podnikatel roku opět obrátili se žádostí o záštitu. Jsou projekty, které stojí za to podporovat. Stejně to dělají i pořadatelé soutěže. Díky ní pak vidíme příklady podnikatelů, kteří se nebojí rizika, jdou do svých projektů po hlavě a uspějí v konkurenčním prostředí. A takové příklady je potřeba ukazovat,“ uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.
Jiřina Nepalová, generální ředitelka společnosti RENOMIA, a Zdeněk Pelc, předseda představenstva a majitel společnosti GZ Media
„Kdo se nezúčastní, nemůže vyhrát. Účast v soutěži byla ohromně zajímavá nejen svou podstatou, ale i tím kolik zajímavých lidí člověk potká. Světové finále bylo pak tzv. třešničkou na dortu. Péči, jakou o mě předvedl tým lidí z EY, jsem ještě nezažil, pozornost sdělovacích prostředků z celého světa rovněž ne, a k tomu slunce, Riviéra, francouzská kuchyně – prostě sen,“ řekl Zdeněk Pelc, předseda představenstva a majitel společnosti GZ Media, a.s., držitel titulů EY Podnikatel roku 2015 České republiky a EY Podnikatel roku 2015 Středočeského kraje, který letos usedne v čele hlavní poroty soutěže.
„Vítězství v soutěži považuji za velké uznání a ocenění práce nejen mé, ale všech kolegů, kteří se podílejí na úspěchu RENOMIA. Porotci, z jejichž rukou jsem cenu přebírala, jsou velice úspěšní lidé s úžasnou životní historií, a o to víc si ocenění vážím. Řada setkání s dalšími nominovanými podnikateli pak pro mne byla další velkou inspirací a výzvou pokračovat dál v naší práci,“ uvedla Jiřina Nepalová, majitelka společnosti RENOMIA, a.s., finalistka národního kola soutěže EY Podnikatel roku České republiky a držitelka krajského titulu EY Podnikatel roku 2015 hlavního města Prahy.
Praha a Středočeský kraj patří mezi nejúspěšnější kraje, v šestnáctileté historii soutěže EY Podnikatel roku z nich pochází celkem pět celkových vítězů, z toho tři z nich podnikají ve Středočeském kraji. Na rozdíl od ostatních krajů přitom byly všechny doposud zúčastněné firmy z obou regionů založeny až po roce 1989.
Zatímco pražští podnikatelé na dvě celková vítězství potřebovali 151 účastníků soutěže, Středočeskému kraji stačilo na tři národní vítěze jen 30 zúčastněných podnikatelů. Ze středních Čech také pochází největší firma v celé historii soutěže, s ročním obratem v době účasti přes 10 miliard korun. Nejstaršímu účastníkovi z kraje bylo 68 let. Praha naproti tomu vyniká nadprůměrnou účastí žen. Zatímco v celé České republice se mezi zúčastněnými ke slabšímu pohlaví řadí jen každý desátý, v Praze je podíl podnikatelek o něco vyšší, 15 %. Zajímavostí je, že pěti z 22 přihlášených pražských podnikatelek bylo v době účasti už 67 let. Nejstaršímu pánovi pak bylo 70 let. Průměrný účastník z Prahy se jmenuje Jan (u žen Jana) a název jeho nebo její firmy nejčastěji začíná písmenem A. Nejvíc pražských firem v soutěži pochází z Prahy 4.
Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz.
Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2016.
Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimo podnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.
Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2016 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let. Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.
Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již pojedenácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2015) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů.
EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již sedmý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2017.
Novinkou letošního ročníku na celostátní úrovni je Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění, kterou poprvé udělí hlavní mediální partner soutěže, Česká televize. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí českého kulturního dění např. hudební festivaly, filmové projekty, divadla, výstavní činnost atp. Podpora kulturního dění není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a podpora kultury není realizována za účelem dosažení zisku. Více info o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni
„Téměř každý den se díky své práci v kulturní oblasti setkávám s kreativními, talentovanými lidmi, kteří mají obrovský potenciál svoji tvorbou, či svými nápady, kultivovat prostředí, ve kterém žijeme. Často ale realizace dobrého nápadu závisí na finanční nebo materiální podpoře ze strany dalších institucí i jednotlivců. Naštěstí v České republice existuje řada podnikatelů, která si důležitost bohatého kulturního dění pro naši společnost uvědomuje. Byl bych rád, aby se tato cena stala poděkováním za jejich přínos, a, v ideálním případě, i inspirací pro ostatní,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2016 hlavního města Prahy a Středočeského kraje bude známo koncem ledna 2017. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 České republiky budou vyhlášeny 28. února 2017. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2017 v Monte Carlu.
Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select . Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.
______________________________________________________________________________________
Porota soutěže EY Podnikatel roku 2016
Zdeněk Pelc, předseda poroty, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
Petr Šmída, ENERN, investor
Tomáš Ventura, iDNES.cz, zástupce šéfredaktora
Michal Půr, Euro, šéfredaktor
Petr Šimůnek, Forbes, šéfredaktor
Poradní sbor
Ivan Pilný, předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky
Miroslav Řihák, ANECT, Podnikatel roku 2004
Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, Podnikatel roku 2002
Petr Koblic, Burza cenných papírů Praha, generální ředitel
Rudolf Rabiňák, Raiffeisenbank, místopředseda představenstva a výkonný ředitel
Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
Jiří Hlavatý, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2016
Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011
Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014
Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012
Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010
Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007
Pavel Baudiš, AVAST Software
Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016
Monika Mudranincová, novinářka
Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014
Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013
Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008
Jiří Bárta, NADACE VIA
Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění
Porota:
Petr Dvořák, generální ředitel České televize
Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt
Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf
Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013
David Ondříček, filmový producent Lucky Man Films
Twitter: @EY_CeskaRep
Facebook: EY Česká republika Kariéra
LinkedIn: EY
YouTube kanál: EY Česká republika
Instagram: eyceskarepublika