Novinky
Tiskové zprávy

Viktor Růžička, předseda představenstva a majitel společnosti BioVendor - Laboratorní medicína a.s. získal ocenění EY Technologický podnikatel roku 2015

Praha, 9. března 2016 Držitelem prestižního ocenění EY Technologický podnikatel roku 2015 České republiky se stal Viktor Růžička, předseda představenstva a majitel společnosti BioVendor - Laboratorní medicína a.s. Tato cena je součástí soutěže EY Podnikatel roku vyhlašované každoročně společností EY. BioVendor – Laboratorní medicína a.s. je významným českým distributorem širokého spektra produktů in vitro diagnostiky a specializovaného sortimentu klinických produktů a také mezinárodně působící biotechnologickou společností s vlastním výzkumem, vývojem, výrobou a obchodní sítí.

 

 

 

   „Toto uznání je milým překvapením, ale je zároveň závazkem do budoucnosti,“ sdělil své dojmy ze zisku titulu EY Technologický podnikatel roku Viktor Růžička.

Viktor Růžička byl v únoru 2016 rovněž vyhlášen EY Podnikatelem roku 2015 Jihomoravského kraje. Když začal na přelomu let 1992/1993 podnikat, byl ještě jednou nohou ve fakultní nemocnici v Německu a druhou na univerzitě ve Spojených státech. Kořeny svého podnikání založil už v emigraci v Německu a v USA, kde na univerzitě i v praxi získal cenné zkušenosti a kontakty na přední kapacity ve svém oboru. Jedním z hlavních milníků bylo, že se v roce 1998 jeho firma stala jedničkou na českém trhu v imunoanalýze a překonala tak i mezinárodní gigantické konkurenty. Brzy měli obrat 200 mil. Kč i slušnou ziskovost. Dalšími milníky byly kromě organického růstu i akvizice firem TestLine, Imunolab a Oxford Biosystems, čímž si BioVendor významně rozšířil pole působnosti. I díky tomu, že se Viktor Růžička nebojí akvizic, se roční obrat firmy posunul během několika posledních let z 584 mil. Kč na téměř miliardu Kč.

Jeho firma BioVendor je dnes významným distributorem širokého spektra produktů in vitro diagnostiky a specializovaného sortimentu klinických produktů a zároveň mezinárodně působící biotechnologickou společností s vlastním výzkumem, vývojem, výrobou a obchodní sítí. Nabízí kompletní sortiment pro oblast in vitro diagnostiky, od imunochemie přes klinickou biochemii, hematologii, mikrobiologii, molekulární biologii až po patologii. Kromě vlastní distribuční činnosti společnost BioVendor v roli výhradního zástupce těsně spolupracuje se společností Siemens (Divize H DX).

Viktor Růžička má nyní v plánu budovat český BioVendor v dalších zemích – začal v Německu, Rakousku, Velké Británii a USA, ale v plánu je i Čína. Jeho podnikatelským mottem je: „Nejde o to dělat věci správně, ale dělat správné věci.“ Cesta k úspěchu vede podle něj přes lidi a inovace. Kvalitní zaměstnanci jsou pro něj zároveň nejkritičtějším faktorem. Snaží se do nich maximálně investovat a podporovat je. Je hrdý, že je u nich malá fluktuace. Míra autoritativnosti je prý v jeho firmě nižší než jinde. Ale vše má své meze – za každého zaměstnance mluví jeho výsledky. A zdá se, že se to vyplácí. Ve volném čase se Viktor Růžička nejraději věnuje svým pěti psům, rybaření a stavění domu ve Vanuatu v Oceánii.

 

Petr Knap, partner podnikového poradenství pořadatelské společnosti EY, vítěz Viktor Růžička z BioVendor – Laboratorní medicína, EY Technologický podnikatel roku 2015 a Jaroslav Klíma z TESCAN ORSAY HOLDING, předseda poroty kategorie EY Technologický podnikatel roku 2015 a Technologický podnikatel roku 2011

„Podle vývoje oborů podnikání přihlášených v posledních letech se zdá, že nám v České republice významně roste nová generace technologicky zaměřených podnikatelů. V loňském roce podnikalo v oblasti technologií 45,9 % přihlášených podnikatelů, zatímco v roce 2013 to bylo jen 22,4 %. Už se téměř stává pravidlem, že v každém ročníku objevíme nějaký velký talent v oblasti technologií,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v České republice a dodává: „Jejich hnacím motorem jsou inovace a úspěch pro ně není limitován hranicemi, obstojí i v zahraniční konkurenci. Těší nás, že i letos můžeme veřejnosti představit podnikatele, kteří šíří dobré jméno značky Czech Republic po světě a kteří nás svým inovativním přístupem inspirují a posouvají dopředu.“

Ocenění pro nejlepšího technologického podnikatele roku je udělováno v rámci soutěže EY Podnikatel roku pořádané společností EY. Do kategorie EY Technologický podnikatel roku může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, jehož společnost technologie vytváří nebo inovativním způsobem využívá. Přihlášky do této kategorie posuzuje odborná porota, která přihlíží k tomu, zda jsou moderní technologie úspěšně integrovány do firemních procesů, zda významnou měrou ovlivňují ekonomickou úspěšnost společnosti a zda má společnost dlouhodobou strategii využívání moderních technologií.

V porotě kategorie EY Technologický podnikatel roku 2015 zasedli:

  • Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011
  • Vladimír Velebný, holding Contipro, EY Technologický podnikatel roku 2014
  • Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012
  • Václav Muchna, Y SOFT CORPORATION, Technologický podnikatel roku 2010
  • Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007
  • Pavel Baudiš, AVAST Software

Držitelé titulu EY Technologický podnikatel roku:

2015 – Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína

2014 – Vladimír Velebný, holding Contipro

2013 – František a Robert Kudelovi, Chropyňská strojírna

2012 – Karel Volenec, ELLA-CS

2011 – Jaroslav Klíma, TESCAN

2010 – Václav Muchna, Y-SOFT CORPORATION

2009 – Eduard Kučera, AVAST Software

2008 – Vlastimil Sedláček, SEKO EDM

2007 - Josef Suska, HOKAMI CZ

2006 – Jan Červinka, Adastra

2005 – Radim Králík, Grapo

2004 – Jiří Konečný, ELKO EP

________________________________________________________________________________

Partnery soutěže EY Podnikatel roku 2015 jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

Top