EY Technologický podnikatel roku
Do kategorie EY Technologický podnikatel roku může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, jehož společnost technologie vytváří nebo inovativním způsobem využívá. Přihlášky do této kategorie posuzuje odborná porota, která přihlíží k tomu, zda jsou moderní technologie úspěšně integrovány do firemních procesů, zda významnou měrou ovlivňují ekonomickou úspěšnost společnosti a zda má společnost dlouhodobou strategii využívání moderních technologií.
Ocenění EY Technologický podnikatel roku 2021 získali Jan Jakůbek a Jan Sohar ze společnosti ADVACAM s.r.o.
Jan Jakůbek je vystudovaný jaderný fyzik a 20 let se věnoval výzkumu na ČVUT, kde se podílel na řadě zajímavých projektů. Jedním z nich byl vývoj specializovaných detektorů pro fyzikální experimenty v urychlovači částic ve švýcarském institutu CERN. Jakůbkův tým pro tyto experimenty vyvinul zcela novou, velmi přesnou detekční techniku. Po úspěšném otestování začal Jan Jakůbek přemýšlet o jejím využití v praxi – aktuální technologie používané v průmyslových a zdravotnických detektorech totiž ani zdaleka nedosahují tak přesných výsledků. Oslovil proto svého souseda a přítele Jana Sohara, který měl bohaté zkušenosti z byznysu, aby se s ním poradil. Nakonec se rozhodli spojit síly a jít do podnikání společně.
Po roce jednání s Ústavem technické a experimentální fyziky ČVUT a CERNem získali licenci na komerční využití technologie detekce s pomocí ionizujícího záření, která funguje podobně jako rentgen, ale je digitální, má vyšší rozlišení, zobrazuje barvy a umí zjistit složení materiálu. Jakůbek se Soharem se tak v roce 2013 stali jedním z prvních příkladů transferu technologie z ČVUT do komerční sféry. Začátky nebyly jednoduché, nová technologie totiž pro potenciální zákazníky i investory představovala velkou neznámou. Jan Jakůbek ale využil svých vědeckých kontaktů a první odběratele a partnery firma získala v akademickém sektoru. Postupně se začali přidávat i komerční zákazníci. Dnes má Advacam sesterskou firmu ve Finsku, spolupracuje s řadou univerzit a vědeckých pracovišť po celém světě a vyvíjí a optimalizuje detektory a kamery pro aplikace
v průmyslu, vědě a dalších oblastech, například v umění – vyrábí přístroj, který umí rozpoznat padělky historických obrazů. Společnost je zároveň partnerem Evropské vesmírné agentury a certifikovaným dodavatelem NASA. Její detektory jsou na palubě ISS a také v lunárním modulu, který by měl v roce 2022 odstartovat na Měsíc. Advacam se tak stane první českou společností, jejíž samostatně fungující zařízení přistane na Měsíci.
Cílem společnosti je globálně rozšířit svou technologii a přispět tak k posunu kvality zobrazování nejen v průmyslu, ale především v medicíně. Již nyní pracuje na projektu s FN v Motole, kde se chystá na první klinické studie týkající se zobrazování residuí tkání při rakovině štítné žlázy. Detektory Advacam jsou schopny najít residua s pětinásobně větším rozlišením a citlivostí než současné technologie.
EY Technologický podnikatel roku